Niebezpieczne instalacje odgromowe

Dyskusje mieszkańców osiedla
Jacek Cech
Posty: 7
Rejestracja: poniedziałek, 23 kwietnia 2007, 19:18

Niebezpieczne instalacje odgromowe

Post autor: Jacek Cech »

Wkrótce pojawią się pierwsze wiosenne burze a wraz z nimi wyładowania atmosferyczne. Niestety ale mieszkańcy nie będą mogli spokojnie obserwowac piorunów będąc w tym czasie w swoich mieszkaniach w budynkach nr 1 i 2 ponieważ instalacja odgromowa a właściwie jej brak mogą by powodem który spędzac będzie sen z powiek. Wystarczy obejrzec budynki aby stwierdzic że instalacja odgromowa została wykonana jedynie częściowo. Wykonano elementy widoczne z ulicy. Na dachach brak jest drutów które powinny byc na całych dachach i łączyc powinny się z kominami. Tak jest w projekcie, a jak jest faktycznie wystarczy zobaczyc dach od góry. Ponadto wokół budynku powinien byc zrobiony otok z bednarki ocynkowanej. Zgodnie z projektem powinna byc to bednarka o przekroju 120mm 2. Powinna ale niestety prezes generalnego wykonawcy robót Jan Antosik uparł się żeby tego nie robic ponieważ według jego wiedzy było to zbędne. Nakazał jedynie wbic w ziemię pręty długiści 3m w miejscach gdzie zwody odgromowe schodzą do gruntu.

Oświadczam że byłem na tej budowie majstrem robót elektrycznych ale nie pozwolono mi wykonac całości prac w sposób zapewniający należyte bezpieczeństwo użytkowników. Chociaż pracowałem tam na czarno ( popzostali pseudoelektrycy również ) jak to było w zwyczaju dyrektora robót elektrycznych Zdzisława Czaplickiego, postanowiłem zrezygnowac z tej pracy ponieważ nie chciałem miec na sumieniu życia wielu rodzin. Ponadto pan Czaplicki do tej pory nie zapłacił mi około 25tysięcy zł z tytułu wykonanych prac, zatem nie mogę nawet dokończyc prac które wpłynęły by na poprawę
bezpieczeństwa.

Zainteresowanym osobom mogę przedstawi więcej informacji.
Jacek Cech tel. 609 985 090.

olo243
Posty: 49
Rejestracja: niedziela, 18 stycznia 2009, 14:50

Re: Niebezpieczne instalacje odgromowe

Post autor: olo243 »

Co Wy na to?!? Zwóćcie uwagę na datę posta powyżej. Do dzis nic sie nie zmieniło!!!!!!!

Polecam również inne posty tego usera - maluje się w nich "ciekawy" obraz jakosci naszych instalacji elektrycznych!!!

Reszta postów: http://www.siechnice.com.pl/forum/forum ... 2&sr=posts

bazylia
Posty: 74
Rejestracja: poniedziałek, 1 lutego 2010, 10:48

Re: Niebezpieczne instalacje odgromowe

Post autor: bazylia »

Dnia 17.01.2010 na spotkaniu członków akcji "pagórek" zapytałam p. Chwałka (który akurat przypadkiem się na nim znalazł :wink: ) czemu nie mamy profesjonalnej instalacji odgromowej. Odparł: "instalacja w pewnych przypadkach nie jest obowiązkowa". Świadkami tej rozmowy byli mieszkańcy, którzy przyszli na spotkanie. Pisze o świadkach, gdyż p. Chwałek może znów wykręcić się swoim zwrotem: "niczego takiego sobie nie przypominam". Tak jak miało to miejsce na zebraniu wspólnot mieszkaniowych. Więc pytam: są te instalacje potrzebne, czy nie? I kto jest odpowiedzialny za sprawdzenie ich obecności na budynkach? I czy p. Chwałek jako zarządca powinien tego pilnować, czy nie?

Awatar użytkownika
bart21
Posty: 52
Rejestracja: wtorek, 19 stycznia 2010, 21:00

Re: Niebezpieczne instalacje odgromowe

Post autor: bart21 »

Wydaje mi sie, ze nadzor budowlany powinien sie o tym dowiedziec. Chyba osobiscie ich o to zapytam...

