Siechnice- przyszłość miasta

Dyskusje na temat strony internetowej miasta, propozycje nowych działów.
grom
Posty: 693
Rejestracja: wtorek, 30 marca 2010, 09:15

Re: Siechnice- przyszłość miasta

Post autor: grom »

Nowy deweloper wchodzi do Siechnic. Na działce Kółka Rolniczego (przy ul. Jarzębinowej, pomiedzy osiedlem "Błękitne" a rowem melioracyjnym). Firma Malachit chce zbudować tam dwa budynki, łacznie 113 mieszkań.
Wizualizacje znajduje się pod adresem: http:www.dpimalachit.pl
Niestety projekt nie robi najlepszego wrażenie. Projektant zrezygnował z lini zabudowy wzdłóż ul. Jarzebinowej i otworzył podwórko-parking na pełny wgląd od ul. Jarzębinowej. czyli zawsze będziemy widzieć podwórkowy bałagan. Co do budynków kwestia gustu?
Grom

Goral
Posty: 43
Rejestracja: poniedziałek, 13 czerwca 2011, 18:08

Re: Siechnice- przyszłość miasta

Post autor: Goral »

grom pisze:1. Nazwa Rady Miasta - o nazwie rozstrzygnie rada Gminy nadając jej statut (nowy projekt powstał jeszcze w poprzedniej kadencji). Jak dla mnie aktualna nazwa - Rada Miasta jest OK! Ale rozumię obiekcje radnych Rady Gminy. Co do zgodności nowej nazwy z obowiązującym prawem, to myślę że nie będzie tu kłopotów.
No jak się używa nieaktualnej nazwy, czyli Rada Gminy, to nie ma mowy o pomyłce. Ale teraz jest to Rada Miejska i dalej naciskanie na zmianę nazwy Rady Miasta na inną Rade jest irracjonalne. Oby tylko nie zmienili, jak się zagalopują, jednostki pomocniczej gminy miasto Siechnice na jakąś inną formę.
grom pisze: 2. Rada Miasta a Zarząd Miasta. proszę przeczytać kompetencje Rady i Zarządu w aktualnym statucie. Jest wyraźna nierównowaga na korzyść Rady. Wynika to z ustawowych kompetencji jednostki pomocniczej. Są one niewładcze. Jednostka pomocnicza nie wydaje decyzji administracyjnych, ani nie podejmuje innych rozstrzygnieć indywidualnych. Rada opiniuje, wnioskuje, itd. Nikłe kompetencje Zarządu wynikają również z polityki władz gminy. Praktycznie nie posiadamy majątku, nie posiadamy środków, które wydatkowalibyśmy sami. Nawet wybory musi przeprowadzić u nas urząd gminy (wybory urnowe), bo Zarząd nie byłby w stanie tego dokonać. Zresztą w sołectwach jest podobnie. Sołtys odpowiada za jedno i drugie.
Niestety, do tej pory nie udało mi się dotrzeć ani do obowiązującego statutu Miasta Siechnice ani do autorskiego projektu nowego statutu (interesuje mnie głównie forma elektroniczna). Dlatego ciężko mi się odnosić do aktualnego stanu prawnego w tej materii. Co do kompetencji Rada a Zarząd to wydaje mi się, że niepotrzebnie Rady poddają się dyktatowi Gminy w tym zakresie rezygnując dobrowolnie z uprawnień ustawowych zamiast dążyć do tego, żeby przejąć od gminy część zadań, które mogłyby samorządy lokalne spokojnie wykonywać we własnym zakresie.
