Siechnice- przyszłość miasta

Dyskusje na temat strony internetowej miasta, propozycje nowych działów.
mip
Posty: 32
Rejestracja: piątek, 25 października 2013, 19:30

Re: Siechnice- przyszłość miasta

Post autor: mip »

Temat wody przerobiłem w ostatnich miesiącach. z "dochodzenia w sprawie" wnioski są następujące:
1. Trzeba sobie uświadomić, że woda w Siechnicach jest z ujęcia, które należy do "ogrodnictwa" - studnie głębinowe przy przedszkolu. Święta Katarzyna i osiedla w Siechnicach (Atom, Lokum, Campanila), mają wodę z ujęcia w Św. Katarzynie.
2. Przeprowadziłem badania wody z ujęcia w Św. Katarzynie i sprawa przedstawia się następująco:
- badania podstawowe wychodzą w normie wynikającej z rozporządzenia, natomiast twardość jest na granicy normy - można polemizować czy o dobrze czy źle (twarda woda ma więcej minerałów),
- badania rozszerzone o siarczany, przewodność elektryczną i współczynnik korozyjności wykazały przekroczenie norm. Wszystkie wymienione czynniki mają bardzo negatywny wpływ na instalacje wodne w budynkach - szczególnie na rury stalowe ocynkowane.
Podobne badania wykonałem na osiedlu na wrocławskim Brochowie. Wyniki nieporównywalnie lepsze.
Swoje przemyślenia i wyniki badań przesłałem do ZGK oraz do sanepidu.
ZGK wykonał badania ok. miesiąc po mnie i wyniki już wyszły w normie.
Dwa tygodnie temu badania wykonał sanepid i wyniki są jeszcze lepsze niż pierwotnie.
Mamy więc do czynienia z cudownym polepszeniem właściwości wody.

Teraz krótko o tym jak woda jest uzdatniana. Z informacji uzyskanych w sanepidzie sprawa przedstawia się następująco - ZGK pobiera wodę z ujęć głębinowych, następnie ok. 30% wody poddawane jest filtrowaniu poprzez odwróconą osmozę w wyniku której otrzymujemy prawie destylat wody. Te uzdatnione 30% jest mieszane z pozostałą wodą (70%) i wówczas mamy mieszninę, która nadaje się do spożycia. W przypadku, gdy wody z ujęć własnych brakuje, woda jest pobierana z ujęć MPWiK Wrocław.

ZGK podobno ma w swoich planach budowę nowych ujęć wody dla samych Siechnic - plany na 2015-2018

Konkluzja:
Woda we Wrocławiu kosztuje 3,97zł/m3 netto po podwyżce od 1 marca
Woda w Siechnicach kosztuje: 4,21zł/m3 netto - stawka aktualna podwyżka pewnie od lipca
Różnica: 0,24zł/m3 netto
W zasadzie bardziej opłaca się kupować wodę prosto z Wrocławia, która jest lepszej jakości i tańsza.
ZGK pośrednicząc w sprzedaży i tak by na tym zarabiał.

Do tematu podchodzę jako laik i pewnie wszystkich aspektów sprawy nie uwzględniłem ale temat powinien podlegać szerszej dyskusji.

grom
Posty: 693
Rejestracja: wtorek, 30 marca 2010, 09:15

Re: Siechnice- przyszłość miasta

Post autor: grom »

Myślę, że zdanie mojego przedmówcy o amatorskim charakterze jego informacji powinniśmy traktować jako kokieterię. Jak na razie to najlepszy tekst o naszej wodzie.
Planowane przez ZGK inwestycje w naszej gminie i ich wysoki koszt winny być poprzedzone przyjęciem wieloletniej strategi tej firmy. Wszak koszty odbiją sie na cenie wody i ścieków. A to z kolei odbije się na naszych wydatkach.
W strategii powinniśmy uwzglednić różne aspekty funkcjonowania dostaw wody i utylizacji ścieków. Mój przedmówca wspomniał o zakupie wody we wrocławskim MPWiK. A może w ogóle sprzedajmy naszą spółkę do MPWiK. Za zarobione pieniądze zbudujmy sieci wodociągowe i kanalizacyjne w obszrach gdzie ich brakuje.
A problem opłat adiacenckich, opłat od uzbrojenia działek budowlanych. Może wprowadźmy je wreszcie dla nieruchomości dla których właściciel uzyskał nowe zezwolenie na budowę. Dziś ludzie z poza gminy kupując działke i budując się na niej, w wiekszości nie ponoszą żadnych kosztów jej uzbrojenie. Za uzbrojenie płacimy przede wszystkim MY "starzy mieszkańcy".
Problemów związanych z wodą i jej dostawami jest dużo więcej niż tu wymienione. Pora poważnie o nich porozmawiać.
Budowa nowych ujęć - mozliwe, że konieczna. Ale czy na pewno jest najlepszym wyjściem?
Grom

grom
Posty: 693
Rejestracja: wtorek, 30 marca 2010, 09:15

Re: Siechnice- przyszłość miasta

Post autor: grom »

Ponownie przypominam - 11 marca br. mija termin składania wniosków o dofinansowanie. Na dziś wpłynoł jedynie wniosek SM "Ogrodnik".

