Wybory tuż tuż. Czas na lepszego gospodarza !!

Ogólne forum Mieszkańców miasta Siechnice
pepe31
Posty: 2
Rejestracja: poniedziałek, 24 listopada 2014, 20:48

Re: Wybory tuż tuż. Czas na lepszego gospodarza !!

Post autor: pepe31 »

Hola,hola przystopujcie nieco Panowie i Panie. Ja byłem na debacie, podobała mi się.Kandydaci na Burmistrza Siechnic bez zbytecznych gestów merytorycznie odpowiadali na losowane pytania.
Zabrakło mi tylko jednego. A mianowicie pytań dotyczących budżetu 2015.Starałem się dzisiaj poszukać projektu budżetu.Nigdzie nie mogłem znaleźć.Aprzecież jest obowiązek żeby do 15 listopada projekt był udostępniony.Na stronie gminy nie ma. Przeczytałem ten wątek i zauważyłem,że z nazwiskawypowiadasię tu jedynie p.Fitek.Panie Jerzy jak to jest z tymi projektami budżetu,powinien być wyłożony czy nie.
Proszę o odpowiedź bo zamierzam jeszcze uczestniczyć w debacie w Św. Katarzynie i chętnie bym stworzył jakieś pytania do nowego budżetu.

Karolaa
Posty: 5
Rejestracja: wtorek, 18 listopada 2014, 06:48

Re: Wybory tuż tuż. Czas na lepszego gospodarza !!

Post autor: Karolaa »

Jerzy Fitek pisze:TrabaBomba; Za mojej kadencji m.in. wybudowane zostały dwie nowe szkoły podstawowe, zmodernizowane pozostałe trzy oraz gminne gimnazjum. Zakończona została budowa trzech kompleksów sportowo-rekreacyjnych w Siechnicach, Świętej Katarzynie i w Żernikach Wrocławskich. A to tylko jedne z wielu korzyści, jakie otrzymali mieszkańcy. Moich zasług nie ma co porównywać z zasługami Pana Usaka.

Tak dla ścisłości proszę o informację, które z tych inwestycji były spowodowane wymaganymi remontami po powodzi z 1997 roku a które faktycznie zostały wykonane staraniem władz Gminy i nie miały związku z powodzią.
Cóż, przed powodzią nie było żadnego gimnazjum, bo gimnazja wprowadzono w 1999 roku - stworzenie gimnazjum w gminie było konieczne i bynajmniej nie wynikało z remontu koniecznego po powodzi. W tym budynku była zootechnika i wyglądało to dosyć strasznie. Zarówno gimnazjum, jak i tereny wokół niego powstały w czasie gdy p. Fitek był wójtem.

Co do szkoły w Radwanicach - ten mały stary budynek to była przed powodzią cała szkoła. Za kadencji Fitka dobudowano to nowe skrzydło.

Szkoła w Żernikach została wybudowana od podstaw jakoś w pierwszej kadencji chyba. Podobnie w Św. Katarzynie - tam było jakieś maleństwo wcześniej.

Co do reszty się nie wypowiem, bo mało sportowa jestem. Ale o ile pamiętam, to w gminie nie było przed powodzią "kompleksów sportowych"... prędzej tylko kompleksy :).

A jeśli już wyciągasz powódź - nie wiem czy tu byłeś w tym czasie, czy widziałeś krajobraz po tym, jak po 2 tygodniach woda zaczęła opadać - ja tego syfu, smrodu i ogólnej rozpaczy nigdy nie zapomnę i nikomu nie życzę. "Remont" to trochę słabe określenie na to, co trzeba było wykonać w kolejnych latach - ile to musiało kosztować kasy i wysiłku nawet nie chcę wiedzieć. Ale powiem Ci jedno, gmina zaczęła sie rozwijać dopiero po powodzi, wcześniej niewiele się tu działo. To, jak wygląda gmina teraz to w duzej mierze zasługa p. Fitka. P. Usak pokończył sporo rzeczy rozpoczętych wcześniej (szkoda tylko, że w swoich materiałach przypisał te inwestycje wyłącznie sobie) i zrobił kilka nowych inwestycji. No i dobrze, że zrobił, to zadanie każdego burmistrza czy wójta, żeby kontynuować i robić nowe. Mówienie jednak, że wszystko w tej gminie to dzięki p. Usakowi to, przepraszam, ale zwyczajna bzdura,

nikogo_nie_obrazajac
Posty: 1
Rejestracja: poniedziałek, 24 listopada 2014, 22:00

Re: Wybory tuż tuż. Czas na lepszego gospodarza !!

