Siechnice- przyszłość miasta

Dyskusje na temat strony internetowej miasta, propozycje nowych działów.
GRoman
Posty: 97
Rejestracja: poniedziałek, 1 czerwca 2015, 13:42

Re: Siechnice- przyszłość miasta

Post autor: GRoman »

Chciałbym móc porównać wyniki egzaminu gimnazjalnego w naszej gminie w rozbiciu na uczniów uczęszczających do szkoły w Siechnicach i do Św. Katarzyny. Niestety dane z OKE we Wrocławiu nie dają takich możliwości. Takie zestawienie mogą zrobić jedynie władze szkoły. Były by niezmiernie interesujące.
Natomiast jeśli chodzi o interpretacje wyników, to tę sprawę pozostawiam każdemu czytelnikowi moich zestawień.
Można z nich wyciągać różne wnioski.
Jeden jest pewny. Otaczająca nas oświata (i ta siechnicka, i ta gminna, i ta powiatowa i ta wrocławska) wyraźnie się różnicują. Dobre są coraz lepsze, słabe zostają coraz bardziej z tyłu. To w której grupie szkół (lepszej czy gorszej) ostatecznie ulokują się nasze siechnickie placówki zależy (w mniejszym lub większym stopniu) od nas wszystkich - władz gminy, dyrekcji placówek, nauczycieli, rodziców i wreszcie uczniów.
Jak jest, każdy widzi. Jak może być, widać to na przykładzie innych, także tych z naszej gminy.
GRoman
PS. Może by władze gimnazjum zrobiły stosowne zestawienie i podały je na Forum?

express
Posty: 49
Rejestracja: poniedziałek, 20 lipca 2015, 20:56

Re: Siechnice- przyszłość miasta

Post autor: express »

hej, edukacja to i tak przed wszystkim rodzice, tak poza tym to smród w mieście niesamowity czyżby to oczyszczalnia, która miała być zamknięta ? elektrociepłownia robi pobudki w środku nocy - czemu nie mogą tych procesów technologicznych przeprowadzać w dzień ? o wodzie już nie wspominam bo o podłączeniu do wodociągów Wrocka nie ma co marzyć, pozdro m

sncobywatel
Posty: 16
Rejestracja: niedziela, 11 sierpnia 2013, 12:16

Re: Siechnice- przyszłość miasta

Post autor: sncobywatel »

"elektrociepłownia robi pobudki w środku nocy - czemu nie mogą tych procesów technologicznych przeprowadzać w dzień "? No niech w nocy nie produkują prądu ani ciepłej wody i ogrzewania.... bierzmy pod uwagę ,że jak była budowana to Siechnice była to malutka miejscowość i nikt się pewnie nie spodziewał ,że za te ponad sto lat zrobi się to miasto i będzie wszystkim do okola przeszkadzać. Co do wody i oczyszczalni to faktycznie dziwne ,że pomimo tak głośnej reakcji mieszkańców gmina cały czas ma nas gdzieś i nic nie robi w tym kierunku

express
Posty: 49
Rejestracja: poniedziałek, 20 lipca 2015, 20:56

Re: Siechnice- przyszłość miasta

Post autor: express »

geneza pracy elektro pewnie jest taka jak piszesz lecz pytanie czy analizowano zmiany, które zmniejszyłyby tą uciążliwość dla mieszkańców/ czy gmina/rada miasta rozmawiała z elektro ? w nawiązaniu do wody i kanalizy to mamy najwyższe ceny w powiecie, myślę że w zakresie wody nie się nie zmieni póty istnieje spółka wodna miejska (stołki, stołeczki i dług gminny jest gdzie upchnąć i przez kogo spłacać), oczyszczalnia - miała być rozbudowa tej przy ul. bodajże Zachodniej a ta przy GSAG-u miała być zlikwidowana - tu pewnie brak kasiorki (niski priorytet ) m

GRoman
Posty: 97
Rejestracja: poniedziałek, 1 czerwca 2015, 13:42

Re: Siechnice- przyszłość miasta

Post autor: GRoman »

Szanowni Państwo!

