Nowy propozycja komunikacji w Siechnicach

Ogólne forum Mieszkańców miasta Siechnice
komendarek
Posty: 57
Rejestracja: środa, 2 kwietnia 2008, 08:15

Nowy propozycja komunikacji w Siechnicach

Post autor: komendarek »

Chciałbym zaproponować Państwu zupełnie nowe podejście do problemu komunikacji Siechnic z Wrocławiem. Sporo osób (naprawdę dużo) jeździ codziennie "do i z" pracy, szkoły , uczelni. To co się dzieje codziennie rano woła o , delikatnie rzecz ujmując, pomstę do nieba. Nie dość iż rozkłady jazdy nowego przewoźnika napisał ktoś kompletnie oderwany od rzeczywistości komunikacyjnej panującej na tracie Siechnice-Wrocław to również autobusy (nie powiem że nie ładne i zadbane) są "troszkę" za małe np. na godziny szczytu gdzie ludzie stoją sobie " na pagonach" i ciężko się oddycha :). Poza tym czas przejazdu oznaczony na rozkładach ma się nijak do tego rzeczywistego ( wynika to min.z korków na Księżu Małym).

Pewnym "sprytnym" posunięciem można by te bolączki w pewnym sensie ominąć.
Jest to rozwiązanie "na lata" ale też na dłuższy czas rozwiązało by , tak sadzę, problemy komunikacyjne w tym obszarze nawet przy zakładanym, mam nadzieję, rozwoju.
Chodzi o wybudowanie nowej linii kolejowej w obszarze Siechnic. Schemat połączenia przedstawiam w załączniku poniżej postu. (podkreślam jest to schemat , jeśli komuś przeszedłem przez podwórko to "niechcący").
Budowa takiej linii jest kosztowna, wiem, ale 1) gmina może starć się dotacje z np.UE lub z innych środków przeznaczonych na rozbudowę linii kolejowych na terenie aglomeracji Wrocławskiej ( to propozycja, nie jestem ekspertem) 2)można próbować negocjować z dużymi zakładami w okolicy gdzie przechodzi ta linia ( Tim, Parker itp) aby "dołożyły się" do tej inwestycji gdyż jest to tez dla nich opłacalne przez np. dobudowanie krótkiej bocznicy do Parkera i Tima mogą one zrezygnować w całości lub częściowo z transportu drogowego poprzez korzystanie z tej linii.
Transport kolejowy całkowicie eliminuje "stanie " w korkach na ulicy Opolskiej we Wrocławiu i znakomicie upraszcza i przyspiesza komunikacje. czas przejazdu teraz pociągu to ok 15 min. jest to czas porównywalny do czasu przejazdu samochodem do centrum. Poza tym czas przejścia do obecnej stacji kolejowe dla ludzi z tzw"nowych osiedli" jest dłuższy niż jazda tymże pociągiem. W wypadku pokazanym na schemacie ludzie którzy mieszkają od okolic "Zacisza" mieli by bliżej do stacji ( na schemacie "2") a z okolic " Świerczewskiego" bliżej starej stacji. Stacja "1" mogła by służyć jako "rekraacyjna" wykorzystywana jako stacja przy nowym "bajkale" gdyby został on w jakiś sposób zagospodarowny. Ludzie przyjeżdzający z Wrocławia i chcący odpocząć mogli by wysiadać bezpośredni przy zbiorniku wodnym.
Ze stacji "2" korzystały by całe nowe osiedla. Można by wtedy wyeliminować np. częściowo autobusy ( i na tym też oszczędzić). Przy komunkacji szynowej odpada stres (zdąże, nie zdążę do pracy) i w takim szynobusie mieści się o wiele więcej osób.
Oczywiście częstotliwośc kursowania musiała by być na tyle duża (min. co 20 minut) w godzinach szczytu aby ludziom opłacało się przejśc na ten rodzaj transportu.
Wiem że są to duże koszty dla gminy (zakup lub wypozyczenie kiklu szynobusów , wykonanie lini kolejowej) ale patrząc "do przodu" i inwestując w jej rozwój myślę że są to dla niej same korzyści ( gminy oczywiście).

