Siechnice- przyszłość miasta

Dyskusje na temat strony internetowej miasta, propozycje nowych działów.
obserwatorgminny
Posty: 99
Rejestracja: środa, 27 lipca 2011, 09:24

Re: Siechnice- przyszłość miasta

Post autor: obserwatorgminny »

Witam serdecznie po przerwie wakacyjnej, i jak to się potocznie mówi „do roboty”.

Zacznijmy od hitu ostatnich dni. Miałem co prawda otworzyć nowy temat, ale myślę ,że całość zmieści się w tym sztandarowym wątku, najbardziej poczytnym.

Otóż wybudował Nam Pan Burmistrz Gminny Żłobek ( uroczyste otwarcie przewidziane na najbliższą sobotę tj.30.08.2014 r. godz.11. No i w mniemaniu zainteresowanych osób bardzo fajnie, że wybudował. Natomiast w moim mniemaniu wtopił następne gminne środki ,których naprawdę …. nie posiada. Ze źródeł dobrze poinformowanych informacja, którą powziąłem zmroziła mnie. Okazuje się mianowicie, że we wniosku o dotację na budowę żłobka Pan Burmistrz delikatnie powiedziawszy, minął się z prawdą co do ilości miejsc wolnych w żłobkach prywatnych. Weryfikacja przeprowadzona spowodowała wycofanie dotacji na budowę żłobka w wysokości, bagatela : 1,2 mln zł ( słownie: jeden milion dwieście tysięcy złotych). Zastanawiam się tylko czy to było działanie celowe czy skrzętnie zaplanowane, ale jakby do tematu nie podejść ,smrodek czuć w całym mieście.

W dniu dzisiejszym otwarto 1 oddział PKO Siechnice czyli ponownie mamy w mieście placówkę bankową z tradycjami ,bezpieczną z nowoczesnym bankomato – wpłato matem i ……beznadziejnym otoczeniem. Mocno się dziwię, że Gmina Siechnice nadzorująca budowę placu targowego ze sławetnymi klombami kwiatowymi ,których nie ma w projekcie nie potrafiła w sposób chociażby symboliczny zapewnić komfortu pracy nowo otwartej placówce bankowej. Wstyd Panie i Panowie z na przeciwka.

Na koniec sprawa stara jak rządy Pana Burmistrza mianowicie budowa Stadionu Lekkoatletyczno Piłkarskiego z zapleczem. Obserwując postępy w wykonywanych pracach sądzę, że temat dojrzał do złożenia do Prokuratury Rejonowej wniosku o podejrzenie popełnienie przestępstwa w postaci działań niegospodarności i brak nadzoru nad realizowanymi pracami. To co się tam wyrabia to kpina w biały dzień, oszukiwanie mieszkańców ( wszak już dwa lata wstecz p. Kubik Zastępca Burmistrza Siechnic w prasie samorządowej pn. Gazeta Gminna stwierdził, iż ocenia zaawansowanie prac na 70%).W obecnym czasie ponownie nic się nie dzieje, to co do tej pory wybudowano już dawno się zdekapitalizowało, obiekt jest wart tyle co wartość gruntu pomniejszona o prace rozbiórkowe i utylizację gruzu. I w tym przypadku nie ma czym mydlić oczu gdyż Inwestorem jest Gmina Siechnice, która miała wszystkie narzędzia w swoich mackach ( służby, inspektor nadzoru, p.Kubik sprawujący bezpośredni nadzór nad budową). Osobiście złożę w przyszłym tygodniu wniosek do Prokuratury Rejonowej w Oławie o podejrzenie popełnienia przestępstwa.

grom
Posty: 693
Rejestracja: wtorek, 30 marca 2010, 09:15

Re: Siechnice- przyszłość miasta

Post autor: grom »

1. Ponownie proszę o zgłaszanie pomysłów do budżetu gminy na rok 2015. Rada Mieszkańców Siechnic omówi je na posiedzeniu w najbliższą środę (03.09. br).

