Historia siechnic

Dyskusje na temat strony internetowej miasta, propozycje nowych działów.
Conflict85
Posty: 1
Rejestracja: czwartek, 27 grudnia 2007, 10:18

Historia siechnic

Post autor: Conflict85 »

Witam mam takie pytani odnośnie historii wyczytałem gdzieś w internecie żę w czasie wojny był tam obóz pracy przymusowej czy ktoś może mi coś o tym więcej powiedzieć?? I że w czasie wojny stała tam gdzies niemiecka batetria przeciw lotnicza proszę o odpowiedz dzięki

Awatar użytkownika
ITI
Posty: 192
Rejestracja: środa, 7 grudnia 2005, 21:10
Lokalizacja: Siechnice
Kontakt:

Post autor: ITI »

Ja na ten temat nic nie wiem i praktycznie słyszę o tym po raz pierwszy.

W szukaniu może Ci pomóc ówczesna nazwa Siechnic jaką był Kraftborn. Jak coś znajdziesz to daj znać. :wink:

Awatar użytkownika
admin
Site Admin
Posty: 148
Rejestracja: poniedziałek, 19 września 2005, 20:41
Lokalizacja: Siechnice, Jarzębinowa
Kontakt:

Re: Historia siechnic

Post autor: admin »

W czasie II wojny światowej w Siechnicach funkcjonował obóz pracy przymusowej. Przebywało w nim m. in. kilkadziesiąt osób narodowości polskiej. 16 lutego 1945 roku Siechnice zostały zdobyte przez żołnierzy armii radzieckiej. Przez okres trzech lat były siedzibą garnizonu rosyjskiego, punktem demobilizacji, miejscem gromadzenia i wywozu wszelkich dóbr, które Rosjanie zdobyli. Rosjanie zajęli także Elektrownię i były Pruski Instytut Doświadczalny.
Cytat z książki "Siechnice. Rodowód miasta." Eleonory Gondy-Soroczyńskiej, Wrocław 2007

Awatar użytkownika
ITI
Posty: 192
Rejestracja: środa, 7 grudnia 2005, 21:10
Lokalizacja: Siechnice
Kontakt:

Re: Historia siechnic

Post autor: ITI »

No właśnie, pisałem ostatnio rys historyczny Siechnic. I tylko tyle się również dowiedziałem.

Temat obozu jest ciekawy. Trzeba chyba poszukać w Archiwum Państwowym, aby dowiedzieć się czegoś więcej. O ile się coś znajdzie.

Awatar użytkownika
ŁoBuziak
Posty: 76
Rejestracja: niedziela, 8 października 2006, 13:57
Lokalizacja: Siechnice

Re: Historia siechnic

Post autor: ŁoBuziak »

ja wynalazlam nawet tablice z dawna nazwa naszej miejscowosci tj. Kraftborn :)
I jest jeszcze zaznaczona jakas linia obrony pulku Schulz... :D

http://www.festungbreslau.wroclaw.pl/main.php?target=jednostki

Awatar użytkownika
ITI
Posty: 192
Rejestracja: środa, 7 grudnia 2005, 21:10
Lokalizacja: Siechnice
Kontakt:

Re: Historia siechnic

Post autor: ITI »

Ja widzę Michał zamieścił w Historii na stronie mój Rys Historyczny. :) Zapraszam do czytania.

Awatar użytkownika
ITI
Posty: 192
Rejestracja: środa, 7 grudnia 2005, 21:10
Lokalizacja: Siechnice
Kontakt:

Re: Historia siechnic

Post autor: ITI »

http://siechnice.com.pl/galeria_foto.php?id=622.jpg

Fot. 3 to wg mnie wspomniany obóz.

Ciekawe co prezentuje Fot. 1.

Ja stawiam na ul. Świerczewskiego koło baru "Ołaza", w końcu główna ulica wsi w tamtych latach.

mjola
Posty: 14
Rejestracja: niedziela, 3 lutego 2008, 09:52

Re: Historia siechnic

Post autor: mjola »

Foto nr.1 Dorfpartie pokazuje czesc Siechnic(opis ogolny )
Foto nr.2 Elektrizitätswerk-oczywiscie elektrownia
Foto nr.3 Arbeitsdienstlager-to faktycznie ten wspomniany oboz pracy

mjola
Posty: 14
Rejestracja: niedziela, 3 lutego 2008, 09:52

Re: Historia siechnic

Post autor: mjola »

Fotki dla zainteresowanych historia Siechnic
Załączniki
poczta.jpg
poczta.jpg (63.8 KiB) Przejrzano 13569 razy
karta pocztowa.jpg
karta pocztowa.jpg (72.22 KiB) Przejrzano 13570 razy
elektrownia,industria elektrochemiczna,szkola,instytut doswiadczalny hodowli zwierzat.jpg
elektrownia,industria elektrochemiczna,szkola,instytut doswiadczalny hodowli zwierzat.jpg (55.97 KiB) Przejrzano 13570 razy

mjola
Posty: 14
Rejestracja: niedziela, 3 lutego 2008, 09:52

Re: Historia siechnic

Post autor: mjola »

