Miasto i Gmina Siechnice - Portal Mieszkańców. Aktualności, forum, komunikacja.

Portal Mieszkańców Siechnic

Wygenerowano: 24-01-2022
Termy Jakuba w Oławie
Reklama w serwisie · Kup banner online
29.03.2021

Donice ogrodowe, które wybrać?

Kiedy nie mamy do dyspozycji dużego ogrodu, a tylko mały ogródek, ewentualnie nawet balkon, taras albo niewielki ganek również możemy stworzyć swój własny, efektownie zaaranżowany kawałek zielonej przestrzeni. To oczywiste, że im mniejsza przestrzeń do dyspozycji, w tym większym stopniu aranżację zieleni trzeba przeprowadzić w oparciu o donice ogrodowe, których wybór jest przeogromny.

Siechnice: Donice ogrodowe, które wybrać?

Kiedy nie mamy do dyspozycji dużego ogrodu, a tylko mały ogródek, ewentualnie nawet balkon, taras albo niewielki ganek również możemy stworzyć swój własny, efektownie zaaranżowany kawałek zielonej przestrzeni. To oczywiste, że im mniejsza przestrzeń do dyspozycji, w tym większym stopniu aranżację zieleni trzeba przeprowadzić w oparciu o donice ogrodowe, których wybór jest przeogromny.
 

Donice ogrodowe ceramiczne

Donice ogrodowe dostępne są w bardzo szerokim asortymencie. Różnią się kształtem, wielkością i materiałem wykonania, a więc wszystko zależy od pomysłu na aranżację przestrzeni. Jeżeli podzielić donice ogrodowe pod kątem materiału, z jakiego są wykonane, wciąż najpopularniejsze, podobnie jak w wyborze doniczek domowych, są bez wątpienia ogrodowe donice ceramiczne. Ich zaletą jest uniwersalność i możliwość wkomponowania w niemal każdy projekt i typ aranżacji. Nawet większe donice ceramiczne stosunkowo łatwo przesuwać i przestawiać, są także dość odporne na działanie warunków atmosferycznych. Co ważniejsze, ogrodowe donice ceramiczne są korzystnym wyborem ze względu na pielęgnację roślin, zapewniając im właściwą cyrkulację powietrza. Niestety, donice ogrodowe ceramiczne nie są, jak wiadomo, zbyt trwałe. Łatwo je przypiskiem uszkodzić albo stłuc, na przykład przy przesuwaniu czy przenoszeniu.
 

Donice ogrodowe cementowe i betonowe

Coraz popularniejszym rodzajem donic ogrodowych są donice cementowe lub betonowe. Wcześniej najczęściej były wykorzystywane w przestrzeni publicznej, dziś coraz częściej są ustawiane w przydomowych ogrodach, na balkonach i tarasach. Często jako materiał wzmacniający i zapobiegający ewentualnym odpryskom stosuje się włókno szklane. Takie donice jak np. donice z serii Boho dostępne w ofercie sklepu internetowego Homehood sprawdzają się w domowych warunkach równie dobrze jak w parkach i na miejskich klombach.  Donice ogrodowe z cementu są ciężkie, co z jednej strony czyni je najbardziej odpornymi na warunki atmosferyczne, a zarazem najbardziej trwałymi spośród wszystkich rodzajów donic, ale z drugiej strony są trudne do przestawienia, więc sprawdzają się w stałych, niezmiennych aranżacjach. W małych przestrzeniach ogródków czy balkonów mogą też przytłaczać. W takich przypadkach warto zainwestować w cementowe donice ogrodowe o opływowych kształtach, zdobione wzorami, np. plecionką wiedeńską bądź imitujące lżejsze materiały.
 

Donice ogrodowe drewniane

Pewną popularność zdobywają w ostatnich latach donice ogrodowe drewniane. Drewno z natury rzeczy jako materiał naturalny sprawia, że drewniane donice grodowe będą pasować do każdego ogrodu, balkonu i tarasu bez wyjątku. Zaletą drewnianych donic ogrodowych jest możliwość ciekawej stylizacji, jak i uniwersalność. Drewniane donice ogrodowe będą idealnie wypełniać przestrzeń, na której znajdują się drewniane, rattanowe czy technorattanowe ławki i fotele, ale doskonale wkomponują się także w mniej wystylizowaną przestrzeń. Ich wadą jest za to ograniczona odporność na warunki naturalne, a zwłaszcza wilgoć.
 

Donice ogrodowe plastikowe

Donice ogrodowe z plastiku, które coraz częściej stosowane są w domowych warunkach mają wiele zalet — plastikowe donice są tanie, a poza tym oferowane są w ogromnym wachlarzu wzorów i kolorów (duże, małe, niskie, wysokie, zdobione, stylizowane, nowoczesne, klasyczne). Plastikowe donice ogrodowe są najczęściej bardzo lekkie, a tym samym jako łatwe w przenoszeniu nadają się znakomicie do miejsc, gdzie planowane są częste zmiany aranżacji albo dla roślin, które z tej, czy innej przyczyny będą przenoszone z miejsca na miejsce. Z drugiej strony donice plastikowe są stosunkowo mało trwałe - często ulegają uszkodzeniom, a zwłaszcza duże donice z tworzyw sztucznych warto dodatkowo dociążyć, by nie przewracał ich silny wiatr. Trzeba też pamiętać o zapewnieniu roślinom hodowanym w plastikowych donicach właściwej cyrkulacji powietrza i odpowiedniego nawodnienia.


Wczytuję komentarze...