Siechnice- przyszłość miasta

Dyskusje na temat strony internetowej miasta, propozycje nowych działów.
Awatar użytkownika
akcjapagorek
Posty: 115
Rejestracja: wtorek, 29 grudnia 2009, 20:50

Re: Siechnice- przyszłość miasta

Post autor: akcjapagorek »

Panowie, rozumiem że idą wybory i za wszelką cenę chcecie udowodnić, że Pan Fitek jest lepszym kandydatem ale nie możecie robić tego w taki sposób, że straszycie mieszkańców nieprawdziwą informacją o "tragicznej sytuacji gminy", kiedy jest zupełnie inaczej. To zwyczajnie nieuczciwe wobec wyborców, chcących poprzeć Pana Usaka, ale też nieuczciwe wobec wyborców zastanawiających się nad Panem Fitkiem, bo skoro już na etapie przedwyborczym wprowadzacie ich w błąd, to czego mogą się spodziewać później...

Jesteśmy gminą z dużym potencjałem, rosnącymi dochodami ale i nowymi wyzwaniami. Dlaczego kampanię wyborczą Pana Fitka, prowadzicie w stylu ,,jest źle, jak go nie wybierzecie, będzie jeszcze gorzej"? To jest słabe i świadczy o braku pomysłów na tę gminę. Pan Fitek już 12 lat wprowadzał swoje pomysły (wspomniane krematorium w Radwanicach, wysypisko śmieci w Sulęcinie, zgodzę się, że to nie wszystkie) i np. mnie z tymi pomysłami jest po prostu nie po drodze... Mieszkańcom Siechnic też było chyba nie po drodze, bo w poprzednich wyborach, ,,namaszczony" przez p. Fitka kandydat na Burmistrza (pan Krzysztof Dworak),zdobył ledwie 19% poparcie i odpadł w pierwszej turze.

Minęły od tamtej pory 4 lata. Pan Fitek był Wicestarostą całego powiatu. Niestety nie poradził sobie z tym zadaniem i w połowie kadencji został odwołany z tej funkcji. Teraz kandyduje na Burmistrza rozwijającej się gminy i miasta Siechnice więc jeśli ma być poważnym kandydatem, potrzebuje czegoś więcej niż strzelania z wyborczego pistoletu i to jeszcze na kapiszony.
Skoro Panowie chcecie go tu promować (w sumie to już to robicie) konkurujcie na pomysły i koncepcje a nie przez rozpowszechnianie nieprawdziwych informacji o finansach gminy.

Panie frodo, wysypisko śmieci w Sulęcinie to nie żadna manipulacja, niech pan zapyta okolicznych mieszkańców. Tak samo realna jest kwota kilku milionów, którą obecnie musimy wydać z własnych kieszeni na naprawę tego błędu i jego rekultywację- jak śpiewa znany zespół ,,sad but true"...

ok, teraz wątek groma o koledze, deweloperze:
grom pisze: Za to, że Burmistrz Fitek przejął bezpłatnie na własność Gminy ulicę przy której stoją bloki osiedla Zielony Pagórek powinien Pan być mu wdzięczny. Może Pan korzystać z tej drogi i położonych przy niej parkingów swobodnie i bezpłatnie.
To Pana "bezpłatnie" wygląda tak, że teraz cała gmina płaci rok w rok za odśnieżanie i naprawę tej drogi, po której deweloper jeździ sprzętem do budowy. Prawdziwy majstersztyk optymalizacji kosztów... tylko że dewelopera.
Co do wdzięczności... zgodnie z miejscowym planem- do każdego mieszkania, powinno zostać wybudowane miejsce postojowe. Ludzie, którzy kupili mieszkania na Zielonym Pagórku zapłacili także i za miejsce postojowe i za drogę, którą do niego dojeżdżają. Deweloper nie zaproponował przejęcia dróg i miejsc wspólnotom mieszkaniowym, bo wybudował tych miejsc o połowę za mało, tworząc problem dla sąsiadów na Ciepłowniczej.
Jaki ma interes mieszkaniec np. Radwanic, żeby płacić na utrzymanie małej drogi osiedlowej w Siechnicach, która służy tylko mieszkańcom? Gdzie tu gospodarność? Przecież skorzystała na tym jedynie firma Alfaakt.

no i jeszcze jedno :shock:
grom pisze: Pamiętam, iż był okres w Gminie w którym zastępcom Pana Burmistrza Fitka...
niech Pan sobie coś zainstaluje do przeglądarki bo oczy mi krwawią :wink:
Obrazek

obserwatorgminny
Posty: 99
Rejestracja: środa, 27 lipca 2011, 09:24

Re: Siechnice- przyszłość miasta

Post autor: obserwatorgminny »

akcjapagorek pisze:Panowie, rozumiem że idą wybory i za wszelką cenę chcecie udowodnić, że Pan Fitek jest lepszym kandydatem ale nie możecie robić tego w taki sposób, że straszycie mieszkańców nieprawdziwą informacją o "tragicznej sytuacji gminy", kiedy jest zupełnie inaczej.
No cóż Piotrze przychodzi czas refleksji i podsumowań 4 letniej kadencji. Pomimo, że Twój jak i mój nick są powszechnie znane na forum, to jednak pozwolę sobie przytoczyć nasze nazwiska: radny Piotr Nowiński,Dariusz Kliszewski - obserwator gminny.
Cieszę się, że jako jedyny radny z Siechnic masz odwagę zabierać głos na tym forum,pozostali radni nie potrafią wypowiadać się w tym najbardziej opiniotwórczym przekazie do wyborców.
Nie znam twojego programu na lata następnej kadencji, lecz postaram ustosunkować się do minionych 4 lat.
Zacznijmy od tabelek.Wierutna bzdura. Fitek nie chciał "rolowania długów" do spółek zależnych a Słońce Siechnic zrolowało według różnych opinii od 10 -15 mln zł. Gdzie?? Sam lepiej wiesz ode mnie.Dlatego tabelki należy zawiesić na gwoździu w znanym Ci pomieszczeniu gdzie Król chodzi piechotą. Typowy chwyt tzw. brzytwowy :D :D

To nie ślepaki a raczej rosyjska ruletka,ciekawe za którym razem pistolet wypali. Sądzę,że w bębenku jest już co najmniej 3 naboje....
grom pisze:Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej przeniósł wypłatę zasiłków z 24 października na koniec miesiąca z przyczyn „niezależnych od GOPS-u „.Stosowna informacja o tym fakcie została podana do publicznej wiadomości na drzwiach Banku Spółdzielczego w Siechnicach.
A cóż to się stało z pieniążkami? Zabrakło na wypłaty zasiłków? W poniedziałek w ratuszu będzie wielu petentów...
akcjapagorek pisze:Panowie, rozumiem że idą wybory i za wszelką cenę chcecie udowodnić, że Pan Fitek jest lepszym kandydatem ale nie możecie robić tego w taki sposób, że straszycie mieszkańców nieprawdziwą informacją o "tragicznej sytuacji gminy", kiedy jest zupełnie inaczej. To zwyczajnie nieuczciwe wobec wyborców, chcących poprzeć Pana Usaka, ale też nieuczciwe wobec wyborców zastanawiających się nad Panem Fitkiem, bo skoro już na etapie przedwyborczym wprowadzacie ich w błąd, to czego mogą się spodziewać później...
Nieładnie Piotrze, to w chwili obecnej już zgrana karta, wymyśl co bardziej ambitnego.Przecież wszyscy czytający forum wiedzą o brakach pieniążków w kasie.Niestety Słońce Siechnic jest kiepski w te klocki a pani Burzowa co rusz wystawia Go na pośmiewisko(przetarg - odwołanie przetargu,przetarg - odwołanie przetargu).
Głosowanie za sprzedażą GCK -ów razem z Sikawkowym to jakieś samobójstwo z Twojej strony?
Może lepiej sprzedać ul. Grabskiego prywatnym przedsiębiorcom, zrobić płatne parkingi z partycypacją Gminy, a samochody parkujące na linii ciągłej karać notorycznie mandatami przez Straż Miejską, byłby niezły zarobek...
Musisz mieć jakiegoś haka na Słońce Siechnic.Ponieważ wybudowanie dodatkowego pseudo parkingu pod oknami MSM Czechnica za pieniążki gminne ta majstersztyk w Twoim wykonaniu.
Natomiast wszelkie inne inicjatywy dotyczące ruchu pieszego przez parkingi zgłaszane przeze mnie, pozostają bez echa..