2. Informacja o funduszu na inicjatywy społeczne.
W roku 2014 r. władze gminy oddały do dyspozycji Rady Mieszkańców kwotę 41 tys. zł. (tzw. budżet partypacyjny). W związku z powyższym Rada Mieszkańców ogłasza (jak co rok) konkurs na projekty inwestycyjne do zrealizowania na obszarze miasta. Projekty mogą zgłaszać zarówno osoby fizyczne jak i prawne. Mogą one być realizowane n własności publicznej lub prywatnej, muszą mieć charakter ogólnodostępny. Termin zgłaszania projektów (e-meil) mija z dniem 11. 03. br. na adres [email protected]. Zgłoszenie powinno zawierać dane o wnioskodawcy, opis inwestycji, szacunkowy kosztorys, lokalizację, deklaracje partycypacji w inwestycji co najmniej w 50%. Wszelkich informacji o konkursie udziela Grzegorz Roman tel. 602 260 196.
3. W związku z wnioskiem Skarbnika Rada Mieszkańców przyjęła uchwałę o przekazaniu zakupionego w grudniu 2013 roku sprzętu i wyposażenia z funduszu na inicjatywy społeczne, na rzecz MOSiR Siechnice. Sprzęt i wyposażenie może być używane przez jednostkę jedynie dla obsługi boiska „Orlik” w Siechnicach.
4. W związku z wnioskiem Pani Anny Mazurek, przedstawicielki Gminnego Centrum Kultury Rada wskazała jako optymalny dla tegorocznych obchodów "Dni Siechnic" termin 15-16.06.br.
5. Sprawy różne.
a). Przewodniczący poinformował o rozstrzygnięciu przetargu na dokończenie budowy stadionu. Wykonawca ma wejść na teren budowy w lutym br.
b). Pani Jerkiewicz zgłosiła problem przejazdu samochodów ciężarowych przez Siechnice a szczególnie przez ul. Świerczewskiego.
c). Radni pytali dlaczego nie ma programu zajęć dla dzieci na feriach w GCK.
d). Zgłoszono brak świecących lamp na krzyżówce Opolska/Św. Katarzyny na wiadukcie oraz brak tablic informacyjnych na głównych ulicach Siechnic.
e). Pani W. Woźniak pytała co słychać w sprawie budowy nowego ośrodka w Siechnicach.
f). Przewodniczący poinformował o sytuacji "żłobkowej" w gminie. Mamy 7 prywatnych żłobków częściowo z dotacjami gminy, w których nie ma obsady 100%-centowej. Budowa gminnego żłobka może doprowadzić do upadłości część z nich.

GRoman

grom
Posty: 693
Rejestracja: wtorek, 30 marca 2010, 09:15

Re: Siechnice- przyszłość miasta

Post autor: grom »

Informuję uprzejmie, iż w najbliższą środę (12.03.br.), o godz. 17.00 w siechnickim ratuszu (sala posiedzeń - III pietro) odbędzie się kolejne posiedzenie Rady Mieszkańców Siechnic. Głównym tematem posiedzenia będzie podział środków przyznanych w w budżecie 2014 roku na wsparcie inicjatyw społecznych mieszkańców Siechnic.
Do dnia dzisiejszego wpłynęły trzy wnioski:
1. SM "ogrodnik" - budowa chodnika i parkingu,
2. wspólnota mieszkaniowa z pod Św. Katarzyny - rozbudowa placu zabaw,
3. parafia Siechnice - alejka do nowego cmentarza.
Termin składania wniosków mija w dniu 11.03.r. o godz. 15.00. Zapraszamy wszystkich zainteresowanych. wnioski prosimy przesyłać na adres [email protected].
Do podziału jest kwota 41.000 zł
GRoman

mieszkaniec
Posty: 53
Rejestracja: wtorek, 13 grudnia 2011, 08:36

Re: Siechnice- przyszłość miasta

Post autor: mieszkaniec »

Panie Grzegorzu proszę Pana jako przewodniczącego Rady Miasta Siechnice o informację czy prawdą jest jakoby część dzieci ze starszych klas naszej szkoły podstawowej we wrześniu 2014 roku miałaby przejść do pomieszczeń mieszczących się w naszym Gimnazjum? Czy Rada coś na ten temat wie i czy planowana jest jakaś duża debata z udziałem Dyrekcji obu tych placówek, Burmistrza i Rady oraz ewentualnie przedstawicieli Rady Rodziców na temat sytuacji szkolnictwa w Siechnicach i Gminie?

grom
Posty: 693
Rejestracja: wtorek, 30 marca 2010, 09:15

Re: Siechnice- przyszłość miasta

Post autor: grom »

Nie dziwi mnie ta informacja. Już tak było. Nauka w gimnazjum to moze być poczatek. Nie ździwię się jak bedziemy szukać i innych lokalizacji.
Szczególy w poniedziałek.
GRoman

klementyna
Posty: 6
Rejestracja: wtorek, 29 października 2013, 20:58

Re: Siechnice- przyszłość miasta

Post autor: klementyna »

Chyba nie ma co robić problemu. Pani Ania sobie poradzi. Burmistrz przedstawiał ją jako wybitnego fachowca. Poradzi sobie tak , jak z biblioteką, która jest zdemolowana od sierpnia i nic się nie dzieje. Sala do nauki została zlikwidowana, a dzieci wysłane do Gimnazjum. Miały być tam 2 miesiące. Ale szczęśliwi czasu nie liczą.

Radę rodziców zostawcie w spokoju. Od października nie ma protokołów zebrań na stronie szkolnej - chyba nic nie robią. Zresztą mają inne problemy.

grom
Posty: 693
Rejestracja: wtorek, 30 marca 2010, 09:15

Re: Siechnice- przyszłość miasta

Post autor: grom »

W związku z zapytaniem o ewentualność uczęszczania dzieci z klas szóstych do gmachu gimnazjum a nie budynku szkoły podstawowej - nie mam dobrych wieści. To przed czym ostrzegaliśmy władze gminy na przełomie 20010/2011 nadchodzi (można sprawdzić na tym samym wątku).

Sytuacja lokalowa w naszej szkole podstawowej w Siechnicach staje się coraz trudniejsza. Z posiadanych danych wynika niezbicie, iż będzie się ona pogarszać z roku na rok. Tylko w bieżącym roku szkolnym uczęszcza do niej około 610 dzieci.

W kolejnych latach ich liczba będzie szybko rosła. O ile przed rokiem 2007 Siechnicki Obwód Szkolny w roczniku idącym do pierwszej klasy liczył 50/60 dzieci (tj. dwa oddziały szkolne), o tyle już w kolejnych latach liczba tych dzieci zaczęła systematycznie rosnąć.

Dziś, z kolejnych roczników, mieszka w Siechnicach:
1. 2007 – 70 dzieci,
2. 2008 – 104 dzieci,
3. 2009 – 107 dzieci,
4. 2010 – 139 dzieci,
5. 2011 – 107 dzieci,
6. 2013 – 100 dzieci.

Na tak lawinowy przyrost kandydatów na uczniów główny wpływ wywarło;
1. przeniesienie „zerówek” do szkół,
2. wysokiego tempo budowy nowych mieszkań w mieście, a co za tym idzie osiedlanie się na jego terenie nowych mieszkańców posiadających już dzieci,
3. jeden z najwyższych w Polsce wskaźników przyrostu naturalnego wśród miast,
4. gwałtowny rozwój budownictwa mieszkaniowego w ościennych miejscowości, z których dzieci również uczęszczają do naszej szkoły.

