wybory samorządowe 2014

Dyskusje na temat strony internetowej miasta, propozycje nowych działów.
obserwatorgminny
Posty: 99
Rejestracja: środa, 27 lipca 2011, 09:24

wybory samorządowe 2014

Post autor: obserwatorgminny »

Proszę dokonywać merytorycznych wpisów.
Zapraszam zarówno kandydatów na radnych wszystkich stopni samorządu terytorialnego jak i osoby zainteresowane, kibiców , harcowników itp..
Zostało 2 tygodnie do wyborów ...a więc do roboty.
Mile widziane wpisy pod nazwiskami :D :D

Marcin Korytko
Posty: 23
Rejestracja: poniedziałek, 17 marca 2014, 13:11

Re: wybory samorządowe 2014

Post autor: Marcin Korytko »

Komitet Gmina Siechnice w XXI wieku zgłosił kandydaturę Jerzego Fitka na stanowisk burmistrza gminy.

Komitet zgłosił kandydatów na radnych we wszystkich pięciu okręgach wyborczych w mieście Siechnice.

Lista kandydatów i ich programy.
Burmistrz - Jerzy Fitek
Okręg nr 6 - Tomasz Wysocki
Okręg nr 7 - Jacek Witka
Okręg nr 8 - Łukasz Kropski
Okręg nr 9 - Tomasz Jastrzębski
Okręg nr 10 - Marcin Korytko

Strona internetowa: JerzyFitek.pl oraz Siechnice21.pl
Kontakt, debata i rozmowa z kandydatami na burmistrza i radnych jest również możliwa za pośrednictwem tej strony.


PS. Jeżeli inne komitety i kandydaci uruchomili swoje strony internetowe, proponuję podanie w tym wątku ich adresów, albo linków do propopozycji programowych.

mieszkaniec
Posty: 53
Rejestracja: wtorek, 13 grudnia 2011, 08:36

Re: wybory samorządowe 2014

Post autor: mieszkaniec »

W takim razie ja mam pierwsze dwa pytania. Zgodnie z informacją ze strony Pana Fitka wynika, że:

- kandydat zamierza uzdrowić finanse Gminy;
- kandydat zamierza pozyskać nowe i przygotować istniejące nieruchomości gminne do sprzedaży, dla wsparcia budżetu gminnego o dodatkowe dochody majątkowe.

Więc pytanie pierwsze - w jaki sposób kandydat zamierza uzdrowić finanse Gminy (mam nadzieję, że nie tylko przez sprzedaż majątku).
I pytanie drugie - jakie istniejące nieruchomości kandydat zamierza sprzedać - z tego co pisał w innym wątku GROM to niewiele nam już zostało i że sprzedaje się tylko raz.

Z powyższego obawiam się, że aby zażegnać kryzys finansowy w Gminie Pan Fitek zamierza robić to co robił w poprzednich kadencjach - czyli sprzedawać - proszę sprostować jeżeli się mylę. A z tego co pamiętam to właśnie w innym wątku poruszałem właśnie kwestię tego by tak uzdrawiać finanse Gminy by nie sprzedawać tego co zostało.

Czekam na odpowiedzi.

grom
Posty: 693
Rejestracja: wtorek, 30 marca 2010, 09:15

Re: wybory samorządowe 2014

Post autor: grom »

Wybory do Sejmiku Dolnośląskiego.
Nie będę już przeklejał projektu Programu Wyborczego PO do Sejmiku Dolnośląskiego, który napisałem. Jest na wątku "Siechnice- przyszłość miasta".
Zrobię tylko wybór tych spraw, które nas - mieszkańców Gminy Siechnice będą dotyczyć oraz o jakie dofinansowania powinniśmy się ubiegać ze środków unijnych. Za kilka dni przedstawię stosowną informację. GRoman

Awatar użytkownika
powiatwro
Posty: 23
Rejestracja: poniedziałek, 29 września 2014, 10:35
Kontakt:

Re: wybory samorządowe 2014

Post autor: powiatwro »

Głosowanie na kandydatów w wyborach na burmistrza Siechnic
kliknij i głosuj

bonawentura
Posty: 67
Rejestracja: sobota, 14 marca 2009, 20:42

Re: wybory samorządowe 2014

Post autor: bonawentura »

