AKT NOTARIALNY

Dyskusje mieszkańców osiedla
ETNA
Posty: 2
Rejestracja: wtorek, 1 maja 2007, 00:16

AKT NOTARIALNY

Post autor: ETNA »

Witam
Pewnie jak wiele innych osób próbowałem przekonać prezesa Alfaaktu do podpisania umowy aktem notarialnym i oto jaką odpowiedź otrzymałem :


Proponowane przez Pana rozwiązanie zawarcia umowy jako umowy przedwstępnej w formie Aktu Notarialnego byłoby mozliwe jedynie gdybyśmy realizowali cały obiekt ze środków zewnętrzrnych, np kredyt bankowy, a realizacja w 100 % odpowiadałaby projektowi budowlanemu zatwierdzonemu decyzją o pozwoleniu na budowę i nie dopuszczałaby jakichkolwiek zmian lub indywidualnych aranżacji oraz projektów zamiennych.



Z wypowiedzi tej wynika że developer może nie wykonać budynku w 100% zgodnie z projektem budowlanym. Jest to nieprawda ponieważ można dokonywać własnych aranżacji wnętrz. Nieprawdą też jest że zawarcie umowy w postaci aktu notarialnego możliwe jest w przypadku gdy realizują budowę ze środków zewnętrznych
Alfaakt strasznie boi się aktów notarialnych - czyżby coś kombinowali ?

Umowa którą daje Alfaakt jest typową umową przedwstępną - developer zobowiązuje się do wykonania pewnych czynności (wybudowań mieszkanie w określonym standardzie). a kupujący zobowiązuje się do terminowych wpłat pieniędzy. W wyniku zobowiązań dochodzi do zawarcia właściwej umowy przeniesienia własności. Umowa przedwstępna powinna być zawarta w postaci aktu notarialnego. Mówi o tym kodeks cywilny :

Art. 158. Umowa zobowiązująca do przeniesienia własności nieruchomości powinna być zawarta w formie aktu notarialnego. To samo dotyczy umowy przenoszącej własność, która zostaje zawarta w celu wykonania istniejącego uprzednio zobowiązania do przeniesienia własności nieruchomości; zobowiązanie powinno być w akcie wymienione.

Co daje akt notarialny ?
W przypadku gdyby developer utracił płynność finansową (zbankrutował), mieszkania, które już stoją (i na które terminowo wpłacaliśmy pieniądze, a nawet w nich mieszkamy), a kupujący nie ma przeniesionej na siebie własności, mogą zostać wylicytowane na poczet innych wierzycieli. Akt notarialny daje tą gwarancję, że syndyk (po przedstawieniu mu np przedwstępnej umowy kupna sprzedaży) nie będzie licytował określonego mieszkania na poczet spłaty innych wierzycieli.
W umowie którą daje Alfaakt są zapisy, dzięki którym Alfaakt może bardzo długo odwlekać z przeniesieniem własności.

Mam nadzieję że tak nie będzie. Ja zrezygnowałem z mieszkania ponieważ uważam że umowa, którą daje Alfaakt nie jest dla mnie korzystna. Może na tym tracę sporo pieniędzy, ale gdy mam związać się z bankiem na 30 lat to wolę się zabezpieczyć w jak najlepszy sposób. Może sytuacja na rynku zmieni się w trakcie najbliższych 10 lat. Pożyjemy zobaczymy.
Pozdrawiam mieszkańców Siechnic.

jarecki
Posty: 257
Rejestracja: poniedziałek, 27 listopada 2006, 14:04
Lokalizacja: Siechnice

Post autor: jarecki »

no i prosze Ola znikneła pojawiła się ETNA kolejna osoba która ma ale do tej inwestycji.,
Nikt nie karze Ci kupić mieszkania inni Cię wyręczą a jak piszesz że może za 10 lat będzie lepiej .,., pewnie będzie, ale nie łudź się że proporcja pomiędzy zarobkami a cenami mieszkań będą kortzystniejsze. Poza tym wiele osób nie chce tyle czasu czekać, młodzi ludzie chcą mieć własne lokum założyć rodzine i ustabilizować sobie zycie, jak chcesz to czekaj.,.
Jak narazie (odpukać) współpraca z Alfaaktem przebiega znakomicie nie mam żadnych zastrzeżeń. Spisanie umowy przedwstępnej(cywilno-prawnej) w formie aktu notarialnego jest możliwe rozmawiałem z prezesem i problemu nie ma. Koszt ok 300zł uwzględnienie zapisu że po skończonej inwestycji zostanie wydzielony lokal o nr KW ... Więcej informacji uzyskasz na forum budynków 1 i 2 tam ludzie wiele przeszli i przez to mają większe doświadczenie i większą wiedze na ten temat i na inne
pozdrawiam

ETNA
Posty: 2
Rejestracja: wtorek, 1 maja 2007, 00:16

odpowiedź

Post autor: ETNA »

No cóż

Do samej inwestycji nie mam ale. Mam za to sporo ale do umowy którą dostałem do podpisania (z tego co rozmawiałem z paniami z biura sprzedaży jest ona nienegocjowalna za wyjątkiem terminów wpłaty poszczególnych transz pieniędzy - a przecież umowa powinna być symetryczna i zapewniać takie same zabezpieczenie zarówno kupującemu jak i sprzedającemu). Sam obmiar mieszkania - dlaczego jest robiony bez tynków (jedna norma która obowiązywała do roku 99 mówi że obmiar mieszkania robi się bez tynków. Norma iso wprowadzona po roku 99 mówi że obmiar powinno się robić z tynkami - na samym tynku o grubości 2 cm na długości 10 m naleci 2m kwadratowe za które trzeba zapłacić bagatela 10 tys zł. A przecież 10m długości ścian w mieszkaniu o powierzchni 50 m kwadratowych to jest nic.

