Miasto i Gmina Siechnice - Portal Mieszkańców. Aktualności, forum, komunikacja.

Portal Mieszkańców Siechnic

Wygenerowano: 27-10-2021
Termy Jakuba w Oławie
Reklama w serwisie · Kup banner online
31.12.2020

Z czego najtaniej wybudować dom w 2021 roku?

Rok 2020 był trudny pod wieloma względami. Zdecydowana większość branż zmaga się z kryzysem. Jednak dla branży budowlanej skutki trudności wywołanych pandemią okazały się łagodne lub wręcz nieodczuwalne. Ceny w branży budowlanej nie spadły, wręcz przeciwnie raczej rosną. Dotyczy to przede wszystkim kosztów robocizny. Z kolei materiały budowlane odnotowały niewielki wzrost cen, niektóre jak np. okna o niskim współczynniku U odnotowały wręcz spadek cen. Poniżej podjęto próby odpowiedzi na pytanie z czego najtaniej zbudować dom z 2021 roku.

Siechnice: Z czego najtaniej wybudować dom w 2021 roku?

Rok 2021 to nowe wymaga co do budowy domów jednorodzinnych. Nowelizacja rozporządzenia i walka ze smogiem stawiają określone wymagania co do energooszczędności i wymagają zmniejszenia zapotrzebowania na energię grzewczą budynków. Od 2021 roku roczna ilość energii niezbędna do zaspokojenia potrzeb domowników nie może przekraczać 70 kWh/m2rok. Wcześniej wartość ta wynosiła 95 kWh/ m2rok.

Kolejnym parametrem który uległ zmianie jest współczynnik przenikania ciepła. Parametr ten określa jak wiele ciepła ucieka z domu. Wymusza to zastosowanie skutecznej izolacji. Osiąga się to poprzez zwiększenie grubości przegród zewnętrznych, ścian i stropów. Wyższe wymagania stawiane przez znowelizowane przepisy sprawiają, że koszt budowy domu w 2021 roku wzrośnie w porównaniu do roku 2020. Budownictwo proponuje różne rozwiązania spełniające powyższe wymagania. Zaczynając od fundamentów niewielkie oszczędności można wygenerować decydując się na tradycyjne fundamenty zamiast płyty fundamentowej. Wznosząc się wyżej najczęściej wybieraną technologią budowy ścian zewnętrznych jest murowanie ścian dwuwarstwowych z bloczków silikatowych, ocieplenie styropianem i tynk cienkowarstwowy. Osoby dysponujące wyższym budżetem mogą zdecydować się na ścianę trójwarstwową, ocieplenie wełną i elewację z klinkieru, ta opcja jest o prawie połowę droższa. Z kolei pokrycie dachu najczęściej wykonywane jest z blachodachówki lub dachówki. Dachówka jest droższą opcją, jednak charakteryzują się zdecydowanie dłuższa trwałością.

Podstawą domu taniego w budowie jest wybór odpowiedniego projektu. Odpowiedniego czyli charakteryzującego się prostą, zwartą bryłą oraz dachem dwuspadowym. Spore oszczędności można uzyskać decydując się na budowę domu systemem gospodarczym. Jest to opcja zdecydowanie bardziej czasochłonna i pracochłonna, jednak tańsza. Dom budowany systemem zleconym powstanie szybko, jednak należy pamiętać, że oprócz robocizny firmy narzucają swoje marże na materiały budowlane.

Należy pamiętać, że nie liczy się tylko koszt budowy domu, ale również jego późniejsza eksploatacja. Dlatego warto wyposażyć dom w nowoczesne technologie np. przydomową oczyszczalnię ścieków. Posiadanie własnej oczyszczalni to tani i bezpieczny dla środowiska sposób odprowadzenia ścieków z domów. Roczny koszt eksploatacji przydomowej biologicznej oczyszczalni ścieków to wydatek około 300-400 zł, co pozwala na szybki zwrot inwestycji. Jednym z liderów w branży przydomowych oczyszczalni ścieków jest urządzenie NV. Oczyszczalnia NV słynie ze swej prostej budowy i zasady działania, co przekłada się na Ponadto producent udziela dwudziestoletniej gwarancji na oczyszczalnię NV. Oczyszczalnie NV dostępne są na rynku Polski już od 15 lat, co przekłada się na ponad 18000 sprawnie działających urządzeń.


Wczytuję komentarze...