Ciepło miejskie w Siechnicach

Ogólne forum Mieszkańców miasta Siechnice
kuba.m
Posty: 3
Rejestracja: niedziela, 13 października 2013, 16:53

Ciepło miejskie w Siechnicach

Post autor: kuba.m »

Witam. Poszukuje osoby, która podłączyła swój dom do tzw. "ciepła miejskiego" w Siechnicach. Zamierzam budować się w Siechnicach i bardzo interesuje mnie czy opłaca się podłączyć do sieci. Ile kosztuje podłączenie, jak długo trwa załatwienie formalności, jak z kosztami użytkowania i jak z jego wydajnością. Jeśli znajdzie się ktoś kto korzysta z tego rozwiązania to proszę o informacje. Z góry dziękuje.

M&M
Posty: 63
Rejestracja: poniedziałek, 31 sierpnia 2009, 18:05

Re: Ciepło miejskie w Siechnicach

Post autor: M&M »

kilka lat temu gdy budowałem się koszt wynosił 16 kpln w moim przypadku, obecnie z tego co wiem koszt również jest nadal rzędu kilkunastu kpln, nie wiem jakie są koszty ogrzewania; ja zdecydowałem się na gaz mieny sieciowy i kociołek kondensacyjny z zasobnikiem (5,5 kpn set), koszt miesieczny max 550 pln (ogrzewanie, ciepła woda, gotowanie)

grom
Posty: 693
Rejestracja: wtorek, 30 marca 2010, 09:15

Re: Ciepło miejskie w Siechnicach

Post autor: grom »

Jestem weteranem jeśli chodzi o ogrzewanie domu. Miałem piec węglowy, specjalny koksowy, gazowy De Ditricha. Od paru lat mam CO z elektrociepłowni.
Zdecydowanie opowiadam sie za tym ostatnim źródłem ciepła (CO z EC). Proszę tylko zwrócić uwagę na dobór firmy instalującej węzeł - powinna być profesjonalna (żadnych złotych rącek). Ja nie wybrałem najlepiej i muszę go oprawić. Dobrze jest dodać zbiornikna gorącą wodę.
Cena za ogrzewanie wydaje mi się niższa. Co do komfortu korzystnia z urządzenia - to jes nieporównywalny. Ne wiem że je mam.
Załatwia się przy portierni w EC Siechnice. Jest specjalna komórka do tych spraw.
Grom

kuba.m
Posty: 3
Rejestracja: niedziela, 13 października 2013, 16:53

Re: Ciepło miejskie w Siechnicach

Post autor: kuba.m »

Mógł by m Pan podać jakieś konkrety, np. powierzchnię domu i koszt ogrzewania domu i wody w skali roku? Na dziś zastanawiam się nad dwiema działkami, przy jednej bez problemu można podłączyć ciepło miejskie, koszt użytkowania tego ciepła może przesądzić dla mnie o wyborze działki.

Wlodi
Posty: 3
Rejestracja: niedziela, 6 października 2013, 15:56

Re: Ciepło miejskie w Siechnicach

Post autor: Wlodi »

Witam,

W ubiegłym roku wprowadziłem się do nowowybydowanego domu w Siechnicach, w którym korzystam z dobrodziejstwa którym jest ogrzewanie miejskie z Kogeneracji.

Podpisuje się pod tym co napisał Grom, to ogrzewanie to przede wszystkim komfort użytkowania.
Ciepła woda 24/7 niezależnie od pory roku, praktycznie bezobsługowy węzeł.

Jeśli chodzi o koszt ogrzewania, wszystko zależy od potrzeb mieszkańców na tzw. komfort ciepła.
Jednym wystarcza 19 stopni, innym 25 stopni wewnątrz domu.

W moim przypadku średniomiesięczny koszt ogrzewania domu o powierzchni około 200 metrów to 800zł.
Temperatura wewnątrz domu około 21 stopni Celcjusza. Dom dobrze ocieplony.Wentylacja grawitacyjna.
W lecie za ogrzewanie wody płaciłem miesięcznie około 50 zł. Komfort użytkowania...bezcenny.

