Siechnice- przyszłość miasta

Dyskusje na temat strony internetowej miasta, propozycje nowych działów.
grom
Posty: 693
Rejestracja: wtorek, 30 marca 2010, 09:15

Re: Siechnice- przyszłość miasta

Post autor: grom »

Problemy z wjazdem od południa do Wrocławia narastają od lat i jak na razie nie widać w pełni skutecznej metody ich rozwiązania. Tym bardziej, iż ruch narasta: zarówno autostradowy (równoleżnikowy) jak i do i przez Wrocław (południkowy). Wydawało się, że budowa Obwodnicy autostradowej i nowego węzła na autostradzie obniży napięcie na tym wielkim skrzyżowaniu. Trochę sytuację na Bielanach i na ul. Karkonoskiej złagodziło ale problemu nie rozwiązało. Wzrost ruchu, który nastąpi w najbliższych latach pewnie da się nam znowu we znaki.
Co sie proponuje od lat:
1. Dołożenie po jednym pasie w obu kierunkach do A-4.
2. Separację ruchu na A-4 na ruch tranzytowy (nowy odcinek A-4 od Kątów do Żórawiny) i ruch do Wrocławia. Tzw. wyprostowanie autostrady.
Przebudowa węzła Bielańskiego, tak aby zwiększyć jego przepustowość.
4. Dodanie po jednym pasie w obu kierunkach do ul. Karkonoskiej.
5. Przebudowa skrzyżowania ulic Karkonoskiej i Zwycięskiej na bezkolizyjne (ul. Zwycięska wiaduktem nad ul. Karkonoską).
Jak widać pomysłów jest dużo, wszystkie maja jedną wadę - Wszystkie sa niezmiernie drogie.
Które i w jakiej kolejności zostaną zaaplikowane to już decyzja zarządców (Państwowej Dyrekcji Generalnej i władz Wrocławia).
Grom

maciek.wroclaw
Posty: 279
Rejestracja: środa, 20 stycznia 2010, 16:51

Re: Siechnice- przyszłość miasta

Post autor: maciek.wroclaw »

Panie i Panowie, stwierdzam jednoznacznie, że posty w tym temacie są nagminnie moderowane, tak, żeby było wygodnie jednej ze stron. Nie mamy państwa policyjnego, dlaczego nie można napisać czego się chce. Administrator lub moderator non stop ingerują w to co inni napiszą. Mam podejżenia, że moderator pracuję na zlecenie pewnej osoby (dla mojej wiadomości lub na priv). Tak samo jak z osiedlem Ala......tu, ma być tylko tak jak oni chcą, dziwna polityka.

math
Posty: 7
Rejestracja: piątek, 27 stycznia 2012, 17:45

Re: Siechnice- przyszłość miasta

Post autor: math »

Podejżenia?

obserwatorgminny
Posty: 99
Rejestracja: środa, 27 lipca 2011, 09:24

Re: Siechnice- przyszłość miasta

Post autor: obserwatorgminny »

Podsumował Gminny Moderator maciek.wroclaw......najpierw poczytaj swoje banialuki a następnie zabieraj głos na forum.Byle z sensem.

kissmyass

Re: Siechnice- przyszłość miasta

Post autor: kissmyass »

Tralaaaaaa i znów jestem :)
post założony dla tych wszystkich którzy są przeciwko mnie SNC ! :mrgreen:

kissmyass

Re: Siechnice- przyszłość miasta

Post autor: kissmyass »

math pisze:Podejżenia?
tak żeby nie było podejrzeń

dlaczego admin wcześniej tego nie poprawił ? ale za to wszelkie błędy groma poprawia od ręki ?

math
Posty: 7
Rejestracja: piątek, 27 stycznia 2012, 17:45

Re: Siechnice- przyszłość miasta

Post autor: math »

Nowa forma użalania się? hihiih
Nowe konto z wymowną nazwą i mini wypowiedź.