2. W naszym miasteczku jedna z firm telekomunikacyjnych kończy pracę nad poprawą dostępności do internetu. Projekt ten, finansowany w oparciu o środki Unii Europejskiej, początkowo realizowała firma Dialog. Obecnie zamierzenie to znajduje się w fazie końcowej. propozycja jest interesująca. Zachęcam do zainteresowania się tą ofertą.
Kontakt: netia.pl
GRoman

mip
Posty: 32
Rejestracja: piątek, 25 października 2013, 19:30

Re: Siechnice- przyszłość miasta

Post autor: mip »

Proponuję nie szukać pomysłów do budżetu "na siłę". W mojej opinii należy skupić się na zakończeniu rozpoczętych już inwestycji i na dokończeniu planowania kolejnych. Wiemy, że "rozgrzebanych" jest kilka tematów, sama sytuacja finansowa gminy też nie wygląda kolorowo. 2015 rok poświęciłbym na porządkowanie spraw przez "nową władzę" oraz na planowaniu rozwoju gminy. Skupiłbym się na opracowaniu np. inwentaryzacji dróg i chodników ze wskaznaiem tzw."białych plam" i opracowaniem planów budowy i remontów na kolejne lata. Z przedsięwzięciem tym wiąże się też ustalenie rozwoju wszelkich sieci, żeby uniknąć sytuacji w której najpierw budujemy drogi i chodniki, żeby później je rozkopać w celu wykonania np. światłowodów.
Należy także przeprowadzić solidną analizę finansową gminy i opracować strategię utrzymania lub redukcji zadłużenia oraz źródeł finansowania zamierzeń inwestycyjnych np. budowa ośrodka zdrowia.

Proponuję skupić się na opracowaniu konkretnych i konstruktywnych rozwiązań. W tej chwili (wnioskując z wpisów niektórych forumowiczów) jest presja na "rozliczanie i szukanie winnych". Taka tendencja zresztą panuje nie tylko lokalnie. Finalnie nie służy to mieszkańcom czy rozwojowi gminy, zwykle zaspokaja to raczej interesy jednostek.


Odnośnie budowy sieci światłowodowej o której pisze grom, to projekt jest realizowany przy wsparciu unijnym przez netię, która połączyła się lub przejęła dialog. Na niektórych osiedlach instalacje zostały już wykonane ale opóźniają się prace związane z uruchomieniem usług. Najmniej zaawansowane są prace związane z budową infrastruktury zewnętrznej, tj. w miejscach gdzie konieczne jest wykonanie wykopów.
Jeśli chodzi o samą ofertę, to za 60zł/mies udostępniają łącze 100/50Mb/s za dodatkowe 20zł można mieć internet +TV.

mip
Posty: 32
Rejestracja: piątek, 25 października 2013, 19:30

Re: Siechnice- przyszłość miasta

Post autor: mip »

Proszę przeglądnąć BIP http://bip.siechnice.dolnyslask.pl/index.php?idmp=35&r=r
Już mamy na co wydawać kasę: szkoła, oczyszczalnia ścieków, kredyt na sfinansowanie deficytu...

Bartaz
Posty: 2
Rejestracja: wtorek, 10 października 2006, 20:31

Re: Siechnice- przyszłość miasta

Post autor: Bartaz »

Witam,
nie znam planów inwestycyjnych gminy i nie wiem czy budowa kanalizacji wzdłuż ulicy Czeremchowej i ul. Bzowej w Siechnicach jest ujęta na 2015 rok, ale jeśli nie, to zgłaszam taką propozycję. Widziałem, że nawet do Zębic już wybudowali kanalizację, to w Siechnicach tym bardziej powinna być wszędzie kanalizacja.

Wspomnę jeszcze o dokończeniu budowy boisk sportowych i kortów tenisowych za gimnazjum, ale to już wszyscy o tym wiedzą.

Pomysł na naprawę drogi na ul. Ziemskiej i Św Krzyża jest rewelacyjny. Mieszkam przy Granicznej i w lecie skracam sobie drogę do centrum Siechnic właśnie tamtędy, ale jak zacznie się jesień i zima, to będzie ciężko przez błoto się szło.

