Siechnice- przyszłość miasta

Dyskusje na temat strony internetowej miasta, propozycje nowych działów.
seb147
Posty: 1
Rejestracja: czwartek, 5 stycznia 2017, 13:43

Re: Siechnice- przyszłość miasta

Post autor: seb147 »

Cieszyć może to, że ostatnio o Siechnicach mówił się coraz głośniej i to w bardzo pozytywnym kontekście. Wielką tego zasługą są niewątpliwie, stojące na wysokim poziomie, konkursy architektoniczne. Należy tutaj pochwalić Siechnicką Inwestycyjną Spółkę Komunalną za profesjonalne podejście do ważnych tematów dla przyszłości naszej gminy.
Jeśli chodzi o sam konkurs to projektanci nie mieli łatwego zadania. Na wąskiej działce musieli "upchnąć" bardzo wiele funkcji, niezbędnych do działania ośrodka zdrowia. Ponadto otaczająca działkę zabudowa jest bardzo zróżnicowana: z jednej strony nowoczesna, wysoka zabudowa mieszkaniowa, a z drugiej strony niskie, pochodzące z początku XX wieku "czworaki" i ich nieuporządkowane podwórka. Cieszy, że pośród tych projektantów znaleźli się architekci z biura jojko+nawrocki, którzy zaproponowali lekką bryłę, komponującą się w okoliczną zabudowę. Według mnie jest to największy atut tego projektu. Twierdzenie, iż
zbyt mocno gabaryt budynku dostosowuje do „barakowej zabudowy” ul. Zacisze.
jest sprzeczne z podstawowymi zasadami urbanistyki. Osobiście bowiem nie wierzę, żeby ta zabudowa zniknęła z krajobrazu miasta jeszcze przez długie lata. Owszem, teren jest atrakcyjny, leży w samym centrum Siechnic, ale to między innymi te "czworaki" (niestety nieszczęśliwie w większości rozbudowywane) stanowią o wartości historycznej miasta. Zwycięski projekt przewiduje uporządkowanie podwórek tych domów, mam nadzieję że tak się rzeczywiście stanie...
Wracając do zwycięskiego projektu również nie podoba mi się długi korytarz, prowadzący do poszczególnych gabinetów, natomiast trzeba się też zastanowić czy w ośrodku zdrowia możliwe jest inne rozwiązanie? Krótsze korytarze - oczywiście! Natomiast czy to nie byłoby marnotrawstwo przestrzeni (tutaj dochodzą aspekty pasywności budynku m.in.) i sztuczne powiększanie części komunikacji? Miejmy nadzieję że kosztem długiego, aczkolwiek dobrze doświetlonego światłem dziennym korytarza otrzymamy przestronne gabinety lekarskie.
Bardzo zaciekawiła mnie myśl użytkownika @GRoman na temat arkad, które na dodatek zostaną zadaszone. Być może taka jest polityka miasta, aby mieszkańcy (nie mówię tylko o "lumpach i naszej młodzieży") nie mieli się gdzie spotykać? Na rynku poza imprezami plenerowymi nie ma życia. Brakuje lokali, w których legalnie można byłoby usiąść i kulturalnie napić się kawy, herbaty czy chociażby piwa... Myślę że trochę wyższe ceny trunków odstraszyłyby "mniej kulturalne towarzystwo". Aby nie męczyć mieszkańców zamykać takie lokale o 22. Uważam że ten temat również wart jest dyskusji.
Co do samych arkad, które stworzą kolejne miejsce publiczne w mieście, oraz całej elewacji zaprojektowanej z naturalnych materiałów - wg mnie kolejny świetny element projektu.
Myślę że rozbudowa (o kolejną kondygnację) przeczy aktualnej wizji architektoniczno-urbanistycznej biura projektowego. Na pewno brali pod uwagę wyższy budynek. Może w przyszłości gmina dojdzie do porozumienia z autorami koncepcji i dojdzie do rozbudowy, jednak zabudowa wokół przyszłego ośrodka zdrowia także musiałaby ulec zmianie.

Campanile.Lover
Posty: 1
Rejestracja: niedziela, 8 stycznia 2017, 20:45

Re: Siechnice- przyszłość miasta

Post autor: Campanile.Lover »

Należy tutaj pochwalić Siechnicką Inwestycyjną Spółkę Komunalną za profesjonalne podejście do ważnych tematów dla przyszłości naszej gminy.

Tia...