mieszkaniec
Posty: 53
Rejestracja: wtorek, 13 grudnia 2011, 08:36

Re: Siechnice- przyszłość miasta

Post autor: mieszkaniec »

No i zamiast merytorycznej rozprawy o nadchodzących wyborach mamy osobiste wycieczki poszczególnych uczestników forum. Nie ukrywam, że informacje przedstawienie przez poszczególne osoby są cenne (np.: krematorium w Radwanicach czy brak wypłaty zasiłków), ale nadal nie można nigdzie znaleźć informacji o tym jak nasz przyszły Burmistrz i przyszli Radni Miejscy zamierzają uporać się z kryzysem finansowym/lryzysem płynności w naszej Gminie. Oznacza to, że nadal nie wiadomo na kogo oddać swój głos i czy wogóle iść do wyborów (bo po co skoro nie ma między kim wybierać).

Zapewnie nie tylko ja, ale i bardzo wielu czytelników forum czeka na meritum - skoro nigdzie nie można znaleźć informacji o pomysłach na nasze finanse to czy nie oznacza to tego, iż najzwyczajniej w świecie żaden z kandydatów nie ma pomysłu??? Jeżeli tak by się miało okazać to rozumiem, że przed nami stracone 4 lata...

frodo
Posty: 90
Rejestracja: sobota, 30 października 2010, 18:30

Re: Siechnice- przyszłość miasta

Post autor: frodo »

Panie Piotrze
Pan Fitek był Wicestarostą całego powiatu. Niestety nie poradził sobie z tym zadaniem i w połowie kadencji został odwołany z tej funkcji.
Nie wiem czy nie ma Pan wiedzy czy kłamie świadomie.
Fitek został odwołany po trzech latach, a nie po dwóch (połowa kadencji). I nie został odwołany, bo nie poradził sobie, tylko w wyniku zmiany koalicji rządzącej. A dokładniej partyjniackiej gierki wymierzonej w starostę Szawana. PO zmieniła koalicjanta i dogadała się z Wąsikiem, dotąd zaciekłym wrogiem. Dlaczego? Wykorzystała sytuację, że PSL-wscy radni chcieli odwołać swojego starostę! Nieoficjalnie poszło o stanowiska. Szawan z Fitkiem po prostu nie dawali sobą manipulować. I zapłacili posadami.
Więc radzę się doszkolić (poczytać wiarygodne źródła), albo się nie odzywać na tematy, o których nie ma Pan pojęcia.

czytelnik
Posty: 2
Rejestracja: wtorek, 21 października 2014, 19:35

Re: Siechnice- przyszłość miasta

Post autor: czytelnik »

Jedni oskarżają, drudzy bronią!
Zadam proste pytanie do wszystkich obecnie rządzących tą gminą. Gdzie są pieniądze??!!, które wg zapisów umownych firmie za wykonanie zadania pt. "Żłobek w Siechnicach" się należą? A chodzi o firmę, która ma siedzibę w Świętej Katarzynie tj. MKW Budownictwo Sp. z o.o., a Gmina do dnia dzisiejszego tej firmie nie zapłaciła. A w dodatku jeszcze proponuje się prolongatę terminu zapłaty!!! To jest porażka obecnie rządzących. Ciągle przekładacie terminy płatności i mydlicie ludzią oczy! Dlaczego nie wypłacacie pieniędzy wg terminów płatności? Dlaczego nieustannie rozpaczliwie poszukujecie pieniędzy poprzez próbę sprzedaży budynków publicznych, sprzedaży długów gminy, a obecnie kolejną próbą zaciągnięcia kredytu - ze spłatą rozciągniętą na lata - długie lata!!!? To jest ten wasz pomysł na następne 4 lata??? Budować na kredyt i nieustannie zadłużać oraz ukrywać zadłużenia w kolejnych to spółkach zakładanych celem rolowania zadłużenia publicznego??

grom
Posty: 693
Rejestracja: wtorek, 30 marca 2010, 09:15

Re: Siechnice- przyszłość miasta

Post autor: grom »

Mea culpa (Moja wina)!
Przepraszam za błąd w pisowni. Staram się, nie zawsze jednak mi to wychodzi.

Na marginesie.
Panie Nowiński! Moje błędy w pisowni, co najwyżej mnie narażają na śmieszność.
Za Pana błędy, gdyby się zmaterializowały zapłaciliby wszyscy mieszkańcy.
Ile czasu chce Pan jeszcze opowiadać o gminnych stratach wynikających z przejęcia wybudowanej drogi przez poprzednie władze gminy na mini osiedlu Zielony Pagórek. Przecież gdyby władze tej drogi nie przejęły mieszkałby Pan przy drodze prywatnej, należącej do dewelopera lub innego prywatnego podmiotu. W związku z tym - za prawo korzystania z tej drogi, jej oświetlenie, sprzątanie, odśnieżanie, naprawy, prawo do parkowania płaciłby każdy współmieszkaniec Osiedla. W Polsce nie można bezpłatnie korzystać z cudzej rzeczy!

Ponadto. Gmina buduje i utrzymuje drogi na całym swoim terenie. Także wybuduje drogę do domu naszego obecnego Burmistrza. Jemu też Pan wypomni, że mieszkańcy małych miejscowości za nią zapłacą. A kto płaci za drogi budowane w Iwinach, Kotowicach, itd.
Jest Pan już cztery lata radnym, pora przyjąć do wiadomości, że gmina jest wspólnotą, która nawzajem dba o siebie.

Pora przejść do meritum!
Też mnie dziwi ten brak odwagi ze strony kandydatów na Burmistrza. Jeszcze dwa tygodnie a bezpowrotnie minie pora na prezentację swoich programów wyborczych.
Skończmy dyskutowanie o tym jak było a skupmy się na tym jak być powinno!

Zgłosiłem kilka propozycji na poprawę dochodów gminy w przyszłości, był głos polemiczny. Świetnie i co dalej?
Pora na Was kandydaci!

GRoman
Nim się odezwą, może coś na rozluźnienie atmosfery.
Zgłaszajmy nowe, ciekawe firmy z naszego terenu!

Ja zgłaszam - sklep „Spichlerz” przy ul. Świerczewskiego.
Świetny, rustykalny wystrój. Bardzo kompetentny sprzedawca. To człowiek, który kocha swoją robotę. Luźna, ale nie luzacka atmosfera. Czysto, miło i spokojnie.
I wreszcie najważniejsze – piwa!
Sam wolę wino. Ale to co w tym sklepie można znaleźć to absolutne mistrzostwo świata. Piwna Premier League. Cała Europa Środkowa (od Ukrainy i Litwy po Zachodnie Niemcy) i polskie małe browary. Do wyboru i do koloru.

Kto następny?

grom
Posty: 693
Rejestracja: wtorek, 30 marca 2010, 09:15

Re: Siechnice- przyszłość miasta

Post autor: grom »

Dla porównania, przygotowany przeze mnie projekt Programu Wyborczego PO do Sejmiku Dolnośląskiego. Stał się on podstawą dla Programu Koalicji PO-Dutkiewicz.

