Miasto i Gmina Siechnice - Portal Mieszkańców. Aktualności, forum, komunikacja.

Portal Mieszkańców Siechnic

Wygenerowano: 23-05-2022
Termy Jakuba w Oławie
Reklama w serwisie · Kup banner online

Podstawowe narzędzia i urządzenia ogrodowe – co warto mieć?

Pielęgnacja ogrodu wymaga użycia przynajmniej podstawowych narzędzi ogrodowych. Dzięki nim prace przebiegają o wiele sprawniej, a to przekłada się na oszczędność czasu i nierzadko również pieniędzy. Obecnie do dyspozycji ogrodników pozostaje ogromne spektrum narzędzi i urządzeń ogrodowych, wspomagających codzienne zabiegi pielęgnacyjne i porządkowe w ogrodzie. W dzisiejszym artykule omówimy najważniejszy sprzęt, który powinien znaleźć się w każdym schowku ogrodowym, a także przedstawimy wady i zalety urządzeń przewodowych i spalinowych.

Siechnice: Podstawowe narzędzia i urządzenia ogrodowe – co warto mieć?

Ręczne narzędzia ogrodnicze

W każdym ogrodzie bez względu na jego powierzchnię i typ roślinności, przydają się podstawowe narzędzia ręczne, takie jak sekatory, nożyce do żywopłotu ręczne, nożyczki, grabie, szpadle czy motyki. Największą zaletą narzędzi ręcznych jest ich prosta konstrukcja i brak silnika, przez co tego typu sprzęt potrafi przetrwać kilkanaście, jak nie kilkadziesiąt lat. Na uwagę zasługuje także niska cena tego typu narzędzi, najczęściej nie przekraczająca parudziesięciu złotych. Oprócz wspomnianych narzędzi, warto wyposażyć się również w wiaderka lub taczkę.

Przewodowe urządzenia ogrodowe

O wiele wydajniejsze od ręcznych narzędzi ogrodowych są droższe i bardziej skomplikowane w budowie urządzenia ogrodowe. Te możemy podzielić na elektryczne (przewodowe i akumulatorowe) i spalinowe. Przewodowy sprzęt ogrodowy ma szereg zalet i jest chętnie wybierany przez posiadaczy małych i średniej wielkości ogrodów. Jest względnie tani w zakupie i eksploatacji, pracuje cicho, posiada optymalną moc, niewielką wagę i w zasadzie jest bezobsługowy – nie wymaga regularnego serwisowania, oprócz zabiegów czyszczących. Trzeba jednak pamiętać, że elektryczny sprzęt przewodowy wymaga do działania stałego podpięcia do gniazdka elektrycznego. Tym samym zawsze ogranicza nas długość kabla i dostępność wolnych gniazdek elektrycznych w pobliżu ogrodu.

Do najpopularniejszych urządzeń przewodowych wykorzystywanych w ogrodzie zaliczają się kosiarki do trawy, podkaszarki, sekatory do żywopłotu i pilarki łańcuchowe.

Akumulatorowy sprzęt ogrodowy

Skoro nie urządzenia przewodowe, to może akumulatorowe? To dobre rozwiązanie, jeżeli cenimy sobie praktyczność i łatwość użytkowania sprzętu przewodowego oraz pełną mobilność i niezależność od zewnętrznych źródeł zasilania. Podobnie jednak i tutaj musimy liczyć się z pewnymi niedoskonałościami. Mianowicie sprzęt akumulatorowy czerpie energię z akumulatora, który musi być każdorazowo ładowany przed użyciem. W pełni naładowana bateria najczęściej pozwala na kilkadziesiąt minut pracy urządzenia, po czym należy ją ponownie naładować. To niestety przekłada się na obniżoną wydajność i czas pracy. Trzeba także liczyć się z dodatkowym kosztem zakupu akumulatorów i ładowarki.

Ciężki sprzęt spalinowy

Czym wyróżniają się ogrodowe urządzenia spalinowe? Przede wszystkim są w pełni mobilne i zapewniają ogromną moc. Tym samym doskonale sprawdzają się w rękach profesjonalistów. Niestety korzyści te są skutecznie przysłaniane długą listą wad sprzętu spalinowego. Przede wszystkim jest to zdecydowanie wyższa cena, wyższe koszty eksploatacji i serwisowania, większa waga, bardziej skomplikowana konstrukcja silnika i wytwarzanie szkodliwych dla zdrowia spalin podczas pracy silnika spalinowego.

Patrząc na powyższe aspekty można podsumować, że urządzenia spalinowe, takie jak kosiarki spalinowe doskonale sprawdzają się w ogrodach o dużej powierzchni. Co ciekawe, większość urządzeń ogrodowych dostępna jest zarówno w wariantach przewodowych, jak i spalinowych.