W ostatnich kilku tygodniach, wspólnie z grupą przyjaciół – mieszkańców Siechnic, przygotowaliśmy koncepcję budowy Gminnego Parku Wodnego. Jeśli zostanie wybudowany, to składać się będzie z:
· parku ze stawem do uprawiania sportów wodnych,
· zespołu basenu otwartego,
· kompleksu basenu krytego.
Rozpatrywaliśmy dwie lokalizacje. Kilkuhektarową działkę w Św. Katarzynie oraz staw „Błękitna Laguna” z przyległym terenem byłych ogrodów działkowych przy ul. Henryka III w Siechnicach. Oba grunty stanowią własność publiczną (gminną lub państwową).
Ostatecznie zdecydowaliśmy się na Siechnice.
Opracowując koncepcję staraliśmy się odpowiedzieć na rodzące się w naszej gminie zapotrzebowanie na tego typu usługi. Stworzyć projekt, który aczkolwiek niedoskonały, rozpocznie dyskusję i ukształtuje wśród mieszkańców przekonanie, iż istnieją możliwości pozyskania dla naszej gminy tego typu obiektu.
Wdrożenie tej czy innej koncepcji budowy basenów w naszej gminie trwać będzie lata. Być może 10/15 lat. Ale aby w ogóle taki projekt mógł zaistnieć. W dniu dzisiejszym trzeba zabezpieczyć na te cele odpowiednie tereny.
Oddawana pod państwo dyskusję koncepcja w pierwszej kolejności ma doprowadzić do wprowadzenia takich zapisów w opracowywanym przez władze gminne miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego Siechnic, aby przewidziane pod budowę parku wodnego grunty publiczne nie zostały sprzedane na domki jednorodzinne.
Liczymy na państwa żywy udział w dyskusji i liczne uwagi, które wzbogacą naszą koncepcję.
Ustosunkujemy się do nich wszystkich po 15 sierpnia.
GRoman

PS. Koncepcję zawiesi dziś po południu na forum Pan Marcin Korytko.

b1ade
Posty: 30
Rejestracja: niedziela, 14 kwietnia 2013, 15:15

Re: Siechnice- przyszłość miasta

Post autor: b1ade »

Koncepcja i wizja przyjemna tylko wcześniej należałoby zrobić analizę opłacalności całego przedsięwzięcia biorąc pod uwagę, że kompleks byłby pomiędzy Aquaparkiem we Wrocławiu a Termami Jakuba w Oławie.

Myślę że należy rozpocząć od rzeczy najprostszych na początek na które gminę stać ale plan długoterminowy jak najbardziej warto nakreślić.
W pierwszej kolejności z rzeczy pilny powinna gmina wykonać:
1. Zrobienie piaszczystej plaży i udostępnienie Błękitnej Laguny dla mieszkańców, aby można było korzystać ze stawu jako kąpieliska, bo aktualnie stanowi tylko uciechę dla wędkarzy.
2. Ukrycie rur elektrociepłowni, aby teren przyległy do kąpieliska nie był tak szpecący
3. W zimie monitorować grubość lodu i udostępnić obiekt jako lodowisko z możliwością wypożyczenia sprzętu
4. Połączenie stawu przy gimnazjum z Błękitną Laguną w celu utworzenia jakieś małej infrastruktury pod kajaki/rowery wodne.

mmilk
Posty: 40
Rejestracja: wtorek, 30 września 2014, 09:03

Re: Siechnice- przyszłość miasta

Post autor: mmilk »

Widzę, że z nowymi koncepcjami na rozbudowę dorównujemy Wrocławiowi, tam metro u nas park wodny. Tylko kto to utrzyma, ale to już nie sprawa wizjonerów. Przekształcenie Błękitnej Laguny w kąpielisko gminne świetny pomysł ale dalsza rozbudowa Parku Wodnego to tylko wizje wymagające wielkich funduszy a w kasie pusto chyba lepiej planować coś na miarę naszej gminy a nie gminy Wrocław, coś bardziej racjonalnego i możliwego do spełnienia. Fundusze unijne wygasna w chwili zakończenia budowy a utrzymywać to dalej będzie trzeba, nawet Oława, gmina trochę większa nie poradziła sobie z dokończeniem rozbudowy Parku Wodnego i zamknęła baseny odkryte a funduszy brak na ich remont i utrzymanie basenów krytych.
Więc proszę nadal o wspaniałe pomysły ale trochę bardziej przyziemne.

Marcin Korytko
Posty: 23
Rejestracja: poniedziałek, 17 marca 2014, 13:11

Re: Siechnice- przyszłość miasta

Post autor: Marcin Korytko »

Szanowni Państwo, zgodnie z zapowiedzią przesyłam kompletny materiał. Biorąc pod uwagę jego objętość, zainteresowanych otrzymaniem dokumentu w jednym pliku, proszę o kontakt na [email protected]

KONCEPCJA
budowy Gminnego Parku Wodnego w Siechnicach

I. Lokalizacja.
Doskonałym miejscem na budowę Parku Wodnego w Siechnicach jest zespół działek przy ul. Henryka III (zobacz mapa). To teren o łącznej powierzchni – 10,7 hektarów. Jego część północno-zachodnia o powierzchni 8,2 ha jest własnością Gminy i zajęta jest przez kilkuhektarowy zbiornik wodny. Obszar południowo – wschodni to nieużytki stanowiące własność Skarbu Państwa, w użytkowaniu wieczystym Instytutu Zootechnicznego w Balicach.

Proponowana lokalizacja Parku Wodnego przylega bezpośrednio do Obiektów Gminnego Ośrodka Sportu i Rekreacji i razem z nimi tworzyłby spójną całość. Stanowiłby ostatni etap realizacji tegoż Ośrodka.

Obrazek
Działki przy ul. Henryka III. Teren proponowany pod budowę Gminnego Parku Wodnego.