grom
Posty: 693
Rejestracja: wtorek, 30 marca 2010, 09:15

Re: Siechnice- przyszłość miasta

Post autor: grom »

Panie Maćku.... proszę o jasne wyrażenie kwestii. O co chodzi?
Prowadzę ten wątek sam od roku. Założyłem go i cieszę się, że jest zdecydowanie najczęściej czytanym wątkiem na tym forum. Trochę mi żal, że mało osób na nim pisze. Bardzo liczę, że w najblizszym czasie przybieże on charakter bardziej dyskusyjny.
Na wątku prezentuję swoje poglądy i swój zasób wiedzy na dany temat. Nie reprezentuję tu niczyich racji. Podnosząc jakiś problem staram się pokazać jego złożoność a nie na atakować (zwłaszcza na ślepo). Nie reprezentuję na nim niczyich innych poglądów tylko swoje. Staram się (tak jak to robię już kilkadziesiąt lat) inspirować, podrzucać pomysły, proponować rozwiązania, wyrażać opinię, wspierać w uzyskiwaniu dotacji, itp. Są to na ogół działania niewładcze. Od prawie dwudziestu lat nie pełnię rzadnej funkcji gminnej (np. radnego). Nigdy też nie pracowałem w naszej gminie. Choć wiele spraw i sposobów ich załatwiania przez władze gminy (te i poprzednie) mi się nie podoba to nie toczę wojen. W dzisiejszym systemie sprawowania władzy w gminie nie wygra się ich. Lepiej szukać kompromisu.
Czasami angażuję się w akcje osobiście. Robię to jednak zawsze pod własnym nazwiskiem i na własną odpowiedzialność. Zawsze wtedy robię to z mieszkańcami, którym ufam (np. uzyskanie praw miejskich, przeniesienie gminy, budowa Wschodniej Obwodnicy Wrocławia, itd.). Teraz chcę się zaangażować w uzyskanie przez Siechnice nowej siedziby naszej służby zdrowia.
Nie wiem kto jest moderatorem tego wątku. Osobiście nie należę też do grona znajomych założyciela portalu.
Nie wiem czy i na ile jest on cenzurowany. Mam nadzieję, że nie jest. Osobiscie nie sprawdzam, czy ktoś zmienie moje wpisy. Rzadko czytam je po kilku dniach. Zreszta staram się by w nich było jak najmniej ocen a jak najwięcej informacji. Teksty postów piszę bezposrednio w wątku, nie zapamiętuję ich sobie w innym miejscu. Trudno wiec byłoby mi sprawdzić czy ktoś dokonał jakiejś korekty mojego wpisu.
Pisanie bezpośrednie na wątku powoduje, że w tekście jest sporo błedów. Nigdy nie byłem mocny z ortografii, itp. rzeczy. Wychodzę z założenia, że to jest internet i trochę błędów jest dopuszczalne.
Jeśli jest jednak tak, że ktoś (moderator) ingeruje w nasze pisanie na wątku, to niech się z tym ujawni. Najlepiej pokazując ile razy ingerował i jakie zdjął lub zmienił treści.
Jeśli (?) miał Pan Panie Moderatorze odwagę zdejmowąć i poprawiać nasze posty bez naszej wiedzy i bez zaznaczania tych ingerencji w postach to miej się Pan teraz odwagę do tego przyznać.
G.Roman

grom
Posty: 693
Rejestracja: wtorek, 30 marca 2010, 09:15

Re: Siechnice- przyszłość miasta

Post autor: grom »

