Strona 1 z 2

Historia siechnic

: czwartek, 27 grudnia 2007, 11:20
autor: Conflict85
Witam mam takie pytani odnośnie historii wyczytałem gdzieś w internecie żę w czasie wojny był tam obóz pracy przymusowej czy ktoś może mi coś o tym więcej powiedzieć?? I że w czasie wojny stała tam gdzies niemiecka batetria przeciw lotnicza proszę o odpowiedz dzięki

: piątek, 18 stycznia 2008, 13:29
autor: ITI
Ja na ten temat nic nie wiem i praktycznie słyszę o tym po raz pierwszy.

W szukaniu może Ci pomóc ówczesna nazwa Siechnic jaką był Kraftborn. Jak coś znajdziesz to daj znać. :wink:

Re: Historia siechnic

: wtorek, 5 lutego 2008, 16:44
autor: admin
W czasie II wojny światowej w Siechnicach funkcjonował obóz pracy przymusowej. Przebywało w nim m. in. kilkadziesiąt osób narodowości polskiej. 16 lutego 1945 roku Siechnice zostały zdobyte przez żołnierzy armii radzieckiej. Przez okres trzech lat były siedzibą garnizonu rosyjskiego, punktem demobilizacji, miejscem gromadzenia i wywozu wszelkich dóbr, które Rosjanie zdobyli. Rosjanie zajęli także Elektrownię i były Pruski Instytut Doświadczalny.
Cytat z książki "Siechnice. Rodowód miasta." Eleonory Gondy-Soroczyńskiej, Wrocław 2007

Re: Historia siechnic

: poniedziałek, 11 lutego 2008, 12:09
autor: ITI
No właśnie, pisałem ostatnio rys historyczny Siechnic. I tylko tyle się również dowiedziałem.

Temat obozu jest ciekawy. Trzeba chyba poszukać w Archiwum Państwowym, aby dowiedzieć się czegoś więcej. O ile się coś znajdzie.

Re: Historia siechnic

: poniedziałek, 11 lutego 2008, 22:09
autor: ŁoBuziak
ja wynalazlam nawet tablice z dawna nazwa naszej miejscowosci tj. Kraftborn :)
I jest jeszcze zaznaczona jakas linia obrony pulku Schulz... :D

http://www.festungbreslau.wroclaw.pl/main.php?target=jednostki

Re: Historia siechnic

: czwartek, 28 lutego 2008, 17:23
autor: ITI
Ja widzę Michał zamieścił w Historii na stronie mój Rys Historyczny. :) Zapraszam do czytania.

Re: Historia siechnic

: wtorek, 19 maja 2009, 17:10
autor: ITI
http://siechnice.com.pl/galeria_foto.php?id=622.jpg

Fot. 3 to wg mnie wspomniany obóz.

Ciekawe co prezentuje Fot. 1.

Ja stawiam na ul. Świerczewskiego koło baru "Ołaza", w końcu główna ulica wsi w tamtych latach.

Re: Historia siechnic

: piątek, 19 czerwca 2009, 11:34
autor: mjola
Foto nr.1 Dorfpartie pokazuje czesc Siechnic(opis ogolny )
Foto nr.2 Elektrizitätswerk-oczywiscie elektrownia
Foto nr.3 Arbeitsdienstlager-to faktycznie ten wspomniany oboz pracy

Re: Historia siechnic

: piątek, 19 czerwca 2009, 15:55
autor: mjola
Fotki dla zainteresowanych historia Siechnic

Re: Historia siechnic

: sobota, 20 czerwca 2009, 14:56
autor: mjola
Jeszcze kilka starych fotek...

Re: Historia siechnic

: poniedziałek, 16 listopada 2009, 11:11
autor: ITI
Odnośnie obozu pracy, to nie tylko w czasach wojny taki funkcjonował. Tuż po wojnie, gdy wsią zarządzała armia radziecka, również funkcjonował obóz prac przymusowych. Odnalazłem informacje, że jeszcze kilka lat po wojnie kilku autochtonicznych Niemców pracowało z powinności w obozie pracy.