Kolejnym walorem tego obszaru jest dobra infrastruktura techniczna. Obszar posiada bezpośredni dostęp do sieci energetycznej (220 V/20 kV), kanalizacyjnej, wodociągowej i telekomunikacyjnej. W jego bezpośredniej bliskości przebiega magistrala ciepłownicza o zdolności przesyłu ciepła powyżej 40 MW. Teren komunikacyjnie obsługiwany jest przez ul. Henryka III. W przyszłości ulica ta pełnić będzie funkcję drogi zbiorczej doskonale połączonej z pozostałym podstawowym układem komunikacyjnym miasta. Już dziś jest ona połączona z drogą krajową nr 94 poprzez Siechnicką Strefę Gospodarczą (ul. Eugeniusza Kwiatkowskiego).
W obowiązującym miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego teren ten w części północno-wschodniej przeznaczony jest pod zagospodarowanie rekreacyjno-parkowe, w części południowo-wschodniej pod zabudowę mieszkaniową jednorodzinna. W związku z trwającymi pracami nad nowym planem miejscowym dla centrum Siechnic, obejmującym swoim zasięgiem całość wzmiankowanego terenu, istnieje pilna potrzeba uwzględnienia proponowanej koncepcji w zapisach nowego planu.

II. Uzasadnienie budowy.
Zakłada się, że:
1. liczba mieszkańców Siechnic będzie systematycznie rosła i około roku 2020 miasto oficjalnie przekroczy poziom 8,5 tys. a gmina zbliży się do 25 tys. mieszkańców,
2. utrzyma się dotychczasowy wysoki poziom urodzin (ok. 120 rocznie),
3. pojawi się i będzie narastał problem zagospodarowania czasu wolnego dorastającej młodzieży (dziś w wieku 0/7 lat),
4. wzrastać będą dochody i możliwości finansowe mieszkańców, a wraz z tym intensyfikować się będą ich potrzeby i wymagania w zakresie sportu i rekreacji,
5. powiększać się będzie akceptacja społeczna dla korzystania z odpłatnych usług rekreacyjnych,
6. mieszkańcy w coraz większym stopniu będą oczekiwać od władz publicznych organizacji dostępu do różnego typu usług, w tym sportu i rekreacji,
7. w oparciu o powstały obiekt gminny, OSiR uzyska możliwość rozszerzenia zakresu oferowanych usług np. o: naukę pływania, aktywizację seniorów, rehabilitację, zawody (siatkówka plażowa, bulle, regaty małych łodzi, regaty modeli pływających), kursy i szkolenia, itd.,
8. budowa Parku Wodnego zakończy wieloletnią realizację głównego kompleksu usług sportowych i rekreacyjnych w naszej gminie,
9. powstanie nowe, atrakcyjne i chętnie odwiedzane miejscem, zarówno przez mieszkańców gminy jak i obszarów przyległych (gmina Czernica, części gmin Oława i Żurawina),
10. istnieje możliwość sfinansowania wybranych etapu projektu z nowej perspektywy pomocy unijnej (2014-2020).

III. Program funkcjonalny Parku Wodnego.
Proponowane do wykonania przedsięwzięcia:
1. wewnętrzny układ komunikacyjny,
2. kąpielisko otwarte,
3. parkingi,
4. kryty basen,
5. park ze stawem wodnym.
Poszczególne części Parku będą mogły funkcjonować niezależnie, tworząc razem funkcjonalną całość. Podane w koncepcji propozycje ich lokalizacji, harmonogram ich budowy oraz etapowanie mają charakter wyjściowy i w toku dalszych prac mogą ulec modyfikacjom (z zastrzeżeniem, że w pierwszej kolejności zostanie zrealizowane kąpielisko otwarte).

IV. Uszczegółowienie programu funkcjonalnego:
1. Układ komunikacyjny.
Dla komunikacji samochodowej Park Wodny będzie dostępny tylko zewnętrznie (wjazd na parking). Dostać się na jego teren będzie można z dwóch kierunków. Bezpośrednio z ul. Henryka III (poprzez Parking Główny) i od ulicy dojazdowej do stadionu piłkarsko-lekkoatletycznego (poprzez Parking Pomocniczy).
Komunikacja wewnętrzna Parku Wodnego będzie w całości oparta o ruch pieszy. Głównymi osiami założenia będą:
1) w całości piesza „Promenada” - biegnąca w osi północ-południe od ul. Henryka III poprzez parking główny, kąpielisko i kończąca się pomostem na stawie „Błękitna Laguna”,
2) częściowo pieszy „Bulwar” – łączący teren parku gimnazjalnego i południowy brzeg stawu.
Oba ciągi komunikacyjne będą spinać i integrować projektowane funkcje Parku. Będą miały charakter spacerowo-rekreacyjny. O układzie zadrzewionych alei, z elementami małej architektury (ławki, elementy wodne, klomby kwiatowe). Ich szerokość umożliwi awaryjne wykorzystanie w razie potrzeby dojazdu pożarowego/ratunkowego.
2. Parkingi.
Na tym etapie prac nad projektem obszar Parku Wodnego obsługiwany będzie przez dwa parkingi:
1) Główny (ok. 150 miejsc parkingowych: autobusy, samochody osobowe, rowery) – zlokalizowany bezpośrednio przy ul. Henryka III. Przecinać będzie go promenada zapewni doskonałe, która zapewni dobre rozprowadzenie ruch pieszego po całym kompleksie.
2) Pomocniczy (ok. 70 miejsc parkingowych: autobusy, samochody osobowe, rowery) – zlokalizowany w części zachodniej kompleksu. na styku z parkiem gimnazjalnym.

