Podsumowanie kolędy- opinie

Ogólne forum Mieszkańców miasta Siechnice
elelelek
Posty: 1
Rejestracja: poniedziałek, 30 stycznia 2012, 13:11

Podsumowanie kolędy- opinie

Post autor: elelelek »

Chciałem poruszyć temat kolędy w naszej parafii w tym roku gdyż uważam że jest to temat godny uwagi i wymiany opinii.

Według mnie tradycja kolędowania idzie w bardzo złym kierunku. Odnoszę wrażenie, że zaczyna ona służyć przede wszystkim zbieraniu pieniędzy. Pierwsza i najważniejsza rzecz jest taka, że moim zdaniem po kolędzie powinien chodzić tylko ksiądz proboszcz oraz wikary z tego względu że oni już dosyć dobrze znają swoich parafian i można z nimi porozmawiać o sprawach parafii jak i o życiu prywatnym. I tak też było kiedy przyszedł do mnie czy to ksiądz proboszcz czy wikary i nie mam do nich żadnych zastrzeżeń.

Natomiast dwaj księża, którzy goszczą w naszej parafii od jakiegoś czasu, odnoszę wrażenie że przyszli tylko po to żeby "mieć z głowy" kolędę. Wizyta w tym roku u mnie trwała może z 3-4 minuty, ksiądz zostawił 1 obrazek (gdzie mieszkamy w 4 osoby), powiedział 2 zdania, wziął pieniądze i wyszedł, w zeszłym roku kiedy był drugi ksiądz było jeszcze gorzej bo nawet obrazka nie zostawił... Podejrzewam że nie jestem odosobnionym przypadkiem.
pytam się, co to ma znaczyć ? czy to jest kolęda ? chyba nie...

Skoro kolęda odbywa się raz w roku to chyba warto się trochę postarać,spędzić u parafian więcej czasu, porozmawiać. Przecież nie stanie się nic złego jak kolęda potrwa ten tydzień czy dwa dłużej, a na pewno przyniesie to wiele korzyści i ludzie też chętniej będą przyjmować księdza, a o to przecież chodzi, czyż nie?

walgula
Posty: 237
Rejestracja: czwartek, 26 kwietnia 2007, 12:30

Re: Podsumowanie kolędy- opinie

Post autor: walgula »

Jest trochę racji w tym, o czym piszesz. To była nasza 3 kolęda w Siechnicach. Pierwszy raz chodził wikary Bartek i było ok, potem przyszedł ksiądz rezydent i było drętwo - rozmowa prawie o pogodzie. W tym roku przyszedł znowu Bartek i było bardzo miło. Pogadaliśmy sobie na luzie jak starzy kumple;)

maciek.wroclaw
Posty: 279
Rejestracja: środa, 20 stycznia 2010, 16:51

Re: Podsumowanie kolędy- opinie

Post autor: maciek.wroclaw »

Moje zdanie jest takie że kolęda powinna trwać w każdym domu po około 15 minut, w między czasie można porozmawiać o pracy, o życiu, o rodzinie,o problemach. A tak jak wspomniali przedmówcy, w tym roku, można było ze stoperem w ręku mierzyć czas wizyty duszpasterza.

Awatar użytkownika
Puoteck
Posty: 27
Rejestracja: wtorek, 19 stycznia 2010, 19:09

Re: Podsumowanie kolędy- opinie

Post autor: Puoteck »

Proponuję zebrać wszystkie uwagi z tego wątku w jedną zwartą całość i wysłać do ks. Proboszcza.

Dla mnie była to druga kolęda w parafii Siechnice i niestety mam podobne odczucia jak powyżej.

Tegoroczna kolęda dla mnie była zwykła zbiórką pieniędzy podobną do WOŚP, z tym że wolontariusz bezczelnie wszedł w butach do domu na 3 minuty i zamiast serduszka-naklejki wręczył obrazek....


Pochodzę z Wielkopolski i takiej formy kolędy jeszcze w życiu nie doświadczyłem.

math
Posty: 7
Rejestracja: piątek, 27 stycznia 2012, 17:45

Re: Podsumowanie kolędy- opinie

Post autor: math »

Czy są osoby, które mieszkają w nowych blokach, w Siechnicach, do których duszpasterz nawet nie zawitał w tym roku?

maciek.wroclaw
Posty: 279
Rejestracja: środa, 20 stycznia 2010, 16:51

Re: Podsumowanie kolędy- opinie

Post autor: maciek.wroclaw »

Puoteck pisze:Proponuję zebrać wszystkie uwagi z tego wątku w jedną zwartą całość i wysłać do ks. Proboszcza.

Dla mnie była to druga kolęda w parafii Siechnice i niestety mam podobne odczucia jak powyżej.

Tegoroczna kolęda dla mnie była zwykła zbiórką pieniędzy podobną do WOŚP, z tym że wolontariusz bezczelnie wszedł w butach do domu na 3 minuty i zamiast serduszka-naklejki wręczył obrazek....


Pochodzę z Wielkopolski i takiej formy kolędy jeszcze w życiu nie doświadczyłem.

No wiesz, już nie wymagajmy ściągania butów, bo to było by śmieszne, ale czas wizyty to komedia.

faust
Posty: 7
Rejestracja: wtorek, 22 czerwca 2010, 08:06

Re: Podsumowanie kolędy- opinie

Post autor: faust »

[nar.reg.]

faust
Posty: 7
Rejestracja: wtorek, 22 czerwca 2010, 08:06

Re: Podsumowanie kolędy- opinie

Post autor: faust »

Widzę,że ACTA ledwie co,kilka dni temu podpisana, a cenzura już działa w najlepsze.BRAWO :lol:

maciek.wroclaw
Posty: 279
Rejestracja: środa, 20 stycznia 2010, 16:51

Re: Podsumowanie kolędy- opinie

Post autor: maciek.wroclaw »

róbta co chceta !!!!!

lukaszow
Posty: 52
Rejestracja: wtorek, 4 października 2011, 19:46

Re: Podsumowanie kolędy- opinie

Post autor: lukaszow »

Szczerze powiedziawszy to w ogole nie rozumiem zwyczaju brania pieniedzy na koledzie. To raczej nie jest czesc liturgii koledowania.

Manolka
Posty: 14
Rejestracja: środa, 3 listopada 2010, 16:03

Re: Podsumowanie kolędy- opinie

Post autor: Manolka »

Szczerze - nie spotkałam księdza który chodzi po kolędzie i mówi że tyle i tyle się należy. Sami dajemy, nie dawajmy nie będą brać. Ksiądz z portfela nam nie wyciąga. A jeśli ktoś uzna że chce dać jest nr konta parafii i może wpłacić.
A druga sprawa w każdej parafii ksiądz na koniec kolędy zapowiada że jeśli ktoś ma ochotę lub nie mógł przyjąć księdza proszony jest o zgłoszenie tego faktu i ksiądz uda się z uzupełniająca kolędą.
Czy ktoś z państwa zgłosił taki fakt??!!
No jak widać z treści forum NIKT- a szkoda.

ODPOWIEDZ