Komunikacja miejska, nowy przetarg, propozycje

Ogólne forum Mieszkańców miasta Siechnice
Łukasz.Kropski
Posty: 34
Rejestracja: środa, 30 marca 2011, 20:28

Komunikacja miejska, nowy przetarg, propozycje

Post autor: Łukasz.Kropski »

Umowa kończy się w drugiej połowie roku. W tym momencie przygotowywany jest w urzędzie przetarg.
Czy mają Państwo propozycję, które powinny być nim ujęte? Postaram się je zebrać i przekazać do osoby odpowiedzialnej za przygotowanie założeń przetargowych

Jestem również dostępny w przypadku innych spraw na https://www.facebook.com/lukasz.kropski

igor30
Posty: 37
Rejestracja: wtorek, 11 czerwca 2013, 09:24

Re: Nieuczciwi kierowcy Sevibus

Post autor: igor30 »

Na szybko dwie propozycje:

1) Wprowadzenie autobusów przegubowych na najbardziej obciążonych kursach w szczycie (chociaż wydaje się to mało prawdopodobne).
2) Wprowadzenie komunikacji nocnej podobnej do tej w Gminie Długołęka obsługiwana małym taborem w nocy z czwartku na piątek, z piątku na sobotę i z soboty na niedzielę.

igor30
Posty: 37
Rejestracja: wtorek, 11 czerwca 2013, 09:24

Re: Nieuczciwi kierowcy Sevibus

Post autor: igor30 »

Warto by też pomyśleć nad wybudowaniem jednej pętli autobusowej na "osiedlu". Wtedy wszyscy pasażerowie czekali by w jednym miejscu i w przypadku opóźnień nie byłoby potrzeby biegania z przystanku 901, bo akurat podjechało 900L i odwrotnie.

Awatar użytkownika
admin
Site Admin
Posty: 148
Rejestracja: poniedziałek, 19 września 2005, 20:41
Lokalizacja: Siechnice, Jarzębinowa
Kontakt:

Re: Komunikacja miejska, nowy przetarg, propozycje

Post autor: admin »

Z dyskusji 24 października 2012, 12:22 w wątku http://siechnice.com.pl/forum/forum/vie ... f=2&t=3871
Mariusz.R pisze:http://images50.fotosik.pl/1718/7fb53810e35cb7dc.jpg
Powyżej link do modelowego przykładu węzła przesiadkowego przy stacji kolejowej Siechnice. Jest to opracowanie Szymona Piątkowskiego, które otrzymałem od Groma

Obrazek

frugo
Posty: 2
Rejestracja: wtorek, 6 stycznia 2015, 01:47
Kontakt:

Re: Komunikacja miejska, nowy przetarg, propozycje

Post autor: frugo »

No no fajnie

Awatar użytkownika
ITI
Posty: 192
Rejestracja: środa, 7 grudnia 2005, 21:10
Lokalizacja: Siechnice
Kontakt:

Re: Komunikacja miejska, nowy przetarg, propozycje

Post autor: ITI »

Witam,
bardzo cieszy mnie to, że rozpisany zostanie nowy przetarg gdyż wg mnie jest kilka kwestii wartych rozwiązania. Kilka moich spostrzeżeń,trafiły już jakiś czas temu do urzędu. Warto je podsumować i zebrać uwagi w jednym miejscu.

1. Wprowadzenie systemu Urban Card. Nasza gmina powinna zostać objęta systemem, którym objęty jest cały Wrocław. System obiecywany jest już od bardzo dawna, a żaden z kolejnych przewoźników go nie wprowadza! Rozwiąże to kilka problemów:
- Opóźnienia autobusów z tytułu, że na każdym przystanku wsiadają nowi pasażerowie, a kierowca musi sprzedać im bilety. Kierowcy mają skomplikowany system sprzedaży biletów, bowiem należy sprzedać bilet z danego przystanku do docelowego. Kierowcy często muszą posiłkować się "ściągawką" z kodami - co spowalnia sprzedaż biletu a tym samym opóźnienia autobusów.
- W autobusie zamontowany zostałby biletomat, w którym każdy mógłby zakupić lub przedłużyć swój bilet/bilet miesięczny w trakcie podróży bez konieczności wizyty na dworcu PKS.
- Pasażer mógłby zakupić bilet miesięczny w jednym ze stacjonarnych biletomatów w obrębie Wrocławia, bez konieczności wizyty na dworcu PKS.
- Kierowcy zaprzestaliby sprzedaży biletów "na lewo", nie drukując ich pasażerowi. Co ukróciłoby proceder nagminnie spotykany, gdy kierowca inkasuje nielegalny zarobek do kieszeni.