Dziś szkoła liczy 28 oddziałów szkolnych (dawniej klas). W poszczególnych rocznikach liczba oddziałów (klas) przedstawia się następująco:
1. klasa „O” – 9 oddziałów,
2. klasa 1 – 5 oddziałów,
3. klasa 2 – 3 oddziały,
4. klasa 3 – 3 oddziały,
5. klasa 4 – 3 oddziały,
6. klasa 5 – 3 oddziały,
7. klasa 6 – 2 oddziały.

W najbliższych latach liczba oddziałów szkolnych będzie sukcesywnie rosła osiągając swoje apogeum w 2020 roku. I tak:
1. w roku 2014/2015 – ok. 30 oddziałów,
2. w roku 2015/2016. – ok. 32 oddziały,
3. w roku 2016/2017 – ok. 36 oddziałów,
4. w roku 2017/2018 – ok. 40 oddziałów,
5. w roku 2018/2039 – ok. 40 oddziałów,

Jednocześnie jak podaje Urząd Statystyczny we Wrocławiu budynek Szkoły Podstawowej w Siechnicach liczy 26 tzw. pomieszczeń szkolnych. W tym tylko 23 sale lekcyjne, jedną salkę do w/f-u i dwa pomieszczenia inne. Nie pełno wymiarowe, w których również odbywają się zajęcia lekcyjne, acz przy pewnych ograniczeniach, np. liczby dzieci.

W latach 2009/2010 roku arch. Zbigniewa Maćkowa przygotował rozbudowaną koncepcje rozbudowy istniejącej szkoły podstawowej. W wyniku jej realizacji szkoła miała mieć 36 sal lekcyjnych, pełno wymiarową halę sportową umożliwiającą jednoczesne prowadzenie zajęć z w/f dla trzech klas, zespół boisk sportowych klasy „Orlik”, stołówkę z możliwością wydawania nawet 200 obiadów oraz aulę. Kompleks ten miał zostać zrealizowany w czterech etapach do 2018 roku. Ustępujący w 2010 roku Burmistrz Siechnic Jerzy Fitek zdążył jeszcze rozpisać przetarg na realizację pierwszego etapu rozbudowy szkoły.

W wyniku wyborów z końca 2010 roku nowo wybrany Burmistrz Pan Milan Usak zrezygnował z wypracowanej koncepcji. Wiosną 2011 roku, mimo protestów, unieważnił trwający przetarg na budowę I etapu. W zamian, jako obiekt czasowy (lekka konstrukcja), dobudował do istniejącej podstawówki dwukondygnacyjny obiekt zawierający 8 klas oraz zapowiedział budowę nowej, drugiej szkoły podstawowej w Siechnicach. Ostatnio Pan Burmistrz zapowiedział, iż niebawem ogłosi konkurs na projekt zapowiadanej nowej szkoły. W Wieloletnim Planie Inwestycyjnym zapisał, iż wyda na ten cel 214 tys. zł (w 2014 roku – 64.000 zł i w 2015 – 150.000 zł).

W aktualnym Wieloletnim Planie Inwestycyjnym, prócz wspomnianego projekty drugie szkoły podstawowej dla Siechnic Pan Burmistrz i radni zaplanowali:
1. w Radwanicach na budowę pełno wymiarowej hali sportowej z widownią 4,833 mln zł (w 2014 – 2.333.000 oraz w 2015 – 2.500.000 zł),
2. w Żernikach Wrocławskich na rozbudowę szkoły, salę gimnastyczną i przedszkole 3,2 mln zł (realizacja do 2015 roku),
3. w Świętej Katarzynie na rozbudowę przedszkola 2.95 mln zł (w 2014 – 2.700.000 zł i w 2015 – 250.000 zł) oraz na projekt rozbudowy szkoły 80.000 zł.

Wiem, że potrzeby innych miejscowości są równie ważne jak potrzeby naszego miasta. Trzeba jednak umieć ważyć interesy i racje. Zarządzanie Gminą to trudna sztuka wyboru. Mam wrażenie, że w wyniki tych dotychczasowych wyborów odbiją się na dzieciach, które w niedalekiej przyszłości uczęszczać będą do naszej siechnickiej podstawówki.

We wspomnianym WPF-ie nie znalazłem wzmianki o środkach na budowę tej przewidzianej do zaprojektowania szkoły w Siechnicach choć horyzont czasowy tego dokumentu zamyka się rokiem 2022.

GRoman

grom
Posty: 693
Rejestracja: wtorek, 30 marca 2010, 09:15

Re: Siechnice- przyszłość miasta

Post autor: grom »

W jednej z podanych tabel (tabela z liczba dzieci) wkradł się błąd. Uciekł 2012 rocznik. Poprawna:
1. 2007 - 70 dzieci,
2. 2008 - 104 dzieci,
3. 2009 - 107 dzieci,
4. 2010 - 139 dzieci,
5. 2011 - 120 dzieci,
6. 2012 - 107 dzieci,
7. 2013 - 100 dzieci.
Podana liczba dzieci dotyczy tylko tych mieszkających i zameldowanych na dzień dzisiejszy w Siechnicach. Do nich należy doliczyć dzieci mieszkające i nie zameldowane, dzieci z pozostałej części Siechnickiego Rejonu Szkolnego oraz część dzieci z Kotowic (które nie chcą uczęszczać do tamtejszej szkoły prowadzonej przez "Caritas").
Dodatkowo sytuacje (precyzyjnego określenia liczby dzieci, które w kolejnych latach rozpocznających naukę w szkole podstawowej w Siechnicach) komplikuje, fakt ciągłego napływu nowych mieszkańców do naszego miasta. Dziś deweloperzy oferują do zakupu w Siechnicach ponad 300 mieszkań. Do tego należy doliczyć co najmniej 200 nowo rozpoczętych lub tych które zostaną rozpoczęte w przyszłym roku. Zdecydowana większość z nich zostanie sprzedana w ciągu najbliższych dwóch lat (rządowy program wsparcia "Mieszkanie dla młodych"). Część kupujących sprowadzi się do Siechnic już z dziećmi.
GRoman

tabaluga
Posty: 13
Rejestracja: środa, 12 marca 2014, 12:42

Re: Siechnice- przyszłość miasta

Post autor: tabaluga »

Szkoła Podstawowa.