Ja tez mam parę pytań do Pana Fitka:
- czy dalej będzie Pan wspierał deweloperów zamiast mieszkańców?
- czy dalej będzie Pan używał swoich wpływów, by przepychać niepełne/błędne wnioski o pozwolenia na budowę (przykład z ostatnich lat - Gmina/Fitek zatwierdza pozwolenie na budowę, ze względu na nieprawidłowości idzie odwołanie do starosty, Pan Fitek jak Wicestarosta uchyla odwołanie)
- czy podczas kolejnej akcji kryzysowej, jak podczas powodzi oleje Pan mieszkańców i inwestora, który był gotowy przysłać ciężki sprzęt do pomocy, ale niestety nie miał Pan nawet ochoty odebrać telefonu?
- jakie Planuje Pan inwestycje na tą kadencję, oraz jakie będzie ich umiejscowienie - po prostu gdzie pójdą pieniądze? czy znowu w Radwanice?
- czy w urzędzie będzie dalej takie rozluźnienie jak w 2007-2010 roku - brak odpowiedzi na wysłane i składane zapytania, uwagi w stylu: "ja mam ważniejsze sprawy, niech pan przyjdzie później" itp akcje?

Wiemy, ze będzie Pan walczył o to by jeden z dwweloperów (kolega) wznowił i przyspieszył budowę kolejnych budynków, czy również wesprze go Pan w walce z obecnymi mieszkańcami (bo liczy się tylko nowy klient, te co kupił to ...)?

Gumiś obserwator
Posty: 23
Rejestracja: niedziela, 2 listopada 2014, 23:15

Re: wybory samorządowe 2014

Post autor: Gumiś obserwator »

Jak zadawać pytania - to do wszystkich kandydatów .
Dzisiaj pytam Pana Burmistrza : dlaczego płacimy tak dużo za wodę pitną nieciekawej jakości skoro to Urząd Gminy jest większościowym właścicielem ZGK Sp. z o.o.
Co Pan zrobił w tej kwestii. Przy takiej stawce za metr sześcienny - zysk musiał być niezły to gdzie są inwestycje w poprawę jakości wody. A może na to też nas nie stać - czyżby brakowało pieniędzy.
Myślę że głosy podpowiadające powinni zabrać wszyscy Ci , którzy w ostatnim czasie byli zmuszeni do pilnych napraw swoich instalacji wodnych i CO.

Bronisław Czapla
Posty: 51
Rejestracja: sobota, 11 października 2014, 01:32

Re: wybory samorządowe 2014

Post autor: Bronisław Czapla »

Tak ogólnie to wodę mamy najdroższą a przynajmniej droższą niż Wrocław i Oława od przynajmniej 17 lat (kanalizacja, jako pochodna też droga) a na dodatek jesteśmy właścicielem gruntów gdzie znajduje się Wrocławskie MPWiK.
Ścieżka handlowa jest w przybliżeniu taka Wrocław produkuje - sprzedaje do Oławy a Oława sprzedaje nam Siechnice w dużej mierze po cenie jak do zwykłego odbiorcy (na terenie Oławy nie hurtownika) jest chyba drugie połączenie z Wrocławiem ale niewystarczające aby zasilić całą Gminę.
Brzmi absurdalnie, ale to uproszczona prawda – Polskie realia.
Na dodatek MPWiK płaci podatek za cały teren jakby był jednym wielkim zbiornikiem wody (w związku z tym dużo niższy niż grunt np. łąka)
Co więcej, jako mieszkańcy nie mamy wstępu na te tereny wodonośnie nawet na zwykły spacer, co w cywilizowany świecie powinno się zmienić.
Co do napraw swoich instalacji wodnych i CO to wątpię, aby to było od wody raczej ze starości i kiepskich rur z Chin:).

obserwatorgminny
Posty: 99
Rejestracja: środa, 27 lipca 2011, 09:24

Re: wybory samorządowe 2014

Post autor: obserwatorgminny »