"Grzegorz Roman

Nasz region - Dolny Śląsk

Dolny Śląsk to region położony w południowo-zachodniej części Polski, obejmujący większość historycznego i geograficznego Dolnego Śląska oraz fragment Łużyc. Na powierzchni około 20000 km2 zamieszkuje go niecałe 2,9 mln osób. Wrocław jest rozpoznawalnym w Europie miastem, dynamiczną metropolią, w której żyje co piąty Dolnoślązak. To region leżący w strategicznym miejscu Polski i Europy, na przecięciu odwiecznych szlaków komunikacyjnych wschód-zachód i południe-północ. Graniczący z trzema innymi województwami (Ziemia Lubuska, Wielkopolska, Opolszczyzna) oraz Północnymi Czechami i Saksonią. W promieniu 400 km od jego stolicy funkcjonuje 5 stolic ościennych krajów.
Dolny Śląsk to ziemia wielu krajobrazów: od bogato urzeźbionych Sudetów i malowniczego przedgórza na południu, poprzez centralne niziny i dolinę Odry, do pokrytych lasami wzgórz i unikatowych Stawów Milickich na północy. To kraina o burzliwej historii, pełna historycznych miast, zamków, klasztorów i przedmiotów kultury materialnej. Ma bogatą, miejscami osobliwą przyrodę. Pozostaje atrakcyjna nawet dla wybrednego turysty.
To region zasobny w surowce naturalne, o najlepszych w Polsce warunkach bonitacyjnych i fizjograficznych, korzystnych dla rolnictwa, posiadający kilkusetletnie tradycje przemysłowe, o historycznie ukształtowanej policentrycznej sieci osadniczej, z dużą liczbą miast, wysokim wskaźnikiem urbanizacji oraz proporcjonalnym udziałem ludności w małych, średnich i dużych jednostkach osiedleńczych. Wyróżnia się wysokim poziomem produktywności społeczeństwa, które posiada ponadprzeciętny potencjał w zakresie edukacji, nauki i kultury.
Dolny Śląsk jest jednym z najszybciej rozwijających się regionów Polski. Wyjątkowo atrakcyjnym dla inwestorów krajowych i zagranicznych. Posiada jedną z najwyższych w Polsce wartości wytworzonego produktu krajowego brutto (PKB) w przeliczeniu na jednego mieszkańca (drugie miejsce po Mazowszu), który nadal wzrasta. W znacznej części jest on wypracowany przez przemysł, utrzymuje wysokie tempo produkcji i stosunkowo szeroki wachlarz aktywności (przemysł wydobywczy, motoryzacyjny, produkcja sprzętu AGD, high-tech, farmaceutyków i in.).
Dolnośląski samorząd należy do najlepiej funkcjonujących w Polsce. Jest silny finansowo, stabilny politycznie, nieustannie generujący idee i pomysły błyskawicznie implementowane przez inne gminy, powiaty i województwa Polski. To samorząd bliski mieszkańcom, uważnie ch*** się w ich głos, skutecznie reagujący na ich problemy.

Co zrobiliśmy?
Od 2006 roku Platforma Obywatelska rządzi Dolnym Śląskiem. To okres intensywnej pracy. Wykonując statutowe zadania, współpracując z samorządami oraz podmiotami publicznymi i prywatnymi, z sukcesem udało nam się zrealizować szereg wieloletnich programów pomocowych, wspierających rozwój regionu, w szczególności: Zintegrowany Program Operacyjny Rozwoju Regionalnego na lata 2004-2006 i Regionalny Program Operacyjny na lata 2007-2013.
Dziś pozytywne zmiany zauważają wszyscy. Tylko w ramach RPO zainwestowano ponad 5,2 miliarda złotych w równomierny rozwój regionu. W efekcie w ciągu siedmiu lat zrealizowanych zostało ponad 2100 projektów na łączną kwotę ponad 9 mld zł (środki pomocowe plus wkłady własne beneficjentów). Powstały setki kilometrów nowych lub zmodernizowanych dróg i linii kolejowych, nowe mosty, wyremontowane dworce i stacje kolejowe. Miliardy zostały zainwestowane w poprawę bezpieczeństwa przeciwpowodziowego.
Zbudowano i wyremontowano setki obiektów sportowych i kulturalnych (np. ponad 200 „Orlików”); znaczące środki inwestowano w ochronę środowiska, służbę zdrowia, edukację i naukę; uruchomiono liczne programy rządowe i samorządowe skierowane do osób i środowisk potrzebujących wsparcia.
Ogromny wysiłek skierowano na rzecz rozwoju dolnośląskiej przedsiębiorczości. Uruchomiono program „Jeremi”, oferujący firmom dostęp do kapitału na szczególnie korzystnych warunkach. Dolnośląski Program Modernizacji Kształcenia Zawodowego traktowany jest w Polsce jako wzorcowy sposób na dostosowanie kształcenia do potrzeb nowoczesnego rynku pracy. Wsparto dolnośląskie uczelnie, ich studentów i doktorantów. Blisko pół miliarda złotych zainwestowano w rozwój turystyki i ponad miliard w tworzenie nowych miejsc pracy.

W którym miejscu jesteśmy
Jako rządząca partia od kilku lat przygotowywaliśmy województwo do nowego okresu programowania środków pomocowych oraz zbiegających się z nim wyborów władz samorządowych nowej kadencji. Dziś nasz region jest w szczególnie korzystnej sytuacji. Dysponujemy świeżo uchwalonymi przez Sejmik Województwa nowoczesnymi dokumentami programowymi: Strategią Rozwoju Województwa Dolnośląskiego, która określa główne wyzwania i kierunki działań tworzące docelowy obraz planowanej przyszłości regionu oraz Planem Zagospodarowania Przestrzennego Województwa Dolnośląskiego, który reguluje zasady gospodarowania przestrzenią i jest dokumentem w pełni spójnym z zapisami Strategii.
Powyższe dokumenty strategiczne uzupełnione zostały licznymi programami i planami wdrożeniowymi zarówno o charakterze wojewódzkim, subregionalnym, jak i lokalnymi, określającymi zakres koniecznych działań, niezbędnych do zrealizowania konkretnych zapisów Strategii, takich na przykład jak: studium zagospodarowania surowców skalnych, polityka transportowa, czy też strategia aglomeracji wrocławskiej.
W trudnych negocjacjach z Komisją Europejską finalizujemy prace nad Regionalnym Programem Operacyjnym na lata 2014-2020, dzięki któremu województwo będzie dysponentem największych środków finansowych w swojej historii (szacunkowo około 2,019 mld Euro ). Równolegle zamykamy negocjacje z rządem, decydujące o kształcie Kontraktu Terytorialnego, który skoordynuje inwestycje rządowe i regionalne na obszarze Województwa Dolnośląskiego.
Trwają przygotowania do wdrożenia podejścia terytorialnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego. Wyznaczono trzy obszary, którym dedykowano program ZIT (Zintegrowane Inwestycje Terytorialne – aglomeracje: Wrocławska, Wałbrzyska i Jeleniogórska). Opracowano koncepcję Kontraktu Dolnośląskiego, obejmującego pozostały obszar województwa. W ramach programów ZIT wskazane obszary uzyskają do wewnętrznego podziału znaczące środki, zgodnie z podpisanym z władzami województwa kontraktem. W Kontrakcie Dolnośląskim władze województwa zobowiązały się do organizacji dedykowanych terytorialnie konkursów na określone projekty.