Można odpowiedzieć tak, jak Klementyna - trochę cynicznie. Ale myślę, że temat jest poważny, a problem będzie narastał. Szkoła za 2-3 lata będzie liczyć około 700-800 dzieci. Pytanie zasadnicze: Czy obecna dyrekcja ze swoimi wice może prawidłowo zarządzać tak dużą szkołą? Półtora roku daje chyba odpowiedź na to pytanie. Można powtórzyć za Klementyną - czy mieszkańcom nie tylko Siechnic jest to obojętne, co dzieje się z ich tak dużą grupą dzieci. Jeśli tak - to straszne - jeśli nie - należy działać.

Myślę, że należy szczegółowo podsumować ostatnie półtora roku w szkole - bo sprawozdania i plany są tajne. Plan pracy ujawniono po ponad roku.
Pytania należy poukładać działami:
a- remonty
b- zarządzanie - organizacja pracy szkoły
c-współpraca z nauczycielami
d-współpraca z rodzicami
e -praca z dziećmi
f- cechy osobowe kadry zarządzającej
g - współpraca z organami

Pytanie 1.- remonty

Co z biblioteką na poddaszu? W drugiej połowie sierpnia została zniszczona? / rozebrana? i prace ustały. Dlaczego? Rozpoczynając remont - również biblioteki - należy mieć plan, ekipę, a głównie finansowanie. Modernizacja pomieszczenia o powierzchni ok. 130 m2 w takim zakresie z planowanym podłączeniem energetycznym, informatycznym, wyposażeniem, ociepleniem, itp. to koszt min. 200 - 300-400 tysięcy.
Czy dyrektorka rozpoczynając prace miała zgodę gminy jako organu prowadzącego i zabezpieczenie finansowe. Czy zrobiła to bez uzgodnień? I tak miała duże szczęście, że niezabezpieczone grzejniki w zimie nie popękały. Na strychu została goła blachodachówka o "fantastycznych" własnościach izolacyjnych.
Jeżeli remont był bez uzgodnień, zabezpieczeń to jest problem prawny....
Zlikwidowano salę do nauki, a dzieci wysłano do gimnazjum
Co dalej z remontem?

Pytanie 2

Na koniec sierpnia znacznie zmniejszono powierzchnię pokoju nauczycielskiego - zapewne w celu zacieśnienia współpracy nauczycieli. Wiadomo - na mniejszej powierzchni są bliższe kontakty.
Przez długi czas pomieszczenie stało puste. Był tam skład makulatury i nauczanie indywidualne jednego wiadomego dziecka. Makulatura okazałą się ważniejsza od nauczycieli?

pablos89
Posty: 35
Rejestracja: czwartek, 3 marca 2011, 20:39

Re: Siechnice- przyszłość miasta

Post autor: pablos89 »

Witam temat trochę z innej beczki ale nie chciałem zakładać nowego tematu a tutaj sporo ludzi czyta ten temat. Czy jest jakaś możliwość wywarcia presji na rowerzystach którzy notorycznie łamią przepisy? Często w godzinach kiedy mieszkańcy udają się do pracy w okolice strefy ekonomicznej jadąc rowerem nie stosują się do zasad poruszania się po ścieżce rowerowej. Jest tam wystarczająco dużo miejsca a wszyscy jadą ulicą często bez oświetlenia nie trudno o wypadek. Czy ktoś mógłby na tym zapanować nie mówię o mandatach ale może jakieś upomnienia gdyby Straż gminna znalazła odrobinę czasu bo rozumiem ,że przecież mają strasznie dużo pacy ale bezpieczeństwo też jest ważne mogli by trochę przyjrzeć się tej sytuacji. Jak nikt nie kontroluje tego to tak jest

grom
Posty: 693
Rejestracja: wtorek, 30 marca 2010, 09:15

Re: Siechnice- przyszłość miasta

Post autor: grom »

W dniu 12 marca 2014 roku odbyło sie posiedzenie Rady Mieszkańców Siechnic na którym podzielono fundusz inicjatyw społecznych. Poniżej uchwała Rady.

Uchwała nr
Rady Miasta Siechnice
z dnia 12. marca 2014 r.

Na podstawie & 3 załącznika do uchwały Rady Gminy Święta Katarzyna nr XLIV/231/97, z dnia 16 grudnia 1997 roku w sprawie nadania statutu miasta Siechnice Rada Mieszkańców uchwala:

& 1
1. Rada przekazuje kwotę 10.000 zł na wsparcie inicjatywy Parafii Rzymsko Katolickiej w Siechnicach – Budowa ciągu komunikacyjnego łączącego kaplicę cmentarną i nowy cmentarz w Siechnicach przy ul. Prawocińskiej. Środki pochodzą z Funduszu Inicjatyw Społecznych przekazanego do dyspozycji Rady w 2014 r. przez władze Gminy Siechnice.
2. Odpowiedzialnym za wydatkowanie i rozliczenie środków zgodnie z zasadami funkcjonującymi w Urzędzie gminy Rada czyni ks. Stanisława Stelmaszyka.

& 2
1. Rada przekazuje kwotę 3.000 zł na wsparcie Wspólnot Mieszkaniowych z ul. Granicznej 1-13, ul Mieszczńskiej 1-3 – Remont i rozbudowa miejscowego placu zabaw. Środki pochodzą z Funduszu Inicjatyw Społecznych przekazanego do dyspozycji Rady w 2014 r. przez władze Gminy Siechnice.
2. Odpowiedzialnym za wydatkowanie i rozliczenie środków zgodnie z zasadami funkcjonującymi w Urzędzie gminy Rada czyni zarządcę Pana Mateusz Bugaja. .

& 3
1. Rada przekazuje kwotę 3.000 zł na wsparcie MSM „Energetyk” – Remont i rozbudowę placu zabaw placu przy ul. Ciepłowniczej w Siechnicach. Środki pochodzą z Funduszu Inicjatyw Społecznych przekazanego do dyspozycji Rady w 2014 r. przez władze Gminy Siechnice.
2. Odpowiedzialnym za wydatkowanie i rozliczenie środków zgodnie z zasadami funkcjonującymi w Urzędzie Miasta Siechnice Rada czyni prezesa spółdzielni Pana Leszka Piecyka.