Obrazek
Przykładowe rozwiązanie parku wodnego opracowane przez firmę: Studia Projektowego Jerzy Grocholski – projekt nie zrealizowany. Teren w Siechnicach ze względu na swój kształt i wielkość idealnie odpowiada wyżej wskazanej koncepcji.

Dopuszcza się możliwość wykorzystania znajdującego się w pobliży - parkingu stadionu piłkarsko-lekkoatletycznego. Zakres wykorzystania tego parkingu rozstrzygnie ostateczny projekt kompleksu.

3. Kąpielisko otwarte.
Obiekt zlokalizowany na północ od parkingu głównego. Składający się z:
1) Budynku obsługi kąpieliska.
Obiekt parterowy z podwyższoną częścią centralną (holl). Posadowiony równolegle do ul. Henryka III. Symetryczny, z wejściem na osi budynku będącym jednocześnie zwieńczeniem ciągu komunikacyjnego (Promenady) łączącego ul. Henryka III z molem na stawie „Błękitna Laguna”. Holl przeszklony – umożliwiające wgląd i przenikanie promenady w stronę stawu. Układ funkcjonalny budynku umożliwiający odcięcie strefy obsługi klienta oraz zaplecza obsługi. Hol z bezpośrednim dostępem do kas, lokalnego węzła sanitarnego, kawiarni i pomieszczeń obsługi klientów. Skrzydło wschodnie – kawiarnia 30 do 50 miejsc (dostępna zarówno korytarzem z holu, jak i z zewnątrz budynku); magazyn sprzętu (dostępny z zewnątrz budynku, od strony kąpieliska). Skrzydło zachodnie – biuro, pomieszczenia ratownika i pielęgniarki (dostępne korytarzem z hollu); przebieralnie, zespół sanitariatów (dostępne z zewnątrz budynku, od strony kąpieliska). Wejście na obszar płatny kąpieliska – poprzez tzw. „kołowrotek” (posadowiony w holu lub na zewnątrz budynku od strony kąpieliska). Obiekt winien być tak zbudowany, aby po sezonie sam teren rekreacyjny kąpieliska (z wyłączeniem niecki basenu oraz brodzika) był dostępny dla spacerów i wypoczynku (np. w kawiarnia).

Obrazek
Przykładowe rozwiązanie wejścia do kąpieliska otwartego opracowane w tym wypadku przez firmę: Studia Projektowe Jerzy Grocholski – projekt nie zrealizowany.

2) Promenady i nabrzeża.
Główny ciąg komunikacyjny (promenada) kończący się pomostem na stawie, z barierkami ochronnymi typu relingowego. Nabrzeże (gastronomiczne) – specjalnie zaprojektowane i zaaranżowane, z miejscami na stoliki, parasole. Planowane drobne punkty gastronomiczne w formie zadaszenia na słupkach (na nabrzeżu, od strony wschodniej promenady).
3) Niecka otwartego kąpieliska.
Obiekt posadowiony na północ od budynku obsługi kąpieliska i wschód od promenady. Niecka o kształcie nieregularny, z opcją wysepki pośrodku. Wykonana ze stali nierdzewnej. Przewiduje się wyposażenie basenu w co najmniej jedno dodatkowe urządzenia wodne (np. zjeżdżalnia). Wejścia na teren basenu poprzez płytkie oczka wodne (baseniki buforowe). Bezpośrednio za basenikami – ścianki z natryskami.
Strefa przy niecce basenu wyłożona materiałem trwałym zmywalnym (ceramika) o szerokości umożliwiającej swobodne korzystanie z rozłożonych plastikowych leżaków, poza sezonem składowanych w magazynie sprzętu (budynek obsługi kąpieliska). Zjeżdżalnia korytowa o wysokości około 5-8m, z bezpośrednim zjazdem do basenu. Będąc dominantą obiektu, będzie działać jako dodatkowa reklama, sugerując jednoznacznie jego funkcję. Obok basenu tereny wypoczynkowe do leżakowania i rekreacji – piaszczyste oraz trawiaste z zakotwionymi uchwytami pod parasole przeciwsłoneczne. Pomieszczenie z urządzeniami technicznymi obsługującymi basen lokuje się w podpiwniczeniu budynku obsługi kąpieliska lub jako obiekt samodzielny w ½ zagłębiony w gruncie.
4) Brodziki dla dzieci.
Obiekty (dwa – głębszy dla dzieci dobrze chodzących i płytki do brodzenia) posadowione poza obszarem basenu dla dorosłych, od zachodniej strony. Dodatkowo jeden z nich –(głębszy) wyposażony w grzybek z kaskadą wodną. Wykończenie dookoła niecek – analogicznie jak dla niecki basenu dla dorosłych. Obok plac zabaw dla dzieci. Wyposażony w piaskownice i podstawowe urządzenia do zabawy.
5) Boiska sportowego.
Płyta wielofunkcyjna zawierająca boiska do plażowej piłki siatkowej, „szmacianki”, petanki oraz kilka prostych urządzeń rekreacyjnych i wysiłkowych (np. drążek). Należy rozważyć posadowienie terenowej słowni. Lokalizacja od zachodniej strony promenady, w bezpośrednie bliskości „nabrzeża gastronomicznego”. Obszar wysypany piaskiem. Na styku z nawierzchnią trawiastą – zabezpieczony obrzeżem typu tartan.
6) Wolnostojących przebieralni.
Niewielkie dwu kabinowe pomieszczenia o lekkiej konstrukcji, w liczbie 4 do 8 sztuk. Równomiernie rozmieszczone wokół basenu głównego – jako uzupełnienie przebieralni znajdującej się we wschodnim skrzydle budynku zaplecza. Kabina przy brodziku – większa przystosowana do obsługi matek z dziećmi (dodatkowo przewijalnia, toaleta, pomieszczenie do karmienia, itp.)

