Siechnice- przyszłość miasta

Dyskusje na temat strony internetowej miasta, propozycje nowych działów.
grom
Posty: 693
Rejestracja: wtorek, 30 marca 2010, 09:15

Re: Siechnice- przyszłość miasta

Post autor: grom »

Przepraszam, ale piszę jedynie o "pewnych oznakach postępu" zastrzegając, iż jest to "powiew", "drgnienie", a nawet jedynie "muśnięcie".
Należy jednak taki stan zauważyć. Tym bardziej, że wyniki takiego sprawdzianu świadczą o całym gronie pedagogicznym szkoły. Wielu z uczących w siechnickiej szkole to dobrzy fachowcy, mocno przykładający się do pracy.
W pedagogice jedna z teorii nauczania mówi, iż w przypadku trudnego, szczególnie słabego ucznia warto chwytać każdą oznakę jego sukcesu i ją eksponować.
Tak robię i w tym wypadku.
GRoman

RenataD
Posty: 15
Rejestracja: poniedziałek, 29 marca 2010, 15:18

Re: Siechnice- przyszłość miasta

Post autor: RenataD »

Faktycznie nie napawają optymizmem takie wyniki, ale porównując ja do lat poprzednich powinniśmy mieć zestawienia również z lat poprzednich z innymi szkołami w gminie i we Wrocławiu. Najlepsze publiczne podstawówki z Wrocławia lokują się w ok. 30 pkt. Tak więc wyniki szkoły w Radwanicach, Żernikach i Świętej Katarzyny są bardzo dobre i miejmy nadzieję, że w przyszłym roku będą jeszcze wyższe w Siechnicach.
Jestem optymistką, na bieżąco śledzę to, co dzieje się w szkole. Moja córka będzie teraz w 5 klasie. Uczy się bardzo dobrze (ma średnią powyżej 5,0). I mam nadzieję, że ten poziom utrzyma. Wiem też, że taki wynik to nie tylko zasługa ucznia, ale i nauczyciela a w dużej mierze także rodziców. Nie wyobrażam sobie, nie kontrolować jej, nie pomagać wtedy, gdy ma z czymś problem i nie kontaktować się z nauczycielami w kluczowych momentach.
Zauważmy, że również lokalizacja szkół (biedne i bogatsze dzielnice Wrocławia, wioski i miasteczka) mają również wpływ na średnią punktację. Tam, gdzie jest dużo dzieciaków puszczonych "samopas", zaniedbanych, biednych, którymi nikt się nie interesuje oprócz szkoły - tam wyniki są niższe. Kilku słabych uczniów w klasie może mocno zaniżyć średnią. Takim właśnie należy pomagać i ciągnąć za uszy, takimi się zainteresować... :)

arabella
Posty: 64
Rejestracja: środa, 5 września 2012, 15:45

Re: Siechnice- przyszłość miasta

Post autor: arabella »

Do GRom. Nie widział Pan "muśnięcia" , kiedy przez lata siechnicka podstawówka była na poziomi wysokim i wyżej średnim, a dostrzegł Pan "powiew", jak spadła na ostatnie miejsce???

tabaluga
Posty: 13
Rejestracja: środa, 12 marca 2014, 12:42

Re: Siechnice- przyszłość miasta

Post autor: tabaluga »

Konkrety. Na ich podstawie można dyskutować:

Wyniki sprawdzianu klas 6-tych SP Siechnice w latach 2002-14
2002r stanin 6 wyżej średni
2003r stanin 7 wysoki
2004r stanin 5 średni
2005r stanin 7 wysoki
2006r stanin 5 średni
2007r stanin 6 wyżej średni
2008r stanin 6 wyżej średni
2009r stanin 7 wysoki
2010r stanin 7 wysoki
2011r stanin 4 niżej średni
2012r stanin 5 średni
2013r stanin 5 średni
2014r stanin 5 średni

SP Siechnice 4 razy mała stanin wysoki ( 2003, 2005, 2009, 2010), trzy razy stanin wyżej średni ((2002, 2007, 2008). Proszę zauważyć, że załamanie przyszło w roku 2001. Myślę,że jednym z istotnych powodów były wybory w 2010r i zmiana ekipy.

grom
Posty: 693
Rejestracja: wtorek, 30 marca 2010, 09:15

Re: Siechnice- przyszłość miasta

Post autor: grom »