& 4
1. Rada przekazuje kwotę 6.000 zł na wsparcie Szkoły Podstawowej w Siechnicach – Budowa szkolnego parkingu rowerowego. Środki pochodzą z Funduszu Inicjatyw Społecznych przekazanego do dyspozycji Rady w 2014 r. przez władze Gminy Siechnice.
2. Odpowiedzialnym za wydatkowanie i rozliczenie środków zgodnie z zasadami funkcjonującymi w Urzędzie Miasta Siechnice Rada czyni dyrektor szkoły Annę Kuczyńską.

& 5
1. Rada przekazuje kwotę 14.750 zł na wsparcie SM „Ogrodnik” – Budowa parkingu przy ul. Ogrodniczej. Środki pochodzą z Funduszu Inicjatyw Społecznych przekazanego do dyspozycji Rady w 2014 r. przez władze Gminy Siechnice.
2. Odpowiedzialnym za wydatkowanie i rozliczenie środków zgodnie z zasadami funkcjonującymi w Urzędzie Miasta Siechnice Rada czyni prezes spółdzielni Panią Annę Madej.

& 6
1. Kwota wsparcia finansowego nie może przekroczyć 50 % kosztów zrealizowanej inicjatywy.
2. Inicjatywa musi być publicznie dostępna po jej zrealizowaniu.
3. Inicjatywa musi zostać zrealizowana zgodnie z obowiązującymi przepisami.
4. zasady wydatkowania środków muszą być uzgodnione z właściwymi służbami gminy Siechnice.


Przewodniczący Rady
Mieszkańców Siechnic

Grzegorz Roman

grom
Posty: 693
Rejestracja: wtorek, 30 marca 2010, 09:15

Re: Siechnice- przyszłość miasta

Post autor: grom »

Przepraszam.
We wczorajszej informacji prezentującej dokonany przez Radę Mieszkańców Siechnic podział środków na wsparcie inicjatyw społecznych w 2014 roku (tzw. budżet obywatelski) wkradł się błąd. "Uciekła" pozycja dotycząca przyznania 5.000 zł na projekt chodnika wraz z oświetleniem w części ul Kolejowej (przy skrzyżowaniu z ul. Opolską). Prawidłowy tekst uchwały brzmi:

Uchwała nr 2/2014
Rady Miasta Siechnice
z dnia 12. marca 2014 r.

Na podstawie & 3 załącznika do uchwały Rady Gminy Święta Katarzyna nr XLIV/231/97, z dnia 16 grudnia 1997 roku w sprawie nadania statutu miasta Siechnice Rada Mieszkańców uchwala:

& 1
1. Rada przekazuje kwotę 10.000 zł na wsparcie inicjatywy Parafii Rzymsko Katolickiej w Siechnicach – Budowa ciągu komunikacyjnego łączącego kaplicę cmentarną i nowy cmentarz w Siechnicach przy ul. Prawocińskiej. Środki pochodzą z Funduszu Inicjatyw Społecznych przekazanego do dyspozycji Rady w 2014 r. przez władze Gminy Siechnice.
2. Odpowiedzialnym za wydatkowanie i rozliczenie środków zgodnie z zasadami funkcjonującymi w Urzędzie gminy Rada czyni ks. Stanisława Stelmaszyka.

& 2
1. Rada przekazuje kwotę 3.000 zł na wsparcie Wspólnot Mieszkaniowych z ul. Granicznej 1-13, ul Mieszczńskiej 1-3 – Remont i rozbudowa miejscowego placu zabaw. Środki pochodzą z Funduszu Inicjatyw Społecznych przekazanego do dyspozycji Rady w 2014 r. przez władze Gminy Siechnice.
2. Odpowiedzialnym za wydatkowanie i rozliczenie środków zgodnie z zasadami funkcjonującymi w Urzędzie gminy Rada czyni zarządcę Pana Mateusz Bugaja. .

& 3
1. Rada przekazuje kwotę 3.000 zł na wsparcie MSM „Energetyk” – Remont i rozbudowę placu zabaw placu przy ul. Ciepłowniczej w Siechnicach. Środki pochodzą z Funduszu Inicjatyw Społecznych przekazanego do dyspozycji Rady w 2014 r. przez władze Gminy Siechnice.
2. Odpowiedzialnym za wydatkowanie i rozliczenie środków zgodnie z zasadami funkcjonującymi w Urzędzie Miasta Siechnice Rada czyni prezesa spółdzielni Pana Leszka Piecyka.

& 4
1. Rada przekazuje kwotę 6.000 zł na wsparcie Szkoły Podstawowej w Siechnicach – Budowa szkolnego parkingu rowerowego. Środki pochodzą z Funduszu Inicjatyw Społecznych przekazanego do dyspozycji Rady w 2014 r. przez władze Gminy Siechnice.
2. Odpowiedzialnym za wydatkowanie i rozliczenie środków zgodnie z zasadami funkcjonującymi w Urzędzie Miasta Siechnice Rada czyni dyrektor szkoły Annę Kuczyńską.

& 5
1. Rada przekazuje kwotę 14.750 zł na wsparcie SM „Ogrodnik” – Budowa parkingu przy ul. Ogrodniczej. Środki pochodzą z Funduszu Inicjatyw Społecznych przekazanego do dyspozycji Rady w 2014 r. przez władze Gminy Siechnice.
2. Odpowiedzialnym za wydatkowanie i rozliczenie środków zgodnie z zasadami funkcjonującymi w Urzędzie Miasta Siechnice Rada czyni prezes spółdzielni Panią Annę Madej.

& 6
1. Rada przekazuje kwotę 5.000 zł na wsparcie inicjatywy – Projekt chodnika wraz z oświetleniem w części ul. Kolejowej (od ul. Opolskiej do rowu melioracyjnego). Środki pochodzą z Funduszu Inicjatyw Społecznych przekazanego do dyspozycji Rady w 2014 r. przez władze Gminy Siechnice.
2. Odpowiedzialnym za wydatkowanie i rozliczenie środków zgodnie z zasadami funkcjonującymi w Urzędzie Miasta Siechnice Rada czyni przewodniczącego Rady Pana Grzegorza Romana.
& 7
1. Kwota wsparcia finansowego nie może przekroczyć 50 % kosztów zrealizowanej inicjatywy.
2. Inicjatywa musi być publicznie dostępna po jej zrealizowaniu.
3. Inicjatywa musi zostać zrealizowana zgodnie z obowiązującymi przepisami.
4. zasady wydatkowania środków muszą być uzgodnione z właściwymi służbami gminy Siechnice.