4. Basen kryty (budowa w przyszłości).
Obiekt ulokowany na zachód od promenady, z głównym dostępem od parkingu pomocniczego. Otwarty na promenadę szklana ścianą umożliwiającą wgląd do wnętrza.
Budynek dwukondygnacyjny zawierający:
1) część kąpielową (jednoprzestrzenną):
a) basen wyposażony w nieckę o wymiarach 25 x 10m,
b) brodzik o wymiarach 5 x 10m,
c) saunę,
d) jacuzzi.
2) część administracyjno-usługową (dwukondygnacyjną):
a) parter:
• hol wejściowy z kasami i lokalnym węzłem sanitarnym,
• pomieszczenia obsługi,
• punkt medyczny,
• punkt ratownika,
• szatnie i przebieralnie,
• zaplecza higieniczno-sanitarne,
• zaplecze techniczne basenu (opcjonalnie w podpiwniczeniu lub samodzielnym obiekcie),
b) piętro:
• zaplecze biurowe,
• kawiarenka z możliwością obserwacji basenu,
• siłownia,
• fitnes.
5. Park ze stawem.

Obrazek
Przygotowany przez władze gminy projekt parku na bazie stawu Błękitna Laguna”. W przypadku realizacji koncepcji Parku Wodnego wymagałby tylko nieznacznych modyfikacji.

Obszar parkowy z rozwiniętą funkcją rekreacyjną (ścieżka zdrowia, miejsca do grilowania z drewnianym zadaszeniem, stołami i ławkami. Obok miejsce biwakowe z możliwość rozbicia do 4 namiotów i ogniskiem (obok zniszczonej przepompowni, przy wale przeciwpowodziowym). Staw ze złagodzonymi skarpami brzegów (bezpieczeństwo dzieci), obie mierzeje zlikwidowane i zastąpione niewielkim wysepkami na ich dzisiejszych końcach (bezpieczne siedliska dla ptactwa wodnego). Wyposażony w duży pomost z możliwością przybijania sprzętu pływającego (kajaki, łódki i rowery wodne), stanowiska wędkarskie, slip oraz budynek przystani (możliwość przechowywania sprzętu pływającego). Całość zanurzona w zieleni parkowej składającej się w większości z drzew iglastych, połączona kanałem żeglugowym ze stawem gimnazjalnym.

V. Bilans terenu.
Wielkość kompleksu około 11 ha:
1. komunikacja – całość ok. 0,8 hektara (w tym parkingi – około 0,7 ha),
2. kąpielisko – całość ok. 1,64 ha:
1) budynek obsługi kąpieliska – ok. 0,1 ha,
2) niecka basenu (nieregularna) – ok. 0,1 ha,
3) brodzik – 0,04 ha,
4) plac zabaw dla dzieci – ok. 0,01 ha,
5) tereny utwardzone ceramiką – ok. 0,16 ha,
6) strefa sportu – ok. 0,1 ha
7) nabrzeże gastronomiczne – ok. 0,03 ha,
8) promenady – ok. 0,1 ha,
9) plaża i tereny zielone – ok. 1,0 ha.
3. Park ze stawem (całość ok. 7,95 ha).

Obrazek
Park Wodny w Oleśnicy składający się z parku ze stawami, kąpieliska otwartego, basenu krytego, hali wielofunkcyjnej, lodowiska oraz zespołu boisk. Trudno nie zauważyć, iż był on jedną z inspiracji siechnickiej koncepcji.