2. W weekendy autobusy na trasie 901 (przez Radwanice) powinny jeździć przynajmniej co 30 minut. Aktualny rozkład jest z tego tytułu niewygodny, gdyż autobusy są przeładowane oraz nagminnie spóźnione. Wiąże się ro również z rozkładem w dni pomiędzy świętami, jak chociażby 2 maja, 24 grudnia itp. Przecież jest to dla wielu normalny dzień roboczy i ludzie mają utrudniony dojazd do pracy!

3. System zintegrowany z pociągiem. Po całym Wrocławiu pasażer komunikacji miejskiej, posiadacz Urban Card, może przemieszczać się pociągami w granicach miasta. Warto by było przedłużyć strefę obowiązywania tego rozwiązania o naszą gminę - nawet o jeden przystanek pociągu czyli do Siechnic. Dzięki temu pasażer mógłby swobodnie podróżować na jednym bilecie komunikacją autobusową, pociągiem, tramwajami bez konieczności posiadania kilku biletów. Nie mówiąc, że pociąg stałby się wówczas bardziej atrakcyjniejszym rozwiązaniem.

4. Tablice elektroniczne na przystankach. Aktualnie działa już system GPS i na stronie przewoźnika można śledzić opóźnienia autobusów - jest to bardzo dobre rozwiązanie. Byłoby jednak idealnie, gdyby na przystankach (nawet wybranych), znalazły się takiego typu tablice z informacją o opóźnieniach autobusów. W weekendy autobusy często nie przyjeżdżają o czasie i ludzie są zdezorientowani sytuacją. W taki sposób przynajmniej by wiedzieli gdzie jest autobus i za ile minut przyjedzie. A dodam, że aktualnie autobus w weekend (np. w Siechnicach / Szkolna) jedzie dokładnie raz na godzinę. Poinformowany pasażer, mógłby przesiąść się na pociąg lub PKS - bo przynajmniej by wiedział, że autobusu nie będzie w bliskim czasie.

igor30
Posty: 37
Rejestracja: wtorek, 11 czerwca 2013, 09:24

Re: Komunikacja miejska, nowy przetarg, propozycje

Post autor: igor30 »

ITI pisze:- Kierowcy zaprzestaliby sprzedaży biletów "na lewo", nie drukując ich pasażerowi. Co ukróciłoby proceder nagminnie spotykany, gdy kierowca inkasuje nielegalny zarobek do kieszeni.
Stawki za prowadzenie działalności gospodarczej (tak zatrudnionych jest 99% kierowców) rosną co rok, a stawką za godzinę świadczenia usług przez kierowcę dla przewoźnika nie ruszyła od wielu lat (nie jestem kierowcą z tych "firm").
ITI pisze:W weekendy autobusy na trasie 901 (przez Radwanice) powinny jeździć przynajmniej co 30 minut.
Chociaż w godzinach 6-18 czy 20. Dużym plusem jest pojawienie się autobusu 900L w soboty i niedziele o 5:25 z "osiedla", ale gdyby odjeżdżał o 5:15 byłoby o wiele lepiej.

Łukasz.Kropski
Posty: 34
Rejestracja: środa, 30 marca 2011, 20:28

Re: Komunikacja miejska, nowy przetarg, propozycje

Post autor: Łukasz.Kropski »

Witam,
odbyłem wczoraj spotkanie z Panią Pełnomocnik ds. komunikacji zbiorowej by zaczerpnąć informacji odnośnie nowego przetargu.

W pierwszej kolejności odniosę się do Systemu UrbanCard, za którego wprowadzeniem również jestem. Wrocław ma podpisaną umowę z Mennicą jeszcze przez 2 lata, dopiero w nowym przetargu moglibyśmy zostać objęci tym systemem. Zaproponowałem by nowa umowa była podpisana na okres równy długości umowy Wrocławia z Mennicą, by jak najszybciej móc objąć Gminę systemem.

Wg. informacji od Pełnomocnik planowany jest, po wejściu w życie nowej umowy, punktu sprzedaży biletów miesięcznych w Ratuszu.

Odnośnie procederów ze sprzedażą biletów "na lewo" - w nowym przetargu umieszczony zostanie obowiązkowy monitoring kabiny kierowcy, co ukróci ten proceder. Na dziś rozwiązanie, a zarazem prośba z UM to zgłaszanie każdego przypadku którego byli Państwo świadkami do UM.