"I to nieprawda, że dach przeciekał, tym bardziej, że prawie nie padało"

szczurek
Posty: 20
Rejestracja: wtorek, 27 listopada 2012, 21:31

Re: Siechnice- przyszłość miasta

Post autor: szczurek »

wszystko pięknie, na bogato, nowe Centrum Kultury, nowy ośrodek zdrowia. nowi mieszkańcy na pewno zachwyceni tymi inwestycjami :lol:
nie powiem, ośrodek zdrowia w "centrum" bardzo się przyda, jednak martwi mnie co innego, oby tylko gmina miała czym zapłacić za te inwestycje, trzeba mierzyć siły na zamiary :x
jestem ciekawa co z zaplata za budowę żłobka samorządowego, ktoś kiedyś na forum pisał, że gmina nie zapłaciła wykonawcy a ten miał ogłosić upadłość. na stronie gminy na ten temat cisza, a przecież mieszkańcy powinni o takich rzeczach wiedzieć. chyba powinni???? no chyba że są to niewygodne dla naszych rządzących informacje, ktokolwiek wie i ma rzetelne informacje na ten temat niech napisze.

Bolek331
Posty: 8
Rejestracja: piątek, 13 stycznia 2017, 12:50
Kontakt:

Re: Siechnice- przyszłość miasta

Post autor: Bolek331 »

No nie wiem czy to tak fajnie.

GRoman
Posty: 97
Rejestracja: poniedziałek, 1 czerwca 2015, 13:42

Re: Siechnice- przyszłość miasta

Post autor: GRoman »

Drodzy współmieszkańcy i przyjaciele Siechnic!
W związku z dobiegającymi pracami nad książką o powodzi, która dotknęła Siechnice w 1997 roku poszukuję fotografii dokumentujących to wydarzenie. W swoich zbiorach posiadam około 600 zdjęć. Niestety brakuje mi dokumentacji jej trzech aspektów:
1. zdjęć obrazujących zbiórkę i wywóz padliny z obór i chlewni na terenie dawnego Instytutu Zootechnicznego (dziś Gimnazjum),
2. zdjęć obrazujących sytuację w Siechnicach w dniu 11. lipca 1997 roku (dzień przed powodzią),
3. zdjęć obrazujących zbiórkę padliny przez żołnierzy.

GRoman

Telefon kontaktowy - 602 260 196.

rabroj
Posty: 7
Rejestracja: środa, 14 września 2016, 15:01
Kontakt:

Re: Siechnice- przyszłość miasta

Post autor: rabroj »

express pisze:napisał że nie kruszeją bo nie wjeżdża się na nie bo są za wysokie:) poza tym stwierdzenie to b..ura
Tak napisałem, gdzie w tym bzdura? No nie wjeżdża się na wysokie krawężniki , bo można oponę / koło / podwozie uszkodzić. A wjeżdżanie na krawężniki powoduje ich niszczenie powolne i kruszenie.

Konkludując, wysokie krawężniki są trwalsze. I chodniki też.

express
Posty: 49
Rejestracja: poniedziałek, 20 lipca 2015, 20:56

Re: Siechnice- przyszłość miasta

Post autor: express »

"Tak napisałem, gdzie w tym bzdura? No nie wjeżdża się na wysokie krawężniki , bo można oponę / koło / podwozie uszkodzić. A wjeżdżanie na krawężniki powoduje ich niszczenie powolne i kruszenie.

Konkludując, wysokie krawężniki są trwalsze. I chodniki też."

człowieku przecież piszę o miejscach do przekraczania dla pieszych, wózków ewentualnie rowerzystów np. przy przejściach dla pieszych/rowerzystów lub przy ciągach komunikacyjnych - tam nie ma być krawężników :)

GRoman
Posty: 97
Rejestracja: poniedziałek, 1 czerwca 2015, 13:42

Re: Siechnice- przyszłość miasta

Post autor: GRoman »