Bronisław Czapla pisze:Tak ogólnie to wodę mamy najdroższą a przynajmniej droższą niż Wrocław i Oława
Prawda.
Bronisław Czapla pisze:Ścieżka handlowa jest w przybliżeniu taka Wrocław produkuje - sprzedaje do Oławy a Oława sprzedaje nam Siechnice w dużej mierze po cenie jak do zwykłego odbiorcy (na terenie Oławy nie hurtownika) jest chyba drugie połączenie z Wrocławiem ale niewystarczające aby zasilić całą Gminę.
Układ zasilający jest nieco inaczej skonstruowany.Oława nie kupuje już wody z Wrocławia,gdyż poczyniła inwestycje i posiada nadmiar własnej, dobrej i tańszej wody.Gmina Siechnice nie potrafiła albo nie chciała dogadać się z Oławą ( właściciel rurociągu Wrocław - Oława) aby kupować tańszą wodę.
Siechnice zaopatrywane są obecnie ze studni PPO Siechnice ( najgorsza jakościowo woda z dużą zawartością żelaza i manganu). Sytuacja paradoksalna lecz prawdziwa. I tak wygląda polityka Gminy Siechnice ( przecież gmina nie płaci za tą wodę ).
Bronisław Czapla pisze:Co do napraw swoich instalacji wodnych i CO to wątpię, aby to było od wody raczej ze starości i kiepskich rur z Chin:)
.
Należy rozdzielić dwa terminy: woda CO - woda chemicznie uzdatniona nieagresywna "oszczędza" rury stalowe ( niektóre budynki wielorodzinne w Siechnicach mają instalacje CO z lat sześćdziesiątych).
Woda pitna w Siechnicach ( w innych miejscowościach wygląda to inaczej, ale to dłuższy wywód) to najgorszy syf chlorowany i najdroższy syf :twisted: :twisted: ( zapraszam do obejrzenia instalacji po 3 letniej eksploatacji).
Ja osobiście używam tej wody jedynie do celów sanitarnych i pozostałym mieszkańcom radzę robić to samo....
A konkludując mój wpis, wnioski nasuwają się same: potrzebna jest zmiana w....ać Wonga com.

Dariusz Kliszewski

Bronisław Czapla
Posty: 51
Rejestracja: sobota, 11 października 2014, 01:32

Re: wybory samorządowe 2014

Post autor: Bronisław Czapla »

Tak a propo rur to naprawdę te dostępne na rynku są niskiej, jakości (szczególnie te tańsze) mam lokal we Wrocławiu i wymieniałem w nim rury w instalacji mającej 4 lata - rury były stalowe i ocynkowane a jakoś przerdzewiały.
Jedynym właścicielem spółki ZGK jest Gmina Siechnice i Rada Miejska zatwierdza stawki (ochoczo je co roku podnosząc)
Na ich stronie mało informacji o planach na przyszłość i kondycji finansowej

2010-2013
Przeprowadziliśmy kapitalny remont i modernizację oczyszczalni ścieków BIOBLOK w Siechnicach zakupionej od PPO Siechnice. Łączny koszt wyniósł 2 300 000 zł. (może z wysokich opłat za usługi)
• Właściciel zwiększył kapitał spółki przekazując nam budynek wielofunkcyjny w Św. Katarzynie o wartości 2 300 000 zł. Budynek jest nową siedzibą ZGK Sp. z o.o. oraz innych jednostek gminnych.
Bilans jest
• Spółka kupiła od Gminy Siechnice za kwotę 1 927 785 zł Stację Uzdatniania Wody w Św. Katarzynie.

Czytając miedzy wierszami kupiła od siebie znaczy pozwoliła o ta kwotę wziąć większy kredyt.

Ciekawy jest ten zapis
• W ostatnich latach podwoiliśmy liczbę naszych odbiorców przy tej samej liczbie pracowników.
O ile lat chodzi? I czy może po prostu założyli więcej pod liczników?
Bo wiemy, że;
• W ostatnich dwóch latach wykonaliśmy rozbudowę sieci wodociągowych oraz przyłączy dla osób i firm zewnętrznych na łączną kwotę ponad 420 tyś. zł.
A to chyba nie wpłynęło na podwojeni liczby użytkowników, chyba, ze w Siechnicach w bloku każdy jest indywidualny użytkownikiem i ma własny licznik.

Jerzy Fitek
Posty: 83
Rejestracja: poniedziałek, 3 listopada 2014, 23:51

Re: wybory samorządowe 2014

Post autor: Jerzy Fitek »