Nasze cele
Rolą samorządu województwa jest budowanie konsensusu w rozumieniu dobra wspólnego regionu. Jest nim takie kierunkowanie impulsów rozwojowych, aby wzmacniały one cele kojarzone z dobrem wspólnym oraz usuwanie przeszkód w ich spełnianiu. Strategia Województwa Dolnośląskiego określa nasz region jako miejsce:
„koncentracji innowacyjnych podmiotów produkcyjnych i usługowych współpracujących z rozwiniętym sektorem badawczym oraz intensywnego rozwoju nowoczesnej turystyki opartej o współpracę międzyregionalną i transgraniczną, tworzących razem atrakcyjne miejsce do życia dla mieszkańców o coraz wyższych kwalifikacjach i rozwiniętej kulturze obywatelskiej”.
Dlatego na najbliższe lata (2014 –2020) proponujemy wzmacnianie trzech zasadniczych filarów rozwoju naszej regionalnej społeczności: przedsiębiorczość, edukacja i demografia. Sprzyjać temu będą następujące cele szczegółowe:
1. Rozwój gospodarki opartej na wiedzy.
2. Mobilność jako główna cecha transportu.
3. Wzrost konkurencyjności przedsiębiorstw.
4. Ochrona środowiska naturalnego, efektywne wykorzystanie zasobów i poprawa poziomu bezpieczeństwa.
5. Zwiększenie dostępności technologii komunikacyjno-informatycznych.
6. Wzrost zatrudnienie i mobilności pracowników.
7. Włączenie społeczne, podnoszenie poziomu i jakości życia.
8. Podniesienie poziomu edukacji, kształcenie ustawiczne.
Cele Strategii wyznaczają nam kierunki interwencji. Pamiętamy jednak, że ich realizacji musi towarzyszyć wnikliwe i systematyczne doglądanie porządku całości, konsekwentnie utrzymywana równowaga i harmonia pomiędzy sferami społeczną, gospodarczą i przestrzenną.
Realizowanie celów, a zwłaszcza dokonywane w oparciu o nie wybory konkretnych projektów, powinno wzmacniać dorobek ostatnich lat województwa, polegający na intensywnym wzroście dochodów i realizacji znaczących inwestycji. Należy sprzyjać pogłębianiu zaangażowania społecznego i zwiększać aktywność sektora prywatnego, rozwijać współpracę samorządów, przedsiębiorców i nauki, włączać wszystkie grupy społeczne, przede wszystkim młodzież, seniorów i niepełnosprawnych. Doprowadzić do takiego rozwoju potencjału endogenicznego naszego regionu, aby mógł on po roku 2020 „żyć za własne, wygenerowane w regionie pieniądze”.