W ostatnich dniach ukazał się nowy rocznik statystyczny naszego regionu:
„Województwo Dolnośląskie. Podregiony. Powiaty. Gminy”. Zawiera on szereg danych obrazujących sytuację w gminach i powiatach na koniec 2010 roku. Lektura jest ciekawa, choć w wielu wypadkach podawane dane nie najlepiej obrazują sytuacje w poszczególnych sferach społecznych i gospodarczych. Wskaźniki często są przestarzałe, niektórych brak.
Nasza gmina i miasto wypada w tych zestawieniach coraz korzystniej. Widać wyraźnie iż jej tempo rozwoju należy do najwyższych w województwie. Są jeszcze sfery zaniedbane, ale ubywa ich z roku na rok.
I. Organizacja województwa
Radni gmin – liczba radnych jest uzależniona od ilości mieszkańców. Nasza gmina ma ich 15. Należymy do tych nielicznych gmin gdzie liczba pań wyraźnie przewyższa w radzie liczbę panów. Jest ich aż 10. Nasi radni statystycznie są (na tle innych gmin) bardzo dobrze wykształceni – aż ośmioro z nich posiada wyższe wykształcenie, pozostali (7 osób) ligitymuje się wykształceniem średnim. Są też ludźmi w sile wieku, aż 12 z nich mieści się w przedziale wiekowym 29-59 lat.
II. Powierzchnia i ludność
Powierzchnia - nasza gmina z 99 km2 zajmuje 88 miejsce w województwie (na 166 gmin). Jest więc w środku stawki.
Ludność – gmina liczy 15.735 mieszkańców (w tym 4.403 mieszkańców Siechnic). Daje jej to wysokie 44 miejsce w województwie. Mamy przewagę kobiet (8.1250). W gminie na jednego mężczyznę przypada aż 109 kobiet, jest to dokładnie tyle ile średnio w województwie. W mieście Siechnice sytuacja jest lepsza, już tylko 106 kobiet przypada na 100 mężczyzn. Nasza gmina jest gęsto zaludniona na 1 km2 przypada w niej 159 mieszkańców. Daje to jej wysokie 33 miejsce w województwie.
Ludność w wieku produkcyjnym i nieprodukcyjnym
Populacja naszej gminy należy do najmłodszych w województwie. Na 100 osób w wieku produkcyjnym przypada u nas tylko 48 w wieku nieprodukcyjnym. Zajmujemy w tym wskaźniku bardzo wysokie 8 miejsce w województwie. Jeszcze lepsza sytuacja pod tym względem panuje w Siechnicach. Tu na 100 osób w wieku produkcyjnym przypada tylko 41 w wieku nieprodukcyjnym. Jest to drugie po Jelcz-Laskowicach miejsce w województwie.
Ruch naturalny ludności
W 2010 roku w naszej gminie zawarto 101 małżeństw, w tym w mieście 43. W przeliczeniu na populację (na 1.000 mieszkańców) wskaźnik ten wyniósł w gminie 6,6 małżeństwa, w mieście był dużo wyższy i wyniósł aż 10,3 małżeństwa. Urodziło się nam w gminie 207 dzieci, w tym w mieście 89. Oznacza to iż w gminie urodziło się 13,5 dziecka na 1.000 mieszkańców, a w mieście aż 21,2 dziecka na 1.000 mieszkańców. Po odliczeniu zgonów (w gminie zmarło 116 osób, w tym w mieście 39) wskaźnik przyrostu naturalnego dla całej gminy wyniósł 6 promili. Pod tym względem gmina znalazła się na rewelacyjnym 3 miejscu w województwie. Jeszcze lepiej wygląda sytuacja w mieście Siechnice. Tylko 80 gmin ma dodatni przyrost naturalny w naszym województwie. Tu przyrost naturalny wyniósł 11,9 promila i był najwyższy w województwie. Ba, w kategorii miast był najwyższy w Polsce. Chwalebne jest również to, że w 2010 roku w mieście nie zmarł ani jeden noworodek.
Migracje
Równie korzystnie w 2010 roku prezentowała się w naszej gminie kwestia migracji. Ma ona wybitnie dodatnie saldo migracyjne. W gminie osiedliło się w 2010 roku aż 724 osoby, z tego aż 337 w mieście. Wyprowadziło się od nas 202 osoby, z tego z miasta tylko 63. Tak więc saldo migracji (Ci co przybyli minus Ci co wyjechali) wyniosło dla gminy 522 osoby, w tym dla miasta aż 274. W przeliczeniu do liczby mieszkańców nasza gmina ma najkorzystniejsze saldo migracyjne w województwie. Jeszcze lepiej wygląda to z punktu widzenia miasta, które jest tu absolutnym liderem. Tym bardziej, że 52,5 % tego przyrostu gmina zawdzięcza miastu.