Post autor: nikogo_nie_obrazajac »

już jakiś czas czytam nasze forum i tegoroczne wybory są bardzo emocjonujące. Chciałbym się również wypowiedzieć na temat kandydatów i wyrazić własne zdanie na ich temat. Otóż, kadencja obecnego burmistrza- 4 lata, czyli tak naprawdę malenka cząstka działań, człowiek wykształcony, budzi wiele kontrowersji no ale jeszcze się taki nie urodził co by wszystkim dogodził. Drugi kandydat, Pan Jerzy, zrobił dla naszej gminy bardzo dużo, no ale przez te kilka kadencji ciężko nie zrobić nic, więc to kwestia czasu. Pan Jerzy, człowiek w wieku statecznym, stracił pracę w powiecie (nie wnikam z jakiego powodu, nigdy się nie dowiemy prawdy), a 4letnia kadencja w naszej gminie to idealne miejsce na przesiedzenie na stołeczku do emerytury, kandydat na jedną kadencję, i co dalej? Pewnie przez te 4 lata, jesli zostanie burmistrzem będzie chciał jak najwięcej zarobić dla siebie aby się nie narobić, bo przecież po takim czasie nieobecnosci w naszej gminie, przez pierwsze 2 lata będzie się wdrażał we wszystko a przez kolejne 2 lata "poprawiał błędy po poprzedniku". Ludzie! Apeluję, myślcie logicznie i sensownie. Dajmy szansę młodym wykształconym osobom, zamiast starszym, którzy zrobili już wszystko w naszej gminie co mogli i więcej na pewno nie wniosą. Pozdrawiam serdecznie ;)

frodo
Posty: 90
Rejestracja: sobota, 30 października 2010, 18:30

Re: Wybory tuż tuż. Czas na lepszego gospodarza !!

Post autor: frodo »

Kryterium wieku trochę z dupy. Fitek nie musi wcale być jedną kadencję, chyba emerytura nie jest obowiązkowa w określonym wieku... Usak wykształcony i młody, ale oby jego rządy nie skończyły się katastrofą finansową gminy.

pawlo
Posty: 58
Rejestracja: czwartek, 6 listopada 2014, 18:15

Re: Wybory tuż tuż. Czas na lepszego gospodarza !!

Post autor: pawlo »

witam wszystkich.To na kogo oddajemy glos......? bo wy tu na forum to tylko budowa ,rozbiórka,malowanie. konkretnie na kogo.

pawlo
Posty: 58
Rejestracja: czwartek, 6 listopada 2014, 18:15

Re: Wybory tuż tuż. Czas na lepszego gospodarza !!

Post autor: pawlo »

tylko bez sciemy ze ten mlody,a tamten stary.

pawlo
Posty: 58
Rejestracja: czwartek, 6 listopada 2014, 18:15

Re: Wybory tuż tuż. Czas na lepszego gospodarza !!

Post autor: pawlo »

a i bym zapomnial z tego miejsca chcialem pozdrowic Pana Jacka bo wszystkie jacki to fanje chlopaki

Karolaa
Posty: 5
Rejestracja: wtorek, 18 listopada 2014, 06:48

Re: Wybory tuż tuż. Czas na lepszego gospodarza !!

Post autor: Karolaa »

nikogo_nie_obrazajac pisze: Dajmy szansę młodym wykształconym osobom, zamiast starszym, którzy zrobili już wszystko w naszej gminie co mogli i więcej na pewno nie wniosą. Pozdrawiam serdecznie ;)
p. Usak - młody, jurny, gromadka dzieci, parę kredytów, mówią, że z Uniwersytetu go wylali, w powiecie, jesli nie dostanie żadnego etatu to za bycie radnym dostanie jakieś 2000 zł. Jako wykształcony prawnik, fachowiec, mało zarabiał w gminie nie będzie (sam przyznał na debacie, że w gminie potrzeba dobrze opłacanych fachowców). Ale na pewno kandyduje tylko dlatego, że mu tak bardzo zależy na dobru naszej gminy :wink:

