Herb miasta Siechnice

Sami o sobie, czyli kim są i czym się interesują mieszkańcy Siechnic
Benedykt

Herb miasta Siechnice

Post autor: Benedykt »

Interesuje mnie i to bardzo herb miasta Siechnice. Zwracam się tą drogą do mieszkańców Siechnic, którzy mają jakiekolwiek wiadomości na temat jego historii: Kiedy został utworzony, lub nadany, przez kogo, i kiedy został oficjalnie przyjęty jako herb miasta. Interesuje mnie również symbolika herbu: Co lub kogo symbolizują poszczególne figury heraldyczne - krzyż łaciński i gwiazda sześcioramienna. Dlaczego oba te elementy herbu są czerwone?
Ja jestem z Kolbuszowej, miasta powiatowego w woj. podkarpackim, które również przez ponad 130 lat miało w herbie oprócz dwóch dłoni splecionych w uścisku - krzyż i gwiazdę sześcioramienną, lecz złotą (żółtą). Interesuję się heraldyką, zbieram materiały do historii herbu miasta Kolbuszowej.
Bardzo proszę państwa forumowiczów, jeśli posiadacie wiadomości na temat swojego herbu, jego historii i symboliki to podzielcie się ze mną. A może ktoś z państwa zna kogoś kto takie wiadomości posiada. Proszę o wypowiedź na tym forum, lub proszę do mnie napisać bezpośrednio na adres e-mail: [email protected]
Pozdrawiam i czekam... :wink:

Awatar użytkownika
ITI
Posty: 192
Rejestracja: środa, 7 grudnia 2005, 21:10
Lokalizacja: Siechnice
Kontakt:

Post autor: ITI »

W historii Siechnic na Wikipedii powinno być coś na temat naszego herbu. Został on nadany w 1997 roku, wraz z nadaniem praw miejskich.

Jednak z zagadnienia heraldyczne są dość szersze, jak znajdę informacje to odpiszę.

Benedykt

Herb miasta Siechnice

Post autor: Benedykt »

Cieszę się, że chcesz mi pomóc "ITI'. Niestety w Wikipedii nie ma prawie nic o herbie waszego miasta. Jest jedynie wzmianka o czerwonej gwieździe.

Niestety nie mam dostępu do waszej prasy lokalnej, periodyków, itp. Sądzę że tam może coś być. Nie wiem też czy w Siechnicach funkcjonuje i jak funkcjonuje biblioteka miejska, czy gromadzi wydawnictwa lokalne. Może jakiś historyk waszego miasta, waszych ziem, pasjonat, badacz historii regionu coś napisał też o herbie. Niestety, nie wiem nawet do kogo by się zwrócić o taką pomoc (odnalezienie jakiegoś artykułu, wykonanie kserokopii i przesłanie mi, oczywiście za odpowiednią odpłatnością).

Pozdrawiam mieszkańców Siechnic! :D
Benek

Awatar użytkownika
ITI
Posty: 192
Rejestracja: środa, 7 grudnia 2005, 21:10
Lokalizacja: Siechnice
Kontakt:

Post autor: ITI »

Hm, jest gminna biblioteka przy ulicy Fabrycznej na przeciwko Elektrociepłowni, wydaje mi się, że tego typu materiał powinni mieć.

Pamiętam, że dostałem kiedyś taki materiał o mieście Siechnice od dyrektora gimnazjum Cezarego Szeligiewicza. Możesz się z nim skontaktować. I na domiar złego jest Historykiem, chociaż nie wiem czy pasjonatą. Kontakt znajdziesz na stronie Gimnazjum.

jacek1962
Posty: 1
Rejestracja: wtorek, 3 listopada 2009, 12:02

Re: Herb miasta Siechnice

Post autor: jacek1962 »