Podsumowując te dane demograficzne trzeba wyraźnie podkreślić iż sytuacja gminy jest z roku na rok lepsza. Zamieszkująca ją populacja jest statystycznie coraz młodsza, prężna demograficznie (rodzi się dużo dzieci) i atrakcyjna dla nowych osiedleńców, którzy gremialnie przenoszą się do niej. Szczególnie istotna jest tu rola miasta Siechnice, które dysponując tylko niecałymi 28 % ludności dały aż 49,5 % przyrostu populacji.
III. Rynek pracy
Pracujący w 2010
Podane dane dotyczą tylko całych gmin. Nasza gmina dysponuje 3.021 miejscami pracy, w tym 1.267 miejscami dla kobiet. W rolnictwie, leśnictwie... – 265 miejscami; w przemyśle i budownictwie 1.138 miejscami; w handlu i usługach – 872 miejscami; w finansach – 21 miejscami; i w pozostałych usługach - 725 miejscami. Pod tym względem zajmujemy bardzo wysokie 35 miejsce w województwie. Ten wskaźnik pokazuje jak dalekowzroczną była decyzja o budowie gminnej strefy gospodarczej w Siechnicach.
Bezrobocie
W 2010 roku bezrobociem w naszej gminie dotkniętych było 408 osób, najwięcej w wieku 25-34 lata aż 119 osób oraz z wykształceniem podstawowym – 129 osób. Jak na nasze województwo to wskaźnik bezrobocia był u nas w 2010 bardzo niski.
Infrastruktura komunalna. Mieszkania
Wodociągi i kanalizacja w 2010 roku
Niestety dane podane w roczniku nie pozwalają ocenić jaki procent mieszkańców posiada dostęp do danej sieci. Podają długość poszczególnych sieci, liczbę przyłączeń do budynków, zużycie wody i liczbę odprowadzonych ścieków. Dane te nie obrazują jednak sytuacji przeciętnego mieszkańca. Jedynie kolorowa tabelka obrazująca w przedziąłach „korzystających z instalacji wodociągowej w %” podaje, że nasza gmina mieści się pomiędzy 88,8 a 93,3 % dostępności. Świadczy to, o tym że urząd posiada dane % ale ich nie publikuje.
Ciekawie przedstawiają się dane dotyczące mieszkalnictwa. Nasza gmina na konie 2010 roku posiadała 5.835 mieszkań, z tego w Siechnicach 2.185. Przeciętna liczba izb w mieszkania w gminie wynosiła 4,23 izby (w mieście 3,19 izby). Liczba osób na 1 mieszkanie w gminie wynosiła 2,7 osoby, w mieście tylko 2,02 osoby. Natomiast liczba osób przypadająca na jedno mieszkanie była podobna, w gminie 0,64 osoby, w mieście 0,63 osoby. Interesujące są również dane dotyczące powierzchni użytkowej mieszkań. W Gminie przeciętne mieszkanie miało 96,4 m2 powierzchni użytkowej (na jednego mieszkańca przypadało 35,7 m2). W mieście przeciętne mieszkanie było mniejsze. Jego powierzchnia wynosiła tylko 62,8 m2 a na jednego mieszkańca przypadało tylko 31,1 m2.
W danych tych wyraźnie odbija się specyfika zabudowy poszczególnych części naszej gminy. Gmina jest jednorodzinna, miasto Siechnice to zabudowa wielorodzinna. Stąd w gminie większe mieszkania. Jedynym wskaźnikiem, który nie jest do końca zrozumiały to wskaźnik liczby mieszkańców przypadających na jedno mieszkanie w mieście (2.02 osoby). Może on być niższy niż w gminie ale nie aż o 0,7 osoby. Prawdopodobnie ta różnica pomiędzy gminą a miastem (0,7 osoby na mieszkanie razy nowe mieszkania – około 1.000) to wielkość populacji, która w mieście mieszka ale się jeszcze na konie 2010 roku nie zameldowała.
W 2010 roku oddano do użytku na terenie gminy 454 mieszkania (przeciętnie o powierzchni 88,3 m2), w tym w mieście aż 224 (przeciętnie o powierzchni 63,3 m2). W tym mieszkań indywidualnych wybudowano w gminie 165, a w mieście tylko 16.
Grom
Cdn.