Nie jestem fanen Pani Dyrektor. I Nie ulega najmniejszych wątpliwości, że wyniki naszej szkoły podstawowej są złe. Jednak ich załamanie (rok 2011) miało miejsce przyszło objęciem stanowiska prze obecną Dyrektor.
Trzeba pamiętać również, że sama zmiana dyrektora oddziałowywuje na wyniki egzaminów w danej szkole.
W naszym przypadku zmiana ta zaważyła również na stosunkach panujących w gronie pedagogicznym, które już wcześniej były trudne.
Za poprzedniego dyrektora to też sielanki w szkole nie było.
Zresztą sielanki też nie ma w innych naszych placówkach, np. konflikty w Ośrodku Zdrowia, "ciekawy" model zarządzania naszym publicznym przedszkolem.

Ale konkludując:
Jak na lokalizację naszego miasteczka (praktycznie jesteśmy częścią Wrocławia), nasze ambicje i nasze potrzeby to mamy słaba szkołę podstawową. Sukcesy pojedyńczych uczniów nic tu nie zmieniają.
Za pół roku minie półmetek kadencji przez Panią Kuczyńską na stanowisku Dyrektora szkoły. Osiagnięte w przyszłym roku przez szkołę wyniki (rozumię pod tym terminem nie tylko wyniki egzaminów ale również "atmosferę" w szkole) będą wówczas przesłanką do sformułowania ostatecznych ocen i wniosków.
GRoman

bollo
Posty: 7
Rejestracja: niedziela, 22 czerwca 2014, 13:32

Re: Siechnice- przyszłość miasta

Post autor: bollo »

Ale arabella ma rację, że w 2011 roku był co prawda jeszcze stary dyrektor, ale już nowa władza i nowa rada rodziców, która chyba za dużo wtrącała się w sprawy szkoły. Więc jak na dłoni widać w kolejnych latach obniżkę w staninach.

rafik
Posty: 28
Rejestracja: poniedziałek, 11 stycznia 2010, 16:29

Re: Siechnice- przyszłość miasta

Post autor: rafik »

Zwalanie winy za słabe wyniki w szkole tylko na Dyrektorkę jest jednym wielkim nieporozumieniem, tym bardziej że wyniki już przed jej przyjściem były bardzo słabe.
Problem leży w całej szkole, całe grono pedagogiczne jest odpowiedzialne za tak słabe wyniki !! Na tle naszej gminy jesteśmy ostatnią szkołą, na tle Wrocławia jesteśmy w ogonie !!
Problem być może wynika ze zbyt małej ilości dodatkowych zajęć lub też źle sprofilowanych.
Kolejna sprawa konkurs Alfik Matematyczny. Po wynikach tego konkursu widać że przygotowanie po stronie kadry było bardzo mizerne gdyż tylko niewielka ilość dzieci miała zadowalające wyniki, zapewne przygotowywały się głównie w domu. (W szkołach we Wrocławiu jest bardzo duży nacisk właśnie na zajęcia dodatkowe przygotowujące do takich konkursów !!).
Dlatego też pytanie do nauczycieli i dyrekcji dlaczego by nie sprofilować takich zajęć dodatkowych pod konkretne konkursy?
Dlaczego nie wprowadzić większej ilości konkursów ? Np. alfik humanistyczny itp.
Wydaje mi się, że jakby były chęci po stronie pedagogów i byliby oni w stanie przedstawić dyrekcji dobre pomysły( konkursów rozwijających i przygotowujących uczniów szkół podstawowych jest bez liku ) to nie byłoby problemu z ich realizacją- mam taką nadzieję :), ale problem leży pewnie gdzie indzie….
Na koniec dodam że to WIELKI WSTYD żeby Siechnice jako prężnie rozwijające się miasteczko miało tak MIZERNE wyniki szkoły podstawowej !!
Jaka to jest przyszłość dla naszych dzieci kiedy szkoła nie potrafi ich odpowiednio przygotować.

arabella
Posty: 64
Rejestracja: środa, 5 września 2012, 15:45

Re: Siechnice- przyszłość miasta

Post autor: arabella »

Do GRom - Manipuluje Pan faktami. Przedstawia pan porażkę jakby to był sukces. A przecież jeżeli chodzi o gminę jest to najgorsze miejsce w historii i żadne analizy przychylne dyrekcji tego nie zmienią. Myślałam , że jest Pan bezstronny.

grom
Posty: 693
Rejestracja: wtorek, 30 marca 2010, 09:15

Re: Siechnice- przyszłość miasta

Post autor: grom »

Jeszcze raz powtórzę prostą prawdę.
Dyskutując trzeba odnosić się do problemu a nie do dyskutantów.