Pozdrawiam

grom
Posty: 693
Rejestracja: wtorek, 30 marca 2010, 09:15

Re: Siechnice- przyszłość miasta

Post autor: grom »

Szanowni mieszkańcy!

W imieniu Rady Mieszkanców Siechnic
zapraszam na co miesięczne posiedzenie Rady,
które odbędzie się o godz. 17.00 w dniu 03.09. br. (jutrzejsza środa),
w siechnickim ratuszu (III piętro, sala konferencyjna).

Głównym tematem posiedzenia będzi dyskusja nad wnioskami do budżetu na gminy na rok 2015.

Zachecam wszystkich zainteresowanych do wzięcia udziału w posiedzeniu i zgłaszaniu wniosków.

Grzegorz Roman
Przewodniczący Rady
Mieszkańcow Siechnic

grom
Posty: 693
Rejestracja: wtorek, 30 marca 2010, 09:15

Re: Siechnice- przyszłość miasta

Post autor: grom »

Stadion w Siechnicach!

Pomijając wszystkie animozje i gry:
Co się naprawdę dzieje z budowa stadionu piłkarsko piłkarsko-lekkoatletycnego w Siechnicach.

Czy i kiedy zostanie zakońcona jego budowa?

Wszak mamy do czynienia z dotacja z Unii Europejskiej!

GRoman

Marcin Korytko
Posty: 23
Rejestracja: poniedziałek, 17 marca 2014, 13:11

Re: Siechnice- przyszłość miasta

Post autor: Marcin Korytko »

Przed posiedzeniem Rady Mieszkańców, pół żartem pół serio, tym filmikiem przypominam o konieczności zajęcia się ulicami Ziemską i Świętego Krzyża.

grom
Posty: 693
Rejestracja: wtorek, 30 marca 2010, 09:15

Re: Siechnice- przyszłość miasta

Post autor: grom »

Drodzy mieszkańcy.
W oparciu o zgłoszone i własne pomysły przygotowałem do dyskusji projekt pisma zawierającego wnioski do budżetu gminy na 2015 rok. Dziś przedłożę go do dyskusji na posiedzeniu Rady Mieszkańców Siechnic.
Proszę o uwagi.
Ostateczny wniosek zostanie przekazany władzom Gminy w dziu 14. o9. br.

PROJEKT PISMA

Rada Mieszkańców Siechnic Siechnice, dn. 14.09.2014 r.

Szanowny Pan
Milan Usak
Burmistrz Siechnic

Szanowny Panie Burmistrzu!


W odpowiedzi na Pana pismo w sprawie wniosków do projektu budżetu gminy Siechnice na rok budżetowy 2015 Rada Mieszkańców Siechnic zgłasza niżej wymienione wnioski. Rada informuje, iż brak wielkości kwoty przeznaczonej w przyszłym budżecie na potrzeby miasta Siechnice utrudnia precyzyjne określenie preferowanych zadań. W związku z powyższym, prosimy o traktowanie zgłaszanych propozycji (zwłaszcza inwestycji twardych) jako wyjściowych postulatów. Ich kolejność na liście wskazuje na preferencje Rady.
Rada uważa, iż w związku z trwającymi pracami nad przygotowywaniem nowego okresu programowania środków pomocowych z Unii Europejskiej (lata 2014-2020) nasza gmina powinna poświęcić znaczącą część wysiłku celem przygotowania stosownej liczby projektów do ewentualnego ich zgłoszenia do dofinansowania.
Jednocześnie Rada uważa, iż w dobie zmniejszających się możliwości finansowania dalszego rozwoju miasta ze środków własnych gminy, władze gminy powinny wytypować i przygotować projekty, które mogłyby skłonić podmioty zewnętrzne do inwestowania w naszym mieści (np. zachodnia strefa gospodarcza, zabudowa mieszkaniowa wielorodzinna, koncepcje zabudowy nowych obszarów miasta, inwestycje własne mieszkańców i istniejących już na terenie Siechnic podmiotów gospodarczych, itd.). Władze gminy winny też wskazać potencjalnym inwestorom te obszary aktywności co do których nie będą prowadzić konkurencyjnej działalności (np. służba zdrowia, opieka społeczna) lub wesprą prywatną aktywność dotacjami gminnymi.