Najprościej chyba będzie policzyć sobie potencjalne zaporzebowanie.
Średnio przyjmuje się, że dom wybudowany w nowej technologii, dobrze ocieplony, potrzebuje rocznie około 100-120 kWh/m2
Średni koszt GJ ciepła z Kogeneracji przy stałej taryfie to około 60 zł/GJ

Przeliczenie:
kWh->GJ ( kWh x 3,6 x 10-3 = kWh x 3,6 x 0,001 )

idąc z powyższym wzorem liczymy koszty:

200m2 pow.domu x 100kWh/1m2 = 20000kWh/rok = 20000 x 3,6 x 0,001 =72 GJ => 72GJ x 60zl = 4320PLN/rok --->360PLN/miesiac

U mnie ten przelicznik zgadza sie wręcz idealnie, sprawdzone empirycznie ;-)

Pozdr
Włodi

grom
Posty: 693
Rejestracja: wtorek, 30 marca 2010, 09:15

Re: Ciepło miejskie w Siechnicach

Post autor: grom »

Uzupełniając wypowiedź mojego poprzednika wskazałbym na duże znaczenie technologi budowy domu. Rozbudowwałem typowego "gierka" (klocek 110 m2 z lat siedemdziesątych). Dużo kosztowało, ale się opłaciło. Przy powierzchni rzędu 38 m2 i 5 osobowej rodzinie taplającej sie w ciepłej wodzie zamykam się w kwocie roczne 3800.
Ale 15 cm ocieplenia, dach skośny 2 x 20 cm (strop i dach), cieplenie zewnętrznych ścian piwnic (trzeba było obkopać dom), wiatrołap, wmiana stolarki na oszczędną, elektronia węzła, itd.
Ale to sie płaci.
Groman

grom
Posty: 693
Rejestracja: wtorek, 30 marca 2010, 09:15

Re: Ciepło miejskie w Siechnicach

Post autor: grom »

Oczywiście "opłaci" a nie "płaci".
GR

pablos89
Posty: 35
Rejestracja: czwartek, 3 marca 2011, 20:39

Re: Ciepło miejskie w Siechnicach

Post autor: pablos89 »

http://www.kogeneracja.com.pl/index.php/kogeneracja/Dla-klientow/Oferta-dla-Siechnic-i-Swietej-Katarzyny/Przylacz-sie-do-naszej-sieci-cieplowniczej tutaj można się dowiedzieć co gdzie i jak załatwić w sprawie ciepła sieciowego na terenie gminny Siechnice

mip
Posty: 32
Rejestracja: piątek, 25 października 2013, 19:30

Re: Ciepło miejskie w Siechnicach

Post autor: mip »

Podłączałem się do EC w ubiegłym roku. Podejście do klienta pozostawia wiele do życzenia. Klienci indywidualni nie są "targetem" EC więc nie licz na przyjęcie z otwartymi ramionami. Sama realizacja przyłącza to w mojej opinii porażka. Przyłącze mieli robić w lipcu a zaczęli w listopadzie. Ulica przez kilka miesięcy była rozkopana, wykonawcy zaczynali prace ok. 9, potem kilka przerw i po 14 zwijali żagle. Przy wykonywaniu wykopu rozwalili mi rynnę i zdewastowali opaskę. Prace zakończyły się w grudniu. Niestety nie masz możliwości wyboru wykonawcy, który wykona dla Ciebie przyłącze i jesteś skazany na ZEC Service - przynajmniej tak było w zeszłym roku.
Zakup węzła to też nie jest prosta sprawa. Są wymienniki skręcane i lutowane, jedne ciekną inne nie. Ja zdecydowałem się na węzeł z wymiennikami APV - producent z Gdańska. Sam węzeł w wersji z pompką cyrkulacyjną cwu i sterowaniem pokojowym Siemens kosztował 8000zł. Za przyłącze zapłaciłem 6000zł.
W przypadku gazu przyłącze jest zdecydowanie tańsze (masz jedną rurę a nie 2 preizolowane).
Przy EC wygodne jest wybranie taryfy z wliczoną opłatą stałą w koszt GJ.
W chwili obecnej za cwu płacę średnio 60zł/mies (dla 3 osób + żona zużywająca za 2 czyli razem 5). Koszt znikomy biorąc pod uwagę, że na "darmowe podgrzanie" panelami słonecznymi musiałbym odkładać te 60zł przez 10 lat :)

ODPOWIEDZ