VI. Zalecenia do projektowania i budowy.

W szczególności zaleca się aby:
1. Zespół projektantów winien zostać wybrany w konkursie.
2. Ostateczne rozmieszczenie, wielkość i funkcje obiektów zostaną określone w projekcie architektonicznym. W celu minimalizacji kosztów dopuszcza się budowę wspólnego zaplecza dla basenu otwartego i basenu krytego.
3. Projektowane budynki mają mieć charakter energetycznie pasywny.
4. Należy założyć wykorzystanie istniejącego uzbrojenia technicznego.
5. Projektując, należy zwrócić uwagę nie tylko na problem kosztów budowy, ale w szczególności na późniejsze koszty eksploatacyjne.
6. Proponowane materiały i rozwiązania konstrukcyjne:
1) budynki:
a) ściany – konstrukcja tradycyjna murowana, ocieplona z zewnątrz (8-10cm),
b) elewacja – tynki z elementami drewna,
c) stropodachy – na płycie żelbetowej z systemem lekkiego ocieplenia od góry,
d) stolarka (drzwi, okna) – drewniana lub PCV,
e) posadzki – z ociepleniem od spodu (na gruncie), w strefach ogólnodostępnych ceramika lub kamień, w pokojach – panele lub wykładzina.
2) niecki: basen, brodzik, baseniki buforowe - stal nierdzewna.
3) przebieralnie wolnostojące – konstrukcja stalowa, obłożona drewnem.
4) nawierzchnie wokół basenu głównego, brodzika, itd.– ceramika.
5) nawierzchnie ścieżek i dróg wewnętrznych – sztuczna sportowa lub kostka betonowa,
6) parking – w systemie płyt ażurowych.
7) należy założyć możliwość swobodnego kształtowanie wielkości i układu przynajmniej części pomieszczeń (konstrukcja szkieletowa obiektu).teren obiektu powinien być oświetlony, posiadać nagłośnienie, być strefą Wi-Fi, itd.
7. Wytyczne do projektu budynku obsługi kąpieliska (całość ok. 610 m2):
1) holl główny - ok. 90 m2,
2) skrzydło wschodnie – ok. 260 m2
a. informacja/ochrona – ok. 15 m2,
• kasa – ok. 15 m2,
• punkt medyczny – ok. 20 m2,
• kawiarnia (sala + barek) – ok. 100 m2 (90 m2 + 10 m2),
• Węzeł sanitarny kawiarni – 10 m2,
• zaplecze kawiarni – ok. 20 m2,
• magazyn (wypożyczalnia sprzętu) – ok. 80 m2,
b. skrzydło wschodnie – ok. 260 m2:
• komunikacja – ok. 30 m2,
• pokój ratownika – ok. 20 m2,
• pomieszczenie biurowe – ok. 20 m2,
• węzeł sanitarny – ok. 25 m2,
• przebieralnia (z szafkami samoobsługowymi) – ok. 90 m2,
• węzeł sanitarny kąpieliska (WC damski, męski i niepełnosprawnych + umywalki) – ok. 60 m2.
• pomieszczenia porządkowe – ok. 10 m2.
c. podpiwniczenie lub osobny obiekt:
• zaplecze techniczne baseny otwartego – ok. 80 m2.

VI. Koszty pierwszych dwóch etapów (park i basen otwarty).

Szacowane koszty (+/- 20 %):
1. Wykup działek wraz z kosztami geodezyjnymi (2,76 ha) około 2 mln zł
2. Parkingi około 0,5 mln zł
3. Kąpielisko otwarte około 12,5 mln zł
4. Park ze stawem około 1 mln zł
--------------------------
Suma około 16 mln zł
Dotacja zewnętrzna (środki unijne, rząd) ok. 50 % - 8mln zł
Udział Gminy około 8 mln zł

Koszt budowy basenu krytego (zależnie od wielkości basenu) od 12 do 19 mln zł.

VII. HARMONOGRAM PRAC

Zakładając , iż w dniu dzisiejszym projekt startuje to:
1. Prace wstępne (uchwalenie zmiany planu zagospodarowania przestrzennego, ustalenie modelu organizacyjnego, określenie parametrów inwestycji, pozyskanie niezbędnych gruntów, określenie etapowania i przyjęcie harmonogramu budowy I etapu – 12 miesięcy.
2. Budowa kąpieliska otwartego:
1) konkursu architektoniczny i wybór projektanta – 6 miesięcy,
2) projektowanie kąpieliska otwartego – 9 miesięcy,
3) przetarg na budowę kąpieliska otwartego – 6 miesięcy,
4) budowa kąpieliska otwartego – 12 miesięcy,
5) wyposażenie i uruchomienie kąpieliska otwartego – 2 miesiące.
2. Budowa basenu krytego (etap II) – 36 miesięcy.
3. Urządzenie parku i stawu – 12 miesięcy.
Podane terminy mają charakter maksymalny.