grom pisze:Ps. Myśle, że dyskusja w poruszonych sprawach jest ważna, ale zastępcza. Tak naprawdę pytanie, które w niej tkwi choć nie padło, dotyczy kompetencji jednostek pomocniczych w naszej gminie, zwłaszcza tych czterech największych. Każda z nich, w innej gminie mogłaby być siedziba władz. U nas natomiast jest niewiele znaczącym elementem podejmowania kluczowych decyzji w gminie.
Dla mnie problem nie leży na linii:
kompetencje Rady jednostki - kompetencje Zarządu jednostki,
a na linii:
kompetencje jednostki - kompetencje gminy.
Dlatego co napisałem powyżej, dyskusja o ustroju i organizacji jednostek pomocniczych nie jest zastępcza, jest bardzo istotna. Jeśli pozwolimy się spłaszczyć, odebrać sobie całkowicie rolę pomocniczą dla organów gminy, to już długo będziemy mogli zapomnieć o kompetencjach. Teraz jest okazja, żeby przy zmianie statutów o to powalczyć, a nie poddawać się. Wpłynąć na Burmistrza i Radę Miejską, aby przy zmianach statutów jednostek pomocniczych równocześnie przeprowadzić zmianę Statutu Gminy, który też wymaga tego po zmianie siedziby gminy. Niektóre zapisy w Statucie Gminy powinny ulec aktualizacji, także w zakresie funkcjonowania jednostek pomocniczych oraz rozbudowie ich kompetencji. A do tego potrzebne są dwa istniejące organy: uchwałodawczy (Rada) i wykonawczy (Zarząd).
Idziemy ścieżką przyzwyczajeń i minimalizacji. Bo tak było za poprzedniej kadencji, bo się nie układało, bo zarządu nie było widać itp. To nie tylko kwestia istniejących przepisów, to także kwestia ludzi, w końcu to głównie praca społeczna. Więc ludzi do tego popycha jakaś idea, czasem jednej sprawy, której załatwienie wyłącza radnego z dalszej aktywnej pracy w kadencji.
Jako świeżemu radnemu osiedla, który pierwszy raz bierze udział w czynnej działalności samorządowej, ciężko mi przekonać do tego doświadczonych działaczy, szczególnie tych, którzy nie mogli rozwinąć skrzydeł w dwuorganowej jednostce pomocniczej gminy i jednoorganowa im nie przeszkadza. Szczególnie, kiedy najaktywniejsi działacze w tych jednostkach, zamiast zostać przewodniczącymi Zarządów, zostali przewodniczącymi Rad, przez co Ci najważniejsi działacze stają się automatycznie wrogami ustawowego istnienia zarządów z ustawowymi ich przewodniczącymi. Tak, tak. Ustawa wyraźnie wymienia przewodniczącego zarządu, nie wspomina natomiast o nikim, kto przewodniczy radzie. Nawet Statut Gminy o tym nie wspomina. Proszę, jak można ludzi zbałamucić jak się chce lub nie chce ;)
Dlatego proponuję jeszcze raz się zastanowić, dlaczego Rada Miejska chce "wyeliminować" organ wykonawczy z jednostek pomocniczych typu miasto i osiedle i dlaczego radni tych jednostek się na to zgadzają? I jeszcze jedna ciekawostka, nie wiem jak w innych Statutach, ale w Statucie Osiedla Żerniki Wrocławskie, ani w aktach wyższego rzędu (Startu Gminy, Ustawa o samorządzie gminnym) nie ma ani słowa o tym, że Rada wybiera Zarząd z członków Rady :)
Mamy wiele praw, ale nie potrafimy z nich korzystać ani o nie się upominać, i to jest poważny problem.

grom
Posty: 693
Rejestracja: wtorek, 30 marca 2010, 09:15

Re: Siechnice- przyszłość miasta

Post autor: grom »