Przewodniczący Rady
Mieszkańców Siechnic

Grzegorz Roman

grom
Posty: 693
Rejestracja: wtorek, 30 marca 2010, 09:15

Re: Siechnice- przyszłość miasta

Post autor: grom »

NA WEEK END.

SIECHNICE – obraz miasta według rocznika statystycznego „Województwo Dolnośląskie . Podregiony. Powiaty. Gminy”. Stan na 31. grudnia 2012 roku.

1. Powierzchnia.
Powierzchnia Siechnic, od dnia powstania, jest niezmienna i wynosi 15,63 km2 (tj. 1.563 ha). Pod tym względem jesteśmy średnim miastem województwa (50 miejsce na 92 miasta). Większość naszych gruntów położonych jest w widłach rzek Odry i Oławy. Krajobraz tych terenów ma charakter mozaikowy (tj. pola orne, łąki , zbiorniki i cieki wodne przenikają się z lasami). Wchodzą one w skład projektowanego Parku Krajobrazowego „Dolina Odry II”. Podlegają różnym formom ochrony środowiskowej, w tym unijnej (Dyrektywa Ptasia, Dyrektywa Siedliskowa, itd.). Dodatkowo położenie w obszarze wylewów rzek całkowicie wyłącza je z jakiejkolwiek intensywnej działalności ludzkiej.
Tereny zabudowy to obszar około 500 ha. Położone są na południu miasta, wzdłuż drogi krajowej nr 94.
2. Ludność Siechnic to 5.762 osoby. Do tego trzeba dodać kilkaset osób, które zamieszkując, a nie są ujmowani w statystyce (np. zameldowani w innych miejscach).
Gęstość zaludnienia Siechnic to 369 osób na km2, i jest wysoka porównując ją ze średnią gęstości zaludnienia w województwie oscylującą na poziomie 146 osób /km. Porównując ją jednak ze średnią gęstością zaludnienia miast w województwie dolnośląskim (ok. 919 osoby/km) wskaźnik ten jest wyjątkowo niski.
Jesteśmy miastem „młodym”. Potwierdza to klasyczny podział na grupy ludności (w wieku przedprodukcyjnym – 1.132 osoby, produkcyjnym – 4.034 osoby i poprodukcyjnym – 596 osób).
W Siechnicach przewagę mają kobiety (2.962 osoby). Mężczyzn mamy tylko 2.800 osób. Stosunek ten jednak jest wyjątkowo zrównoważony wynosi 105,8 do 100. Średnia wojewódzka w tym wskaźniku to 107,9 kobiety na 100 mężczyzn. Dodatkowo ciekawy jest to, iż o ile w dwóch pierwszych grupach wiekowych nieznacznie dominują mężczyźni (w pierwszej o 20 osób, w drugiej o 42 osoby), o tyle w grupie osób w wieku poprodukcyjnym (65+) dominacja kobiet jest przytłaczająca – na wspomniane 596 osób, aż 424 z nich to kobiety. Może to świadczyć o wyjątkowo trudnych warunkach pracy w siechnickich zakładach w przeszłości (nad umieralność mężczyzn).
3. Ruch naturalny ludności w 2012 roku.
W roku 2012 w Siechnicach zawarto 31 małżeństw i urodziło się 85 dzieci. Zmarło 54 osoby, w tym troje niemowląt. Przyrost naturalny w roku 2012 to 31 osób. Przekładając te wielkości naturalne na wskaźniki (na 1000 mieszkańców) wygląda to następująco:
- małżeństwa – wskaźnik 5,5 promila, wskaźnik lekko powyżej średniej wojewódzkiej (5,2),
- urodzenia żywe – wskaźnik 15,1 promila, najwyższy wskaźnik w województwie (średnia 9,3) żywotnie świadczący o boomie dziecięcym w naszym miasteczku,
- zgony – wskaźnik 9,6 promila, lekko poniżej średniej wojewódzkiej (10,4), dobrze świadczący nie tyle o zdrowotności siechnickich emerytów ile o dynamicznym przyroście nowych mieszkańców.
- zgony niemowląt – wskaźnik 35,3 promila, absolutny dramat – wskaźnik wojewódzki to zaledwie 6,3 promila. Albo to zbieg nieszczęśliwych wydarzeń albo dramatyczny spadek jakości opieki medycznej na terenie miasta. Sprawa powinna być wnikliwie zbadana. Rok 2013 już się skończył, ciekawe czy ta wysoka śmiertelność utrzymała się w jego trakcie,
- przyrost naturalny – wskaźnik 5,5 promila, najwyższy wskaźnik w województwie. Jedynie Jelcz-Laskowice ma zbliżony (5,2). Tylko 19 miast na Dolnym Śląsku notuje dodatni przyrost naturalny. Najwyższy wskaźnik ujemny ma miasteczko Niemcza – sięgnął o – 10,5 promila. Wskaźnik wojewódzki to (– 1,1) promila. Nasz region się wyludnia.
- główne przyczyny zgonów na naszym obszarze to choroby układu krążenia (3,3 promila) i nowotwory (2,0 promila).
4. Rynek pracy
W Siechnicach pracuje 2.181 osób (w tym 850 kobiet), w tym najwięcej jest zatrudnionych w sektorze „Przemysł i budownictwo” (929 osób). Wysoka liczba miejsc pracy dobrze świadczy o kondycji gospodarczej naszego miasta i o całkowitym wyrównaniu ubytków miejsc pracy powstałym po likwidacji części siechnickich zakładów (początek lat dziewięćdziesiątych- Huta, Instytut Zootechniczny) lub ich restrukturyzacji w minionych latach (Kogeneracja, Ogrodnictwo).
Wskaźnik ”Bezrobotni w gminie Siechnice w 2012 r.” wskazujący na liczbę 473 osób (w tym 252 kobiet) zarejestrowanych osób dla całej gminy, jest w stosunku do całości województwa, umiarkowanie optymistyczny. Jednak pozostałe gminy graniczące z Wrocławiem mają w tej dziedzinie mniejsze problemy.
5. Infrastruktura komunalna.
Wodociągi i kanalizacja.
Niestety sposób gromadzenia i przedstawiania danych w tej dziedzinie daje niewielkie szanse na określenie poziomu obsługi mieszkańców. Ani łączna długość sieci wodociągowej (17,2 km), czy sieci kanalizacyjnej (22,4 km), ani też liczba przyłączy do budynków (wodociągowych – 539 i kanalizacyjnych 509) nie pozwalają na wyciągnąć wniosków co do powszechności zaopatrzenia w wodę i odbiór ścieków w Siechnicach.
Pewne wnioski można wysnuć jedynie z danych określających roczne zużycie wody przez statystycznego mieszkańca Siechnic. Liczba ono 38,3 m3, to więcej niż statystyczny mieszkaniec województwa (31,6 m3), ale daleko mniej niż mieszkaniec Wrocławia (42,4 m3).
Pozostałe media.
W kwestiach zużycia gazu, energii elektrycznej i produkcji odpadów rocznik statystyczny oferuje jedynie dane generowane na poziomie powiatów. I tak przeciętny mieszkaniec naszego powiatu (Wrocławski Ziemski) rocznie zużywa 141,8 m3 gazu (mieszkaniec województwa 118 m3, Wrocławia 172,2 m3)), 998,3 kwh energii elektrycznej (województwa 770,6 kwh, Wrocławia 866,6 kwh) oraz produkuje 200 kg śmieci (województwa 213,6 kg, Wrocławia 272,7 kg).
Wskaźniki te wyraźnie pokazują, iż przeciętny poziom życia w Siechnicach jest wyższy niż średnia w województwie ale zdecydowanie niższy niż we Wrocławiu.
Zasoby mieszkaniowe.