Co do aktu notarialnego to na mojego pierwszego maila pan prezes odpisał jeszcze tego samego dnia (zacytowałem kawałek korespondencji). Na kolejnego w którym ponownie zaproponowałem podpisanie umowy w formie aktu notarialnego (z odpowiednią argumentacją) odpowiedzi się nie doczekałem.
Jeżeli podpisanie umowy aktem notarialnym nie było by problemem (wg kodeksu cywilnego powinno być wręcz podpisane aktem notarialnymi) i kosztowałaby jedyne 300 zł, to chyba treść pierwszeej wiadomości powinna być trochę inna.

Czegoś tu nie rozumię.

babakazoo
Posty: 20
Rejestracja: wtorek, 13 lutego 2007, 23:47

Post autor: babakazoo »

Posłuchaj Etna !
W pierwszym budynku w mieszkanku 46,3 nie naleciało mi 2m2 na długości 10 m ściany. To leci jakoś inaczej dużo, dużo mniej. Przelicz jeszcze raz i się przekonasz. Jeśli jesteś faktycznie zainteresowany kupnem to chyba powinieneś udać się do biura sprzedaży i porozmawiać o wszystkim bo Twoja wiedza jest jakaś dziwna.
Pozdrawiam mam nadzieję nowego sąsiada.

kudeł
Posty: 79
Rejestracja: piątek, 29 września 2006, 09:40

Post autor: kudeł »

Oj ETNA, ETNA, przy 2cm tynku na 10m sciany tracisz nie 2m.kw. lecz 0,2m.kw.... Choc nie jest to malo roznica jest dziesieciokrotna(!!!) i ma duze znaczenie dla twych oszacowan.

pzdr,
kuba

babakazoo
Posty: 20
Rejestracja: wtorek, 13 lutego 2007, 23:47

Post autor: babakazoo »

Przypomniało mi się, że przy aranżacji ścianek pani w biurze mówiła o tym,że są to wymiary w stanie surowym, a więc bez tynków. Metraż również. A więc stosowanie obmiaru bez tynku chyba jest w tym przypadku właściwe.
Pozdrawiam. :roll:

Awatar użytkownika
ryniu5
Posty: 60
Rejestracja: czwartek, 10 sierpnia 2006, 08:39
Lokalizacja: Kępno
Kontakt:

Post autor: ryniu5 »

Witajcie!!!
mam pytanie odnośnie kwestii finansowej dotyczącej aktów notarialnych. Czy ktoś z was wie ile kosztuje cała procedura uprawniająca nas do własności mieszkania, ale całość opłat związanych z zawarciem aktu notarialnego od rozpoczęcia aż po zakończenie. Będę wdzięczna jeśli ktoś odpowie na moje pytanie.
Pozdrawiam

Algirdas
Posty: 16
Rejestracja: wtorek, 27 grudnia 2005, 15:44

Post autor: Algirdas »

Co do opłat notarialnych - obowiązuje Rozporządzenie Ministra Sprawiedliwości z dnia 28 czerwca 2004 r. w sprawie maksymalnych stawek taksy notarialnej (Dz. U. z 2004 r. nr 148, poz. 1564):

„§ 3. Maksymalna stawka wynosi od wartości:
(...) 5) powyżej 60.000 zł do 1.000.000 zł - 1.010 zł + 0,5 % od nadwyżki powyżej 60.000 zł;” (...)

Akty notarialne
§ 5. Za sporządzenie aktu notarialnego stosuje się maksymalną stawkę przewidzianą w § 3, z zastrzeżeniem § 6 i 7.
§ 6. Za sporządzenie aktu notarialnego dokumentującego:
1) umowę zobowiązującą, zawartą pod warunkiem lub z zastrzeżeniem terminu,
2) umowę przenoszącą własność lub użytkowanie wieczyste, w wykonaniu umowy zobowiązującej, (...)
8/ umowę ustanowienia odrębnej własności lokalu lub przeniesienia własności domu jednorodzinnego z prawem do gruntu, zawartych w wykonaniu umów o budowę lokalu lub domu, w trybie ustawy z dnia 15 grudnia 2000 r. o spółdzielniach mieszkaniowych,
9) umowę przeniesienia własności lokalu lub domu jednorodzinnego z prawem do gruntu, przez spółdzielnię mieszkaniową, (...)
11) ustanowienie hipoteki, z zastrzeżeniem § 7 ust. 1 pkt 1, (...)
- maksymalna stawka wynosi połowę stawki przewidzianej w § 3.