Jeżeli chodzi o trasy Autobus zostaną one zmodyfikowane i będą stałe tj. jeden będzie robił pętle przez Księże, drugi przez Żerniki. Również jest propozycja by autobus kursował na linii Galeria-Kotowice

Zintegrowanie z pociągami powinno być połączone z wejściem w UrbanCard. Dla Gminy wiązałoby się to z dopłatami dla Przewozów Regionalnych. Zaproponowałem by Gmina, zwróciła się o wycenę takiego rozwiązania Propozycja węzła przesiadkowego to zadanie na przyszłość, w rozkładach jazdy ma być jednak uwzględniony czas odjazdów PKP

Tablice to rozwiązanie znakomite, szczególnie przy przystankach, gdzie wsiada średnio najwięcej pasażerów. Niestety takie zadanie nie jest ujęte w budżecie, więc rozwiązanie będę kierował w propozycjach do budżetu 2016. To zadanie powinno być powiązane z montażem City Lightów na przystankach w celach informacyjnych.

igor30
Posty: 37
Rejestracja: wtorek, 11 czerwca 2013, 09:24

Re: Komunikacja miejska, nowy przetarg, propozycje

Post autor: igor30 »

Łukasz.Kropski pisze:Odnośnie procederów ze sprzedażą biletów "na lewo" - w nowym przetargu umieszczony zostanie obowiązkowy monitoring kabiny kierowcy, co ukróci ten proceder.
Na wszystko jest sposób i wszystko można obejść. Proszę przyjrzeć się jak wygląda to w gminie Długołęka. W nowym przetargu wprowadzono autobusy z monitoringiem, a mimo wszystko można się dogadać.
Łukasz.Kropski pisze:Jeżeli chodzi o trasy Autobus zostaną one zmodyfikowane i będą stałe tj. jeden będzie robił pętle przez Księże, drugi przez Żerniki.
Mogę prosić o bardziej szczegółowe wyjaśnienie o co chodzi? Obecnie jest 900L i 900P, które jeżdżą właśnie przez Księże i Żerniki, zatem o jaką modyfikację trasy chodzi?
Łukasz.Kropski pisze:Również jest propozycja by autobus kursował na linii Galeria-Kotowice
Wydłużenie kursów linii 901? Czy mają jeździć tam regularnie czy tylko kilka kursów w godzinach szczytu?

b1ade
Posty: 30
Rejestracja: niedziela, 14 kwietnia 2013, 15:15

Re: Komunikacja miejska, nowy przetarg, propozycje

Post autor: b1ade »

@ Łukasz.Kropski
A jak wygląda sprawa zapowiadanego dodatkowego połączenia nocnego? Czy jest szansa, aby takowe wprowadzić chociażby w okolicach weekendu dla jadących/wracających?

Awatar użytkownika
ITI
Posty: 192
Rejestracja: środa, 7 grudnia 2005, 21:10
Lokalizacja: Siechnice
Kontakt:

Re: Komunikacja miejska, nowy przetarg, propozycje

Post autor: ITI »

A nie udałoby się jednak wprowadzić Urban Card szybciej? Co za problem renegocjować warunki, lub rozszerzyć zakres jeszcze przed nowym przetargiem?

Jeśli nie byłoby to możliwe, może więc uprościć system sprzedaży biletów? Zamiast biletów od miejsca A do miejsca B wprowadzić bilet strefowy?

canonierka
Posty: 57
Rejestracja: niedziela, 7 października 2012, 00:56

Re: Komunikacja miejska, nowy przetarg, propozycje

Post autor: canonierka »

ITI pisze:1. Wprowadzenie systemu Urban Card. Nasza gmina powinna zostać objęta systemem, którym objęty jest cały Wrocław. System obiecywany jest już od bardzo dawna, a żaden z kolejnych przewoźników go nie wprowadza!
Odniosę się do tego punktu.
To nie wina przewoźnika. Śledzę od kilku lat kwestie przetargów komunikacyjnych wokół Wrocławia i to co mnie uderza to kompletna niemoc wrocławskiego magistratu w tej kwestii.
Proszę sobie wyobrazić, iż od kilku dobrych lat, każda umowa będąca częścią SIWZ zawiera podobny zapis mówiący, iż w przypadku wprowadzenia Wrocławskiej Karty Miejskiej, przewoźnik zobowiązany jest do udostępnienia swoich pojazdów w celu montażu niezbędnej infrastruktury (biletomaty).
I od wielu lat NIE DA SIĘ.
Takie rozwiązanie w połączeniu z większą ilością kontroli, to JEDYNY sposób na uszczelnienie systemu sprzedaży. I proszę nie mówić, że się nie da! W wielu miejscach w Polsce taki system działa, nie wspominając o innych rozwiązaniach, w wyniku których kierowca nie ma kontaktu z pieniędzmi (więc wyeliminowany jest czynnik ludzki w tej kwestii)...

TrabaBomba
Posty: 21
Rejestracja: sobota, 14 czerwca 2014, 07:24

Re: Komunikacja miejska, nowy przetarg, propozycje

Post autor: TrabaBomba »

A gdzie połączenia na Grunwald przez obwodnicę ?

canonierka
Posty: 57
Rejestracja: niedziela, 7 października 2012, 00:56

Re: Komunikacja miejska, nowy przetarg, propozycje

Post autor: canonierka »

TrabaBomba pisze:A gdzie połączenia na Grunwald przez obwodnicę ?
Mówisz serio??
To może pójdźmy dalej i bezpośrednie na Kozanów... :mrgreen:
Bądźmy realistami...

ODPOWIEDZ