Grzegorz Roman, Krzysztof Iwanków, Marcin Korytko, Łukasz Kropski

Siechnice, 10. lipca 2015 r.

express
Posty: 49
Rejestracja: poniedziałek, 20 lipca 2015, 20:56

Re: Siechnice- przyszłość miasta

Post autor: express »

czyżby wizja:
- Siechnic połączonych z Wrocławiem nową drogą przez Trestno
- Siechnic z nowym budynkiem przychodni zdrowia
- Siechnic z nowym budynkiem szkoły podstawowej/gimnazjum (zakładamy że rośnie liczba dzieci w mieście)
- Siechnic ze zlikwidowaną starą oczyszczalnią ścieków
- Siechnic z drogami o nawierzchni asfalt/beton w centrum oraz na osiedlu poetów" (między innymi Henryka III)
- Siechnic z siecią wodociągową podłączoną do sieci Wrocławia
nie była zbytnią podnietą intelektualną dla miejscowych wizjonerów ?
a propos wszystkie gminy posiadające kryte pływalnie to gminy kilkukrotnie większe od Siechnic- ciekawe jak radzą sobie z kosztami ich utrzymania, odkryta pływalnia to też koszty - nie wspominając tych mln-ów na inwestycje, m

ewawolska
Posty: 32
Rejestracja: poniedziałek, 30 czerwca 2014, 16:58

Oświadczenia majątkowe

Post autor: ewawolska »

Co się dzieje z oświadczeniami majątkowymi?
Podano jedynie oświadczenia 12 radnych. Gdzie jest reszta oraz oświadczenia pracowników gminy i jednostek gminnych?
Jeśli są gdzieś ukryte to proszę o informację.

lukaszow
Posty: 52
Rejestracja: wtorek, 4 października 2011, 19:46

Re: Siechnice- przyszłość miasta

Post autor: lukaszow »

W ponizszych obliczeniach brakuje jednak rachunku ciagnionego i analizy ryzyka.

Rachunek ciagniony, czyli obliczenie na lata oplacalnosci inwestycji. Oczywiscie inwestycja nie musi byc w pelni komercyjna, ale wtedy potrzebna by byla konsultacja spoleczna.

Analiza ryzaka projektowego, czyli w duzym skrocie przemyslenie co moze sie stac niedobrego (z jakim prawdopodobienstwem i jakimi skutkami) i jak na to zareagujemy. Mam tu na mysli rozne aspekty,np. opoznienia projektowe, problemy finansowe, aspekt ludzki, problemy techniczne etc.
Marcin Korytko pisze:(...)

VI. Koszty pierwszych dwóch etapów (park i basen otwarty).

Szacowane koszty (+/- 20 %):
1. Wykup działek wraz z kosztami geodezyjnymi (2,76 ha) około 2 mln zł
2. Parkingi około 0,5 mln zł
3. Kąpielisko otwarte około 12,5 mln zł
4. Park ze stawem około 1 mln zł
--------------------------
Suma około 16 mln zł
Dotacja zewnętrzna (środki unijne, rząd) ok. 50 % - 8mln zł
Udział Gminy około 8 mln zł

Koszt budowy basenu krytego (zależnie od wielkości basenu) od 12 do 19 mln zł.
(...)

express
Posty: 49
Rejestracja: poniedziałek, 20 lipca 2015, 20:56

Re: Siechnice- przyszłość miasta

Post autor: express »

rezerwacja w planach ziemi ok ale w rozważaniach dot. w tej chwili w/w wydatków brakuje przede wszystkim zdrowego rozsądku

GRoman
Posty: 97
Rejestracja: poniedziałek, 1 czerwca 2015, 13:42

Re: Siechnice- przyszłość miasta

Post autor: GRoman »

Trudno podsumować dyskusję, w której wypowiedziała się tylko jedna osoba ("express"). Druga, to współautor opracowania.

Każda rozwijająca się społeczność ma duże potrzeby inwestycyjne. Zwłaszcza nasza społeczność, która zaludnia dziś najszybciej rozwijające się miasteczko na Dolnym Śląski (do sprawdzenia w publikowanych co rok wojewódzkich rocznikach statystycznych). A przecież do naszych - siechnickich potrzeb trzeba dorzucić te, które zgłaszają mieszkańcy pozostałych miejscowości naszej gminy.

Do listy siechnickich zadań inwestycyjnych podanych przez osobę określającą się jako "express" dodałbym jeszcze: dom kultury, bibliotekę (a w zasadzie - mediatekę), komisariat, pocztę, rozbudowę cmentarza, drugą strefa gospodarcza (teren hałdy po byłej hucie), turystyczne zagospodarowanie Odry i lasów pomiędzy miastem a rzeką. Na tej liście jest również miejsce dla Gminnego Parku Wodnego.