Sołtys
Posty: 18
Rejestracja: poniedziałek, 28 lutego 2011, 16:42

Re: Siechnice- przyszłość miasta

Post autor: Sołtys »

Ta jojta co mojo patrzłko widziejo?! Siechnice jako gmina miejsko-wiejska się rozwijo!
Nie no tak na poważnie to hahahahahahahahahahahaahahahahahahaahahah :D
To był kolejny mały joke ;)
Przedmówca popełnił w swoim eseju kilka błędów.
Po za tym kupię tlenu, helu i pyrek :)

A tak po za tym to Siechnice nie zamierzają się dołączyć do MIASTA Wrocław?
Prędzej czy później i tak Wrocław rozszerzając się wchłoną Siechnice i jest to zjawisko powszechne na całym świecie. :)

Awatar użytkownika
Zorro
Posty: 15
Rejestracja: poniedziałek, 28 lutego 2011, 16:21
Lokalizacja: Brzęczyszczykowo Górne

Re: Siechnice- przyszłość miasta

Post autor: Zorro »

Kolega nade mną ma racje, lecz proces wchłonięcia przez Wrocław Siechnic będzie jeszcze trwał wiele lat, gdyż Wrocław w tym momencie szybciej i lepiej rozwija się od strony AOW - może jak dojdzie za 10 lat wschodnia to wyciągnie rejon Siechnic. Aczkolwiek nie jestem zwolennikiem tego by tak właśnie się stało.

Jedna kwestia mi się nie podoba. Stwierdzanie, że Siechnice są miastem. Ludzie zrozumcie, że do tego jeszcze daleko. Jak już kolega wyżej wspomniał posiadacie prawa miejsko-wiejskie i patrząc na aktualną liczbę ludności skłaniacie się bliżej słowa "wiejska". Nie podoba mi się fakt, że tak mocno próbujecie Siechnice przyrównać do miasta, gdyż jest to co najmniej niepoprawne i śmieszne sformowanie.

Polecam. Więcej realizmu, a mniej samouwielbienia

atomowiec
Posty: 50
Rejestracja: wtorek, 17 maja 2011, 07:21

Re: Siechnice- przyszłość miasta

Post autor: atomowiec »

Zorro i Sołtysie, mocno się mylicie. Nie czytaliście strategii rozwoju miasta Wrocławia, a jest tam wyraźnie zapisane że miasto będzie przeciwdziałać zjawisku tzw. rozłażeniu się. Co do praw to mogą być one albo wiejskie albo miejskie. Nie ma czegoś takiego jak prawa miejsko - wiejskie w odniesieniu do miejscowości. Siechnice jako miejscowość posiadają prawa miejskie, a gmina Siechnice jest gminą o charakterze miejsko -wiejskim. Nadanie praw miejskich nie bierze się z czapki, i skoro Siechnice takowe zyskały to musiały spełnić szereg obwarowań.
A tak na marginesie, najwyższy w Polsce przyrost naturalny, a szkoła podstawowa tylko jedna, przedszkole które nie jest w stanie przyjąć nawet części dzieci i kiełbasa wyborcza w postaci bajki o żłobku. Zamiast oddawać parter ratusza dla policji można było mały żłobek zrobić. Policja z Wrocławia do nas dojedzie a dziecka we wrocławskim żłobku nie zostawimy.