Pomimo różnego punktu wyjścia (mojego i Goral'a) wydaje się. iż myślimy podobnie. Chodzi nam o wzmocnienie roli jednostek pomocniczych w naszej gminie (zwłaszcza tych dużych jednostek).
Może się to odbyć na kilka sposobów. Można zwiększyć kompetencje jednostek pomocniczych. Można wzmocnić znaczenie ich uchwał - opinie zastąpić uzgodnieniami, które będą obowiązujące dla władz gminy. Można powieżyć im do realizacji część kompetencji organów gminy, do wydatkowania część bużetu, itd.
W tych działaniach można iść tak daleko, że gmina będzie quasi federacją.
Jeśli ustalimy zakres kompetencji i środków budżetowych, które mogą znaleść się w gestii jednostek pomocniczych to rozpisanie ich pomiędzy Radę i Zarząd będzie trwało chwilę.
Myślę, że teraz gdy trwają prace nad statutem Rady Miasta Siechnice jest dobry moment aby porozmawiać o tym w gronie zainteresowanych działaczy jednostek pomocniczych. Siechnice są po wyborach. Proponuję spotkanie przedstawicieli jednostek (np. 16. 11. br w Siechnicach w biurowcu gminy na ul. Wiosennej I. piętor, o godz. 18.00). Jeśli są zainteresowani proszę o zgłoszenie postem na tym wątku.
Postaram sie zgromadzić statuty i ich projekty i przekazać zainteresowanym w przyszłym tygodniu.
Grom

grom
Posty: 693
Rejestracja: wtorek, 30 marca 2010, 09:15

Re: Siechnice- przyszłość miasta

Post autor: grom »

Kilka informacji na temat nowego przedsięwzięcia inwestycyjnego w Siechnicach.
Nowe centrum usługowe Mówiło sie o nim od pewnego czasu) będzie budowane przez firmę EKO Sp. z o.o.
przy skrzyżowaniu ul. Opolskiej i ul. Prawocińskiej (po stronie PPO "Siechnice). Centrum składać się będzie z:
1. obiektu handlowego,
2. stacji benzynowej wraz z myjnią bezdotykową (stacja ma byc automatyczna plus sklepik z akcesoriami),
3. powierzchni utwardzonych i dróg wewnętrznych.
Przewiduje sie budowę 101 miejsc postojowych:
1. 83 dla centrum handlowego,
2. 8 dla stacji benzynowej,
3. 10 dla pracowników.
Zagospodarowanie powierzchni działki (całość liczy 11 549 m2) wygląda następująco:
1. powierzchnia zabudowy centrum handlowego 1 558,72 m2
2. powierzchnia stacji benzynowej i myjni 269,17 m2
3. tereny utwardzone (drogi i parkingi) 6 402,42 m2
4. tereny zielone 3 318,69 m2
W obiekcie handlowym przewiduje się następujące usługi:
1. supermarket EKO,
2. restaurację,
3. aptekę,
4. pocztę i kiosk,
5. zaplecze techniczne.
Każdy nowy obiekt należy przywitać z zainteresowaniem. Tworzy sie w tym miejscu ul. Opolskiej małe centrum handlowo-usługowe. Niestety może to mieć zły wpływ na przepustowość ulicy Opolskiej oraz może wzrosnąć liczba wypadkó w tym miejscu.
Miejmy również nadzieję, iz projekt ostateczny uwzgledni sąsiedztwo przyszłego cmentarza. Za centurm (wzdłuż ul. Prawocińskiej), znajduje się rezerwa pod powiększenie siechnickiej nekropoli. Zwracałem na to uwage w Urzędzie Gminy.
Jak będzie to zobaczymy.
Cieszy pojawienie sie nowych usług. Zwłaszcza myjni samochodowej.
GRom

MojeMiastoSiechnice
Posty: 12
Rejestracja: wtorek, 9 listopada 2010, 16:05

Re: Siechnice- przyszłość miasta

Post autor: MojeMiastoSiechnice »