Re: Historia siechnic

: czwartek, 18 listopada 2010, 16:11
autor: Reggae
Siechnice (niem. pierwotnie Tschechnitz, potem Kraftborn) - miasto na Dolnym Śląsku nad Oławą w gminie Święta Katarzyna powiatu ziemskiego wrocławskiego. Około 4.100 mieszkańców.
Dzieje nazwy
1253 - Sechenice, Tschechnitz villa, 1353-1361 - Czechnicz villa, 1540-1617 - Czechin, 1767-1932 - Tschechnitz, 1932-1945 - Kraftborn, po wojnie krótko Zieluń.
Historia
Teren ten zasiedlony był już w czasach neolitu, kultury łużyckiej i przeworskiej.
Wzmiankowane po raz pierwszy w 1253 jako Sechenice w dokumencie Henryka III Białego, który przekazywał wieś ufundowanemu przez siebie szpitalowi Św. Elżbiety we Wrocławiu.
Od 1323 do 1810, kiedy dokonano sekularyzacji dóbr kościelnych w Prusach, wieś stanowiła dobra szpitalne Zakonu Rycerzy z Czerwoną Gwiazdą z kościoła św. Macieja we Wrocławiu. W tym czasie było w niej od 18 do 21 łanów. Od 1438 roku wymieniano kmiecą karczmę dziedziczną, potem także dziedziczną kuźnię i gospodarstwo rybackie, a od 1570 wiatrak.
W czasie wojny trzydziestoletniej i potem siedmioletniej Siechnice zostały całkowicie zniszczone. Spłonęły całkowicie w 1675. Ponowny pożar, tym razem częściowy, zniszczył miejscowość w 1792 razem z karczmą. Była zalana w czasie wielkich powodzi odrzańskich w 1578 i 1785. Z powodu stałego zagrożenia powodziowego już od XIV wieku budowano wały przeciwpowodziowe i kanały.
Pierwszy most na Oławie powstał jeszcze przed rokiem 1785. W 1833, gdy otwarto szkołę katolicką mieszkało w Siechnicach 638 osób, istniało 37 domów oraz szpital, młyn, 3 wiatraki i karczmy, swoje zakłady prowadziło 14 rzemieślników. Wraz z rozwojem przemysłu sukienniczego rolnictwo przestawiło się na hodowlę owiec.
Szybki rozwój wiązał się jednak z industrializacją. Od 1909 miejscowość przecięła linia kolejowa z Wrocławia do Opola przez Jelcz. Zlokalizowano tu elektrownię - stale potem rozbudowywaną - oraz wytwórnię karbidu, która z czasem przekształciła się w fabrykę żelazostopów i materiałów spawalniczych. Założony w latach 20. XX wieku rolniczy instytut hodowli zwierząt (istniał do 2000) współpracował z Uniwersytetem Wrocławskim. W 1937 roku liczba mieszkańców wynosiła już 1.500. W 1936 władze nazistowskie urzędowo zmieniły nazwę na bardziej niemiecką: Kraftborn.
W 1945 zasiedlili ją polscy przesiedleńcy z przedwojennego powiatu Gródek Jagielloński koło Lwowa. W czerwcu 1997 Siechnice uzyskały prawa miejskie. W tym samym roku poważnie ucierpiały w czasie wielkiej powodzi na Śląsku.
Przemysł
Elektrownia Siechnice (składowa wrocławskiego przedsiębiorstwa energetycznego ZEC), gospodarstwo ogrodnicze Siechnice (największa jednolita powierzchnia pod szkłem w Europie, fabryki Parker Hanniffin oraz Thyssen Polymer.
Do połowy lat 90-tych działała zbrojeniowa huta stali chromowej Czechnica - pozostałością po niej jest wielka hałda usypana z popiołów i odpadów produkcyjnych zakładu. Materiał ten zawiera duże ilości metali ciężkich, a znajduje się w odległości 300 metrów od terenów wodonośnych Wrocławia. Samą hutę zamknięto w wyniku protestów mieszkańców Wrocławia.