grom
Posty: 693
Rejestracja: wtorek, 30 marca 2010, 09:15

Re: Siechnice- przyszłość miasta

Post autor: grom »

Cdn. Statystyka Siechnic rok szkolny 2010/2011
Edukacja i wychowanie
Szkoły podstawowe
Na terenie naszej gminy w roku szkolnym 2010/2011 funkcjonowało 5 szkół podstawowych ( gminne w Siechnicach, Radwanicach, Św. Katarzynie i Żernikach Wrocławskich oraz Caritasu w Kotowicach). Szkoły te dysponowały 83 pomieszczeniami szkolnymi (w tym w mieście 20 pomieszczeniami szkolnymi). W placówkach było 50 oddziałów (klas), w tym w mieście 15 oddziałów. Łącznie uczyło się w nich 943 uczniów, z tego w Siechnicach 320. Niestety rocznik statystyczny nie podaje jednego z najważniejszych wskaźników potrzebnych do oceny funkcjonowania szkół podstawowych w Gminie – średniej z wyników egzaminu organizowanego na koniec nauki w szkole, który jest podstawą do starania się o przyjęcie do gimnazjum. Nie mówiąc już o informacjach na temat średniej dodanej. Tj. informacji obrazującej przyrost wiedzy ucznia pomiędzy początkiem nauki w szkole i w momencie jej ukończenia.
Gimnazja
W gminie funkcjonowało jedno gimnazjum (z główną siedzibą w Siechnicach i filią w Św. Katarzynie). Dysponowało ono 26 pomieszczeniami szkolnymi. Uczniowie uczyli się w 18 oddziałach a łącznie było ich 349. Niestety rocznik statystyczny nie podaje jednego z najważniejszych wskaźników potrzebnych do oceny funkcjonowania gimnazjum w Gminie – średniej z wyników egzaminu organizowanego na koniec nauki w szkole, który jest podstawą do starania się o przyjęcie do szkół ponad gimnazjalnych. Nie mówiąc już o informacjach na temat średniej dodanej. Tj. informacji obrazującej przyrost wiedzy ucznia pomiędzy początkiem nauki w szkole i w momencie jej ukończenia.
Obie średnie oraz. średnie dodane dają dobry materiał dla porównań naszych placówek oświatowych ze szkołami w otaczających je gminach.
Szkoły ponad podstawowe
Na terenie naszej gminy nie mat na dziś takich placówek.
Liczba komputerów w szkołach podstawowych i gimnazjach
W szkołach podstawowych mamy 6 pracowni komputerowych wyposażonych w 90 komputerów wyposażonych w dostęp do internetu, tym w mieście jedną pracownię tylko z 11 komputerami. Średnio na jeden komputer w gminnej podstawówce przypadało w roku szkolnym 2010/2011 tylko 13 dzieci, w tym w Siechnicach aż 32 dzieci.
W gimnazjach sytuacja była lepsza. Mieliśmy 2 pracownie komputerowe (obie w Siechnicach) z 53 komputerami. Na jeden komputer przypadało ośmiu uczniów.
Wychowanie przedszkolne
W roku szkolnym 2010/2011 w gminie funkcjonowało 6 przedszkoli z 16 oddziałami i 321 wychowankami, w tym w Siechnicach jedno z czterema oddziałami i 91 wychowankami.
Dane dotyczące przedszkoli nie pozwalają na właściwa ocenę sytuacji w gminie w tej dziedzinie. Szczególnie dotkliwie we znaki daje się tu wrzucanie do jednego wora różnych placówek (samodzielnych, oddziałów zerówkowych przy szkołach, itd.). Podawane dane nie dają podstaw do oceny stopnia pokrycia zapotrzebowania na usługi przedszkolne. Brakuje wskaźnika, który by informował jaki procent dzieci w gminy, z danego rocznika korzysta z opieki przedszkolnej. Wskaźnika, który najlepiej obrazował by w tej materii ilościowe potrzeby mieszkańców gminy.