Awatar użytkownika
Miles
Posty: 59
Rejestracja: środa, 16 września 2009, 14:36

Re: Niebezpieczne instalacje odgromowe

Post autor: Miles »

Pierwszy post jest dosyć wiekowy, więc może się coś w tej kwestii zmieniło. Jeśli nie to:
http://e-prawnik.pl/domowy/prawo-budowlane/pozwolenie-na-budowe/odpowiedzi/instalacji-odgromowa.html

jarecki
Posty: 257
Rejestracja: poniedziałek, 27 listopada 2006, 14:04
Lokalizacja: Siechnice

Re: Niebezpieczne instalacje odgromowe

Post autor: jarecki »

Wręcz cudownie, to trzeba by mieszkanie jeszcze od uderzenia pioruna ubezpieczyć żeby nie było, ale w tym artykule nic nie ma na temat tego czy dopiero co wybudowany budynek ma obowiązek mieć instalacje odgromową i czy niezbedna ona jest przy odbiorze budynku przez nadzór, to że właściciel budynku (czyli my wspólnota mieszkaniowa) powinna o nią zadbać to wynika z przepisów jak widze... Mam nadzieje że trójka wybranców do zarządu wspólnoty z 3 budynku zbada dokładnie tą sprawe i czy u nas w 3ce jest podobnie, bo zaczynam się denerować, przecież tu chodzi o nasze bezpieczeństwo, aż mi się nie chce wierzyć że ktoś na tym oszczędzał...

Awatar użytkownika
akcjapagorek
Posty: 115
Rejestracja: wtorek, 29 grudnia 2009, 20:50

Re: Niebezpieczne instalacje odgromowe

Post autor: akcjapagorek »

No cóż, czy mógł ktoś na tym zaoszczędzić ? Skoro ktoś zaoszczędził na płotkach przeciwśniegowych to i może na tym też... obym się mylił.

Generalnie jak widać na zdjęciach:

Obrazek

Obrazek

Profesjonalnie to to nie wygląda. Nie wiem czy kawałek drutu może spełniać taką rolę.
Instlacja odgromowa powinna być raczej doprowadzona do najwyższego punktu na budynku, coś jak na zdjęciach poniżej:
Obrazek

Obrazek

A jak to wygląda u nas- to chyba wiadomo... Spokojnie, na szczęście jest gwarancja więc powinno być wszystko ok. Z drugiej strony zarządca by chyba zauważył przez rok ,,panowania'' że takiej instalacji brakuje... Sprawdzimy i napiszemy.

olo243
Posty: 49
Rejestracja: niedziela, 18 stycznia 2009, 14:50

Re: Niebezpieczne instalacje odgromowe

Post autor: olo243 »

Kurcze instalacje instalacjami, ale ja się zastanawiam jak to jest, że budynek czwarty znajdujący sie w trakcie budowy, zamieszkują już ludzie. Moim zdaniem jest to również piorunująco niebezpieczne. Przecież jak pokazuja zdjecia zamieszczone na forum po terenie budowy (skądinąd kiepsko zabezpieczonym) poruszają sie ciężkie maszyny i inny sprzet budowlany, a także nagle pojawiają sie różne wykopy itp. Ale moze tylko mnie wydaje się to conajmniej dziwnym zjawiskiem.

Awatar użytkownika
pokrzyw
Posty: 117
Rejestracja: środa, 12 marca 2008, 11:42

Re: Niebezpieczne instalacje odgromowe

Post autor: pokrzyw »

Dla mnie dziwne jest też składowanie materiałów budowlanych przed placem budowy. Oby tylko jakieś dzieciaki nie wpadły na pomysł rozebrania kupki cegieł...

Jacek Cech
Posty: 7
Rejestracja: poniedziałek, 23 kwietnia 2007, 19:18

Re: Niebezpieczne instalacje odgromowe

Post autor: Jacek Cech »

Oszczędność ponad wszystko. Instalacja odgromowa została wykonana przez firmę niejakiego Zdzicha Cz. W czasie kiedy wykonywane były te prace pan ten zatrudniał nielegalnie trzy brygady pseudo-fachowców elektryków bez uprawnień do wykonywania zawodu. Ponadto główny wykonawca nigdy nie miał i pewnie nadal nie ma stosownych kwalifikacji SEP. Przez wiele lat był kucharzem i na tym się zna doskonale co widać [ ] . Z chęci zysku nie zadbał należycie o ludzi którzy mu zapłacili za bezpieczne instalacje elektryczne i wykonał je tak jak widać na zdjęciach .
Ostatnio zmieniony środa, 23 lutego 2011, 15:43 przez Ewa, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: nar. reg.

ODPOWIEDZ