Czas abym i ja zabrał głos w tej ozywionej dyskusji. Witam wszystkich na forum. Postaram się w miarę szybko oraz zwięźle odpowiedzieć na wszystkie pytania i sugestie , jak również pomówienia lub nieprawdziwe wnioski.
Od kilkunastu dni trwa dyskusja i pytania nt. jak trzy kadencje (lata 1998 - 2010) zarządzania naszą Gminą przez wójta i burmistrza Jerzego Fitka doprowadziły do kryzysu finansów gminy w październiku 2014 roku ?
Obecne władze gminy przedstawiają na publicznej stronie internetowej wykresy przychodów i zadłużenia Gminy Świeta Katarzyna, a od 2010 roku gminy Siechnice obejmując lata 2002 - 2014 (szkoda, że nie rozpoczęto tych wykresów od 1998 roku, bo obraz byłby pełniejszy). Bez wiedzy dodatkowej, jakie były przeznaczenia branych (z reguły preferencyjnych) pożyczek i kredytów, jakie były i są możliwości spłaty corocznych rat, jakie były i są okoliczności i przyczyny powstałych zadłużeń budżetu gminy trudno na szybko odpowiedzieć na pytanie czy rozwój naszej gminy jest ściśle związany z wykorzystaniem pożyczek i kredytów inwestycyjnych, gdyż gdy są mądrze inwestowane zawsze stanowią motor rozwoju firmy jaka w pewien sposób jest wspólnota nazywana Gminą, czy też może lepiej by było nie brać pożyczek i kredytów, inwestować tylko posiadane w danym rocznym budżecie wolne środki i nie mieć żadnego zadłużenia. Wg mojego skromnego zdania popartego prawie 25 letnim doświadczeniem szybki rozwój każdej gminy musi być poparty świadomym korzystaniem z dźwigni finansowych jakimi są pożyczki i kredyty. Krótko mówiąc możesz wtedy szybko budować i realizować zadania własne samorządu, ale możesz długo spłacać. Pod jednym, ale bardzo ważnym warunkiem : musisz być zawsze zdolny do spłaty zadłużenia. Nie jest waźne jak duża jest kwota zadłużenia, ale jakie masz dochody i jaką kwote możesz przeznaczać na spłatę zadłużenia?
Sąsiedni Wrocław ma zadłużenie znacznie przekraczające miliard złotych, ale przychody osiągają trzy miliardy i każdy bank jest udzielić gminie Wrocław kolejnych kredytów. Nie wspomnę tutaj o takich dłużnikach jak Polska (ponad 700 miliardów zł długu) czy też USA z długiem idącym w biliony. Tak jak każdy z tych krajów swobodnie spłaca swe zadłużenia musi to robić i nasza Gmina. Wydaje mi się, że w ostatnim czasie ponad plan w złym kierunku rozeszły się zrealizowane dochody budżetu w stosunku do zrealizowanych wydatków. Nie mam obecnie precyzyjnych danych o stanie finansów Gminy (jak wyborcy obdarzą mnie swoim zaufaniem i zostanę wybrany burmistrzem na następną kadencję, to jedną z pierwszych moich czynności będzie szczegółowa analiza sytuacji finansowej budżetu naszej Gminy), ale już teraz mogę powiedzieć, że Gmina musi pilnie odzyskać płynność finansową. Na razie wierzę zapewnieniom burmistrza Usaka, że finanse gminy są w dobrym stanie, a obecne trudności w terminowym regulowaniu wymagalnych zobowiązań (stanowi to powazne naruszenie dyscypliny finansów publicznych) wynikają z przyczyn obiektywnych niezależnych od decydentów. najlepiej wg obecnych władz jakby to była wina byłego burmistrza z 2010 roku. Ale ja za bardzo do tej winy się nie poczuwam. Raz, że juz mija cztery lata, cztery budżety i naprawdę "moje" zadłużenie na koniec 2014 roku powinno juz być conajmniej w połowie spłacone. Zgodnie z umowami kredytowymi coroczna spłata powinna wynosić około 1/10 kwoty zadłużenia, czyli około 3 miliony zł rocznie razy cztery lata, co zmniejsza zadłużenie z około 32 milionów do prawie 20 milionów. Dodatkowo należy uwzględnić rozliczenie budowy ratusza zgodnie z umową zawartą z Wykonawcą po przeprowadzonym przetargu która zakładała, że Gmina zapłaci Wykonawcy koszty szybkiej budowy ratusza w Siechnicach, tj. nieco ponad 12 milionów złotych bez dodatkowych odsetek, gdyż to nie był kredyt, ale zapłata za wykonaną budowę rozłożoną na cztery lata. Jeżeli dobrze pamiętam to terminy kolejnych transz zapłaty wynikały z przetargu i były wpisane do umowy. Zobowiązania stawały się wymagalne do zapłaty dopiero w kolejnych latach. Ponieważ budowę zakończono w 2011 roku, więc Gmina powinna już spłacić trzy, a może i cztery transze po około 2,5 miliona złotych kazda zgodnie z umową z przetargu. Czyli dzisiaj do spłaty powinno być maksymalnie około 5 milionów zł. A może tylko 2,5 ? Biorąc pod uwagę powyższą analizę oraz wykresy rzeczywistego zadłużenia gminy w 2010 roku - kiedy zakończyła sie moja trzecia kadencja, a rozpoczęła pierwsza burmistrza Usaka - oraz bez ujęcia w wykresach kosztów za wybudowanie ratusza, bo umowę podpisano pod koniec 2010 roku, a pierwsze faktury zgodnie z umową mogły zostać przedłożone Gminie do zapłaty dopiero po oddaniu do użytkowania obiektu ratusza, czyli dopiero pod koniec 2011 roku, to na dzień dzisiejszy 4 listopada 2014 roku "moje" zadłużenie w obecnym budżecie gminy powinno wynosić łącznie z kosztem budowy ratusza maksymalnie około 25 milonów złotych. A z wykresów wynika, że planowane zadłużenie gminy na koniec 2014 roku przekroczy znacznie 40 milionów złotych. Z tych wykresów nie wynika równiez odpowiedź na pytanie w jakiej wysokości zostanie zrealizowany plan przychodów oraz jakie na dzisiaj jest rzeczywiste wykonanie planu dochodów?
Wg mojej skromnej wiedzy obecne problemy z utrzymaniem płynności finansowej Gminy wynikają z wykonania zgodnie z planem wszystkich wydatków budżetowych, ale ze znacznym niewykonaniem planu przychodów.