Początki miasta (wtedy wioski) związane są z rycerskim zakonem krzyżowców z czerwoną gwiazdą, określanych czasem mianem szpitalników. Zakon ten wywodzi się z tradycji wspólnot rycerskich, które obok walki z muzułmanami podczas wypraw krzyżowych, opiekowały się pielgrzymami zmierzającymi do ziemi świętej. Po wyparciu krzyżowców z Palestyny, osiadali oni w różnych częściach Europy. W roku 1233 księżna czeska Agnieszka (córka króla Czech Przemysława Ottokara I) założyła w Pradze przytułek dla chorych i bezdomnych, oddając go krzyżowcom, fundując jednocześnie nową wspólnotę zakonną. Wielki Mistrz tegoż zakonu, Albrecht ze Šternbergu, pieczętował się herbem przedstawiającym sześcioramienną gwiazdę, którą połączono z dotychczasowym godłem krzyżowców, stąd nazwa zakonu: Krzyżowcy z Czerwoną Gwiazdą. Zgromadzenie to poświęciło się wyłącznie opieką nad chorymi. Około roku 1248 siostra Agnieszki, a wdowa po Henryku II Pobożnym, księżna śląska Anna, sprowadziła zakonników krzyża i gwiazdy do Wrocławia. Zakon ten był właścicielem Siechnic aż do roku 1810, tj sekularyzacji dóbr zakonnych w Prusach.

Orion
Posty: 268
Rejestracja: czwartek, 24 listopada 2005, 19:57
Lokalizacja: Święta Katarzyna
Kontakt:

Post autor: Orion »

ITI pisze:Pamiętam, że dostałem kiedyś taki materiał o mieście Siechnice od dyrektora gimnazjum Cezarego Szeligiewicza. Możesz się z nim skontaktować. I na domiar złego jest Historykiem, chociaż nie wiem czy pasjonatą.
Widzę, że "dyrektor" i "historyk" to dla Ciebie synonimy zła. A jak się zbiegną dwa w jednym, to prawdziwa makabra: nie dość, że dyrektor, to "na domiar złego" - historyk! Na szczęście chyba nie pasjonata (cokolwiek miałoby to znaczyć). :)

Awatar użytkownika
ITI
Posty: 192
Rejestracja: środa, 7 grudnia 2005, 21:10
Lokalizacja: Siechnice
Kontakt:

Re:

Post autor: ITI »

Orion pisze:
ITI pisze:Pamiętam, że dostałem kiedyś taki materiał o mieście Siechnice od dyrektora gimnazjum Cezarego Szeligiewicza. Możesz się z nim skontaktować. I na domiar złego jest Historykiem, chociaż nie wiem czy pasjonatą.
Widzę, że "dyrektor" i "historyk" to dla Ciebie synonimy zła. A jak się zbiegną dwa w jednym, to prawdziwa makabra: nie dość, że dyrektor, to "na domiar złego" - historyk! Na szczęście chyba nie pasjonata (cokolwiek miałoby to znaczyć). :)
Nie, nie, nie, proszę nie insynuować rzeczy nie powiedzianych. Na myśli mam inną zaszłość, którą zaobserwowałem. Otóż spotkałem się z tym, że dyrektorami szkół często są historycy. Nie mówię, że to źle, tudzież warte zastanowienia. Że wiedza historyczna owocuje dobrymi posadami. ;)

Z innej beczki ja również studiuję historię i to taka mała auto ironia.

A czy jest pasjonatą zagadnień heraldycznych to musiałbyś ustalić jeżeli Cię to interesuje, dlatego dałem zapytanie. ;)

TORMENTOR
Posty: 143
Rejestracja: niedziela, 29 czerwca 2008, 20:50

Re: Herb miasta Siechnice

Post autor: TORMENTOR »

Dyrektor gimnazjum to jeden z lepszych dyrektorów szkół, jakich udało mi się spotkać- potwierdzi to chyba każdy kto miał z nim kontakt 8) .

Co do pasjonaty, to chodziło chyba o to, że dyrektor jest pasjonatem (rzecz. rodzaju męskiego) a nie pasjonatą, bo jedyna pasjonata jaką znam to tylko taka: :mrgreen:
Obrazek

Awatar użytkownika
ITI
Posty: 192
Rejestracja: środa, 7 grudnia 2005, 21:10
Lokalizacja: Siechnice
Kontakt:

Re: Herb miasta Siechnice

Post autor: ITI »

TORMENTOR pisze:Co do pasjonaty, to chodziło chyba o to, że dyrektor jest pasjonatem (rzecz. rodzaju męskiego) a nie pasjonatą, bo jedyna pasjonata jaką znam to tylko taka: :mrgreen:
Obrazek
:)

Powróćmy może do tematu samego herbu.

ODPOWIEDZ