Chciałbym w tym miejscu zaapelować do władz (Rada Miejska, Rada Miasta) o NIEZWŁOCZNE PODJĘCiE DZIAŁAŃ NA RZECZ UTWORZENIA PRZEJŚCIA DLA PIESZYCH W REJONIE OD UL.ZACISZE DO DROGI SZUTROWEJ PROWADZĄCEJ DO CMENTARZA. To co wczoraj i nie tylko działo się w tym miejscu przechodziło ludzkie pojęcie. Na odcinku ul. Opolskiej od Dino do w/w drogi na cmentarz ludzie przechodzili przebiegali na łapu capu( z dziecmi, wózkami , osoby starsze). Przejscia dla pieszych w Siechnicach są tylko na skrzyżowaniu Opolska/Świerczewskiego i przy osiedlu...Jeżeli ma jeszcze w tym rejonie powstać centrum u/h to
tym bardziej jest uzasadnione w tym miejscu przejście.W imieniu mieszkańców apeluje o podjęcie szybkich działań. Gromie jako człowiek wpływowy mam nadzieję że zajmiesz się tą sprawą niezwłocznie. Jeżeli potrzebny jest wniosek formalny to zgłosimy go jako mieszkancy przez jednego z radnych na następnym zebraniu RM. pozdrawiam

maciek.wroclaw
Posty: 279
Rejestracja: środa, 20 stycznia 2010, 16:51

Re: Siechnice- przyszłość miasta

Post autor: maciek.wroclaw »

Raz do roku jest takie święto i dlatego taki ruch był i trudności z przejściem. Nie przesadzajcie. Kierowcy też wolno jeżdźą, jak wracam z pracy do domu, to 40 da się jechac bo zawsze ktoś się z przodu wlecze.

Goral
Posty: 43
Rejestracja: poniedziałek, 13 czerwca 2011, 18:08

Re: Siechnice- przyszłość miasta

Post autor: Goral »

grom pisze:Myślę, że teraz gdy trwają prace nad statutem Rady Miasta Siechnice jest dobry moment aby porozmawiać o tym w gronie zainteresowanych działaczy jednostek pomocniczych. Siechnice są po wyborach. Proponuję spotkanie przedstawicieli jednostek (np. 16. 11. br w Siechnicach w biurowcu gminy na ul. Wiosennej I. piętor, o godz. 18.00). Jeśli są zainteresowani proszę o zgłoszenie postem na tym wątku.
Postaram sie zgromadzić statuty i ich projekty i przekazać zainteresowanym w przyszłym tygodniu.
Grom
Osobiście jestem zainteresowany a i do celowości takiego spotkania jestem w stanie przekonać także większość Rady Osiedla Żerniki Wrocławskie. Pozostają jeszcze rady Radwanic i Świętej Katarzyny. Trwają także prace nad projektem statutów osiedli i sołectw. Były nawet 2 spotkania. Jednak jest żenująco niskie zainteresowanie tym problemem. A także coś 3 spotkanie ma problemy z realizacją. Może to jest jakiś impuls po temu?

MojeMiastoSiechnice
Posty: 12
Rejestracja: wtorek, 9 listopada 2010, 16:05

Re: Siechnice- przyszłość miasta

Post autor: MojeMiastoSiechnice »

maciek.wroclaw pisze:Raz do roku jest takie święto i dlatego taki ruch był i trudności z przejściem. Nie przesadzajcie. Kierowcy też wolno jeżdźą, jak wracam z pracy do domu, to 40 da się jechac bo zawsze ktoś się z przodu wlecze.
Maciuś domniemam że nikogo nie "masz" na tym cmentarzu. Napewno nie byłeś tam nawet...nawet nie przechodziłeś przez ulicę Opolską dlatego nie odzywaj się w tym temacie o którym nie masz zielonego pojęcia...
Dobre trzy rady dla Ciebie gdy wracasz z pracy:
1.Na światłach skręć w lewo
2.Zrób grzecznie zakupy w Biedronce
3...a w domku siądź przed komputerem i znajdź sobie inne forum do wypisywania farmazonów

Pozdrowienia dla normalnych

Goral
Posty: 43
Rejestracja: poniedziałek, 13 czerwca 2011, 18:08

Re: Siechnice- przyszłość miasta

Post autor: Goral »

Co do spotkania to czy jest możliwy termin 14 lub 15 listopada?

maciek.wroclaw
Posty: 279
Rejestracja: środa, 20 stycznia 2010, 16:51

Re: Siechnice- przyszłość miasta

Post autor: maciek.wroclaw »

Akurat tak się składa, ze mam na tym cmentarzy babcię. I bez przesady da się przejść.

