Komunikcja w gminie. Czy potrzebne kolejne wydatki?

Ogólne forum Mieszkańców miasta Siechnice
frodo
Posty: 90
Rejestracja: sobota, 30 października 2010, 18:30

Komunikcja w gminie. Czy potrzebne kolejne wydatki?

Post autor: frodo »

Jak donoszą media, gmina siechnice ogłosiła przetarg na autobusy,które będa jeździły po gminie, a właściwie po mniejszych miejscowościach - taką komunikację wewnątrzgminną. Pytanie - czy w ogóle nas stać na taki wydatek, skoro już komunikacja międzygminną (dziewięćsetki) kosztuje krocie. Tu link do tekstu o którym pisze

wolfzan
Posty: 25
Rejestracja: sobota, 1 grudnia 2012, 14:51

Re: Komunikcja w gminie. Czy potrzebne kolejne wydatki?

Post autor: wolfzan »

Gdyby nie było autobusów, to byś narzekał, że nie masz czym dojechać.

Przeczytaj dokładnie jak to ma wyglądać. Koszt tej komunikacji będzie na pewno mniejszy, ponieważ wpływy z biletów będą dla przewoźnika, zatem gmina chce płacić za to jak najmniej, a resztę przewoźnik "dorobi" sobie na sprzedaży biletów.

Linie mają być obsługiwane małym taborem więc to kolejny argument za tym, że koszt będzie mniejszy.

longi23
Posty: 6
Rejestracja: wtorek, 23 lipca 2013, 13:30

Re: Komunikcja w gminie. Czy potrzebne kolejne wydatki?

Post autor: longi23 »

z cala pewnoscia taka komunikacja sie nam przyda, ale napewno nie bedzie ona tania.
Wydaje mi sie, ze wszystko zalezy od sprawnego zarzadzania wydatkami i odpowiednich priorytetow.

grom
Posty: 693
Rejestracja: wtorek, 30 marca 2010, 09:15

Re: Komunikcja w gminie. Czy potrzebne kolejne wydatki?

Post autor: grom »

Jeśli prawdą jest, że Gmina uruchamia komunkację wewnętrzną, to rozumię iż decyzja ta została podjęta po szczególowym przeanalizowaniu jej wszystkich aspektów i przygotowaniu pełnej koncepcji. Zawierającej zarówno aspekty organizacyjne, społeczne jak i finansowe. Związane z kosztami funkcjonowania tej komunikacji i możliwościami ich (części lub całości -zależnie od wybranego wariantu) pokrycia z budżetu naszego samorządu. Tak poważna decyzja nie jest chyba podejmowana przez gminne władze (burmistrz i rada) z tzw. "palca".
Szkoda, iż nie przedstawiono do publicznej dyskusji koncepcji uruchomienia takiej komunikacji. Myślę, że nasza dyskusja miałaby inny wymiar. Jest jeszcze czas na jej zorganizowanie. Zachęcam rządzących do niej.

Jeśli natomiast władze gminy dopiero myślą o takiej komunikacji, to poddanie tego problemu do dyskusji w gminne (kręgi społeczne i fachowe - sam znam kilku mieszkańców naszej gminy, którzy mają o komunikacji szersze pojęcie) na pewno pozwoli wypracować "lepszą" decyzję.
Grom

canonierka
Posty: 57
Rejestracja: niedziela, 7 października 2012, 00:56

Re: Komunikcja w gminie. Czy potrzebne kolejne wydatki?

Post autor: canonierka »

Na taką dyskusję to już troszkę za późno...
Przetarg rozpisany i ogłoszony a oferta (oferty) złożone :)

grom
Posty: 693
Rejestracja: wtorek, 30 marca 2010, 09:15

Re: Komunikcja w gminie. Czy potrzebne kolejne wydatki?

Post autor: grom »

Nie wiem czy jest za pózno?
Nie wiem na co jest rozpisany przetarg. Czy na koncepcję, czy też na projekt realizacyjny.
Jeśli na koncepcję. To warto po jej przekazaniu przez przyszłego wykonawcę, przedyskutować proponowane przez niego rozwiązania.
Jeśli na projekt ostateczny, to wracamy do mojego poprzedniego post. Rozumię, że wcześniej przygotowano i przedyskutowano założenie koncepcyjne.

Przepraszam, że drożę ten problem, ale jest pewna metodologia pracy nad tego typu pomysłami i nie jest właściwym odchodzenie od niej. W uproszczeniu wyglada ona w ten sposób, że:
1. Najpierw postrzega się problem i go formułuje.
2. Następnie w dyskusji formułuje go ostatecznie.
3. Z kolei opisuje szczególowo i formułuje wielowariantową koncepcję jego rozwiązania.
3. Przeprowadza dyskusje nad koncepcją i wybiera preferowany wariant.
4. Ostatecznie zleca przygotowanie projektu realizacyjnego.
5. Po dyskusji przyjmuje go do realizacji, czasami odrzuca. W przypadku odrzucenia projektu powtarzamy procedurę.

Oczywiście jest jeszcze procedura, która ostatnio jest coraz powszechniejsza w naszych samorządach. To ja wójt, burmistrz najlepiej wie jakie są potrzeby "moich mieszkańców". Co, jak, kiedy i za ile będzie w "mojej" gminie robione.

Mam jednak nadzieję, iż nasze władze lokalne nie są jeszcze na tym etapie zadufania.
Grom

jawka
Posty: 5
Rejestracja: czwartek, 8 sierpnia 2013, 08:35

Re: Komunikcja w gminie. Czy potrzebne kolejne wydatki?

Post autor: jawka »

Myślę że każdy się ze mną zgodzi, że taka komunikacja jest potrzebna w naszej gminie,dojazd z/do niektórych mniejszych miejscowości jest dla osób niezmotoryzowanych nie lada wyzwaniem.
Jednak czy nie nadwyręży ona finansów gminy, to już inna sprawa...

tms
Posty: 85
Rejestracja: poniedziałek, 28 grudnia 2009, 23:30

Re: Komunikcja w gminie. Czy potrzebne kolejne wydatki?

Post autor: tms »

grom pisze: Oczywiście jest jeszcze procedura, która ostatnio jest coraz powszechniejsza w naszych samorządach. To ja wójt, burmistrz najlepiej wie jakie są potrzeby "moich mieszkańców". Co, jak, kiedy i za ile będzie w "mojej" gminie robione.
Tylko, że nie każdy urodził się Jobsem;-)

Pozdrawiam.
--
tms

canonierka
Posty: 57
Rejestracja: niedziela, 7 października 2012, 00:56

Re: Komunikcja w gminie. Czy potrzebne kolejne wydatki?

Post autor: canonierka »

grom pisze:Nie wiem czy jest za pózno?
Nie wiem na co jest rozpisany przetarg. Czy na koncepcję, czy też na projekt realizacyjny.
link
To raczej nie jest przetarg na koncepcję...

grom
Posty: 693
Rejestracja: wtorek, 30 marca 2010, 09:15

Re: Komunikcja w gminie. Czy potrzebne kolejne wydatki?

Post autor: grom »

Szkoda.
Grom

ODPOWIEDZ