Jak dla mnie p. Usak miał już swoją szansę i, mimo swego wykształcenia, nie popisał się za bardzo. Jakoś nie chcę mu dawać kolejnej "szansy" na doprowadzenie gminy do ruiny finansowej ani w następnej kadencji, ani tym bardziej w jeszcze kolejnych. Mnie swoją dotychczasową pracą i zachowaniem nie przekonał.

pawlo
Posty: 58
Rejestracja: czwartek, 6 listopada 2014, 18:15

Re: Wybory tuż tuż. Czas na lepszego gospodarza !!

Post autor: pawlo »

ok. Karola czyli Pan Fitek... zobaczymy
moze jeszcze ktos sie dolonczy

TrabaBomba
Posty: 21
Rejestracja: sobota, 14 czerwca 2014, 07:24

Re: Wybory tuż tuż. Czas na lepszego gospodarza !!

Post autor: TrabaBomba »

Dziwią mnie niektórych głosy. Z jednej strony piszecie Państwo że Usak mało zrobił i dopisujecie że tylko zadłużył gminę. To jak mało zrobił to czym zadłużył ?. W mojej ponad 20 letniej ocenie to w gminie były tylko dwa momenty dużych inwestycji 1. Powódź 2. Wstąpienie do UE. Przytoczę działanie w tamtym okresie osób decyzyjnych na przykładzie ulicy kolejowej w Siechnicach. Droga była budowana przez ludzi którzy nie mieli o tym pojęcia studzienki wystawały ponad asfalt lub były znaczne dziury, które pozostały do tej pory. Oczywiście droga została odebrana i było super tylko nie można było po niej jeździć, po kilku latach asfalt zaczął odpadać i trzeba było od nowa robić drogę. Nie wiem kto za co płacił ważne jest to że nikt z gminy nie zakwestionował jakości drogi przy odbiorze i pozwolił nie uczciwej firmie wygrać przetarg. Podczas obecnej kadencji nie widać zrywu inwestycji raczej są one wykonywane powoli ale są. W poprzednich kadencjach niestety ale nie widziałem takiego działania oprócz wspomnianych dwóch punktów.

Jerzy Fitek
Posty: 83
Rejestracja: poniedziałek, 3 listopada 2014, 23:51

Re: Wybory tuż tuż. Czas na lepszego gospodarza !!

Post autor: Jerzy Fitek »

Ja też nie mogę się "dostać" do projektu budżetu na 2015 rok, a szkoda bo wiele bym z niego wyczytał informacji obecnego burmistrza M. Usaka bardzo przydatnych do dyskusji w czasie publicznych debat. Wg mojej znajomości przepisów ustawy o finansach publicznych (przy okazji zapewniam, że moja znajomość przepisów o VAT w samorządach jest znacznie lepsza niż p. Usaka) obecny burmistrz świadomie łamie prawo nie przedstawiając projektu budżetu na 2015 rok w ustawowym terminie czyli do 15 listopada 2014 roku !!!!

Jerzy Fitek
Posty: 83
Rejestracja: poniedziałek, 3 listopada 2014, 23:51

Re: Wybory tuż tuż. Czas na lepszego gospodarza !!

Post autor: Jerzy Fitek »

