CENA WODY PO 01/07

Ogólne forum Mieszkańców miasta Siechnice
tomeksl
Posty: 1
Rejestracja: czwartek, 27 czerwca 2013, 11:41

CENA WODY PO 01/07

Post autor: tomeksl »

Po 01-07-2013 zmienia sie cena wody i sciekow, i tak:
Jest – 8,64 netto (9,33 brutto) za m3 (3,90 woda + 4,74scieki – netto m3)
A będzie - 10,57 netto (11,42 brutto) z m3 ( 4,21 woda + 6,36 ścieki - netto m3 )
JEST TO PODWYŻKA – uśredniona - o 22% + mały haczyk,
A w rozbiciu :
Woda - 8%
Ścieki – 34 %

Czy ktos moze w racjonalny sposob wytlumaczyc skad te podwyzszki, czym sa spowodowane ( moze ust. smieciowa macza w tym palce).

mieszkaniec2
Posty: 22
Rejestracja: piątek, 14 czerwca 2013, 09:59

Re: CENA WODY PO 01/07

Post autor: mieszkaniec2 »

Racjonalnie!? A czym załatają dziure w budżecie gminy? Opłatami za śmieci i wodę!

mieszkaniec
Posty: 53
Rejestracja: wtorek, 13 grudnia 2011, 08:36

Re: CENA WODY PO 01/07

Post autor: mieszkaniec »

Może można tą uchwałę o stawkach jeszcze zaskarżyć? Ktoś ją widział bo na stronie Gminy nie znalazłem. Jak ktoś ma niech podeśle na priv info.

grom
Posty: 693
Rejestracja: wtorek, 30 marca 2010, 09:15

Re: CENA WODY PO 01/07

Post autor: grom »

Uchwały nie można zaskarżyć, bo jej nie było. Rada Miejska takiej uchwały nie głosowła. Ne wiem tylko dlaczego.
Kiedyś tryb by taki (chyba sie nie zmienił):
Projekt wraz z uzasadnieniem przygotowuje ZGK. Właściciel firmy (Burmistrz) kieruje projekt podobrady Rady. Rada ma 70 dni na ropatrzenie projektu. Jeśli nie odrzuci projektu to podwyżka wchodzi w życie.
Mozliwe były dwa scenariusz zachowania Rady.
1. Przewodniczący Rady, który ustala porządek obrad nie przedłożył projektu uchwały Radzie. Tryb wadliwy. Moim zdaniem musi takiprojekt skierować pod obrady Rady.
2. Przewodniczący Ray przedłożył Radzie do rozpatrzenia projekt i Rada bez głosowania wycofała go z obrad.
W obu wypadkach możliwa skarga do Wojewody na tyb działania Rady ale nie na uchwałę.
Władze Gmin ten tryb nagmnnie wykorzystują. winę za podwyżki zwalają wówcas a ZGK-i.
GRoman

mieszkaniec
Posty: 53
Rejestracja: wtorek, 13 grudnia 2011, 08:36

Re: CENA WODY PO 01/07

Post autor: mieszkaniec »

To może by napisać taką skargę. Gromie napisz proszę w jakim trybie należy to zrobić, czy są jakieś terminy. Ja chętnie złożę jeżeli nie chcesz sam osobiście się mieszać z racji pełnionej funkcji.

Dzięki.

smerfik
Posty: 3
Rejestracja: wtorek, 25 czerwca 2013, 16:44

Re: CENA WODY PO 01/07

Post autor: smerfik »

Gromie, nie rozumiem, widziałem na stronie urzędu porządek obrad sesji Rady Miasta w Siechnicach z dnia 16 maja i jest tam projekt uchwały w sprawie zatwierdzenia taryfy. Rozumiem zatem że głosowanie się odbyło. Mnie najbardziej interesują argumenty jakie zostały w celu podwyżki wody i ścieków a więc sam wniosek który ZGK złożył do rozpatrzenia. Czekam również z niecierpliwością kiedy ukaże się w wersji video sesja Rady Miasta z 16 maja 2013 roku i jak nasi Radni podeszli do tematu.

grom
Posty: 693
Rejestracja: wtorek, 30 marca 2010, 09:15

Re: CENA WODY PO 01/07

Post autor: grom »

Nie byłem na seji. Problem jest jednak nie w tym czy byliśmy czy nie. Problem jest w polityce gminy wobec spółki. Napierw spółka kupuje poprzednią siedzibę gminy (od gminy oczywiście) , później propnuje mieszkańcom znaczącą podwyżkę. Jak mam inaczej odebrać tę politykę , jak nie drenaż kieszeni.
Gmina łata swój budżet drenując kieszenie spółki, a sółka drenuje nasze kieszenie.
Nie lepiej było sprzedać budynek firmie nie należącej do gminy?
Grom

kfiatek73
Posty: 74
Rejestracja: czwartek, 11 czerwca 2009, 12:23

Re: CENA WODY PO 01/07

Post autor: kfiatek73 »