Gumiś obserwator
Posty: 23
Rejestracja: niedziela, 2 listopada 2014, 23:15

Re: wybory samorządowe 2014

Post autor: Gumiś obserwator »

Chciałem coś dodać do wypowiedzi Pana Czapli :
To jakiś absurd ekonomiczny - właściciel Firmy ZGK każe sobie zapłacić za przekazane jej na majątek dobra typu stacja uzdatniania wody itp. a potem narzuca swoją politykę pieniężną - czyli ustala cenę sprzedaży wody i ścieków a na koniec bierze kasę z wysokości posiadanych udziałów w firmie / pakiet kontrolny /.
Toż to jest cud gospodarczy - kasa ze sprzedaży i zysków - super . Czyli im więcej i drożej się odda/ czytaj - sprzeda do ZGK a następnie wyegzekwuje tym więcej będzie kasy na dziurę budżetową w Gminie
- tylko ktoś zapomniał o tym ,że to my Mieszkańcy jesteśmy zmuszeni do ponoszenia całkowitych kosztów tego typu manewrów - w postaci naszych wysokich opłat za te media - woda i ścieki.
Jak wysoko można podnosić cenę ????
Cała ta magia finansowa jest jeszcze ciekawsza jeśli doliczymy do naszych opłat jakieś zobowiązania kredytowe wpisane w stawkę za m3 wody - bo przecież ta firma nie drukuje sama pieniędzy aby spłacić swoje długi , tylko handluje wodą , która jest niezbędna do życia - a my musimy za to płacić bo nie mamy innego wyjścia.
Myślę że gdzieś musi być granica tego dojenia mieszkańców - nie podoba mi się taki sposób rządzenia jaki mamy obecnie - to jakaś porażka.
A tak na marginesie - Nowa siedziba Spółki - całkiem fajna - ale czy faktycznie jest tyle warta ?

Jerzy Fitek
Posty: 83
Rejestracja: poniedziałek, 3 listopada 2014, 23:51

Re: wybory samorządowe 2014

Post autor: Jerzy Fitek »