Od kilku lat próbuję zainteresować mieszkańców jakością nauczania w naszych szkołach.
Dziś, widać i słychać, że mi się to udało. Mam nadzieję, że to zainteresowanie bedzie trwałe i da efekty. Dziękuję Państwu za dotychczasowy udział w dyskusji.

Boleję nad głębią konfliktu w szkole. Twierdzę jednak, że jego rodowód jest starszy niż wybory roku 2010.
Jak na razie nie widać oznak na szybkie jego wygaszenie. Poważnie rzutuje on na atmosferę i wyniki szkoły.

Mam "świadomość ograniczeń" Pani Dyrektor i nauczycieli wchodzących w skład grona pedagogicznego. Dostrzegam problem jakości zarządzania w gminie i błędy w obsadach personalnych.
Nie jest mi obca świadomość i wiedza o działaniach części radnych Rady Gminy.

Jednak moje doświadczenie i wiedza na temat zarządzania mówią mi, iż doprowadzenie do "normalności" nie jest takie prostę. Tych wszystkich osób szybko nie da się wymienić, być może nie wymieni się w najbliższym czasie nikogo i co wówczas?
Dalej strony będą trwały w konflikcie prowadząc go w dużej mierze kosztem naszych siechnickiech dzieci.

Od dłuższego czasu apeluję o publiczną debatę na temat naszej oświaty. Kilkanaście dni temu była okazja do jej rozpoczęcia na dorocznym zebraniu mieszkańców Siechnic z Panem Burmistrzem. Punkt dotyczący oświaty wypadł bardzo blado i nie wzbudził wiekszego zainteresowania. Nikt z obecnych nie skomentował nawet takich kwiatków w wypowiedzi Pani Dyrektor w których podważała ona znaczenie wyników ze sprawdzianu końcowego po szkole podstawowej.

Zgadzam się w pełni ze stwierdzeniem jednego z moich przedmówców. Stać nasze miasto na lepszą szkołę podstawową. O co apeluje od kilku lat. Można to jednak zrobić tylko wspólnie a nie przeciw sobie.
GRoman

arabella
Posty: 64
Rejestracja: środa, 5 września 2012, 15:45

Re: Siechnice- przyszłość miasta

Post autor: arabella »

Całe te Pana wywody można wyrzucić do kosza. Jedynym i podstawowym problemem tej szkoły jest dyrekcja, która nie potrafi zarządzać. Jedyne co potrafi to konfliktować ludzi i udawać jak to strasznie chce dobrze. I wszyscy o tym doskonale wiedzą od rodziców przez nauczycieli po burmistrza. W związku z tym Pana wywody jak Pan to bardzo walczy są nic nie warte i z całą pewnością nie przyczynią się do poprawy sytuacji. Potrzebne są konkretne działania. Pisze Pan od dawna i nic z tego nie wynika.

Marcin Korytko
Posty: 23
Rejestracja: poniedziałek, 17 marca 2014, 13:11

Re: Siechnice- przyszłość miasta

Post autor: Marcin Korytko »

Żeby zobrazować wyniki o których mowa, przygotowałem infografikę z wynikami punktowymi za ostatnie pięć lat i podział staninowy od 2002 roku. KLIKNIJ TUTAJ

bollo
Posty: 7
Rejestracja: niedziela, 22 czerwca 2014, 13:32

Re: Siechnice- przyszłość miasta

Post autor: bollo »

Czy te wykresy dotyczą gminy Siechnice czy SP Siechnice?

Marcin Korytko
Posty: 23
Rejestracja: poniedziałek, 17 marca 2014, 13:11

Re: Siechnice- przyszłość miasta

Post autor: Marcin Korytko »

SP im. M. Kopernika w Siechnicach.

aniaku
Posty: 1
Rejestracja: środa, 2 lipca 2014, 10:42

Re: Siechnice- przyszłość miasta

Post autor: aniaku »

Coś się nie zgadza. Na stronie OKE Wrocław SP Siechnice 2014 r. 25,0 a nie 27,5 . Rok 2013 też inny wynik.

ODPOWIEDZ