Sprawdziłem wczoraj kwestie związane z informacjami p. Usaka przekazanymi na debacie w Siechnicach związanymi z przekazaniem ratusza jako zorganizowanej części przedsiębiorstwa do załozonej w tym celu spółki gminnej.
Otóż gorszego finansowo dla Gminy rozwiazania problemu powstałego w związku z wejsciem w życie Rozporządzenia Ministra Finansów z 24 grudnia 2010 roku (czyli prawie miesiąc później niż ja odszedłem po wyborach w 2010 roku do pracy jako wicestarosta powiatu) w którym zaliczono do długu publicznego nie tylko kredyty i pożyczki, ale i tzw. umowy nie nazwane, a związanego z przekroczeniem 60% limitu zadłużenia, prawdę mówiąc nie widziałem. Dopiero w 2012 roku (zgodnie z informacją p. Usaka) wybudowany i w maju 2012 roku hucznie oddany do uzytkowania ratusz został przekazany na majątek do gminnej spólki inwestycyjnej. Wg słów burmistrza wraz z bagażem zobowiązań (czytaj koniecznością zapłaty za wybudowany obiekt kwoty ponad 12 milionów zł w kilku terminach płatności wymagalnych w różnych latach wynikajacych z przetargu i zawartej umowy. Po przejęciu ratusza na własność spółki to spółka na podstawie zawartej umowy teraz wynajmuje Gminie wybudowany przez Gminę ratusz na potrzeby urzędu miejskiego, urzędników i mieszkańców. I za tę usługę wystawia Gminie stosowne faktury z 23 % VAT. Zgodnie z obowiązującymi przepisami o VAT (o czym mówiłem na debacie) Gmina jako końcowy beneficjent nie ma prawa odliczyc sobie całego naliczonego VAT-u. Co najwyżej liczy procentowy udział działalnosci gospodarczych prowadzonych przez gminę w Urzędzie i tylko taką część podatku VAT może sobie odliczyć. Napewno nie całość. Czyli od dużych kwot opłat za "czynsz" jest dość duża kwota dodatkowych kosztów Gminy nie odliczonego Vat-u. Wydaje się, że taniej by było wziąść kredyt niż płacić ten podatek.
Dodatkowo słyszę, że wprowadzając ratusz na majątek gminna spółka inwestycyjna wzięła (zapewne "pod" ratusz) ponad 10 milionów złotych kredytów (dane z KRS). Z informacji które w tym zakresie pozyskałem wynika również, że spółka tym kredytem spłaca zadłuzenia za wybudowanie ratusza. Dla mnie bardzo niezrozumiała jest zamiana terminowego regulowania wymagalnych płatności z faktur Wykonawcy na spłatę kredytu wraz z odsetkami i jak słyszę z wydłużeniem terminu całkowitej spłaty zobowiązań o dalsze kilka lat. Po co to zrobiono? jeżeli skutkiem tych działań łączne koszty budowy ratusza chyba wzrosły o kolejne kilka milionów złotych.

mieszkaniec
Posty: 53
Rejestracja: wtorek, 13 grudnia 2011, 08:36

Re: Wybory tuż tuż. Czas na lepszego gospodarza !!

Post autor: mieszkaniec »

Karolaa dzięki za wyjaśnienia. Jak już pisałem ja tu dopiero 8 czy 9 lat więc przeżyłem jedną kadencję Pana Fitka i jedną Pana Usaka i jakieś tam zdanie o nich obojgu mam i w zasadzie chyba jestem zdecydowany na kogo oddam głos - no chyba, że jeszcze coś mnie zaskoczy.

Prośba by nie używać kwestii wieku w wyborach ani innych prywatnych podejrzeń lub faktów dotyczących kandydatów - nie pomoże to w zdobyciu głosów żadnemu kandydatowi a może zaszkodzić - tak samo z resztą jak zaproszenie na debaty jakie wystawia Pan Fitek (wg mnie szkodzi jemu samemu).

Ja osobiście nie mam ochoty czytać spotów, które nie odnoszą się do meritum - a takich jest najwięcej. Spójrzcie na post napisany przez Karolaa. Odniosła/Odniósł się do mojego postu rzetelnie - zakładam zgodnie z prawdą i swoją wiedzą - a to czego nie wiedziała/wiedział nie napisała/napisał. I o takie posty proszę.

Mam pytanie odnośnie sprzedaży naszej spółki wodociągowej do MPWiK - ta wiadomość, która była podana przed pierwszą turą trochę mnie zaskoczyła i nie wiem do końca jaki jest powód aby to sprzedawać. Za to ucieszyła mnie wiadomość, że zostanie żłobek jak wygra Pan Fitek - tak przynajmniej przyznał podczas debaty. Bo, że zostanie gdy wygra Pan Usak to wg mnie oczywiste - w końcu wybudował (jego dziecko).

Jerzy Fitek
Posty: 83
Rejestracja: poniedziałek, 3 listopada 2014, 23:51

Re: Wybory tuż tuż. Czas na lepszego gospodarza !!

Post autor: Jerzy Fitek »

Nasz ZGK w Świętej Katarzynie też zostanie i to nie tylko dla tego, że JA ta spółkę zakładałem.

ODPOWIEDZ