Rada wnioskuje o ujęcie w projekcie budżetu następujących zadań i inwestycji:

1. w zakresie przygotowania projektów do realizacji w przyszłych okresach (zwłaszcza w kontekście przyszłych środków pomocowych):

a). należy przeprowadzić solidną analizę finansów gminy, opracować strategię utrzymania lub redukcji zadłużenia oraz metod i źródeł finansowania dużych zamierzeń inwestycyjnych gminy,
b). uchwalenie planu przestrzennego – Siechnice Centrum,
c). opracowanie koncepcji zabudowy skrzyżowania ulic Szkolna i 1-go Maja wraz z obszarem gminnym na wprost szkoły podstawowej,
d). przygotowanie i przeprowadzenie konkursu architektonicznego oraz opracowanie projektu budowy nowego Ośrodka Zdrowia w Siechnicach,
e). opracowanie koncepcji dalszego rozwoju oświaty w Siechnicach oraz wdrożenia prac nad projektami rozbudowy lub budowy placówek oświatowych (zależnie od przyjętej koncepcji rozwoju oświaty ),
f). przygotowanie koncepcji i opracowanie generalnego projektu modernizacji i rozbudowy systemu melioracyjnego Siechnic.
g). inwentaryzacji dróg i chodników ze wskazaniem tzw. "białych plam" i przygotowanie projektów inwestycyjnych oraz harmonogramu ich realizacji,
h). opracowanie koncepcji i projektu budowy systemu ścieżek rowerowych w Siechnicach oraz łączących Siechnice z pozostałymi miejscowościami gminy,
i). opracowanie (wspólnie z właścicielem gruntów) koncepcji zachodniej strefy gospodarczej (teren usuwanej hałdy popiołów po byłej hucie „Siechnice”),
j). opracowanie projektu rozbudowy centrum sportowego przy gimnazjum (otwarte kąpielisko miejskie, basen szkolny),
k). przygotowanie programu poprawy bezpieczeństwa na ulicach Siechnic,
l). pozyskanie gruntów na potrzeby rozwoju miasta – np. wykup gruntów Instytutu Zootechnicznego w Krakowie),
ł). komunalizacja stacji kolejowej wraz z przyległymi obiektami oraz opracowanie koncepcji przebudowy tego miejsca na przyszły gminny węzeł komunikacyjny.

2. w zakresie realizacji inwestycji twardych:

a). zakończenie budowy stadionu piłkarsko-lekkoatletycznego,
b). budowa ulic (w miarę możliwości budżetowych gminy – Ziemska, Św. Katarzyny, Ogrodnicza, rynek (Jana Pawła II, Piłsudskiego i Fieldorfa), Sienkiewicza, Polna, Henryka III,
c). modernizacja połączenia drogowego Blizanowice – Trestno,
d). budowa chodników (Opolska, Kolejowa, rondo przy Jarzębinowej
e). rozbudowa cmentarza w Siechnicach. (realizacja umowy podpisanej z parafią),
f). rozpoczęcie przebudowy ul. Szkolnej na odcinku od ul. Świerczewskiego do ul. Energetycznej w celu poprawy bezpieczeństwa dzieci udających się do szkoły (wycięcie drzew i budowa długiej zatoki parkingowej od strony szkoły, budowa łącznika drogowego wzdłuż tzw. „Kociego rowu” i miejsc parkingowych na „Kocim rowie”, wyznaczenie ścieżki rowerowej, przebudowa placu na skrzyżowaniu ulic Szkolna – Energetyczna – 1-go Maja),
g). rozbudowa infrastruktury komunalnej na obszarze na południe rzeczki Szaluna,
h). budowa systemu informacji dla mieszkańców (city light),
i). zadaszenie wieży ratusza,
j). wyposażenie szkoły podstawowej w klimatyzację (chodzi o część przedszkolną),
k). poprawa jakości wody i uniezależnienie się od "ogrodnictwa",
l). wysprzątanie terenów leśnych graniczący z miastem (obszar "Natura 2000") i napraw punktu biwakowego przy moście Młyńskim,
ł). uruchomienie punktów zbiórki selektywnej oraz dodatkowo kilka punktów, gdzie anonimowo można zostawić śmieci bytowe,
m). budowa parku wokół stawu „Błękitna Laguna”.