W Siechnicach w 2012 roku było 2.558 mieszkań. Przeciętne mieszkanie składało się z 4,26 izby (wskaźnik wojewódzki to 3,85 izby). Zamieszkiwało w nim 2,25 osoby (województwo to 2,66 osoby na mieszkanie) co powodowało, że na jedną izbę przypadało około ½ osoby (0,53 osoby, w województwie 0,69 osoby). Przeciętne mieszkanie w Siechnicach liczyło 66,9 m2 (w województwie 71,9 m2) i na jednego zamieszkującego w nim przypadało 29,7 m2 (w województwie 27,0 m2).
Rok 2012 był kolejnym rokiem boomu budowlanego w Siechnicach. Oddano w nim do użytku 146 mieszkań o 440 izbach (tylko 28 z nich to były domki jednorodzinne). Przeciętna powierzchnia tych nowych mieszkań to 66,1 m2.
Przeciętne mieszkanie w Siechnicach nie należy do dużych i znajduje się w budynku wielorodzinnym. Jednak warunki zamieszkiwania w nich są lepsze niż przeciętna w województwie. Nowe budynki są w pełni wyposażone w media, i usytuowane w więcej niż przyzwoitym otoczeniu. Ze względu na niewielka liczbę zamieszkujących je osób, oferują dość znaczna powierzchnię przypadającą na zamieszkującego.
6. Edukacja
Szkolnictwo.
W Siechnicach w 2012 roku funkcjonowała jedna szkoła podstawowa o 28 pomieszczeniach szkolnych. Funkcjonowało w niej 16 oddziałów (rocznik nie uwzględnia zerówek). Uczęszczało do niej 357 uczniów (w tym 194 dziewczęta). Absolwenci to 41 osób.
W Siechnicach funkcjonowało jedno gimnazjum o 26 pomieszczeniach szkolnych. Funkcjonowało w nim 18 oddziałów i uczęszczało do niego 340 uczniów (w tym 158 dziewcząt). Szkołę opuściło 106 absolwentów.
Rocznik nie podaje danych dotyczących jakości kształcenie. Dotkliwy jest szczególnie brak zbiorczych danych dotyczących końcowych egzaminów w poszczególnych typach szkół.
Na terenie Siechnic nie ma niestety szkoły wyższego szczebla. Daje się szczególnie zauważyć brak zawodówki.
Wychowanie przedszkolne.
Rocznik podaje, iż w Siechnicach w 2012 roku były tylko dwie placówki przedszkolne o łącznie 200 miejscach. Funkcjonowało w nich łącznie 16 oddziałów (w tym 8 przedszkolnych) a uczęszczało do nich 376 dzieci (w tym 196 dzieci przedszkolnych).
Sposób zbierania danych i ich generowania w tej dziedzinie jest fatalny. Rocznik pomija kompletnie placówki prywatne oraz nie określa jednoznacznie dzieci „Zerówkowych” (376 dzieci to 196 przedszkolaków i 180 zerówkowiczów).
7. Opieka zdrowotna, Pomoc społeczna, Żłobki i kluby dziecięce.
Rozdziały poświęcony tym dziedziną oferują dane agregowane na poziomie powiatów. W związku z tym nie da się w oparciu o nie przedstawić sytuacji w tych dziedzin życia społecznego na poziomie gmin.
8. Sport.
Sytuacja jak wyżej.
9. Kultura.
Na terenie Siechnc funkcjonowała jedna biblioteka publiczna, o księgozbiorze liczącym 20.400 tytułów. Korzystało z niej 1.139 osób. Łącznie wypożyczyły one 16.500 książek, tj, przeciętnie 14,5 tytułu na osobę. Dane te świadczą o trudnej sytuacji siechnickiej biblioteki. Mały księgozbiór, częściowo przestarzały, brak zakupów, brak usług z zakresu mediateki, brak kawiarenki i czytelni z prawdziwego zdarzenia. Szkoda istnieją w tej dziedzinie znaczne potrzeby (młodzież i młodzież ucząca się).
Istniejący w Siechnicach hotel oferował w 2012 r. 220 miejsc. Z noclegów skorzystało 1184 osoby (1.692 dniówek hotelych). Już an pierwszy rzut oka widać, że coś tu nie gra.
W Siechnicach nie ma kina.
10. Drogi publiczne, Wypadki, zarejestrowane pojazdy.
Dane generowane na poziomie powiatów.
11. .Targowiska.
Jak wyżej.
12. Finanse publiczne.
Dochody budżetu gminy Siechnice.
Łączny dochód naszej gminy w 2012 r. wyniósł prawie 65 mln zł (64.924.500 zł).
Dochody własne w kwocie ok. 47 mln zł stanowiły 72,5 % całości dochodów gminy. Dotacje celowe z budżetu państwa to kwota ok. 4 mln zł (tj. 6,2 % dochodów). Zaś subwencja ogólna z budżetu państwa to ok. 11 mln zł (tj. 16,8 % dochodów).
Na dochody własne w 2012 roku składały się:
- udziały w podatkach stanowiących dochód budżetu państwa w kwocie ok. 15 mln zł, w tym podatek od osób fizycznych w kwocie 14.237.900 zł oraz od osób prawnych w kwocie 848.300 zł.
- podatek od nieruchomości w kwocie ok. 17 ,5 mln zł (tj. 17.427.000 zł).
- podatek rolny w kwocie ok. 1mln zł (tj. 1.079.700 zł).
- podatek od środków transportu w kwocie ok. 320 tys. zł.
- podatek od czynności cywilno-prawnych w kwocie 1.245.200 zł.
- opłaty skarbowej – śladowy dochód w wysokości 55 tys.zł.
- dochodów z majątku gminy (przede wszystkim sprzedaży) w kwocie ponad 3 mln zł (tj. 3.373.900 zł).
- oraz wpływów z usług w kwocie 1.380.300 zł.
Dotacje celowe z budżetu państwa w 2012 r. to:
- dotacje na zadania zlecone z zakresu administracji rządowej w kwocie 2,7 mln zł.
- dotacje na zadania własne gminy (przede wszystkim inwestycje) w kwocie 1.276.000 zł.
Subwencja ogólna w 2012 roku, w większości składała się z dotacji na funkcjonowanie gminnej oświaty, która wyniosła niecałe 11 mln zł (tj. 10.824.100 zł).
Dokonując sumarycznej oceny stanu dochodów gminy w 2012 roku należy wspomnieć, iż jesteśmy jedną z najbogatszych gmin naszego województwa (w nieformalnym rankingu dochodów per capita zajęliśmy 22 miejsce w regionie (na 166 gmin). Mamy niezwykle wysoki poziom dochodów własnych przekraczający 70 % całości wpływów. Te wysokie dochody mają korzystna strukturę i są powtarzalne rok do roku. Opierają się na podatku dochodowym od osób fizycznych (ok. 22 % dochodów) i podatku od nieruchomości (ok. 27 % dochodów). Łącznie te dwa źródła dochodów stanowią prawie 50 % gminnych wpływów. Dodając do tego obligatoryjne wpływy z budżetu państwa w kwocie ok. 13,5 mln zł (ok. 21 % budżetu) mamy pewne corocznie 0k. 70 % wpływów.
Martwi na przyszłość wygasanie dochodów ze sprzedaży mienia gminnego. Stanowiły one świetne uzupełnienie budżetu. Widzę jednak możliwości pozyskania nowych zasobów.
Zdecydowanie źle wygląda pozyskiwanie dotacji celowych na inwestycje gminne. Kwota niecałe 1,2 mln zł to porażka. Jesteśmy w środku realizacji dotacji unijnych, nasza gmina ma przyznane tytuły inwestycyjne. Małe wpływy z tego tytułu świadczą o zapaści w realizacji tych zadań.