Jeszcze kilka starych fotek...
Załączniki
sklep-konsum rodziny Faustmann.jpg
sklep-konsum rodziny Faustmann.jpg (38.64 KiB) Przejrzano 13526 razy
szkola ewangielicka.jpg
szkola ewangielicka.jpg (40.35 KiB) Przejrzano 13526 razy
sklep L.Lubrich,dworzec,elektrownia,pomnik.jpg
sklep L.Lubrich,dworzec,elektrownia,pomnik.jpg (63.36 KiB) Przejrzano 13526 razy

Awatar użytkownika
ITI
Posty: 192
Rejestracja: środa, 7 grudnia 2005, 21:10
Lokalizacja: Siechnice
Kontakt:

Re: Historia siechnic

Post autor: ITI »

Odnośnie obozu pracy, to nie tylko w czasach wojny taki funkcjonował. Tuż po wojnie, gdy wsią zarządzała armia radziecka, również funkcjonował obóz prac przymusowych. Odnalazłem informacje, że jeszcze kilka lat po wojnie kilku autochtonicznych Niemców pracowało z powinności w obozie pracy.

Reggae
Posty: 1
Rejestracja: czwartek, 18 listopada 2010, 16:07

Re: Historia siechnic

Post autor: Reggae »

Siechnice (niem. pierwotnie Tschechnitz, potem Kraftborn) - miasto na Dolnym Śląsku nad Oławą w gminie Święta Katarzyna powiatu ziemskiego wrocławskiego. Około 4.100 mieszkańców.
Dzieje nazwy
1253 - Sechenice, Tschechnitz villa, 1353-1361 - Czechnicz villa, 1540-1617 - Czechin, 1767-1932 - Tschechnitz, 1932-1945 - Kraftborn, po wojnie krótko Zieluń.
Historia
Teren ten zasiedlony był już w czasach neolitu, kultury łużyckiej i przeworskiej.
Wzmiankowane po raz pierwszy w 1253 jako Sechenice w dokumencie Henryka III Białego, który przekazywał wieś ufundowanemu przez siebie szpitalowi Św. Elżbiety we Wrocławiu.
Od 1323 do 1810, kiedy dokonano sekularyzacji dóbr kościelnych w Prusach, wieś stanowiła dobra szpitalne Zakonu Rycerzy z Czerwoną Gwiazdą z kościoła św. Macieja we Wrocławiu. W tym czasie było w niej od 18 do 21 łanów. Od 1438 roku wymieniano kmiecą karczmę dziedziczną, potem także dziedziczną kuźnię i gospodarstwo rybackie, a od 1570 wiatrak.
W czasie wojny trzydziestoletniej i potem siedmioletniej Siechnice zostały całkowicie zniszczone. Spłonęły całkowicie w 1675. Ponowny pożar, tym razem częściowy, zniszczył miejscowość w 1792 razem z karczmą. Była zalana w czasie wielkich powodzi odrzańskich w 1578 i 1785. Z powodu stałego zagrożenia powodziowego już od XIV wieku budowano wały przeciwpowodziowe i kanały.
Pierwszy most na Oławie powstał jeszcze przed rokiem 1785. W 1833, gdy otwarto szkołę katolicką mieszkało w Siechnicach 638 osób, istniało 37 domów oraz szpital, młyn, 3 wiatraki i karczmy, swoje zakłady prowadziło 14 rzemieślników. Wraz z rozwojem przemysłu sukienniczego rolnictwo przestawiło się na hodowlę owiec.
Szybki rozwój wiązał się jednak z industrializacją. Od 1909 miejscowość przecięła linia kolejowa z Wrocławia do Opola przez Jelcz. Zlokalizowano tu elektrownię - stale potem rozbudowywaną - oraz wytwórnię karbidu, która z czasem przekształciła się w fabrykę żelazostopów i materiałów spawalniczych. Założony w latach 20. XX wieku rolniczy instytut hodowli zwierząt (istniał do 2000) współpracował z Uniwersytetem Wrocławskim. W 1937 roku liczba mieszkańców wynosiła już 1.500. W 1936 władze nazistowskie urzędowo zmieniły nazwę na bardziej niemiecką: Kraftborn.
W 1945 zasiedlili ją polscy przesiedleńcy z przedwojennego powiatu Gródek Jagielloński koło Lwowa. W czerwcu 1997 Siechnice uzyskały prawa miejskie. W tym samym roku poważnie ucierpiały w czasie wielkiej powodzi na Śląsku.
Przemysł
Elektrownia Siechnice (składowa wrocławskiego przedsiębiorstwa energetycznego ZEC), gospodarstwo ogrodnicze Siechnice (największa jednolita powierzchnia pod szkłem w Europie, fabryki Parker Hanniffin oraz Thyssen Polymer.
Do połowy lat 90-tych działała zbrojeniowa huta stali chromowej Czechnica - pozostałością po niej jest wielka hałda usypana z popiołów i odpadów produkcyjnych zakładu. Materiał ten zawiera duże ilości metali ciężkich, a znajduje się w odległości 300 metrów od terenów wodonośnych Wrocławia. Samą hutę zamknięto w wyniku protestów mieszkańców Wrocławia.