Jeśli dobrze zrozumiałem to obecna siedziba ZGK Siechnice mieści się w byłym budynku Urzędu Gminy w Świętej Katarzynie??? Ile osób zatrudnia ZGK a ile osób pracowało w UG w tym budynku????
Przeczytałem Ustawę z 7 czerwca 2001 roku o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i prawdę mówiąc jako mieszkańcy możemy jedynie na forum strzelić sobie FOCHA i tyle. Co prawda ustawodawca przewidział w rozdziale 6 kary za zawyżone ceny lub stawki ale organem wymierzającym jest wójt, burmistrz, prezydent....czyli koło się zamyka. Wodę mamy jakości ścieku a płacimy jak za zdrój.

frodo
Posty: 90
Rejestracja: sobota, 30 października 2010, 18:30

Re: CENA WODY PO 01/07

Post autor: frodo »

Przeczytajcie jak się tłumaczy prezes ZGK z podwyżek. Według niego podwyżki, to efekt inwestycji, które są prowadzone w gminie więcej tutaj

kfiatek73
Posty: 74
Rejestracja: czwartek, 11 czerwca 2009, 12:23

Re: CENA WODY PO 01/07

Post autor: kfiatek73 »

"Kolejnym przykładem nieuczciwej ceny jest brak dostatecznego uwzględniania różnic pomiędzy poszczególnymi grupami odbiorców np. rozliczanie według tej samej stawki gospodarstw domowych i odbiorców przemysłowych, pomimo generowania przez nich odmiennych kosztów związanych z dostarczaniem wody. Właśnie w takich przypadkach możemy interweniować – wyjaśnia Maciej Chmielowski z Departament Współpracy z Zagranicą i Komunikacji Społecznej UOKiK i stwierdza, że wszelkie działania mogą być podejmowane, gdy stawki zostaną ogłoszone."

Poszukałem u kilku dostawców wody w Polsce i ceny są mniej lub bardziej zróżnicowane. Zależy to czy odbiorcą jest gospodarstwo domowe, wspólnota mieszkaniowa czy odbiorca przemysłowy dla którego ceny za m3 wody i ścieków zawsze są wyższe. W taryfikatorze ZGK Siechnice nie ma żadnych różnic w cenie wody pomiędzy szarym Kowalskim a zakładem przemysłowym. Jak sądzicie powiadomić i poprosić UOKiK o interwencję?

mieszkaniec
Posty: 53
Rejestracja: wtorek, 13 grudnia 2011, 08:36

Re: CENA WODY PO 01/07

Post autor: mieszkaniec »

Myślę, że jak najbardziej. Wg mnie tej sprawy nie można tak poprostu odłożyć na bok. Gdyby choć wcześniej jakaś informacja była, że należy się spodziewać takich cen czy coś to jeszcze można zrozumieć, ale w tej sytuacji bez żadnych informacji podana cena na twarz wyższa niż we Wrocławiu to przesada. Brak konsultacji społecznych w tym zakresie to porażka władz.
Jeżeli masz możliwość i czas to myślę, że pismo do UOKiK będzie mile widziane :)

mieszkaniec01
Posty: 30
Rejestracja: wtorek, 26 kwietnia 2011, 21:41

Re: CENA WODY PO 01/07

Post autor: mieszkaniec01 »

prawda jest taka, że jeżeli chcemy jako gmina się rozwijać i ucywilizować to musimy również solidarnie ponosić tego koszty...

EKG
Posty: 45
Rejestracja: poniedziałek, 26 stycznia 2015, 20:27

Re: CENA WODY PO 01/07

Post autor: EKG »

hej, dotarła już do was informacja o kolejnej podwyżce wody? ... o prawie 3%. To jakiś koszmar -.-'

tomasz.j
Posty: 21
Rejestracja: piątek, 17 października 2014, 06:51

Re: CENA WODY PO 01/07

Post autor: tomasz.j »

Dzień Dobry

chciałbym wyjaśnić kwestię podwyżek wody i faktu czy uchwała była przedmiotem głosowania na sesji czy też nie.

Otóż przed sesją RM, radni otrzymali materiały w których jednym z punktów była uchwała w sprawie ustalenia nowych taryf zarówno za dostarczanie wody jak równiez odprowadzanie ścieków.

W pierwszej kolejności projekt tej uchwały trafił do komisji gospodarczej i rozwoju gminy - by ta wydała na jej temat opinię. Oczywiście podczas posiedzenia komisji została nam jako radnym przedstawiona wraz z uzasadnieniem m.in. przez Pana Prezesa ZGK.
Niestety dla ZGK ich uzasadnienia nie trafiły do wszystkich radnych i większością głosów została podjęta decyzja o wydaniu opinii negatywnej na temat uchwały.

Podczas sesji, a dokładniej jednego z jej punktów pod głosowanie poddano przedmiotową uchwałę. I tu uzasadnienie ZGK nie było na tyle przekonujące by takową podjąć czyli uchwalić.

Także reasumując uchwała była głosowana ale radni przegłosowali ją negatywnie.

Pozdrawiam
Tomasz Jastrzębski

ODPOWIEDZ