Szanowni mieszkańcy.
Informuję, iż nasza parafia rozpoczęła cykl prac budowlanych, których celem jest poprawa wizerunku i użyteczności należących do niej obiektów, a tym samym całego naszego miasta.
W ramach dwuletnich prac zostanie wykonana:
1. Rozbudowa parkingu (już trwa) pomiędzy kościołem a plebanią o około 45 miejsc. Celem jest - w połowie kompensata istniejących miejsc parkingowych położonych przy ul. Kościelnej na wprost kościoła, które w najbliższych miesiącach ulegną likwidacji oraz w połowie zwiększenie możliwości parkowania przy kościele (odpowiedź na wzrost liczby wiernych).
2. Przebudowa placu przed kościołem (dostosowanie wizerunku placu do wyglądu placu rynkowego).
3. Brukowanie kolejnych alejek na cmentarzu parafialnym.
Starania parafian i księdza proboszcza, którzy prace te finansują, organizują i wykonują wsparła zakupem materiałów (bruk, krawężniki) Rada Mieszkańców Siechnic (kwota 30 tys. zł) oraz firma przerabiająca popioły byłej huty "Siechnice", która całość materiałów potrzebnych na podbudowę (1000 ton) zgodziła się przekazać parafii za symboliczną złotówkę od tony.
Władze naszego miasta w uzupełnieniu prac naszej parafii wykonają w tym roku przebudowę ulicy Kościelnej pomiędzy rynkiem a kościołem i podniosą jezdnię (tzw. przystanek wiedeński) do poziomu krawężników jezdni.
W efekcie tych prac nastąpi pełna integracja przestrzeni śródmiejskiej poprzez powstanie jednolity plac rynkowego rozciągającego się od ratusza aż po kościół oraz wzrośnie bezpieczeństwo poruszania się w tym miejscu miasta (nastąpi spowolnienie ruch samochodów).
Do ostatecznego zakończenia prac nad ścisłym centrum miasta pozostanie:
1. Budowa nowej przychodni zdrowia wraz z parkingiem podziemnym na około 80 miejsc ,zlokalizowanej we wnętrzu blokowym pomiędzy ulicami Jana Pawła II, księdza Danickiego, Zaciszem i Kościelną. Władze gminne przystąpią do realizacji tej inwestycji lada moment.
2. Zabudowa nieruchomości Zacisze 17 od strony ul. Jana Pawła II. Inwestycja może dojść do skutku tylko za zgodą właściciel, tj, wspólnoty Zacisze 17.
3. Zabudowa działki pomiędzy ratuszem a blokami przy ul. Piłsudskiego. Właścicielem działki jest nasza gmina.
4. Budowa Miejskiego Domu Kultury na placu za ratuszem (wraz z podziemnym parkingiem na około 120 miejsc). Działka gminna.
5. Zadaszenie wieży ratusza przewidziane w koncepcji jego budowy. Uzyskamy wówczas wspaniałe miejsce na potrzeby mieszkańców (150 m2 powierzchni) z doskonałym widokiem na okolice (sala imprez gminnych,
społecznych do wynajmu).
6. Dzwonnica przy kościele. Działka parafii.
GRoman

GRoman
Posty: 97
Rejestracja: poniedziałek, 1 czerwca 2015, 13:42

Re: Siechnice- przyszłość miasta

Post autor: GRoman »

Gimnazjum w Siechnicach – wyniki egzaminacyjne w 2017 roku!

Jak co rok, pozwoliłem sobie dokonać analizy wyników egzaminu gimnazjalnego za rok szkolny 2016/2017 naszego gminnego gimnazjum w Siechnicach (Siechnice plus filia w Św. Katarzynie). Wyniki te prezentuję na tle wyników egzaminacyjnych w gimnazjów Powiatu Wrocławskiego, Wrocławia oraz Województwa Dolnośląskiego. Analiza oparta została o sumę punktów otrzymanych na egzaminach przez poszczególnych uczniów. Zsumowałem punkty z języka polskiego, historii i WOS-u, matematyki, przedmiotów przyrodniczych oraz jednego z języków obcych (angielski w wersji podstawowej – najpopularniejszy na egzaminie).

TŁO OGÓLNE
Wyniki tegorocznych egzaminów gimnazjalnych są w każdym wypadku lepsze od wyników ubiegłorocznych, choć wzrost średniej jest zróżnicowany. Największy przyrost średniej osiągnęli absolwenci naszego siechnickiego gimnazjum – wzrost aż o 13,9 pkt., następnie gimnazjów Wrocławia – o 9,0 pkt. Województwo Dolnośląskie i Powiat Wrocławski osiągnęły zbliżony, choć zdecydowanie niższy przyrost – 6,1 pkt. (Województwo) i 5,2 pkt. (Powiat).

1. Dolny Śląsk – w tym roku – 289,3 pkt. (w 2016 - 283,2 pkt., a w 2015 roku – 286,6),
2. Powiat Wrocławski – w tym roku – 303,8 pkt. (w 2016 - 298,4 pkt., a w 2015 – 295,1),
3. Wrocław – w tym roku – 337,6 pkt. (w 2016 - 328,6 pkt., a w 2015 – 328,7),
4. Siechnice – w tym roku – 313,2 pkt. (w 2016 - 299,3 pkt., a w 2015 roku – 298,5).

