edukacja
instytucje publiczne

Gimnazjum im. Ks. Anny z Przemyślidów

Gimnazjum im. Ks. Anny z Przemyślidów

ul. Świerczewskiego 40
55-011 Siechnice


Wraz z reformą oświaty, która weszła w życie 1. września 1999 roku, rozpoczęły działalność 3-letnie gimnazja, które to są drugim (po 6-letniej szkole podstawowej) etapem kształcenia.

W naszej gminie powstało wtedy Gimnazjum im. Ks. Anny z Przemyślidów w Siechnicach wraz z Oddziałem Zamiejscowym w Świętej Katarzynie. Pierwszym Dyrektorem wyłonionym w drodze konkursu został Cezar Szeligiewicz, który kieruje placówką do dziś. W pierwszym roku istnienia do szkoły uczęszczało 153 uczniów.

Patronką szkoły została księżna Anna – królewna czeska z dynastii Przemyślidów. Po śmierci męża, Henryka Pobożnego, sprawowała prawdopodobnie przez jeden rok władzę regencyjną i sprowadziła na Śląsk szpitalników z Czerwoną Gwiazdą, którzy w 1253 roku założyli Siechnice.

Placówka znajduje się w odrestaurowanym kosztem prawie 6 milionów złotych gmachu Zootechnicznego Zakładu Doświadczalnego (ZZD) w Siechnicach.

Mieszczą się w niej gabinety przedmiotowe, pracownie komputerowe, biblioteka z czytelnią, gabinet konsultacyjny dla rodziców oraz gabinet lekarski. Przy budynku szkoły znajduje się hala sportowa oraz zespół boisk. W 2008 roku gimnazjum otrzymało certyfikat zgodności systemu zarządzania jakością z wymaganiami normy ISO 9001:2000.