Kultura. Turystyka. Sport
Biblioteki
W 2010 roku gmina nasza miała sześć placówek bibliotecznych (tj. 2623 mieszkańca na bibliotekę), w tym jedną w Siechnicach (tj. 4403 mieszkańca na bibliotekę). Łączne księgozbiór naszych bibliotek liczył 79 tys. voluminów a korzystało z niego 2.761 czytelników. W tym w Siechnicach księgozbiór liczył 24,2 tys. vol. I korzystało z niego 1057 czytelników. W 2010 roku wypożyczonych zostało w naszych bibliotekach 51,9 tys. vol. (tj. 18,2 vol./czytelnika). W tym w Siechnicach 17,3 tys. vol. (tj. 16,4 vol./czytelnika). Powoli te wskaźniki są coraz bardziej anachroniczne. Nowoczesne czytniki elektroniczne staną się w najbliższych latach powszechne. Czytelnictwo zaczyna przenosić się do internetu. Już dziś należy myśleć o ograniczeniu liczby bibliotek i całkowitej zmianie systemy funkcjonowania tej, która powstanie po reformie tej dziedziny usług gminnych.
Hotele
W gminie mieliśmy jeden obiekt zbiorowego zakwaterowania (w Siechnicach). Dysponował on 180 miejscami noclegowymi . Odwiedziło go 3.183 osoby (41 cudzoziemców), którzy skorzystali z 7.724 noclegów (103 noclegi cudzoziemców).
Leśnictwo
Powierzchnia gruntów leśnych w gminie w 2010 roku wynosiła 1.040 ha (lesistość gminy 10, 3 %), w tym w Siechnicach 212 ha (lesistość miasta 13,4 %). Lasy naszej gminy były w zasadzie własnością publiczną – 1.013 ha (1.009 państwowe i 4 ha gminne).
Finanse publiczne
Dochody gminy
Ogółem dochody gminy Siechnice zamknęły się w 2010 roku kwotą 55,332 mln zł. Dały one naszej gminie 25 miejsce wśród gmin województwa. W przeliczeniu na jednego mieszkańca dało to kwotę 3.591,14 zł. (24 miejsce w województwie).W tym:
o dochody własne wyniosły - 37,520 tys. zł,
o udział w podatku dochodowym od osób prawnych wyniósł – 0,838 mln zł,
o udział w podatku dochodowym od osób fizycznych wyniósł – 11,531 tys. zł,
o dotacje wyniosły – 9,520 mln zł,
o zaś subwencje – 8,292 mln zł.
Wydatki gminy
Łączne wydatki gminy Siechnice wyniosły w 2010 roku – 66,411 mln zł. W przeliczeniu na jednego mieszkańca dało to kwotę 4.310,21 zł (19 miejsce wśród gmin województwa). W tym na:
o gospodarkę ieszkaniową – 8,627 mln zł,
o administracje publiczną – 5,391 mln zł,
o oświatę i wychowanie – 21,442 mln zł,
o ochronę zdrowia – 0,938 mln zł,
o pomoc społeczną – 4,447 mln zł,
o gospodarkę komunalną i ochronę środowiska – 7,420 mln zł,
o kulturę i ochronę dziedzictwa narodowego – 1,441 mln zł,
o kulturę fizyczną i sport – 1,841 mln zł.