Wydatki.
W roku 2012 wydatki naszej gminy były prawie zbieżne z dochodami (stanowiły 98,8 % dochodów).
Poszczególne wydatki to:
- rolnictwo i łowiectwo – ok. 520 tys. zł,
- transport i łączność – ok. 4,8 mln zł,
- gospodarka mieszkaniowa – ok. 6,3 mln zł,
- administracja publiczna – ok. 6,2 mln zł,
- oświata i wychowanie - 24.4 mln zł,
- ochrona zdrowia – 583 tys. zł,
- pomoc społeczna – 5 mln zł,
- gospodarka komunalna i ochrona środowiska – 5,4 mln zł,
- kultura i ochrona środowiska – 1,5 mln zł,
- kultura fizyczna – 4,4 mln zł.
Struktura wydatków naszej gminy wyraźnie wskazuje na dominacje wydatków oświatowych, stanowią one już 40 % gminnych wydatków. Jest to tym bardziej niepokojące, iż nie pozostają one w żadnym związku z dotacją państwową na oświatę, która założeniu miała pokrywać koszty utrzymania oświaty (wszak oświata to zadanie zlecone z ustawy). Dziś dotacja państwowa to tylko 44,4 % gminnych wydatków na oświatę. Dalsze inwestycje w oświacie powinny być szczególnie ostro weryfikowane pod względem przyszłych kosztów funkcjonowania całego systemu oświatowego.
Rosną również wydatki na administracje publiczną. Wydatki te zajmują już trzecią pozycje w budżecie gminy i zrównują się z nieznacznie wyprzedzającymi je wydatkami na gospodarkę komunalną. Dziś wydatki na urząd gminy stanowią już 9,6 % budżetu. Powszechnie przyjmuje się, że przekroczenie 10 % świadczy o skrajnie drogiej administracji w gminie.
Niepokoją spadające wydatki inwestycyjne naszej gminy. Złote nie tak dawne czasy (burmistrza Jerzego Fitka) gdy wydawaliśmy rocznie powyżej 30 % budżetu na inwestycje, minęły. Potrzeby jednak zostały.
13. Dochody i wydatki budżetu gminy na jednego mieszkańca w 2012 roku.
Pomimo nadal wysokich dochodów pozycja Siechnic w województwie Dolnośląskim pod względem dochodów na 1 mieszkańca ulega obniżeniu. W 2012 roku uplasowaliśmy się na 15 pozycji (dochód 3.800 zł/mieszkańca). Lepiej było w zakresie dochodów własnych tu sklasyfikowani zostaliśmy na miejscu 10 (dochód 2.756 zł/mieszkańca). Dane te kolejny raz świadczą o spadającej aktywności naszej gminy w pozyskiwaniu dotacji zewnętrznych na inwestycje własne.
14. W 2012 roku na terenie Siechnic było zarejestrowanych w REGONIE 583 podmioty gospodarcze. Był to kolejny rok wzrostu ich ilości.
Poszczególne branże to:
- rolnictwo – 4,
- przemysł – 56,
- budownictwo – 72,
- handel – 162,
- transport – 29, zakwaterowanie i gastronomia – 13,
- informacja i komunikacja – 27,
- obsługa rynku nieruchomości – 29,
- działalność naukowa i techniczna – 61.

Zachęcam do lektury i dyskusji nad materiałem.
GRoman

ODPOWIEDZ