grom
Posty: 693
Rejestracja: wtorek, 30 marca 2010, 09:15

Re: Historia siechnic

Post autor: grom »

Na przełomie pierwszego mi drugiego kwartału bieżącego roku ukończona zostanie monografia pt. "Siechnice. Monografia podwrocławskiej miejscowości" autorstwa Grzegorza i Marka Buraka. Praca liczy ponad 600 stron maszynopisu i ponad 200 ilustracji. Pan Roman pracuje nad monografią od 15 lat. Pierwszego opracowania dziejów Siechnic dokonał On w 1995 roku w związku z przygotowywanym przez niego wnioskiem o nadanie praw miejskim Siechnicom. Szkic ten liczył ponad 20 stron i stał się podstawą wielu późniejszych opracowań a nawet publikacji dokonywanych często bez wiedzy i zgody autora. Jednym z chlubnych wyjątków jest praca habilitacyjna Pani dr Eleonory Gonda-Soroczyńskiej, która korzystała z kilkunastu "siechnickich " opracowań Pana Roman za jego zgodą i wsparciem. Do zakończenia prac pozostał jeszcze rozdział dotyczący powodzi 1997 roku oraz rozdział dotyczącydziejów Siechnic po uzyskaniu praw miejskich. Cały czas trwa poszukiwanie materiałów ikonograficznych oraz materiałów związanych z tzw. życiem społecznym miejscowości w okresie międzywojennym i w latach pięćdziesiątych. Na zadane i inne pytania dotyczące Siechnic znajdziecie tam Państwo informacje. Gdyby ktos z Państwa chciał się wcześniej zapoznać z aktualną wersją, jest do wglądu (tel. 602 260 196).
Jeśli mogę o coś prosić, to np. poszukuję zdjęcia starej stacji benzynowej z ul. Opolskiej - najlepiej z lat czterdziestych lub pięćdziesiątych jeszcze z niemieckimi dystrybutorami, zdjęcia Siechnice w czasie burzy z piorunami - świetne zdjęcie na forum z piorunami nad EC, zdjęcia przyrody Siechnic, ale poszczególnych zwierząt lub roślin. Grom

grom
Posty: 693
Rejestracja: wtorek, 30 marca 2010, 09:15

Re: Historia siechnic

Post autor: grom »

Jeszcze głos w sprawie obozu pracy w Siechnicach.
W zasadzie w dostępnej literaturze przedmiotu nie znajdzie się potwierdzenia istnienia obozu pracy w Siechnicach w czasie II wojny światowej.
Nie ma wzmianki o Siechnicach w książce "Obozy Hitlerowskie na ziemiach polskich. Informator encyklopedyczny", Warszawa 1979 rok. Informator ten stanowi podsumowanie wiedzy o różnego typu obozach (koncentracyjnych, zagłady, specjalnych, jenieckich, przejściowych, pracy, wysiedleńczych), aresztach, więzieniach i gettach, będącej w posiadaniu Rady Ochrony Pomników Walk I Męczeństwa oraz Głónej Komisji Badania Zbrodni Hitlerowskich w Polsce.
Brak jest również informacji o obozie pracy w Siechnicach w wydawnictwie Międzynarodowego Biura Poszukiwań (ITS) w Arolsen, w publikacji "Verzeichnis der Haftstatten unter dem Reicgsfuhrer SS (1939-1945)", Arolsen 1979. Katalog ten, na podstawie materiałów Międzynarodowego Czerwonego Krzyża, wymienia w zasadzie wszystkie miejsca odosobnienia, obozy koncentracyjne wraz z ich podobozami, pracy, organizacji Todt, więzienia, obozy przejściowe, dla zakładników, specjalne, selekcyjne, zagłady, getta, zakłady eutanazji.
Na wstępie napisałem "w zasadzie" gdyż w tej drugiej publikacji jest jedna wzmianka o Kraftborn (Siechnice). Autorzy na stronie 421 informują, iz więźniowie żydowskiego obozu pracy przymusowej w Markstadt (Laskowice Oławskie) pracowali przy budowie elektrowni w Kraftborn.
Grzegorz Roman, Aleksandra Kobielec

ODPOWIEDZ