Odpowiedź na pytanie: jak uzdrowić nadwątlone finanse Gminy? bez szczegółowej wiedzy na temat obecnej sytuacji finansowej gminy oraz okoliczności finansowych w jakich nasza Gmina się znalazła (ile jest obecnie wymagalnych płatności?, ile płatności bedzie na koniec 2014 roku?, z jakim finansowym wynikiem Gmina wejdzie w 2015 rok?, jaki projekt budżetu na 2015 rok przedstawi do 15 listopada 2014 roku obecny burmistrz?) trudno jest rzetelnie podać jakie działania muszą być podjęte aby wyprowadzić finanse Gminy mam nadzieje z chwilowych trudności. Jednak podejmę się wskazać kilka działań, które bez względu na odpowiedzi na powyższe pytania i tak należy zrobić:
1. Należy pilnie wykonać szczegółowy audyt finansowy stanu finansów Gminy i jej jednostek organizacyjnych oraz spółek komunalnych. Najlepiej jak taki bilans otwarcia wykona wyspecjalizowana w finansach samorządowych jednostka zewnetrzna. Dopiero po takiej analizie należy podjąć długofalowe działania naprawcze.
2. Należy pilnie odzyskać zaufanie instytucji finansowych (mam tu na myśli banki udzielające kredytów w korzystnym oprocentowaniu) oraz pozyskać środki na uregulowanie wszystkich wymagalnych zobowiązań.
3. Po otrzymaniu informacji z pktu 1. należy niezwłocznie dokonać przeglądu efektywnosci działania poszczególnych jednostek organizacyjnych Gminy, w tym i Urzędu Miejskiego. Bardzo mnie interesuje dlaczego wydatki na wynagrodzenia w ciągu ostatnich trzech lat wzrosły o ponad milion złotych.
4. Na podstawie informacji z pktu 1. należy równie szybko dokonać analizy kosztów funkcjonowania wszystkich jednostek gminnych i urzędu. Wydaje mi sie, że bez tzw. chwilowego zaciśnięcia pasa trudno będzie szybko uzyskać płynność finansową. Ale zaznaczam, że nie przewiduję żadnego odwetowego zwalniania pracowników lub nieprzemyślanych działań reorganizacyjnych.
5. Po zapoznaniu się z projektem budżetu na 2015 rok przedłożonym jeszcze przez obecnego burmistrza należy niezwłocznie zweryfikować możliwości budżetowe gminy i konieczne wydatki, szczególnie należy zwrócić uwagę na pilne terminowe zakończenie inwestycji z udziałem środków unijnych, aby nie było zagrożenia zwrotu otrzymanych dotacji wraz z odsetkami. Nie wiem jakie zadania będą umieszczone w projekcie budżetu na przyszły rok, ale zdaję sobie sprawę, że " z pustego i Salomon nie naleje". Więc spodziewam się, że co namniej w przyszłym roku może byc trudno realizować wszystkie oczekiwania mieszkańców Gminy. Szczególnie te inwestycyjne wymagające znacznych środków własnych.
Tu pokładam duże nadzieje w szerokim korzystaniu (jak to ma obecnie miejsce w krajach zachodniej Europy) z systemu finansowania PPP, czyli stworzeniu warunków do realizowania zadań własnych Gminy z udziałem inwestorów prywatnych. Przede wszystkim mam tu na uwadze szybką budowę nowego ośrodka zdrowia w Siechnicach oraz współfinansowanie uzbrajania terenów inwestycyjnych w sieci i budowę dróg.
6. Szczegółowa analiza posiadanych nieruchomości oraz możliwości pozyskania nowych nieruchomości aby po odpowiednim przygotowaniu do sprzedaży można było zwiększyc przychody majatkowe z przeznaczeniem na realizacje niezbędnych inwestycji do których można pozyskać dofinansowanie unijne lub dotacje państwowe z różnych funduszy. Wazne jest również realizowanie inwetycji prorozwojowych gminy, tak aby zwiększać dochody budżetu.
7. Należy w przyszłym roku dokonać weryfikacji zgodności wpływów podatkowych z rzeczywistą sytuacją w terenie, mam tu na myśli szczególnie zgodność deklaracji podatkowych oraz dążenie do tego aby wszyscy mieszkąncy naszej gminy płacili podatki deklarując w Urzędzie Skarbowym, że są podatnikami z miejscem zamieszkania w naszej gminie.
8. Nadal będę wspierał wszystkie inwestycje, również prywatne (zarówno gospodarcze jak i mieszkaniowe), które przyczyniają się do wzrostu zamożności mieszkańców i powiększają dochody Gminy. Zawsze dla mnie było i jest ważne, aby każdy inwestor, działając zgodnie z obowiązującymi przepisami, wydając własne pieniądze na realizację inwestycji pomnażał dochody gminy i prowadził do równomiernego rozwoju gminy.

obserwatorgminny
Posty: 99
Rejestracja: środa, 27 lipca 2011, 09:24

Re: wybory samorządowe 2014

Post autor: obserwatorgminny »