Przedsięwzięcia i projekty
Proponowane przedsięwzięcia i projekty zwykle wpływają pozytywnie na realizację więcej niż jednego założonego celu. W związku z tym zgrupowaliśmy je w układzie branżowym, przyjętym dla formułowania unijnych i krajowych programów pomocowych, np. Regionalnego Programu Operacyjnego. Grupujemy je w obszary tematyczne:
1. Obszar tematyczny: Transport (drogowy, kolejowy, lotniczy i rzeczny).
· Zakończenie modernizacji autostrady A 18 – odcinek Olszyna – Golnice, wraz z budową węzła na wysokości Olszyny.
· Dokończenie budowy drogi S 5 Gniezno – Poznań – Wrocław – Kłodzko –granica państwa (Boboszów).
· Dokończenie budowy drogi ekspresowej S 3 na odcinku Nowa Sól – Legnica – Bolków – Kamienna Góra – granica państwa.
· Dokończenie budowy Wschodniej Obwodnicy Wrocławia.
· Budowa obwodnic: Głogowa, Dzierżoniów, Bielawa, Wałbrzycha, Milicza, Oławy, Jeleniej Góry wraz z niezbędnymi połączeniami z drogami ekspresowymi.
· Kontynuacja programu budowy mostów na Odrze – budowa mostów w Głogowie i Oławie.
· Zwiększenie mobilności regionalnej poprzez łączenie węzłów drugorzędnych i trzeciorzędnych z infrastrukturą TEN-T, na terenie Wrocławskiego Obszaru Funkcjonalnego:
o Aleja Wielkiej Wyspy we Wrocławiu,
o Oś Zachodnia we Wrocławiu w ciągu DK 94.
· Rewitalizacja linii kolejowej:
o nr 355 Grabowno Wielkie – Ostrów Wielkopolski,
o nr 274 łączącej Wrocław, Wałbrzych i Jelenią Górę, na odcinku Jelenia Góra – Zgorzelec wraz z elektryfikacją odcinka Lubań – Zgorzelec,
o nr 137 na odcinku Kamieniec Ząbkowicki – Legnica wraz z budową łącznicy w rejonie stacji kolejowej Jaworzyna Śląska umożliwiającej bezkolizyjny przejazd z linii 137 w kierunku Wrocławia oraz powiązanie linii kolejowej 289 z linia kolejową nr 14 poprzez budowę linii kolejowej Lubin – Polkowice – Głogów.
o nr 181 na odcinku Oleśnica – Kępno, nr 273 łączącej Wrocław ze Szczecinem przez Głogów i Zieloną Górę,
o Wrocław Brochów – Jelcz – Biskupice Oławskie,
o nr 143 Wrocław – Oleśnica – Bierutów – Namysłów,
o Legnica – Lubin – Rudna Gwizdanów,
o Strzelin – Kamieniec Ząbkowicki,
o Ostrów Wielkopolski – Leszno – Głogów,
o Oleśnica – Krotoszyn – Jarocin – Września – Gniezno.
· Elektryfikacja odcinka magistrali kolejowej E 30 na odcinku Węgliniec – Zgorzelec – Gorlic.
· Modernizacja linii kolejowej w ciągu CETC – ROUTE 65:
o Modernizacja linii C-E 59 relacji Szczecin – Kostrzyn – Wrocław –Międzylesie,
o Modernizacja linii kolejowej E 59 relacji Świnoujście (z odgałęzieniem na Szczecin Główny) – Poznań – Wrocław,
o Modernizacja linii kolejowej E 30 Wrocław – Opole – Kędzierzyn Koźle.
· Rozbudowa i modernizacja infrastruktury Wrocławskiego Węzła Kolejowego.
· Kontynuacja programu modernizacji dolnośląskich dworców i stacji kolejowych.
· Odtworzenie międzynarodowych połączeń kolejowych wychodzący z Wrocławia.
· Utworzenie Dolnośląskiego Zarządu Komunikacji Publicznej zamawiającego w imieniu samorządów dolnośląskich kolejowe usługi przewozowe.
· Przystosowanie Portu Lotniczego Wrocław do systemu nawigacji CAT II.
· Modernizacja Odrzańskiej Drogi Wodnej.
2. Obszar tematyczny: Rynek pracy.
· Powołanie Dolnośląskiego Instytutu Pracy, który będzie monitorował sytuację na rynku pracy, analizował potrzeby pracodawców, wpływał na proces kształcenia zawodowego oraz system szkoleń przygotowujących do podjęcia pracy.
· Opracowanie i wdrożenie programu kształcenia zawodowego zgodnego z potrzebami rynku pracy.
· Doroczny konkurs na granty wspierające małe jednoosobowe firmy – „Młody a już fachowiec”.
· Promocja idei społecznej odpowiedzialności biznesu.
· Program wsparcia dla około biznesowego dla startujących firm.
· Realizacja programów wspierających przystosowywanie pracowników, przedsiębiorstw i przedsiębiorców do zmian:
o Wspierania równości mężczyzn i kobiet,
o Godzenia życia zawodowego i prywatnego,
o Zatrudniania osób poszukujących pracy i niezatrudnionych,
o Zwiększenia elastyczności rynku pracy,
o Zmiany kwalifikacji.
3. Obszar tematyczny: Środowisko i bezpieczeństwo.
· Bezpieczny Dolny Śląsk – kompleksowe wzmacnianie systemu zarządzania ryzykiem – wsparcie komplementarnych działań Straży Pożarnej, Policji na Dolnym Śląsku. Budowa Centrum Zarządzania Bezpieczeństwem Województwa Dolnośląskiego.
· Rozbudowa dolnośląskiego systemu małej retencji wodnej – przebudowa koryta cieków i wałów – Szprotawa.
· Kompleksowe wsparcie gospodarki wodno-ściekowej na terenie aglomeracji ściekowych Dolnego Śląska pow. 10 tys. RLM.
· Ochrona zasobów naturalnych Dolnego Śląska (złóż surowców naturalnych, gleb wysokiej bonitacji, wód gruntowych i płynących).
· Kontynuacja programu modernizacji dolnośląskich komisariatów.
4. Obszar tematyczny: Innowacyjność i przedsiębiorczość.
· Rozwój Wrocławskiego Parku Technologicznego S. A. w oparciu o projekty nadawczo-rozwojowe.
· Utworzenie i rozwój „Centrum kompetencji naturalnych surowców strategicznych”. Adaptacja istniejącej infrastruktury badawczej oraz doposażenie w aparaturę specjalistyczną.
· Budowa Ponadregionalne Centrum Zaawansowanych Badań Biologicznych.
· Utworzenie Centrum wiedzy i implementacji miejskich technologii przyszłości Urban Labs.
· Budowa kompleksu laboratoriów badawczych Geo-3EM – Energia, Ekologia, Edukacja.
· Budowa Regionalnego Centrum Innowacyjnych Technologii Produkcji, Przetwórstwa i Bezpieczeństwa Żywności Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu.
· Przekształcenie Instytutu Rozwoju Terytorialnego w jednostkę naukowo-badawczą, świadczącą usługi z zakresu planowania przestrzennego, planowania strategicznego i programowania rozwoju dla Dolnego Śląska i przyległych regionów.
· Centrum Badawczo-Certyfikacyjne Technologii Informacyjno-Komunikacyjnych - rozbudowa i konsolidacji bazy badawczej Politechniki Wrocławskiej.
· Utworzenie Centrum Technologii Nanofotonicznych przy Politechnice Wrocławskiej.
· Utworzenie Polish EMC Laboratories Network (EMC – LabNet).
· Utworzenie International Center for Excellence In Manufacturing Technologie and Applications (ICEMTA).
· Budowa sieci powiązań gospodarczych w regionie, w tym wspieranie powstawania i funkcjonowania klastrów.
· Rozwój regionalnych instytucji finansowych, wspierających przedsiębiorczość (np. fundusze pożyczkowo-kredytowe, inicjatywa Jeremi, Bank Regionalny).
· Wspieranie inicjatyw zmierzających do tworzenia nowych firm, zwłaszcza w sektorze MŚP oraz opartych o regionalne zasoby surowcowe.
· Promowanie współdziałania przedsiębiorstw z sektorem innowacji i uczelniami wyższymi.
· Kontynuacja działań aktywizujących strefy gospodarcze, parki technologiczne i lokalne obszary rozwoju gospodarczego. Pomoc przy pozyskiwaniu inwestorów, rozbudowa infrastruktury.
· Modernizacji i rozbudowa sektora rolno-spożywczego:
o Wdrażanie do produkcji nowych wydajniejszych odmian i gatunków upraw i hodowli gwarantujących opłacalność działalności rolniczej.
o Budowa nowoczesnego przemysłu rolno-spożywczego (przetwórstwo, przechowalnictwo, konfekcjonowanie).
o Wspieranie powstawania i funkcjonowania grup producenckich.
o Ujednolicenie regionalnego rynku hurtu rolno-spożywczego.
o Promocja dolnośląskich produktów rolnych.
o Wsparcie finansowe dla producentów lokalnych produktów spożywczych, na powiększenie produkcji i wejście poza rynek lokalny.
5. Obszar tematyczny: Technologie informacyjno-komunikacyjne.
· Uruchomienie Dolnośląskiej Autostrady Informatycznej – rozbudowa siatki połączeń światłowodowych.
· Rozwój platformy informacyjnej e-DolnySlask
· Uruchomienie pierwszych projektów w przedsięwzięciu Dolnośląskie E – Zdrowie:
o Upowszechnienie TIK w zakresie medycyny ratunkowej – Zintegrowany system transmisji krytycznych danych medycznych pacjenta z ambulansów Ratownictwa Medycznego do Szpitalnych Oddziałów Ratunkowych.
o Interoperacyjny system elektronicznej obsługi pacjentów i podmiotów leczniczych.
· Standaryzacja cyfrowa oraz modernizacja zasobów geodezyjnych i kartograficznych powiatów, wchodzących w skład Związku Powiatów Województwa Dolnośląskiego.
· Budowa Centrum Informacji Naukowej przy Bibliotece Uniwersyteckiej we Wrocławiu.
6. Obszar tematyczny: Gospodarka niskoemisyjna i energetyka.
· Rozwój niskoemisyjnego transportu miejskiego na obszarze Wrocławskiego Obszaru Funkcjonalnego:
o Budowa wydzielonej trasy masowego ekologicznego transportu zbiorowego we Wrocławiu METROBUS.