Jest to propozycja człowieka , który ma dość stania pod wiatą autobusową wypatrująć "miłosierdzia" autobusowego. :))

Zachęcam do państwa propozycji i komentarzy.
Załączniki
1027_4a40ce8877fae0017efb0beb3d328e07.jpg
1027_4a40ce8877fae0017efb0beb3d328e07.jpg (174.89 KiB) Przejrzano 8755 razy

ewa727
Posty: 3
Rejestracja: piątek, 5 października 2012, 12:49

Re: Nowy propozycja komunikacji w Siechnicach

Post autor: ewa727 »

Może jeszcze lotnisko wybudować?

komendarek
Posty: 57
Rejestracja: środa, 2 kwietnia 2008, 08:15

Re: Nowy propozycja komunikacji w Siechnicach

Post autor: komendarek »

A ma Pani coś przeciwko samolotom? :) A poza tym lotnisko było by o wiele za drogie. Pozdrawiam.

komendarek
Posty: 57
Rejestracja: środa, 2 kwietnia 2008, 08:15

Re: Nowy propozycja komunikacji w Siechnicach

Post autor: komendarek »

do ewa727. A poza tym proszę nie szukać zaczepki :) Pani M.

szymona
Posty: 50
Rejestracja: środa, 18 lipca 2007, 16:09
Lokalizacja: Siechnice
Kontakt:

Re: Nowy propozycja komunikacji w Siechnicach

Post autor: szymona »

Na wstępie napiszę, iż bardzo bym chciał aby powstała jakaś dodatkowa kolejowa trakcja w Siechnicach. Uważam jednak, że ze względu na spore ograniczenia urbanistyczne w naszym mieście jest to raczej niemożliwe..

Ja tam ze swojej strony czekam na lokalną linię autobusową, która kursowałaby jedynie w naszej okolicy łącząc wszystkie osiedla z dworcem PKP (możliwe, że jedna sztuka dałaby radę robić kółka po mieście co 15-20min). Wolałbym takie rozwiązanie nawet kosztem jeden z linii 900. Oczywiście trzeba by powalczyć o dodatkowe kurs kolei Siechnice-Wrocław, ale to chyba nie jest niemożliwe :)

Obrazek

Dodatkowo wdrożona obsługa np. Urbancard (znaczy żeby nie było trzeba kupować siedmiu osobnych biletów w drodze do celu) - i dla mnie cud malina i oddany głos w wyborach na tego który się tego podejmie :D

komendarek
Posty: 57
Rejestracja: środa, 2 kwietnia 2008, 08:15

Re: Nowy propozycja komunikacji w Siechnicach

Post autor: komendarek »

Ograniczenia urbanistyczne nie są jak widać dużym ( przynajmniej nie do przejścia) problemem.
Poza tym Komunikacja Autobusowa ZAWSZE będzie miała problem ze względu na KORKI uliczne. Pociągi tej wady nie mają. (maja pewnie inne.. :)).
Poza tym jeśli gmina będzie właścicielem szynobusów to od niej będzie zależeć jak często będą kursy (oczywiście bez kolizji z PKP).

szymona
Posty: 50
Rejestracja: środa, 18 lipca 2007, 16:09
Lokalizacja: Siechnice
Kontakt:

Re: Nowy propozycja komunikacji w Siechnicach

Post autor: szymona »

Uważam, że mały autobusik na 20-30 osób korków w mieście by raczej nie zwiększył. Przeciwnie, może z czasem by i rozładował. Na przykład w momencie gdy decydujemy się skorzystać z samochodu w drodze po zakupy itp.

Jeden warunek jest taki, aby kursował bardzo często (co 15 min). Krótki dystans = tani bilet. Nawet jeżeli miasto musiałoby dopłacać, to i tak uważam że warto.

Obrazek

komendarek
Posty: 57
Rejestracja: środa, 2 kwietnia 2008, 08:15

Re: Nowy propozycja komunikacji w Siechnicach

Post autor: komendarek »

oczywiście że by nie powiększył korków.. zgadzam się... ale one JUŻ są! :). Ładować autobusik tam gdzie już jest ciasno to trochę "kłopotliwe".

Awatar użytkownika
wocash
Posty: 54
Rejestracja: poniedziałek, 17 października 2005, 14:47
Kontakt:

Re: Nowy propozycja komunikacji w Siechnicach

Post autor: wocash »

To może, żeby było łatwiej, wykorzystajmy już istniejący wał przeciwpowodziowy jako nasyp dla nowej linii kolejowej? :)

A tak na poważanie - moim zdaniem istniejąca infrastruktura kolejowa w Siechnicach pozwalałaby na dużo lepszą komunikację z Wrocławiem, gdyby tylko dało się jakoś dogadać z PKP. A tam, jak wiadomo - spółki, spółeczki, jedna od kas, druga od dworców, trzecia od lewych torów, czwarta od prawych itp. - prawdziwe państwo w państwie...
Gdybyśmy mieli pociągi/szynobusy kursujące regularnie z istniejącej stacji, to sam chętnie zorganizowałbym transport lokalny z całych Siechnic (a pewnie i z Groblic) do tej stacji - busami.
Także moim zdaniem budowa dodatkowej linii chyba jednak nie ma sensu i brzmi trochę jak pomysł z kosmosu.