Re: Historia siechnic

: wtorek, 11 stycznia 2011, 14:17
autor: grom
Na przełomie pierwszego mi drugiego kwartału bieżącego roku ukończona zostanie monografia pt. "Siechnice. Monografia podwrocławskiej miejscowości" autorstwa Grzegorza i Marka Buraka. Praca liczy ponad 600 stron maszynopisu i ponad 200 ilustracji. Pan Roman pracuje nad monografią od 15 lat. Pierwszego opracowania dziejów Siechnic dokonał On w 1995 roku w związku z przygotowywanym przez niego wnioskiem o nadanie praw miejskim Siechnicom. Szkic ten liczył ponad 20 stron i stał się podstawą wielu późniejszych opracowań a nawet publikacji dokonywanych często bez wiedzy i zgody autora. Jednym z chlubnych wyjątków jest praca habilitacyjna Pani dr Eleonory Gonda-Soroczyńskiej, która korzystała z kilkunastu "siechnickich " opracowań Pana Roman za jego zgodą i wsparciem. Do zakończenia prac pozostał jeszcze rozdział dotyczący powodzi 1997 roku oraz rozdział dotyczącydziejów Siechnic po uzyskaniu praw miejskich. Cały czas trwa poszukiwanie materiałów ikonograficznych oraz materiałów związanych z tzw. życiem społecznym miejscowości w okresie międzywojennym i w latach pięćdziesiątych. Na zadane i inne pytania dotyczące Siechnic znajdziecie tam Państwo informacje. Gdyby ktos z Państwa chciał się wcześniej zapoznać z aktualną wersją, jest do wglądu (tel. 602 260 196).
Jeśli mogę o coś prosić, to np. poszukuję zdjęcia starej stacji benzynowej z ul. Opolskiej - najlepiej z lat czterdziestych lub pięćdziesiątych jeszcze z niemieckimi dystrybutorami, zdjęcia Siechnice w czasie burzy z piorunami - świetne zdjęcie na forum z piorunami nad EC, zdjęcia przyrody Siechnic, ale poszczególnych zwierząt lub roślin. Grom

Re: Historia siechnic

: czwartek, 20 stycznia 2011, 15:04
autor: grom
Jeszcze głos w sprawie obozu pracy w Siechnicach.
W zasadzie w dostępnej literaturze przedmiotu nie znajdzie się potwierdzenia istnienia obozu pracy w Siechnicach w czasie II wojny światowej.
Nie ma wzmianki o Siechnicach w książce "Obozy Hitlerowskie na ziemiach polskich. Informator encyklopedyczny", Warszawa 1979 rok. Informator ten stanowi podsumowanie wiedzy o różnego typu obozach (koncentracyjnych, zagłady, specjalnych, jenieckich, przejściowych, pracy, wysiedleńczych), aresztach, więzieniach i gettach, będącej w posiadaniu Rady Ochrony Pomników Walk I Męczeństwa oraz Głónej Komisji Badania Zbrodni Hitlerowskich w Polsce.
Brak jest również informacji o obozie pracy w Siechnicach w wydawnictwie Międzynarodowego Biura Poszukiwań (ITS) w Arolsen, w publikacji "Verzeichnis der Haftstatten unter dem Reicgsfuhrer SS (1939-1945)", Arolsen 1979. Katalog ten, na podstawie materiałów Międzynarodowego Czerwonego Krzyża, wymienia w zasadzie wszystkie miejsca odosobnienia, obozy koncentracyjne wraz z ich podobozami, pracy, organizacji Todt, więzienia, obozy przejściowe, dla zakładników, specjalne, selekcyjne, zagłady, getta, zakłady eutanazji.
Na wstępie napisałem "w zasadzie" gdyż w tej drugiej publikacji jest jedna wzmianka o Kraftborn (Siechnice). Autorzy na stronie 421 informują, iz więźniowie żydowskiego obozu pracy przymusowej w Markstadt (Laskowice Oławskie) pracowali przy budowie elektrowni w Kraftborn.
Grzegorz Roman, Aleksandra Kobielec