o Modernizacja taboru tramwajowego we Wrocławiu.
o Uruchomienie pierwszej linii kolejowo-tramwajowych przewozów aglomeracyjnych – linia tramwaju dwusystemowego,
o Rozbudowa Zintegrowanego Systemu Transportu Szynowego w Aglomeracji i we Wrocławiu.
o Rozbudowa infrastruktury dla integracji komunikacji miejskiej i regionalnej we Wrocławiu – Obszar Hala Stulecia.
· Poprawa efektywności energetycznej i wykorzystania odnawialnych źródeł energii w budynkach publicznych i sektorze mieszkaniowym Wrocławia i Wrocławskiego Obszaru Funkcjonalnego.
· Ograniczenie niskiej emisji poprzez rozwój niskoemisyjnego transportu miejskiego oraz termomodernizację budynków użyteczności publicznej i budynków mieszkaniowych w miastach na terenie Dolnego Śląska.
· Zwiększenie udziału źródeł odnawialnych w produkcji energii.
· Budowa linii energetycznej 400 kV łączącej Elektrownię Opole z Wrocławiem, stanowiącej ostateczną gwarancję niezawodności dostaw energii elektrycznej dla Wrocławia i Dolnego Śląska.
· Poprawa niezawodności dolnośląskiej sieci energetycznej poprzez modernizację linii 110 kV.
· Wsparcie dla budowy Elektrowni Szczytowo-Pompowej Młoty.
· Ochrona zasobów surowców energetycznych Dolnego Śląska.
7. Obszar tematyczny: Szkolnictwo wyższe.
· Budowa Dolnośląskiego Centrum Symulacji Medycznej we Wrocławiu.
· Krajowe kierunki zamawiane na dolnośląskich uczelniach wyższych, wynikające z zapotrzebowania i specyfiki regionalnej (m. in. informatyka, nauki biologiczno-chemiczne, nauki mechaniczne, górnictwo, biotechnologia, geologia, nauki o żywieniu, rehabilitacja, balneologia i inne ...) – pozyskiwanie zamówień.
· Wspieranie działań zmierzających do ujęcia co najmniej jednej dolnośląskiej uczelni w międzynarodowych rankingach dotyczących uczelni wyższych (np. ranking szanghajski ARWU).
· Konkursy „Dyplom roku” na każdej uczelni wyższej regionu zrzeszonej w Kolegium Rektorów Szkół Wyższych.
8. Obszar tematyczny: Edukacja.
· Kontynuacja Programu Modernizacji Kształcenia Zawodowego.
· Modernizacja i uzupełnienie materialnej infrastruktury bazy edukacyjnej.
· Upowszechnienie wychowania przedszkolnego poprzez rozbudowę bazy oraz zwiększenie dostępności.
· Rozwój dolnośląskiego systemu wspierania nauczycieli.
· Rozwinięcie Dolnośląskiego Systemu Wspierania Uzdolnień.
· Opracowanie Dolnośląskiej Podstawy Programowej uwzględniającej edukację regionalną i wyzwania regionalnego rynku pracy.
· Wdrożenie systemowego programu edukacyjnego obejmującego cały proces kształcenia (od przedszkola do szkoły wyższej), adresowanego do osób cierpiących na autyzm i zespół Aspergera oraz obejmującego wsparciem ich rodziców i opiekunów.
9. Obszar tematyczny: Kultura i dziedzictwo.
· Rozwój kompleksu Hali Stulecia:
o Przebudowa wnętrza Hali,
o Rewitalizacja terenów przyległych w kompleksie Hali Stulecia.
· Dokończenie programu modernizacji i rozbudowy Opery Dolnośląskiej.
· Uruchomienie programu wsparcia dla najważniejszych obiektów zabytkowych i i kolekcji muzealnych Dolnego Śląska:
o Renowacja Kościołów Pokoju w Jaworze i w Świdnicy obiektów wpisanych na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.
o Remont obiektu i modernizacja ekspozycji Muzeum Archidiecezjalnego we Wrocławiu.
o Lubiąż.
· Utworzenie systemu informacji o wydarzeniach kulturalnych w regionie.
· Budowa systemu wsparcia przedsięwzięć kulturalnych, skierowanych na promocję regionu, w tym w szczególności współuczestnictwo w organizacji Europejskiej Stolicy Kultury.
· Program wsparcia uczestnictwa młodzieży szkół średnich z regionu we wrocławskich wydarzeniach kulturalnych - „Bilet do kultury”.
· Powołanie Funduszu Kultury Studenckiej „Fas(z)ka”, który będzie gromadził środki na jej finansowanie a którym będą zarządzać sami studenci.
· Kontynuacja modernizacji i rozbudowy regionalnego systemu kształcenia muzycznego – ognisko lub szkół muzycznych w każdej gminie - „Są już Orliki, będą słowiki”.
· Organizacja nowych, integrujących region wydarzeń kulturalnych:
o Dolnośląska Stolica Kultury (w cyklu dwuletnim).
o Dolnośląski Festiwal Sztuk Plastycznych (w cyklu trzyletnim).
· Interwencja na rzecz restrukturyzacji oraz rewitalizacji społecznej i gospodarczej obszarów funkcjonalnych miasta wojewódzkiego i miast o znaczeniu regionalnym, w szczególności rekultywacja terenów zdegradowanych – recykling przestrzeni w miastach.
· „Dolnośląskie uzdrowiska” – realizacja sektorowego programu rewitalizacji obszarów uzdrowiskowych wraz z budową i rozwojem zaplecza badawczego dla kreowania innowacyjnych metod leczniczych oraz systemu nowoczesnych usług medycznych, służących wspieraniu aktywności zawodowej oraz zdrowemu starzeniu się społeczeństwa.
· Przygotowanie i uruchomienie programu „Dolnośląska Widokówka”, którego celem będzie ocalenie od zapomnienia najciekawszych i najwartościowszych krajobrazów (widoków) dolnośląskich.
10. Obszar tematyczny: Ochrona zdrowia.
· Wdrożenie Programu Zapobiegania i leczenia nowotworów wraz z budową Szpitala Onkologicznego we Wrocławiu oraz Filią w Jeleniej Górze.
· Budowa nowej siedziby Dolnośląskiego Centrum Transplantacji Komórkowych.
· Rozwój infrastruktury szpitalnych oddziałów ratunkowych na terenie województwa dolnośląskiego – budowa i modernizacja obiektów oraz doposażenie w sprzęt i aparaturę medyczną.
· Utworzenie:
o Dolnośląskiego Ośrodka Medycyny Innowacyjnej,
o Dolnośląskiego Centrum Innowacyjnej Medycyny Sercowo-Naczyniowej,
o Dolnośląskiego Centrum Rehabilitacji Innowacyjnej – Wiodący Ośrodek Medycyny Środowiskowej i Regeneracyjnej,
o Regionalnego Instytutu Balneologii.
· Wspieranie działań zmierzających do budowy klastrów usług rehabilitacyjnych i leczniczych w oparciu o uzdrowiska dolnośląskie.
· Realizacja programów zdrowotnych - Mały Dolnoślązak, Dolnośląski Senior, Dolnośląska Psychogeriatria, Dolnośląski Program Rehabilitacji, Program Zapobiegania i Leczenia Chorób Płuc, Program Ochrony Zdrowia Psychicznego, Program Medycyny Innowacyjnej).
11. Obszar tematyczny: Sport i turystyka.
· Opracowanie programu budowy sieci obiektów sportowych, dofinansowywanej ze środków państwowych i regionalnych, uwzględniającej potrzeby poszczególnych dyscyplin sportowych oraz ich właściwe rozmieszczenie na obszarze województwa.
· Budowa Ośrodka Narciarstwa Biegowego i Biathlonu w Szklarskiej Porębie – Jakuszycach.
· Rozwój strategicznej infrastruktury sportowej we Wrocławiu:
o Przebudowa basenu przy ul. Wejherowskiej.
o Budowa wielofunkcyjnej hali sportowej dla sportów siłowych i sportów walki.
o Renowacja Stadionu Olimpijskiego.
· Program Wsparcia dla organizacji w regionie imprez sportowych o znaczeniu międzynarodowym – Światowe Igrzyska Sportów Nieolimpijskich.
· Modernizacja Stadionu Sportowego na Nowym Mieście w Wałbrzychu w celu utworzenia Regionalnego Centrum Lekkoatletycznego.
· Utworzenie Regionalnego Centrum Sportu w Lubinie – centrum przygotowań olimpijskich.
· Budowa Centrum Edukacyjno-Turystycznego w Rudzie Sułowskiej.
· Uruchomienie programu „Delfinek” - budowy małych basenów do nauki pływania w szkołach.
· Dalsza promocja i prezentowanie regionu jako atrakcyjnego miejsca dla uprawiania turystyki, w tym promocja produktów turystycznych i produktów regionalnych, m.in.: obiektów UNESCO, Szlaku Cysterskiego, Drogi Św. Jakuba, Sudetów z Karkonoszami, Parku Kulturowego Doliny Pałaców i Ogrodów, Doliny Baryczy ze Stawami Milickimi, Wzgórz Trzebnickich, promowania produktów uzdrowiskowych oraz popularyzowania innych form uprawiania turystyki na Dolnym Śląsku.
· Podniesienie atrakcyjności turystycznej i rekreacyjnej regionu poprzez zwiększenie jego dostępności turystycznej, w szczególności:
o Budowę marin i przystani na rzekach, przede wszystkim Odrze.
o Budowę kampingów i pól namiotowych o europejskim standardzie.
o Modernizację i budowę schronisk górskich.
o Budowa regionalnego centrum imprez masowych – „Dolnośląska Łąka”.
· Uruchomienie programu „Dolnośląskie Szlaki Turystyczne”:
o Ujednolicenie oznakowania istniejących szlaków turystycznych.
o Kompleksowa modernizacja szlaku im. Dr. Mieczysława Orłowicza, głównego szlaku turystycznego w Sudetach.
o Wytyczenie i oznakowanie wariantów (pieszego i rowerowego) historycznego szlaku pielgrzymkowego „Szlaku św. Jakuba – Europejskiego Szlaku Kultury”.
o Wytyczenie nowych tras turystycznych w oparciu o inwentaryzację krajoznawczą.