Podane dane wyraźnie wskazują na dwie tendencje miotające finansami naszej gminy. Proza dochodów i euforia wydatków. Myślę, iż dochody pomiędzy 54 –60 mln rocznie to rzeczywistość najbliższych lat. A jeśli nie zainwestujemy części z nich w kolejną strefę gospodarczą to wielu następnych lat. Dalsze inwestowanie na kredyt dobiega końca. Już widać kres możliwości zadłużania się, zbliżamy się do progu 60 %. Szkoda że rocznik nie podaje tego wskaźnika dla poszczególnych gmin. W ciągu dwu, trzech lat czeka nas gwałtowne otrzeźwienie. Albo redukcja kosztów funkcjonowania gminy, podwyżki cen usług gminnych i prymat inwestycji, które zwiększają dochody. Albo powolny zastuj gospodarczy, marazm, zatrzymanie stopy wzrostu i atrofia. Wybór przez najbliższe trzy lata należy do rządzących gminą. Później na chwilę głos będą mieli wyborcy.
Podmioty gospodarki narodowej
W roku 2010 na terenie naszej gminy było zarejestrowanych ogółem 1866 podmiotów gospodarczych, w tym 482 w Siechnicach. W tym:
o rolnictwo i leśnictwo – 48 podmiotów (w tym w mieście – 4),
o przemysł – 176 podmiotów (w mieście – 45),
o budownictwo – 253 podmiotów (w Siechnicach – 70),
o handel, naprawy pojazdów – 537 podmiotów (w Siechnicach – 142),
o transport, magazynowanie – 136 podmiotów (w Siechnicach –33),
o zakwaterowanie, gastronomia – 40 podmiotów (w mieście – 14),
o finanse i ubezpieczenia – 58 podmiotów (w mieście – 16),
o obsługa nieruchomości – 58 podmiotów (w mieście –24).
Większość firm w naszej gminie to podmioty małe zatrudniające do 9 pracowników – 1792 podmioty (w tym w Siechnicach – 482). Firm zatrudniających od 10 do 49 osób mieliśmy 62 (w tym w Siechnicach –24). Natomiast największych zatrudniających powyżej 50 pracowników było w gminie 12, w tym w mieście 6.
Spółek handlowych funkcjonowało w gminie 164, w tym w mieście 40. Większość z nich były to spółki kapitałowe – 128 (w mieście – 37). Z tego akcyjnych było – 4 (w mieście – 3) i z ograniczoną odpowiedzialnością – 124 (w mieście – 34). Spółek osobowych było w gminie – 18, w mieście – 3). Wszystkie to były spółki jawne.
Jedną z oznak pokazujących możliwe zmiany sposobu funkcjonowania naszej gminy jest sytuacja w gospodarce prywatnej. Nasza gmina zalicza się do bardziej aktywnych gospodarczo jednostek w województwie. Pod względem liczby podmiotów gospodarczych zajmujemy wysokie 34 miejsce na Dolnym Śląsku. Brawo mieszkańcy.
G. Roman
Jeszcze raz zachęcam do samodzielnej lektury rocznika statystycznego. To ciekawa publikacja. Dostępna (także w szerszych aspektach) na stronie internetowej http://www.stat.gov.pl/wroc/

grom
Posty: 693
Rejestracja: wtorek, 30 marca 2010, 09:15

Re: Siechnice- przyszłość miasta

Post autor: grom »

Dziś o godzinie 18.00 , ul. wiosenna 7 posiedzenie Rady Miasta Siechnice.
W programie m. in.:
- opinia do koncepcji zagospodarowania działki przy ul. Szkolnej (położonej na wprost szkoły podstawowej),
- dyskusja na temat potrzeby budowy nowego ośrodka zdrowia w Siechnicach. Prezentacja trzech krótkich referatów na temat - stanu siechnickiej służby zdrowia (doktor Otręba), przyszłości siechnickiej służby zdrowia (doktor Martynow), stosowanych w innych gminach wariantom przekształceń w służbie zdrowia(doradca wojewody d/s służby zdrowia Krzysztof Dworak).
Serdecznie zapraszam wszystkich zainteresowanych.
G. Roman

ODPOWIEDZ