3. w zakresie wsparcia inicjatyw lokalnych – zwiększenie funduszu będącego w dyspozycji Rady a przeznaczonego na współ finansowanie potrzeb miasta (budowa parkingów, chodników, itd.) oraz jasne określenie możliwych projektów do dofinansowania.

4. w zakresie wzmocnienia więzi społecznych:

a). przygotowanie i wdrożenie koncepcji poprawy jakości kształcenia w siechnickich placówkach oświatowych,
b). uruchomienie bezpłatnego dostęp do internetu w wybranych miejscach miasta, np. na rynku, na stacji kolejowej (strefy wifi),
c). wypracowanie i uruchomienie oferty spędzania czasy wolnego dla młodzieży starszej (14 – 20 lat),
d). budowa skate-parku;
e). pozyskania dla Siechnic pierwszej placówki powiatowej poprzez nadanie bibliotece w Siechnicach statusu biblioteki powiatowej.

Z poważaniem

Grzegorz Roman

grom
Posty: 693
Rejestracja: wtorek, 30 marca 2010, 09:15

Re: Siechnice- przyszłość miasta

Post autor: grom »

Informacja z posiedzenia Rady Mieszkańców Siechnic.

1. Rada wstępnie przyjęła projekt wniosków do budżetu Gminy na rok 2015. Dodatkowe propozycje można zgłaszać na Forum lub do Przewodniczącego Rady do dnia 12.09.br.(grzegorz. [email protected] lub 602 260 196). W dniu 15.09.br. Rada przyjmie ostateczną listę wniosków i przekaże je Burmistrzowi i Przewodniczącemu Rady Gminy.
W trakcie dyskusji nad poszczególnymi propozycjami obecni zgłosili dodatkowe wnioski. W szczegolności wskazywano na potrzebę istotnego przyśpieszenia prac nad poprawą sytuacji lokalowej w szkole podstawowej.
2. W związku z faktem, iż część środków przeznaczonych na dofinansowanie incjatyw społeczny nie zostanie wykorzystane przez beneficjentów Rada ogłasza nabór nowych propozycji. Termin zgłaszania wniosków (na Forum lub do Przewodniczącego Rady) minie w dniu 01.10. br.

Z poważniem
GRezgorz Roman
Przewodniczący Rady
Mieszkańców Siechnic

lukaszow
Posty: 52
Rejestracja: wtorek, 4 października 2011, 19:46

Re: Siechnice- przyszłość miasta

Post autor: lukaszow »

Marcin Korytko pisze:Przed posiedzeniem Rady Mieszkańców, pół żartem pół serio, tym filmikiem przypominam o konieczności zajęcia się ulicami Ziemską i Świętego Krzyża.
Hej Marcinie,

Dobry pomysl z tym filmikiem. Moze jakos uswiadomi na czym polega problem. dojezdzalem ta ulica przez kilkanascie miesiecy do zlobka, jednak tutaj jest objazd - do kazdej posesji mozna dojsci / dojechal normalna droga (wybrukowana).

@Wszyscy: Problem na Henryka III jest duzo wiekszy. Wlasciciele domow nie maja zadnej alternatywy. Spacer po deszczu bez gumowcow jest niemozliwy a nie zawsze zabieramy je ze soba do pracy do biura ;-) Oczywiscie "widzialy galy co braly", ale z projektem drogi docelowej nic sie nie dziele od wielu lat. Filmiku nie mam, ale jak nie bedzie sie nic dzialo to bede krecil :-)

grom
Posty: 693
Rejestracja: wtorek, 30 marca 2010, 09:15

Re: Siechnice- przyszłość miasta

Post autor: grom »

Warto dostrzec sukces!