Sentencja
Proponowany program ma charakter kompleksowy i komplementarny. Znajduje silne oparcie w dotychczasowych osiągnięciach naszego województwa. Jest realny organizacyjnie i w pełni zabezpieczony finansowo. Przedłożone tu propozycje programowe gwarantują harmonijny i zrównoważony rozwój Dolnego Śląska oraz efektywne i racjonalne wykorzystanie powierzonych nam środków.
Wdrożenie i realizacja przedstawionego programu wymaga odpowiednio przygotowanych i umotywowanych zespołów ludzi. Platforma Obywatelska takie kadry posiada. Tworzą je nasi kandydaci na radnych Sejmiku Województwa Dolnośląskiego.

Wersja 5
z dn. 17.10.2014 r"

mieszkaniec
Posty: 53
Rejestracja: wtorek, 13 grudnia 2011, 08:36

Re: Siechnice- przyszłość miasta

Post autor: mieszkaniec »

Panie Gromie - a nie prościej było wybrać tylko te punkty, które stricte dotyczą Siechnic i okolic a nie całego województwa. Ja wiem i rozumiem,że to nasz region i warto pochylić się na trochę większym obszarem niż tylko nasz ogródek, ale przyznaję szczerze - nie przeczytałem tego postu tylko pobierznie przejrzałem bo dla mnie jest on zdecydowanie za duży i niewiele w mojej ocenie wnosi do wątku "Siechnice - przyszłość miasta". Chyba prościej byłoby założyć nowy atek, np.: "Sejmik Dolnośląski - wybory 2014" czy jakoś tak - wtedy byśmy się odnośili do naszego całego województwa i poszczególnych kandydatów i programów a tak to z tego postu dla mnie nic nie wynika.

obserwatorgminny
Posty: 99
Rejestracja: środa, 27 lipca 2011, 09:24

Re: Siechnice- przyszłość miasta

Post autor: obserwatorgminny »

Rzeczywiście obciążanie wątku sprawami wyborczymi jest nie na miejscu.
Wątek rozwija sprawy Miasta Siechnice, nie ma nic wspólnego z wyborami samorządowymi 2014.
Dlatego zakładam odrębny wątek "wybory samorządowe 2014".

grom
Posty: 693
Rejestracja: wtorek, 30 marca 2010, 09:15

Re: Siechnice- przyszłość miasta

Post autor: grom »

Ponieważ nasz wątek wrócił do źródeł (sprawy wyborcze mają własny adres), to może o czymś co warto zasygnalizować i zrobić:
Prośba do Władz gminy.
Sprawa dotyczy drogi gminnej użyczonej czasowo.
Od kilku miesięcy zamknięta jest droga koło młyna. Trwały tam roboty związane z budową obwałowań przeciwpowodziowych. Wydaje się, że roboty zakończyły się pomyślnie. Byłoby dobrze gdyby droga została odblokowana.

Chcąc dostać się samochodem (teoretycznie rowerem też nie wolno) do lasu za młynem, czy na ryby trzeba korzystać ze Wschodniej Obwodnicy lub przebijać się przez Groblice i Kotowice. Niestety korzystanie z Obwodnicy zmusza zainteresowanych do znacznego nadłożenia drogi - pierwszy formalny zjazd jest dopiero w Blizanowicach. Droga przez Groblice i Kotowice to jeszcze dłuższy dystans.

Może przyśpieszylibyśmy zwrot drogi zajmowanej dziś przez wykonawcę wałów i znieśli zakaz ruchu.
To drobna ulga, ale chyba warta zachodu.

GRoman

Awatar użytkownika
akcjapagorek
Posty: 115
Rejestracja: wtorek, 29 grudnia 2009, 20:50

Re: Siechnice- przyszłość miasta

Post autor: akcjapagorek »

Panie grom- sorry, że przerywam Panu ulubione zajęcie gimnazjalistów przed egzaminem (kombinacja klawiszy ctrl+c; ctrl+v z programem wyborczym)ale jeszcze tylko odpowiem Pana koledze ze sztabu wyborczego Pana Fitka, bo mnie tu ewidentnie podszczypuje :wink:
obserwatorgminny pisze: Cieszę się, że jako jedyny radny z Siechnic masz odwagę zabierać głos na tym forum,pozostali radni nie potrafią wypowiadać się w tym najbardziej opiniotwórczym przekazie do wyborców.
Panie Darku, odwaga jest ale chęci zwyczajnie brakuje. Brakuje też na tym forum (obiektywnego) moderatora, wątki znikały lub były usuwane (chociażby foty usterek i zakopywania śmieci) dlatego mieszkańcy przenieśli się na inne forum.
Natomiast w czasie wyborczym, aż kipi tutaj od: świeżo założonych nicków, hejtowania i ploteczek- więc z ciekawości każdy klika... (no dobra, piszę za siebie) 8)
obserwatorgminny pisze: Musisz mieć jakiegoś haka na Słońce Siechnic.Ponieważ wybudowanie dodatkowego pseudo parkingu pod oknami MSM Czechnica za pieniążki gminne ta majstersztyk w Twoim wykonaniu.
A pewnie, że mam... i nawet go zdradzę... Dodam też, że ulica Grabskiego i te miejsca postojowe powstały w głównej mierze przez zaangażowanie okolicznych mieszkańców (nawet Ciepłowniczej) oraz Zarządów Grabskiego i Staszica- nie przypisywałbym tego tylko sobie.
Tym "hakiem" Panie Darku jest w s p ó ł p r a c a.
Dla Pana to pewnie banał bo do 2010r polityka w Gminie polegała na kłóceniu ze sobą różnych grup i rządzeniu. Idealnym przykładem jest ulica Staszica i Ciepłownicza- najlepiej nakręcać sąsiada na sąsiada takimi tekstami:
obserwatorgminny pisze: Może lepiej sprzedać ul. Grabskiego prywatnym przedsiębiorcom, zrobić płatne parkingi z partycypacją Gminy, a samochody parkujące na linii ciągłej karać notorycznie mandatami przez Straż Miejską, byłby niezły zarobek...
Tylko jaką winę ponoszą mieszkańcy Ciepłowniczej, że im pod nosem wybudowano dwa bloki ze śmietnikami?
Jaką winę ponoszą mieszkańcy Staszica i Grabskiego, że inwestor wprowadził ich w błąd przy zakupie, zmieniając pozwolenie na budowę?
Teraz mają się jedni na drugich nakręcać? Właśnie nie- tak powstała droga Grabskiego i miejsca postojowe, z których może korzystać każdy.
grom pisze: Za Pana błędy, gdyby się zmaterializowały zapłaciliby wszyscy mieszkańcy.
Panie grom, a kto płacił i płaci za:
- utworzenie GSAG z prywatnych działek i uzbrajanie ich na koszt gminy za kadencji Pana Fitka?
- bardzo korzystne dla właścicieli działek i deweloperów (bo nie dla obecnych mieszkańców) miejscowe plany zagospodarowania po 1999r i warunki zabudowy na Jarzębinowej (osiedle Błękitne, Nova Locum)- cytując Pana obserwatora gminnego: ,,rolowanie" miejsc postojowych i w tym rejonie? Ekhm, zna Pan kogoś, kto miał tam swoje działki? :wink:
- rekultywację wysypiska śmieci w Sulęcinie?
może ktoś coś jeszcze wymieni?
grom pisze: Jest Pan już cztery lata radnym, pora przyjąć do wiadomości, że gmina jest wspólnotą, która nawzajem dba o siebie.
Ważne, Panie Grom aby gmina nie dbała o wybranych deweloperów i właścicieli działek, tak jak wydaje się, że to było do 2010 roku - przykładem może być "wytrych" w miejscowym planie zagospodarowania Siechnice-Centrum, uchwalony za Pana Fitka, gdzie jest mowa o możliwości spełnienia warunku dotyczącego zapewnienia minimalnej liczby miejsc postojowych - jeżeli w bezpośrednim sąsiedztwie obiektów w liniach rozgraniczających ulic publicznych lub w odległości nie większej niż 300 m od terenów zlokalizowanych zostanie nie więcej niż 50% wymaganej liczby miejsc postojowych- bardzo wyjątkowy zapis, ułatwiający Pana koledze, deweloperowi- zagęszczenie swojego terenu inwestycji i dodatkowy profit ze sprzedaży większej ilości mieszkań. Rozumiem zatem u Pana sentyment do Fitka.
Dobranoc 8)

grom
Posty: 693
Rejestracja: wtorek, 30 marca 2010, 09:15

Re: Siechnice- przyszłość miasta

Post autor: grom »