W sumie absolwent naszego gminnego gimnazjum osiągnął wynik o ponad 4,5 % wyższy niż średni wynik w naszym gimnazjum w roku 2016. Zdecydowanie wzrósł jego tegoroczny średni wynik w stosunku do średniego wyniku w województwie - do 23,9 pkt. (w 2016 było to 16,1 pkt.). Również w stosunku do średniego wyniku w powiecie wrocławskim różnica zdecydowanie wzrosła i wynosi już 9,4 pkt. na korzyść naszego ucznia (w roku 2015 było to tylko 0,9 pkt.). Nadal jednak daleko naszym uczniom do wyników wrocławskich gimnazjalistów. W tym roku średnio byli oni lepsi od naszych uczniów o 24,4 pkt. Pozytywna jest natomiast tendencja, od kilku lat to różnica systematycznie się zmniejsz: w roku 2016 wynosiła ona 29,3 pkt. a w roku 2015 aż 30,2 pkt.

SZCZEGÓŁY
Średnio z poszczególnych bloków egzaminacyjnych młodzież naszego gimnazjum osiągnęła następujące rezultaty (w skali 100 pkt.). W nawiasach wyniki z ubiegłorocznego egzaminu – 2015 roku:
1. Język polski – 73,4 pkt. (72,1 pkt.),
(średnia dla: Dolnego Śląska – 68,1 pkt. (66,7); pow. wrocławskiego – 72,8 pkt. (71,5);
Wrocławia – 75,3 pkt. (74,1)
2. Historia i WOS – 64,1 pkt. (55,7),
(średnia dla: Dolnego Śląska – 57,7 pkt. (55,0); pow. wrocławskiego – 61,2 pkt. (47,0); Wrocławia – 66,9 (62,6).
3. Matematyka – 50,1 pkt. (52,4),
(średnia dla: Dolnego Śląska – 45,4 pkt. (47,0); pow. wrocławskiego – 48,8 pkt. (51,2); Wrocławia – 58,2 pkt. (58,8).
4. nauki przyrodnicze – 53,9 pkt. (52,8),
(średnia dla: Dolnego Śląska – 51,0 pkt. (50,2); pow. wrocławskiego – 53,1 pkt. (53,0); Wrocławia – 59,4 pkt. (58,2),
5. język angielski podstawowy – 71,7 pkt. (66,3),
(średnia dla: Dolnego Śląska – 67,1 pkt. (64,3); pow. wrocławskiego – 67,9 pkt. (65,1); Wrocławia – 77,8 pkt. (74,9).

Nasi gimnazjaliści osiągnęli lepsze wyniki w stosunku do ubiegłorocznych absolwentów naszego gimnazjum w czterech z pięciu bloków egzaminacyjnych. Jedynie w matematyce średnia egzaminacyjna uległa obniżeniu o 2,3 pkt. Dodać jednak trzeba, że średnia z tego bloku uległa obniżeniu w tym roku we wszystkich pozostałych jednostkach administracyjnych. Najmniej we Wrocławiu – tylko o 0,6 pkt., w Województwie już o 1,6 pkt. a w Powiecie aż o 3,0 pkt.
Nasi gimnazjaliści osiągnęli wyższe wyniki we wszystkich blokach egzaminacyjnych w stosunku do średniej w województwie i powiecie. Niestety w porównaniu z Wrocławiem we wszystkich blokach egzaminacyjnych nadal były to niższe wyniki.

TŁO POWIATOWE
Na tle gimnazjów zlokalizowanych w powiecie wrocławskim nasze gimnazjum uplasowało się na 5 miejscu – na 18 gimnazjów gminnych (dwie placówki nie uczestniczą w rankingu – są o Ośrodki Wychowawcze gromadzące młodzież z poza gminy na terenie której się znajdują). W roku 2016 było to miejsce - 7.
Najlepsze 10 gimnazjów w naszym powiecie:
1. Gimnazjum w Bielanach Wrocławskich (G. Kobierzyce) – 371,2 pkt. (2015 rok 1 miejsce - 347,5 pkt.).
2. Gimnazjum w Kamieńcu Wrocławski (G. Czernica) – 365,5 pkt. (2016 rok 2 miejsce - 341.7 pkt.).
3. Gimnazjum w Czernicy (G. Czernica) – 334,8 pkt. (2016 rok 5 miejsce – 322,7 pkt.).
4. Gimnazjum w Jaszkotlach (G. Kąty Wrocławskie) – 332,1 pkt. (2016 roku 4 miejsce – 3336,9 pkt.).
5. Gimnazjum w Siechnicach (G. Siechnice) – 313,2 pkt. (2016 rok 7 miejsce – 299,3 pkt.).
6. Gimnazjum w Długołęce (G. Długołęka) – 309,4 pkt. (2016 rok miejsce 6 - 305,4 pkt.).
7. Gimnazjum w Brzeziej Łące (G. Długołęka) – 306,1 pkt. (2016 rok miejsce 3 – 340,1 pkt.).
8. Gimnazjum Kątach Wrocławskich (G. Kąty Wrocławskie) – 302,5 pkt. (2016 rok – poza pierwszą dziesiątką).
9. Gimnazjum w Sobótce (G. Sobótka) – 301,8 pkt. (2016 rok miejsce 9 – 288,3 pkt.).
10. Gimnazjum w Borowej (G. Długołęka) – 291,7 pkt. (2016 – poza pierwszą dziesiątką).