Wizja Siechnic jest od lat ustalona. Zawiera ją Nasza propozycja to chęć zainicjowania dyskusji a w jej efekcie prac koncepcyjnych, których efektem będzie Proszę zapoznać się ze "Strategią Siechnic"

GRoman
Posty: 97
Rejestracja: poniedziałek, 1 czerwca 2015, 13:42

Re: Siechnice- przyszłość miasta

Post autor: GRoman »

Chochlik spowodował, że zamiast właściwego tekstu wgrał się na forum jego roboczy początek - do wykasowania. Poniżej właściwy tekst.

GMINNY PARK WODNY w SIECHNICACH

Trudno podsumować dyskusję, w której wypowiedziała się tylko jedna osoba („express”). Druga, to współautor koncepcji.

Każda społeczność ma niezrealizowane potrzeby inwestycyjne. Nasz społeczność również. Zwłaszcza, że od co najmniej 10-ciu lat należy do najszybciej rozwijających się na Dolnym Śląsku (do sprawdzenia w publikowanych co rok wojewódzkich rocznikach statystycznych). A przecież do naszych – siechnickich potrzeb, trzeba dorzucić te, które zgłaszają mieszkańcy pozostałych miejscowości naszej gminy.

Do siechnickiej listy zadań inwestycyjnych podanych przez osobę określającą się jako „express” dodałbym jeszcze kilka: dom kultury, bibliotekę (a w zasadzie mediatekę), komisariat, pocztę, rozbudowę cmentarza, druga strefę gospodarczą (teren hałdy po byłej hucie), remont stacji kolejowej, turystyczne zagospodarowanie Odry i lasów pomiędzy miastem a rzeką i szereg innych. Na tej liście jest również miejsce dla Gminnego Parku Wodnego.

Każda społeczność potrzebuje planowania strategicznego. Zawsze należy rozróżniać taktykę od strategii. Wizja naszego miasta została ustalona przed kilkunastu laty w „Strategii Siechnic”. Od kilku stanowi ona załącznik do strategii Gminy i jest na bieżąco nowelizowana. Przewidziane w niej do realizacji zadania mogą być realizowane zarówno przez gminę jak i inne podmioty.

Nie ma powodu aby nowy ośrodek zdrowia w Siechnicach gmina budowała w oparciu o finansowanie z własnego budżetu. Są podmioty świadczące usługi medyczne (prywatne i publiczne) zainteresowane „wejściem” do naszego miasta. We Wrocławiu od lat wszystkie otwarte placówki medyczne są prywatne. A główny ośrodek zdrowia w gminie Miękinia wybudował „Dolmed”.

Nie ma powodu aby gmina dalej finansowała zadania z zakresu gospodarki wodno-ściekowej w naszej gminie. Nasz Zarząd Gospodarki Komunalnej jest spółką prawa handlowego i sam powinien sobie radzić z tymi problemami – może brać kredyty, korzystać z dotacji unijnych i z wsparcia z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska. Jeśli sobie nie radzi, to może lepiej oprzeć naszą gminną gospodarkę wodno-ściekową o współpracę ze spółką MPWiK we Wrocławiu – proponuje to od lat. Możliwości tu jest kilka: od zakupu wody i zrzutu części ścieków do spółki wrocławskiej, po przez wniesienie naszej spółki aportem do spółki wrocławskiej, aż po sprzedaż naszej spółki. Dziękuję ("express") za wsparcie tej propozycji.

Władze gminne winny skupiać się na realizacji zadań, których nikt za nie, nie zrealizuje. Takich jak budowa większości dróg, szkół, obiektów kultury, sportu, w części obiektów rekreacyjnych. O kolejność ich realizacji powinny decydować dwa parametry. Potrzeba społeczna oraz możliwość pozyskania wsparcia zewnętrznego.

Głównym celem zgłoszenia do dyskusji koncepcji budowy Gminnego Parku Wodnego w Siechnicach jest chęć dokonania stosownych zapisów w przygotowywanym przez władze gminne projekcie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego obejmującego centralny obszar Siechnic. Dziś projekt planu takich zapisów nie posiada. Wraz z oddaniem do dyskusji koncepcji, złożyliśmy stosowny wniosek u Burmistrza.
Cel poboczny to przedyskutowanie samej koncepcji. Co do jej zasadności, zawartości merytorycznej, wielkości poszczególnych obiektów, terminów i kolejności ich realizacji, itd.

Czy problem budowy tego typu obiektów jest ważny?
Trzy spostrzeżenia:
- gdyby poprzedni wójt a późniejszy burmistrz słuchał siechnickich „wizjonerów” już dawno mielibyśmy rozbudowaną szkołę podstawową,
- pierwszy siechnicki rocznik o liczbie dzieci powyżej 100 - jest już w drugiej klasie szkoły podstawowej – dziś w kwestiach rekreacyjnych to jeszcze mały problem; za 5-7 lat będzie tych dzieci tysiąc i większość z nich nie wyjedzie na wakacje – wówczas to będzie bardzo poważny problem,
- zachęcam do lektury artykułu „Wrocławianie mają za mało kąpielisk” Gazeta wyborcza Wrocław, 17.08.2015, s. 4.

GRoman
ciwy tekst.

ODPOWIEDZ