Każdy może wyliczyć wielkość opłaty, w zależności od wartości mieszkania. CYTAT Z INNEGO FORUM.

kudeł
Posty: 79
Rejestracja: piątek, 29 września 2006, 09:40

Post autor: kudeł »

a co z pozostalymi oplatami, np. sadowymi, zwiazanymi z wpisem do ksiegi itp? bo akt notarialny to tylko czesc kosztow... :?

pzdr,
kuba

kasia357
Posty: 20
Rejestracja: wtorek, 5 grudnia 2006, 08:55
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: kasia357 »

Witam,
Mam pytanie do mieszkańców bloku nr 1, czy posiadacie już akty notarialne swoich mieszkń?
Pozdrawiam,
Kasia

Awatar użytkownika
ryniu5
Posty: 60
Rejestracja: czwartek, 10 sierpnia 2006, 08:39
Lokalizacja: Kępno
Kontakt:

Post autor: ryniu5 »

:lol: :lol: :lol: :lol:

och ale nasza sąsiadka jest dowcipna aż się się uśmiałem i śpieszę z informacją dla was, że aktów niema w tym mc raczej nie będzie a kiedy miały być ? wydawane na pewno od sięrpnia ale bardziej pod koniec września( cytuje rozmowę z paniami z AA)
Jak im się uda w tym mc to chyba będzie święto lasu :lol:

Więc pozdrawiam i polecam uzbroić się w cierpliwość bo ja po blisko 5mc mieszkania na ulicy staszica jeszcze ich nie widzę.
No bo w końcu je dostaniemy oby w tym roku :D

Awatar użytkownika
ryniu5
Posty: 60
Rejestracja: czwartek, 10 sierpnia 2006, 08:39
Lokalizacja: Kępno
Kontakt:

Post autor: ryniu5 »

Mijają kolejne miesiące a naszych aktów jak nie było tak niema! :(
Myślę że nie tylko ja jestem stratny z tego powodu.
W okół bloku robi się zielona, akurat na zimę :lol: coraz ładniej.
Ale nic nie wiemy kiedy coś dostaniemy, gadanie że nie dostali odpowiedzi to mnie strasznie dziwi bo o tym to mówią od sierpnia.
Zima nas chwyci a my nic nie dostaniemy.
Oby do wiosny chyba że ...... :idea:

Jak by ktoś miał informację to niech pisze.

Pozdrawiam

digimon31
Posty: 16
Rejestracja: wtorek, 18 września 2007, 19:01

Do wszystkich zakupujących mieszkania

Post autor: digimon31 »

witam państwa często przeglądam wasze wypowiedzi chciałbym z panńtwem podzielic sie wlasnymi przezyciami z zakupem mieszkania żadna umowa wstepna niczego państwu nie gwarantuje deweloperzy i spółdzielnie mieszkaniowe nie podpisuje aktow notarialnych z prostej przyczyny ponieważ nie sa w stanie z wstępnej wyceny inwestycji zagwarantowac sztywnej ceny za 1 metr^2 podpisujac państwo umowe wstępna dostajecie kawałek nic nie wartościowego świstka cena jaką państwo zaplaca za metr bedzie cena po zakonczeniu budowy jeżeli koszty wzrosna z 4.000 powiedzmy na 6.000 za metr różnice i tak państwo doplacicie z wlasnej kieszeni(przeżyłem to na własnej skórze,procesowałem się 2 lata i tak sprawę przegrałem) z poważaniem
Piotr

OLA
Posty: 28
Rejestracja: czwartek, 1 lutego 2007, 14:02

Post autor: OLA »

ryniu5 pisze:Mijają kolejne miesiące a naszych aktów jak nie było tak niema! :(
Myślę że nie tylko ja jestem stratny z tego powodu.
W tej kwestii warto zasięgnąć informacji czy inwestycja, wasz budynek uzyskał już pozwolenie na użytkowanie przez inspektora nadzoru budowlanego. Od chwili wydania takiego pozwolenia minimum dwa trzy miesiące do pierwszych aktów na skompletowanie dokumentacji.
Brak tego dokumentu to faktycznie spore straty i koszty. Kredyt, ubezpieczenia itd.
Nie wiem w jakiej sytuacji jesteście jesli chodzi o możliwość odliczenia odsetek od kredytu. O tym decyduje data zawarcia umowy kredytowej. Ale brak aktu uniemożliwia odliczenia na koniec tego roku w zeznaniu podatkowym.
Co do samych aktów, sposobu ich podpisywania i treści warto poczytać to co przeszli już wasi sąsiedzi. Polecam wątek : http://siechnice.pl/forum/viewtopic.php?t=752 z sąsiedniego forum. Bogata i ciekawa lektura która może ( choć nie musi ) ustrzeże Was przed popełnieniem jakiegoś błędu. Można śmiało przejść do ostatnich stron - tam jest najciekawiej ;)

Trzymam kciuki i powodzenia.

ODPOWIEDZ