Tegoroczne wyniki egzaminu potwierdziły wieloletnia tendencję wśród gimnazjów powiatowych. Przybiera na sile proce ich różnicowania się. Te lepsze umacniają swoją pozycję. Stają się coraz lepsze.
Nasze gimnazjum kolejny rok poprawiło swoją pozycję wśród gimnazjów Powiatu Wrocławskiego. Jednak jego wynik to jedynie dobra średnia z tendencja wzrostową. Do najlepszych brakuje naszym absolwentom więcej niż w latach minionych, w bieżącym roku aż 58,0 pkt. (w roku 2016 było to „tylko” 48,4 punktów).
Podobnie jak w ubiegłym roku postępuje stabilizacja pierwszej dziesiątki. Weszły do niej tylko 2 nowe gimnazja, a pierwsza piątka w niewielkim stopniu zmieniła się miejscami.

SKALA STANINOWA
Analizując jakość kształcenia w poszczególnych gimnazjach w oparciu o skalę staninową sytuacja jest zgoła inna. Wyniki tegorocznych egzaminów są gorsze niż wyniki 2016 roku. Siedem najlepszych gimnazjów zanotowało łączny spadek na skali staninowej aż o 9 stanin (z 248 stanin do 239). Cieszy kolejna poprawa wyniku naszego gimnazjum. Wzrost o dwie stanini potwierdza korzystne tendencje w kształceniu absolwentów. Najlepsze to:
1. G. w Bielanach Wr. – suma stanin z pięciu egzaminów – 40 (wzrost o 1 staninę).
2. G. Kamieniec Wrocławski – suma stanin – 39 (+1),
3. G. Czernica – suma stanin – 35 (+1),
4. G. Jaszkotle – suma stanin – 35 (-1),
5. G. Siechnice – suma stanin – 31 (+2).
6. G. Brzezia Łąka – suma stanin – 30 (-9),
7. G. Długołęka – suma stanin – 29 (-4),

Skala staninowa lepiej pokazuje drogę jaką musiałoby wykonać nasze gimnazjum aby dorównać do najlepszych.

RANKING GMIN
Porównując średnie wyniki gimnazjalistów w układzie całych gmin (my mamy jedno gimnazjum, niektóre gminy mają po kilka) nasza Gmina zdecydowanie poprawiła swoje notowania. Po lekkim ubiegłorocznym spadku (z 4 miejsca w 2015 na 5 w 2016 roku) wspólnie z Katami Wrocławskimi zajęliśmy 3 miejsce.
Nadal pierwsze miejsce wśród gmin utrzymuje Czernica. Jej przewaga nad kolejną gminą utrzymuje się na prawie nie zmienionym poziomie. Dziś jest to 18,2 pkt. (w 2016 roku było to aż 18,5 pkt.). Równie dobrą pracę widać również w Gminie Kobierzyce, Są to jedyne gminy naszego powiatu, w których absolwenci gimnazjów w swej masie mogą konkurować z absolwentami gimnazjów pobliskiego Wrocławia.
Średnie wyniki poszczególnych gmin:

1. Gmina Czernica (średni wynik) – 344,8 pkt. (w roku 2016 miejsce 1 - 332,9 pkt.).
2. Gmina Kobierzyce – 326,6 pkt (w roku 2016 miejsce 4 – 300,5 pkt.).
3/4. Gmina Kąty Wrocławskie – 313,2 pkt. (w roku 2016 miejsce 2 – 306,5 pkt.).
3/4. Gmina Siechnice – 313,2 pkt. (w roku 2016 miejsce 5 – 299,3 pkt.).
5. Gmina Sobótka – 301,8 pkt. (w roku 2016 miejsce 7 - 288,3 pkt.).
6. Gmina Długołęka – 290,2 pkt. (w roku 2016 miejsce 3 - 301,7 pkt.).
7. Gmina Żórawina – 265,4 pkt. (w roku 2016 miejsce 6 - 290,5 pkt.).
8. Gmina Jordanów Śląski – 260,0 pkt. (w roku 2016 miejsce 8 - 279,7 pkt.).
9. Gmina Mietków – 256,3 pkt. (w roku 2016 miejsce 9 - 274,3 pkt.).