Kandydat na Burmistrza Siechnic p.Jerzy Fitek przedstawił tzw. plan naprawczy gminy Siechnice:
Jerzy Fitek pisze:1. Należy pilnie wykonać szczegółowy audyt finansowy stanu finansów Gminy i jej jednostek organizacyjnych oraz spółek komunalnych. Najlepiej jak taki bilans otwarcia wykona wyspecjalizowana w finansach samorządowych jednostka zewnetrzna. Dopiero po takiej analizie należy podjąć długofalowe działania naprawcze.
2. Należy pilnie odzyskać zaufanie instytucji finansowych (mam tu na myśli banki udzielające kredytów w korzystnym oprocentowaniu) oraz pozyskać środki na uregulowanie wszystkich wymagalnych zobowiązań.
3. Po otrzymaniu informacji z pktu 1. należy niezwłocznie dokonać przeglądu efektywnosci działania poszczególnych jednostek organizacyjnych Gminy, w tym i Urzędu Miejskiego. Bardzo mnie interesuje dlaczego wydatki na wynagrodzenia w ciągu ostatnich trzech lat wzrosły o ponad milion złotych.
4. Na podstawie informacji z pktu 1. należy równie szybko dokonać analizy kosztów funkcjonowania wszystkich jednostek gminnych i urzędu. Wydaje mi sie, że bez tzw. chwilowego zaciśnięcia pasa trudno będzie szybko uzyskać płynność finansową. Ale zaznaczam, że nie przewiduję żadnego odwetowego zwalniania pracowników lub nieprzemyślanych działań reorganizacyjnych.
5. Po zapoznaniu się z projektem budżetu na 2015 rok przedłożonym jeszcze przez obecnego burmistrza należy niezwłocznie zweryfikować możliwości budżetowe gminy i konieczne wydatki, szczególnie należy zwrócić uwagę na pilne terminowe zakończenie inwestycji z udziałem środków unijnych, aby nie było zagrożenia zwrotu otrzymanych dotacji wraz z odsetkami. Nie wiem jakie zadania będą umieszczone w projekcie budżetu na przyszły rok, ale zdaję sobie sprawę, że " z pustego i Salomon nie naleje". Więc spodziewam się, że co namniej w przyszłym roku może byc trudno realizować wszystkie oczekiwania mieszkańców Gminy. Szczególnie te inwestycyjne wymagające znacznych środków własnych.
Tu pokładam duże nadzieje w szerokim korzystaniu (jak to ma obecnie miejsce w krajach zachodniej Europy) z systemu finansowania PPP, czyli stworzeniu warunków do realizowania zadań własnych Gminy z udziałem inwestorów prywatnych. Przede wszystkim mam tu na uwadze szybką budowę nowego ośrodka zdrowia w Siechnicach oraz współfinansowanie uzbrajania terenów inwestycyjnych w sieci i budowę dróg.
6. Szczegółowa analiza posiadanych nieruchomości oraz możliwości pozyskania nowych nieruchomości aby po odpowiednim przygotowaniu do sprzedaży można było zwiększyc przychody majatkowe z przeznaczeniem na realizacje niezbędnych inwestycji do których można pozyskać dofinansowanie unijne lub dotacje państwowe z różnych funduszy. Wazne jest również realizowanie inwetycji prorozwojowych gminy, tak aby zwiększać dochody budżetu.
7. Należy w przyszłym roku dokonać weryfikacji zgodności wpływów podatkowych z rzeczywistą sytuacją w terenie, mam tu na myśli szczególnie zgodność deklaracji podatkowych oraz dążenie do tego aby wszyscy mieszkąncy naszej gminy płacili podatki deklarując w Urzędzie Skarbowym, że są podatnikami z miejscem zamieszkania w naszej gminie.
8. Nadal będę wspierał wszystkie inwestycje, również prywatne (zarówno gospodarcze jak i mieszkaniowe), które przyczyniają się do wzrostu zamożności mieszkańców i powiększają dochody Gminy. Zawsze dla mnie było i jest ważne, aby każdy inwestor, działając zgodnie z obowiązującymi przepisami, wydając własne pieniądze na realizację inwestycji pomnażał dochody gminy i prowadził do równomiernego rozwoju gminy.
Proszę o zabieranie głosu pozostałych kandydatów na Burmistrza Siechnic lub w zastępstwie pełnomocników i przedstawianie własnych koncepcji zarządzania Gminą Siechnice w tych trudnych czasach.

Dariusz Kliszewski

ODPOWIEDZ