Panie radny Nowiński jestem dumny z rozwoju Siechnic w ciągu ostatnich kilkunastu lat. Startowaliśmy w 1990 roku bez szans na sukces.
Pan nie pamięta albo nie chce pamiętać sytuacji Siechnic i ich wyglądu w pierwszej połowie lat 90-tych. Rozkopanych ulic, braku wodociągów i kanalizacji na większości obszaru zabudowy, spadki napięć nie pozwalające na używanie silniejszych odbiorników energii elektrycznej. Szerzącego się bezrobocie (Huta i Instytut Zootechniczny zlikwidowane, a Elektrociepłownia w restrukturyzacji). Na to wszystko jeszcze trauma powodzi 1997 roku.
Dziś Pan i szereg osób podobnych Panu kwestionujecie wszystko co nasze miasto osiągnęło. Stawia Pan tezę, że ten rozwój jest wynikiem "spisku" kilku osób ze mną i Panem Fitkiem na czele.
Strefa gospodarcza, budownictwo wielorodzinne, ratusz i rynek, plany przestrzenne, itd. Wszystko to zrobiono po to aby kilku ludzi i kilku deweloperów zarobiło parę złotych.
Problem jest tylko w tym, że w Siechnicach zarobili wszyscy, a w szczególności Ci, którzy mieli własności. To właśnie te krytykowane przez Pana plany miejscowe przekształciły prawie całą powierzchnię Siechnic w tereny inwestycyjne. A jeśli nawet nie można ich było przekształcić od razu w budowlankę to nie zakazywano na nich budownictwa w trybie rolnym. To te planu pozwalają dziś sprzedawać dawne grunty rolne czy też ogrody z zyskiem, czasami ogromnym. I niech tak będzie niech nasi mieszkańcy się bogacą. Ich bogactwo wzbogaca naszą gminę. Wszak płacą podatki.
Zarobiła też sama gmina, dzięki pomysłowi kilku osób, które w pierwszej kadencji samorządów zamieniły zaległe zobowiązania podatkowe ZZD na jego nieruchomości. To dzięki tym przejętym i sprzedanym gruntom gmina ma dziś tak wysokie dochody. Fabryki w strefie, mieszkania w budownictwie wielorodzinnym stają się dziś podstawą sukcesu dochodowego Gminy.
Siechnice rozwijają się. Tempo tego rozwoju jest prawdopodobnie jednym z najszybszych w naszym kraju. Wystarczy przeprowadzić prosty rachunek. Od 2007 roku do dnia dzisiejszego w Siechnicach wybudowano ok. 2.000 mieszkań. W tym samym czasie we Wrocławiu wybudowano ok. 35.000 mieszkań. Tak gwałtowny rozwój niesie za sobą problemy i czasami się popełnia błędy. Rodziły się one wczoraj i rodzą się dziś. pewnie nasi następcy też będą je popełniali.
GRoman
PS. Moja uwaga co do pana błędów odnosiła się do konkretnej sprawy, tj. do własności ulicy na Osiedlu Zielony Pagórek. Nadal podtrzymuję tezę, że gdyby ulicy tej nie przejęła Gmina to prywatny właściciel (deweloper lub jego następca prawny) pozwalałby na korzystanie z niej i przyległych parkingów tylko odpłatnie. Wiara w to, że prywatny właściciel na swój koszt oświetlałby tę drogę, sprzątał i remontował świadczy o Pana ogromnej wierze w altruizm drugiego człowieka ale ni jak się ma do funkcjonowania firm prywatnych.

andropow
Posty: 260
Rejestracja: poniedziałek, 2 kwietnia 2007, 08:00

Re: Siechnice- przyszłość miasta

Post autor: andropow »

grom pisze:PS. Moja uwaga co do pana błędów odnosiła się do konkretnej sprawy, tj. do własności ulicy na Osiedlu Zielony Pagórek. Nadal podtrzymuję tezę, że gdyby ulicy tej nie przejęła Gmina to prywatny właściciel (deweloper lub jego następca prawny) pozwalałby na korzystanie z niej i przyległych parkingów tylko odpłatnie. Wiara w to, że prywatny właściciel na swój koszt oświetlałby tę drogę, sprzątał i remontował świadczy o Pana ogromnej wierze w altruizm drugiego człowieka ale ni jak się ma do funkcjonowania firm prywatnych.
Hmm a jak ma się to do Osiedla jako całości? Kto wydał by pozwolenia na budowę, gdyby do budynków nie było swobodnego dojazdu? Z Pana twierdzenia wynikało by, że Staszica 4 mogło by być odcięta od jakiekolwiek drogi i miejsc parkingowych - jak to ma się do zapisów w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego? Czy deweloper ma obowiązek zapewnić (wtedy) 1,1 miejsca na mieszkanie, a po sprzedaży mieszkań może wszystkie miejsca zlikwidować? TO jakiś absurd!
Nie wspominając o tym, że było by to kolejnym oszustwem ze strony dewelopera.

Bronisław Czapla
Posty: 51
Rejestracja: sobota, 11 października 2014, 01:32

Re: Siechnice- przyszłość miasta

Post autor: Bronisław Czapla »

grom pisze:Startowaliśmy w 1990 roku bez szans na sukces.
Mroczne czasy…
Ale bohaterski statek pod banderą Siechnic nie zgubił się w tej trudnej sytuacji dzięki kapitanowi Fitkowi i dzielnemu sternikowi G. Romanowi, dzielnie wypłyną na szerokie wody czołówki gmin z największym zadłużeniem…
grom pisze:Tak gwałtowny rozwój niesie za sobą problemy i czasami się popełnia błędy. Rodziły się one wczoraj i rodzą się dziś. Pewnie nasi następcy też będą je popełniali..
Właśnie tylko czy naprawdę potrzebny jest nam tak gwałtowny rozwój czy może stabilny i przemyślany bez skutków w postaci kredytów na następne 20 lat…
W powiecie Wrocławskim jesteśmy numer 1 w wielkości zadłużenia. A czy w porównaniu z innymi Gminami wokół Wrocławia nasza Gmina jakoś specjalnie się wyróżnia? Żyje się tu lepiej niż w okolicznych Gminach? Tam też budują osiedla i domy a nie mają kosztownych ratuszy. Taka już kolej rzeczy, że ludzie uciekają za miasto.
Dużo nowych terenów inwestycyjnych i przekształceń oznacza nie tylko rozwój, ale i wiele nie wybudowanych dróg i problemy tych, co się przy nich pobudowali, brak miejsc w szkole, bo dużo nowych mieszkańców itp. Ale to nie problemy dla tych co w odpowiednim czasie nabyli własność.

ODPOWIEDZ