Najpierw przez kilka tygodni stał dźwig. Później zaczęły się roboty ziemne, a od kilku dni zaczęli grodzić plac. Nie było by w tym nic szczególnego, wszak w Siechnicach co kilka miesięcy jakaś firma zaczyna kolejną inwestycję mieszkaniową, gdyby nie miejsce - rynek oraz zakres inwestycji - budowa jego ostatniej pierzei.

Tak powoli, prawie niepostrzeżenie zbliżamy się do końca realizacji wielkiego projektu jakim była budowa centrum Siechnic. Pozostanie jeszcze trochę pracy, ale podstawowe elementy tej historycznej realizacji już niedługo będą gotowe (ratusz, zabudowa placu rynkowego i sam plac).

Dziś firma "Atom" w dwóch etapach przystępuje do budowy wschodniej pierzei rynku i małego budynku przy ul. Kościelnej. Całość liczyć będzie ok. 146 mieszkań plus wszystkie partery usługowe. W pierwszym etapie budowany będzie obiekt usytuowany na wprost ratusza. Przewidywany czas na realizację całości przedsięwzięcia to 3 do 4 lat.

Budowa Centrum Siechnic to świetny przykład gdy dobry pomysł, wsparty konsekwentnym działaniem i współpracą wielu lokalnych działaczy powoli się materializuje.

Pomysł na budowę rynku w Siechnicach zgłosiłem jeszcze przed pierwszymi wyborami do samorządów gminnych w Polsce (przed 1990 rokiem).

Po wyborach, w tej pierwszej historycznej kadencji dzięki wsparciu takich ludzi jak ówczesny wójt gminy Jerzy Komorowski, członek zarządu gminy Jerzy Fitek, a w szczególności siechniccy radni (m. in. św. p. Zbigniew Peszko, św. p. Edward Bielec, Roman Wiatrowski, Roman Kasprowicz, Dariusz Kliszewski) udało się przeprowadzić program zakupu na rzecz gminy znacznej ilości gruntów przeznaczonych na jej przyszły rozwój. Między innymi zakupiono 7,5 ha na budowę siechnickiego centrum.

W latach 1992-94 architekt Marek Wiland na zlecenie gminy przygotował projekt pierwszego miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. W projekcie tym zakupione wcześniej grunty przy ul. Kościelnej przeznaczyliśmy pod budowę rynku z ratuszem. Ostatecznie wynik wyborów do Rady Gminy w 1994 roku, które wygrała koalicja antysiechnicka, uniemożliwił uchwalenie tego planu.

Idea budowy centrum Siechnic jednak nie upadła. Ponownie pojawiła się w latach 1996/97 podczas prac zmierzających do uzyskania praw miejskich. Była ważnym elementem przygotowanego przez mnie wniosku o nadanie praw miejskich. Mocno wspierali ją wówczas m. in.: Roman Wiatrowski, Leszek Piecyk, Barbara Kosterska, Milan Usak.

Klęska powodzi, która szczególnie mocno dotknęła Siechnice w 1997 roku, ostatecznie uświadomiła nam potrzebę zmiany pozycji Siechnic w gminie Św. Katarzyna (tj. konieczność przeniesienia siedziby władz gminy do Siechnic), a co za tym idzie potrzebę budowy centrum miasta. Szczególnie mocno oba te postulaty zostały wyrażone w przygotowanej przeze mnie i przyjętej we wrześniu 1997 roku na zebraniu mieszkańców Siechnic pierwszej strategii miasta.

W wyniku wyborów 1998 roku wójtem gminy został Jerzy Fitek a Siechnice stały się filarem rządzącej koalicji. Pomimo konieczności skupienia się nad pracami zmierzającymi do odbudowy zniszczeń po powodziwych nowe władze podjęły również prace nad przygotowaniem budowy przyszłego centrum miasta. Rozpoczęły się one od sporządzenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego Siechnic, którego miasto ciągle nie posiadało. Uchwalony plan zakładał budowę klasycznego, prostokątnego rynku z zabudową pierzejową i ratuszem pośrodku.