komendarek
Posty: 57
Rejestracja: środa, 2 kwietnia 2008, 08:15

Re: Nowy propozycja komunikacji w Siechnicach

Post autor: komendarek »

ironia widzę nie opuszcza... :) Myślałem że jednak wypowiedzi będą bardziej konstruktywne.... Pomysły z kosmosy też da się zrealizować tylko trzeba chcieć....i ruszyć wyobraźnią.... :)

komendarek
Posty: 57
Rejestracja: środa, 2 kwietnia 2008, 08:15

Re: Nowy propozycja komunikacji w Siechnicach

Post autor: komendarek »

Nie wiem czy dodałem ale oczywiście linia jeździła by od Wr. Głownego.

agrafka
Posty: 25
Rejestracja: niedziela, 30 maja 2010, 13:12

Re: Nowy propozycja komunikacji w Siechnicach

Post autor: agrafka »

szymona Twoje rozwiązanie jest genialne ale chyba za małą mamy mieścinę na takie rzeczy, w sumie z osiedla na Staszica i Grabskiego na stację PKP to jakieś 15min. pieszo, więc tragedii nie ma ale zimą to już inna kwestia ;) Może gdyby ten autobusik jeździł jeszcze do Groblic...

szymona
Posty: 50
Rejestracja: środa, 18 lipca 2007, 16:09
Lokalizacja: Siechnice
Kontakt:

Re: Nowy propozycja komunikacji w Siechnicach

Post autor: szymona »

Dla mieszkańców Groblic to i tak jestem pełen szacunku, bo nie wiem jak oni sobie organizują powroty z Wrocławia późniejszą porą (a i za Groblicami w kierunku Oławy coś się buduje). Naturalnie więc nic nie stało by na przeszkodzie żeby dołączyli (dorzucili) się do "wewnątrz-gminnej" komunikacji.
Ja osobiście przyznaje się: jestem leniwy :) Wizja spaceru z osiedla na Staszica do dworca PKP musiałaby naprawdę oznaczać brak alternatywy (nawet kosztowniejszej). Poza tym nie zawsze świeci słońce i jest przyjemnie na dworze.
Komunikacja miejska pozwoliłaby zniwelować ten problem (nie tramwaj, metro, lotnisko itp. - tylko jeden lub dwa małe autobusy). Nie mam wiedzy, która jednoznacznie pozwoliłaby mi ocenić opłacalność takiej inwestycji i mam również świadomość że analiza taka wiąże się z kosztami, ale spróbować moim zdaniem warto.
A może znajdzie się jakaś "mądra głowa", która zepnie rozkład z okolicznymi zakładami pracy, szkołą, itp.

Przy podejmowaniu decyzji o osiedleniu się w naszym rejonie jest to dla wielu jeden z decydujących czynników. Każdy chce i często musi mieć możliwość szybko się przemieszczać pomiędzy domem a "światem zewnętrznym" :wink: Może warto więc ich do tego zachęcić :wink:

grom
Posty: 693
Rejestracja: wtorek, 30 marca 2010, 09:15

Re: Nowy propozycja komunikacji w Siechnicach

Post autor: grom »

W komunikacji Siechnic z Wrocławiem są w uproszczeniu dwa problemy;
- pierwszy - to przepustowość układu drogowego (zwłaszcza drogi krajowej nr 94). Bez jej rozbudowy do czterech pasów lub jej odbarczenia nową drogą wzdłuż torów kolejowych Oława - Wrocław niewiele sie poprawi. Autobusy stoją i raczej będą stać w korkach.
Mogłoby trochę pomóc wykorzystanie w przyszłości Obwodnicy Wschodniej (od stycznia ma być czynna), tj. uruchomienie połączenia autobusowego Siechnice - Tresno - pl. Społeczny - pl. Dominikański. Przejazd byłby bezkolizyjny aż do pl. Społecznego, a więc w miarę punktualny. Ale kto za tę dodatkową linię zapłaci i jak zareaguje na to reszta gminy.
- drugi - to właśnie koszty, komunikacja jest coraz droższa a zdaje się finanse gminy raczej sie kurczą niż rosną.
Jakie jest wyjście:
We Wrocławiu pracujemy nad połączeniami kolejowymi. One są tak naprawdę naszą przyszłością. W uproszczeniu ma to wyglądać tak jak opisał "Szymon". Lokalne linie busowe (autobusowe) zbiorą zainteresowanych z gminy. Dowiązą do węzłów przesiadkowych przy stacjach kolejowych i stamtąd koleją do Wrocławia.
W tej materii (komunikacji z Wrocławiem) ciekawe koncepcje dla Siechnic wypracował Pan Szymon Piątkowski w swojej pracy magisterskiej obronionej na Politechnice Wrocławskiej parę lat temy.
Kiedy to sie ziści. Może? W ciągu najbliższych trzech lat.
GRoman

ODPOWIEDZ