To teraz rady dla Ciebie:
1. jedz na światłach prosto
2. zjedz na bar koło lasku
3. zamów frytki i jedz ile popadnie, bo i tak masz duży tłusty brzuch

Pozdrowienia dla szczupłych.

grom
Posty: 693
Rejestracja: wtorek, 30 marca 2010, 09:15

Re: Siechnice- przyszłość miasta

Post autor: grom »

1. Termin szerszego spokania w sprawach statutu Rad jako jednostek pomocniczych jest dla mnie dowolny - oczywiście 14 czy 15 jest równie dobry.
2. Konieczność budowy świateł na skrzyżowaniu ul. Opolskiej z ul. Zacisze jest pewna. Zabudowa terenów południonych Siechnic jest nieunikniona.
Załatwienie świateł będzie się jednak wiązać z przebudową skrzyżowania i myślę, że bez partycypacji gminy się nie obejdzie.
Sytuacja do jakiej doszło w Święto Zmarłych jest mimo wszystko ektremalna i była do przewidzenia. W przyszłym roku, jeśli światła by jeszcze nie powstały, władze gminy powinny odpowiednio zorganizować kierowanie ruchem na tym skrzyżowaniu (mamy np. Straż Gminną). Podobnie powiny władze przygotować się w Radwanicach na wysokości cmentarza.
3. Apeluje do bioracych udział w dyskusji: dyskutujmy o problemie, nie o sobie. Proszę bez argumentów "ad persona".
GRoman

Michał Młyńczak
Posty: 33
Rejestracja: niedziela, 31 października 2010, 21:39

Re: Siechnice- przyszłość miasta

Post autor: Michał Młyńczak »

Rada Osiedla Radwanice jest również zainteresowana dyskusją i spotkaniem w sprawie statutów i wzmocnieniu roli jednostek pomocniczych. Termin 14.11 godziny po 17 jest idealny.

Michał Młyńczak
Posty: 33
Rejestracja: niedziela, 31 października 2010, 21:39

Re: Siechnice- przyszłość miasta

Post autor: Michał Młyńczak »

grom pisze: Grom
Ps. Myśle, że dyskusja w poruszonych sprawach jest ważna, ale zastępcza. Tak naprawdę pytanie, które w niej tkwi choć nie padło, dotyczy kompetencji jednostek pomocniczych w naszej gminie, zwłaszcza tych czterech największych. Każda z nich, w innej gminie mogłaby być siedziba władz. U nas natomiast jest niewiele znaczącym elementem podejmowania kluczowych decyzji w gminie.
Dla mnie problem nie leży na linii:
kompetencje Rady jednostki - kompetencje Zarządu jednostki,
a na linii:
kompetencje jednostki - kompetencje gminy.

Zgadzam się w całej rozciągłości, naszą dyskusje powinniśmy skupić na wzmocnieniu roli jednostek pomocniczych.

Sama struktura Rady Osiedla jest tylko kwestią organizacyjną – ostateczny głos Rady jest zawsze demokratyczny.

Z punktu widzenia mieszkańca najłatwiej uzyskać informacje czy złosić problem na zebraniach RO, które są cykliczne. W przypadku Radwanic, pierwszy poniedziałek miesiąca godzinna 19:00. Zapraszamy wszystkich chętnych.

grom
Posty: 693
Rejestracja: wtorek, 30 marca 2010, 09:15

Re: Siechnice- przyszłość miasta

Post autor: grom »

Przyjmijmy wstępnie termin na spotkanie w sprawie statutów jednostek - 14.11.11, godz. 17.00 Siechnice, ul. Wiosenna.
GRom

ODPOWIEDZ