Po uchwaleniu planu władze gminy zleciły przygotowanie koncepcji budowy centrum Siechnic młodemu architektowi, mieszkańcowi Siechnic Panu Zbigniewowi Maćków (ok. 2002 rok). Do współpracy z nim Wójt powołał zespół konsultacyjny złożony z przedstawicieli Siechnic (m. in. Grzegorz Roman, Leszek Piecyk, Barbara Kosterska, Milan Usak). Ostateczny projekt (wybrany z ponad 40 propozycji) całkowicie zerwał z koncepcją rynku proponowaną w obowiązującym planie miejscowym. Zamiast klasycznego rynku zaproponowano budowę nowoczesne centrum miasta. Zdecydowanie podniesiono zabudowę (do 5, a na dominantach 6 kondygnacji), zrezygnowano z budowy indywidualnych kamienic na rzecz jednolitych architektonicznie ścian rynkowych z płaskimi dachami, złamanych jedynie na poziomie parteru szerokimi przejściami bramowymi. Partery przeznaczono na rozwój usług. Plac rynkowy uzyskał kształt wydłużonego prostokąta, lekko zagiętego na wysokości 2/3 długości. Plac został rozpięty pomiędzy istniejącym kościołem a planowanym w przeciwległej krótszej pierzei rynku ratuszem. Miejsce posadowienia ratusza wybrano nieprzypadkowo. Znalazł się on w równej odległości pomiędzy kościołem ('wiara') a szkołą ("wiedza"). W zwycięskim projekcie znalazło się kilka siechnickich inspiracji, szczególnie związanych z zabudową elektrowni (modernistyczny kształt budynków, ceglana faktura ścian, przejścia bramowe w pierzejach kamienic). Inspiracje te są szczególnie mocno widoczne w przygotowanym dodatkowo projekcie ratusza.

Modernistyczna koncepcja zabudowy rynku i ratusza nie wszystkim przypadła do gustu. Najpierw z prac zespołu konsultacyjnego wycofał się Pan Milan Usak. Później na żądanie części działaczy lokalnych projekt poddano opinii na otwartym zebraniu mieszkańców Siechnic. Wynik był zdumiewający, pomimo różnych uwag, na kilkadziesiąt obecnych na zebraniu osób tylko jedna była przeciw i jedna się wstrzymała od głosu. Reszta była za projektem.

Po tym sukcesie było już z górki. Pracownia Pana Maćkowa przygotowała stosowną zmianę miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla obszaru na którym miało być budowane nowe centrum miasta. Gmina dokonała nowych podziałów geodezyjnych. Pojawili się pierwsi deweloperzy (dwa budynki na wysokości gimnazjum). I wreszcie w 2010 roku burmistrz Jerzy Fitek rozpoczął budowę ratusza, którą (ok. 2012 roku) zakończył Burmistrz Milan Usak.

Co nam zostało do zrobienia? Realizacja firmy „Atom” zakończy podstawowy etap budowy rynku. Rynek uzyska założony kształt. Do realizacji pozostało jedynie:
- budowa łącznika z przejściem bramowym pomiędzy ratuszem a budynkiem mieszkalnym firmy „Alfa Dach”,
- budowa dwóch budynków mieszkalnych przy ul. Jana Pawła II (jednego przy skrzyżowaniu z ul Fieldorfa, drugiego na wprost bocznej ściany wieży ratusza),
- budowa budynku ośrodka zdrowia w podwórku za właśnie rozpoczynaną przez firmę „Atom” budową pierzei rynku,
- budowa domu kultury z biblioteką, salą widowiskową i podziemnym parkingiem na placu pomiędzy ratuszem a ul. Fieldorfa,
- zadaszenie wieży ratusz,
- modernizacja placu przed kościołem,
- budowa dzwonnicy.

Budowa centrum Siechnic jest wielkim sukcesem naszej społeczności. Przykładem, pomimo różnic poglądów na architekturę, dobrej współpracy pomiędzy głównymi aktorami siechnickiej polityki lokalnej. Czymś co nas wyróżnia nie tylko lokalnie, ale ma walor co najmniej regionalny.