TŁO WROCŁAWSKIE

Na koniec, jak każdego roku, proponuję porównanie średniego wyniku z egzaminu gimnazjalnego ucznia naszego gimnazjum ze średnimi wynikami uczniów gimnazjów we Wrocławiu.
Na 64 wrocławskie gimnazja (komunalne, prywatne, kościelne, społeczne, specjalne, itd) nasze gimnazjum ulokowało się na 32 miejscu (w roku 2016 było to 34 miejsce). W roku 2015 na 64 wrocławski3 gimnazja lokowaliśmy się na 37 a w roku 2014 na 40 miejscu. Kolejny rok pozycja naszego gimnazjum poprawiła się. To mozolne pięcie się do góry imponuje. Nie możemy jednak zapominać, że do najlepszych w tym roku naszym absolwentom brakuje aż 140,2 pkt. Jest to prawie połowa punktów, które nasi absolwenci zdobyli.
We Wrocławskich gimnazjach podobnie jak w naszym powiecie te najlepsze szkoły cały czas idą w górę. Te słabsze opadają w dół. Średniacy się nie liczą.



WNIOSKI (do dyskusji):
1. Poziom kształcenia w naszym gimnazjum ustabilizował się i powoli pnie się w górę. Świadczą o tym podobne wyniki w 2014, 2015 i w 2016 roku. stabilizacja na poziomie. Tegoroczne wyniki potwierdzają tę prawidłowość.
2. Wśród gimnazjów funkcjonujących w Powiecie Wrocławskim zaczynamy się zaliczać do tych lepszych. Jednak te gimnazja, które oferują kształcenie na wyższym poziomie nadal wyrażnie od nas odstają.
3. Utrzymuje się dystans między naszym gimnazjum a dobrymi i najlepszymi gimnazjami we Wrocławiu. To porównanie (zwłaszcza z najlepszymi) wygląda tragicznie.
4. Oświata gimnazjalna we Wrocławiu wyraźnie się dzieli na dwie grupy. Trzynaście wrocławski gimnazjów (w 2016 było ich 11) osiągnęło średni wynik poniżej 250 punktów (mniej niż 50 % punktów do zdobycia) a kolejne cztery nieznacznie ją przekroczyło (do 3 do 5 punków). Wśród najlepszych znalazło się aż 23 gimnazjów (w 2016 było to 20 gimnazjów), to te które osiągnęło wynik powyżej 350 punktów (tj. więcej niż 70 punktów do zdobycia).
5. Poziom kształcenia w naszym gimnazjum zdecydowanie nadal, pomimo poprawy, odbiega od oczekiwań mieszkańców.
6. W obowiązującym systemie rekrutacji do szkół ponad gimnazjalnych (duże znaczenie mają punkty egzaminacyjne) nasza młodzież ma bardzo ograniczone możliwości dostania się do dobrych szkół (np. do któregoś z najlepszych liceów). Sukcesy pojedynczych uczniów nie powinny nam przesłaniać rzeczywistego obrazu.
7. Ze względu na słaby poziom kształcenia w szkole podstawowej w Siechnicach (w tym roku nie było sprawdzianu po szóstek klasie, ale nie ma żadnych przesłanek aby sytuacja uległa zdecydowanej poprawie) gimnazjum ma ograniczone możliwości nadrobienia powstałych wcześniej deficytów.
8. Gmina Siechnice finansuje nasze gimnazjum na wyższym poziomie niż finansuje swoje swoją oświatę (np. gimnazja) Wrocław (dane mogę udostępnić).
9. Potrzeba debaty publicznej nad zaistniałą sytuacją. Tym bardziej, ze gimnazja idą do likwidacji i oswiata gminna będzie funkcjonować w oparciu o 8-letnie szkoły podstawowe. Potrzeba porządnie przygotowanego programu naprawczego obejmującego całość edukacji w Siechnicach (przedszkola, szkoły podstawowe) i konsekwencji w jego wdrażaniu. Kosmetyka już nie wystarczy.
10. Skala wdrażanych przez rząd zmian, działania władz naszej gminy (budowa nowej szkoły w Siechnicach) tym bardziej winny nas skłonić do poważnej dyskusji nad przyszłością edukacji naszych dzieci.

G. Roman

GRoman
Posty: 97
Rejestracja: poniedziałek, 1 czerwca 2015, 13:42

Re: Siechnice- przyszłość miasta

Post autor: GRoman »

Przebudowa placu przed siechnickim kościołem.