Jest również sukcesem finansowym. Ratusz plus część uzbrojenia zostały wzniesione za pieniądze z budżetu Gminy (łącznie ok. 15 mln nakładów), natomiast cały program usługowo-mieszkaniowy za pieniądze osiedlających się w tym miejscu nowych mieszkańców miasta i firm (poniesione i planowane przez nich nakłady to łącznie ok. 180 mln zł). Do tego należy doliczyć dochody podatkowe (z PIT-u ponad 1000 zł rocznie od osoby pracującej, podatku od nieruchomości, i CIT-u), i z korzystania z mienia. Po zakończeniu budowy centrum Siechnic będzie rocznie generować ponad milion zł dochodów do budżetu naszej gminy.

Mamy sukces. Warto się wic cieszyć. Warto w perspektywie zbliżających się wyborów wskazać na to co nas łączy, a nie na to co nas dzieli.

GRoman

torino
Posty: 10
Rejestracja: wtorek, 13 grudnia 2011, 22:59

Re: Siechnice- przyszłość miasta

Post autor: torino »

Życzylibyśmy sobie jeszcze wszyscy dróg to tych "rynkowych" budynków. Jak na razie mamy kawałek Piłsudskiego, odrobinę Jana Pawła II i zero Fieldorfa mimo, że od kilku lat stoją już tam budynki. Krajobraz jak w serialu Alternatywy 4, lub podczas lądowania na księżycu.

grom
Posty: 693
Rejestracja: wtorek, 30 marca 2010, 09:15

Re: Siechnice- przyszłość miasta

Post autor: grom »

Budowa dróg jakoś się naszej lokalnej władzy przesuwa w priorytetach na dalszy plan. Podobo aktualny termin to lata 2015/2016.

Z tego co słyszałem w Urzędzie Gminy projekty są już od dłuższego czasu przygotowane.
Na razie po kawałku drogi budują deweloperzy.

Dróg nie wymieniałem w wykazie inwestycji do zrealizowania w przyszłych latach wokół rynku traktując tę sprawę jako załatwianą przez władze gminy równolegle z rozpoczynaną przez "Atom" budową pierzei wschodniej. Nie wyobrażam sobie aby było inaczej!!!

Czy będzie załatwiona w tym czasie? Moja wiedza o stanie finansów naszej gminy nie jest pełna. To czego można się dowiedzieć musi budzić poważny niepokój. Zwłaszcza realizowana od kilku miesiecy próba zaciągnięcia przez Burmistrza nowych kredytów na łączną kwotę około 22 mln zł z odroczoną płatnością pierwszej raty do roku 2020. Ta ogromna kwota miała być przeznaczona na spłatę długów (5 mln) oraz sfinansowanie realizowanych inwestycji. Banki nie palą się, że aby naszej gminie pożyczyć te pieniądze. Może to świadczyć o naszej niskiej wiarygodności.

Rosną również stałe obciążenia budżetu gminy. Hucznie obchodzone otwarcie gminnego żłobka to w przyszłym roku wydatek ponad 1mln zł + dotacje dla dzieci w żłobkach prywatnych od ok. 300 tys. zł.(400 zł/ dziecko miesięcznie x 10 miesiecy x liczba dzieci w prywatnych żłobkach).

GRoman
PS. Pana post przypomniał mi o jeszcze jednym brakującym przedsięwzięciu około rynkowym, którego nie wymieniłem w poprzednim wykazie. Chodzi o podniesienie jezdni ulicy Kościelnej do wysokości krawężników na caej szerokości rynku (tzw. przystanek wiedeński). Dzięki temu plac rynku zleje się z placem przed kościołem oraz rzecz najważniejsza - na ul. Kościelnej, na wysokości rynku przyhamuje się ruch na ulicy(efekt wydłużonego progu). Zdecydowanie poprawi to bezpieczeństwo komunikacyjne w okolicy rynku.
Co prawda jest to inwestycja, na którą jeszcze długo poczekamy, ale warto o niej pamiętać.

ODPOWIEDZ