Dobiega końca przebudowa placu kościołem w Siechnicach. Realizuje ją Parafia, którą wsparła niewielką kwotą Rada Mieszkańców. Niestety nie będzie w tym roku zrealizowana, zaplanowana przez władzę naszej Gminy inwestycja, polegająca na podniesieniu ulicy Kościelnej do wysokości krawężników i likwidacji miejsc parkingowych na wysokości kościoła. O uzasadnieniu takiej integracji centrum naszego miasta pisano już wielokrotnie, wiec nie będę tych argumentów przytaczał.
Przesunięcie gminnej inwestycji na przyszły rok stwarza pewne niedogodności. Na przykład nie będą zgadzać się niwelety nowej nawierzchni ze starą nawierzchnią. Pewnie wywoła to szereg komentarzy. Być może złośliwych.
Ja jednak proponuję twórcze wykorzystanie pojawiającej się zwłoki w inwestycji gminnej.
Zaproponowałem Panu Burmistrzowi poszerzenie przybudowy ul. Kościelnej o niewielki je fragment w stronę skrzyżowania z ul. Piłsudskiego tak aby można było w przyszłym roku nie tylko podnieć jezdnię na wysokości obu placów (rynkowego i przed kościołem) ale również wykonać skrzyżowanie ul. Kościelnej z ul. Św. Floriana i 50 metrów ul. Floriana.
Tak poszerzony zakres prac pozwoliłby w przyszłości uniknąć kolejnych robót na ul. Kościelnej. Robót w centrum miasta na bardzo mocno eksploatowanym fragmencie naszego układu komunikacyjnego.
Proszę o opinie.
GRoman

olo243
Posty: 49
Rejestracja: niedziela, 18 stycznia 2009, 14:50

Re: Siechnice- przyszłość miasta

Post autor: olo243 »

"Niewielka kwota" - 33 tys zł - przy budżecie całej Rady ok 50 tys zł - faktycznie "niewielka", pytanie tylko dla kogo i z jakiego punktu "siedzenia" się to ocenia;)

pzdr
Kuba

GRoman
Posty: 97
Rejestracja: poniedziałek, 1 czerwca 2015, 13:42

Re: Siechnice- przyszłość miasta

Post autor: GRoman »

Przepraszam za skrót myślowy!
Użyty przeze mnie w poście zwrot "niewielka kwota" nie odnosi się do środków będących w dyspozycji Rady Mieszkańców Siechnic. Rzeczywiście kwota 30 tys.zł z 50 tys. zł nie jest kwotą niewielką, to 60 % całości.
Jednak ja te 30 tys. odnosiłem do całej kwoty, jaką będzie kosztowała przebudowa placu przed oraz powiększenie parkingu za kościołem. W takim kontekście 30 tys. zł ma inny wymiar. Całość kosztów inwestycji wokół kościoła to 260 tys. zł a więc wsparcie Rady to tylko 11,5 %.
Ponadto warto przypomnieć, że w konkursie ogłoszonym przez Radę Mieszkańców nie wyczerpano puli środków (zgłoszono zbyt mało projektów), a więc w/w inwestycje nikomu nie zabrały dofinansowania a służyć będą (w różnym stopniu) wszystkim mieszkańcom.
GRoman

GRoman
Posty: 97
Rejestracja: poniedziałek, 1 czerwca 2015, 13:42

Re: Siechnice- przyszłość miasta

Post autor: GRoman »

Słowo o skierowanej do publikacji monografii Wielka powódź - Siechnice 1997.

Siechnice 2017 roku to dynamicznie rozwijające się miasto. Miasto, które w ostatnim dziesięcioleciu podwoiło liczbę swoich mieszkańców. Uzyskało status siedziby gminy. Zanotowało bezprzykładny rozwój przestrzenny. „Dorobiło się” rynku z ratuszem, strefy gospodarczej oraz ponad dwóch tysięcy nowych mieszkań.

W końcu 1997 roku sytuacja Siechnic wyglądała zgoła inaczej. Wydawało się, że miejscowość, mimo niedawno uzyskanego miejskiego statusu, będzie pogrążać się w stagnacji i marazmie – boleśnie doświadczona upadkiem socjalistycznej gospodarki, zacofana infrastrukturalnie, potwornie spustoszona powodzią.

Co spowodowało, że losy Siechniczan uległy radykalnej i korzystnej zmianie?
Odpowiedź na to pytanie próbuję znaleźć w prezentowanej Państwu książce. Ma ona dwa cele. Jednym jest przypomnienie wydarzeń, jakie rozegrały się w Siechnicach w czasie wielkiej powodzi sprzed dwudziestu lat. Drugim – odszukanie i ukazanie potencjału siechnickiej społeczności. Potencjału, który po dwóch dekadach „miejskości” stworzył z Siechnic miejsce, z którym swoją przyszłość corocznie wiąże kilkuset nowych, młodych mieszkańców.

Tytuł pracy – Wielka powódź – Siechnice 1997 – nawiązuje do znaczenia, jakie wydarzenie to odegrało w dziejach współczesnych Siechnic. Katastrofalna powódź, jak się okazało, stała się katalizatorem dalszego rozwoju miasta.

Relację o przebiegu powodzi w Siechnicach oparłem na trzech wzajemnie przenikających się płaszczyznach. Pierwsza z nich jest nośnikiem szczegółowego, wręcz reporterskiego opisu wydarzeń. Drugą stanowią liczne wspomnienia mieszkańców i innych uczestników siechnickiej powodzi, które uzupełniają przytoczone fakty, nadają im prywatny wymiar oraz znakomicie je ilustrują. Trzecia płaszczyzna to ikonografia ujęta na dwa sposoby. Część fotografii umieściłem bezpośrednio w tekście, uzupełniając nimi narrację i ilustrując nastrój tamtych dni. Pozostałe zdjęcia (stanowiące większość) zebrałem tematycznie w drugiej części książki, aby skłonić czytelnika do wspomnień i refleksji nad wydarzeniami 1997 roku.

Wiedza o powodzi w Siechnicach to zbiór faktów rozgrywających się w określonym czasie. Dotarcie do nich było możliwe dzięki analizie znacznej liczby dokumentów, protokołów kontroli, a także publikacji zawierających opisy przebiegu powodzi, eksperckie rozważania oraz wspomnienia uczestników walki z żywiołem. Niezwykłym środkiem informacyjnym są relacje mieszkańców Siechnic. Wiele istotnych szczegółów o Siechnicach w okresie powodzi dostarczyła lektura artykułów zamieszczanych w lipcu 1997 roku w dolnośląskiej prasie. Praca Wielka [/i]powódź – Siechnice 1997 byłaby z pewnością uboższa faktograficznie, gdyby nie życzliwa pomoc pracowników archiwów Urzędu Miejskiego we Wrocławiu, Urzędu Miejskiego w Siechnicach oraz Dolnośląskiego Urzędu Wojewódzkiego. Szczególne wyrazy wdzięczności należą się wszystkim uczestnikom powodziowych wydarzeń, którzy podzielili się ze mną swoimi wspomnieniami.

Dziękuję autorom fotografii (w dużej części dziś już nieznanym z nazwiska), którzy jeszcze w czasie powodzi okazali mi zaufanie, udostępniając negatywy w nadziei, że – kiedyś wywołane – zilustrują publikację o walce Siechniczan z żywiołem. Jestem wdzięczny moim kolegom, których wiedza, życzliwość i wsparcie pozwoliły mi szczęśliwie ominąć merytoryczne rafy. W tej grupie szczególne podziękowania kieruję do pierwszego czytelnika mojego tekstu – Janusza Herby oraz Marka Buraka, który w czasie wielogodzinnej lektury szlifował wszelkie niedostatki tekstu.

Publikacja ta nie mogłaby dojść do skutku bez wsparcia Rady Mieszkańców Siechnic, Romana Potockiego - starosty Powiatu Wrocławskiego oraz Joanny Gustowskiej dyrektora Dolnośląskiego Zarządu Melioracji i Urządzeń Wodnych we Wrocławiu. Ich życzliwa pomoc pozwoliła publikacji osiągnąć odpowiedni poziom edytorski.

Serdeczne podziękowania kieruję do moich najbliższych. Ich cierpliwość i doping były mi bardzo pomocne w powrocie do tekstu kiedyś odłożonego na półkę.

Książka ukaże się między 10 a 15. października bieżącego roku i będzie dostępna na terenie Siechnic.
Grzegorz Roman

GRoman
Posty: 97
Rejestracja: poniedziałek, 1 czerwca 2015, 13:42

Re: Siechnice- przyszłość miasta

Post autor: GRoman »

Informuję, iz książka "Wielka Powódź - Siechnice 1997" już się ukazała.
Jest do nabycia w księgarniach Wrocławia (przy ul. Kuźniczej i przy ul. Wita Stwosza)
oraz w Siechnicach (biblioteka przy ul. Fabrycznej i sklep z piwem przy ul. Piastów Śląskich - dawniej Świerczewskiego). Życzę dobrej lektury.
GRoman

ODPOWIEDZ